Stavy FV systému - teorie

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od mypower.cz »

Tak si tak teoretizuju. Dneska mame zatazeno ale presto podle grafu zacina rust napeti na panelech a bateriich.

Obrázek

Merime napeti. Da se rict ze v tomto stavu plati, ze

a) pokud krivka smeruje dolu, je proud vystupujici ze systemu (diky ubytku napeti) vyssi nez do neho vstupujici a stav systemu je VYBIJENI.

b) pokud krivka smeruje dolu, je proud vystupujici ze systemu (diky narustu napeti) nizsi nez do neho vstupujici a stav systemu je NABIJENI.

c) pokud je krivka vodorovna, je proud vystupujici ze systemu (zadne zmeny napeti) stejny jako do neho vstupujici a stav systemu je "0".

d) pokud je krivka "vodorovna", panely maji o dost jine napeti nez baterie, je proud vystupujici ze systemu o hodne nizsi nez do neho vstupujici a stav systemu je PREBYTEK.

Je to vzdycky tak, nebo to nemusi byt vzdy pravda?

Podle takove detekce stavů by se totiz dala ridit dál nejaka automatika. Asi je jasne kam tim mirim. Autonomni FV system.

No a pak jeste jedna otazka.
Na zaklade toho ubytku/prirustku, nedal by se proud pri znalosti kapacity baterii a nekterych dalsich parametru i s nejakou konecnou presnosti spocitat a z toho odhadnout spotrebu v konkretnim case vypoctem?

Premyslel jsem o tom, ze by se na zaklade smeru klesani/stoupani krivky (vektor) a na zaklade porovnani s tim co se stalo v minulosti, napriklad jak dlouho vydrzely baterie pri podobnem ubytku v podobnem case drive, dalo i bez znalosti kapacity baterii system naucit jak se komponenty ve FV systemu chovaji a diky temto znalostem casem zpresnit rizeni automatiky, napriklad pro vhodne vyuzivani prebytku, pro spinani zalozniho zdroje v ten nejvhodnejsi okamzik. Pri predstave ze by se system ucil z nejake globalni databaze statistickych dat... no ty kraaaaavo ... to by bylo chytre jak svet uplne hnedka, protoze by bylo z ceho hledat jak to dopadlo a byl by na vyber i z historie chovani ruznych komponent.

Nebo zobrazit co nejpresnejsi odhad, jak dlouho v dane situaci pri aktualni spotrebe vydrzi FV napajet to co je aktualne zapnuto. Neco jako do vybití zbývá DD HH:MM:SS. Ja vim ze se tohle da spocitat i jinyma metodama ale u vypoctu na zaklade znalosti Ah baterii, proudu a napeti se neda zakalkulovat napriklad blizici se vychod slunce, coz by se schopnosti autonomniho systemu "se ucit" davalo praktictejsi vysledky.

Je to trochu uz umela inteligence :) Pokud nekdo ma cas a naladu o tom se mnou poteoretizovat, s chutí do toho :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od mypower.cz »

oprava .. b) pokud krivka smeruje nahoru, je proud vystupujici ze systemu

Vadi mi ze tu neni moznost upravit prispevek. Hned jak na to bude cas, poresim to a pridam. Ta funkce v PHPBB je ale nemuzu na to nikde najit odkaz ani v defaultnim template. Ale to se podda.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od mypower.cz »

jeste me napada ze ten system by se diky uceni se z "vektoru" nejen sledoval chovani FV systemu a dokazal predpovidat co se stane v ruznych situacich a v ruznem case behem dne (v podstate totez co delam ted ja kdyz se mrknu na grafy a uz ted po roce sledovani vim co muzu a co ne), ale i energeticke chovani sveho majitele a dokazal do urcite miry predpovedet kdy treba vubec nezapnout zalozni zdroj a kdy naopak ano, kdy vyuzit prebytky a jak je vyuzit nejlepe.... Samozrejme moznost vse manualne ovlivnit musi byt u takoveho systemu zachovana.
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od bSir »

No a jeste pridej nacitani dat z predpovedni pocasi a podle zemepisne sirky a delky ti vyjde kolik denne vyrobis Wh (Ah)... jinak na zaklade "stoupani a klesani" napeti asi nestrelis protoze operujes se tremi proudy takze nemas jen vstupni a vystupni proud. Zapominas totiz na situaci kdy se trebas z FV panelu nabiji baterie a zaroven cast energie z FV jde do spotrebicu pripadne naopak kdy spotrebice vyuzivaji energii jak z baterie tak z FV panelu. Proste bez mereni proudu to bude porad jen presny vypocet nad odhadnutymi vstupnimi udaji :-/

Ale jinak napad dobry. Ono totiz i kapacita baterie je vlastne odhad ato hned z nekolika duvodu.
Tim nejpodstatnejsim asi bude, ze s casem (resp. poctem nabijecich/vybijecich cyklu) kapacita baterii (schopnost udret naboj) klesa. Nemluve o nas kteri pouzivame obycejne autobaterie kdy vyrobcem uvadeny udaj 54Ah znamena kapacitu v uplne jinych podminkach nez v jakych je pouzivame. Zatim jsme to nemeril, ale odhaduju, ze ve FV systemu se ta baterie tvari z ema tak tretinovou kapacitu a o rychlosti klesani jeji kapacity ani nemluve (nj. kdyz ony jsou pro pocatecni si hrani proste levne).
Dalsim nezanedbatelnym udajem je tez zda se baterie aktualne vybyji nebo nabiji, trebas napeti na baterii 12,5V rika pri nabijeni ze uz ma trebas nabito na 70% ale totez nbapeti pri vybijeni se interpretuje ze v baterii zbyva jiz jen 58% energie...

A na okraj pak uz zbyva dodat zew neni Ah jako Ah... jmenovite tim trebas yslim, ze kdyz mi z FV panelu tece 1,4A pri vybite baterii tak vyrabim cca 16,5W (baterie ma 11,5V) kdezto pri temer nabite baterii je to jiz jemne pres 20W (Na baterii je 14,4V) a narovinu, vyrobit za hodinu 16,5Wh nebo 20Wh jiz rozdil ponekud je...
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od bSir »

btw.: myslim, ze s tou urovni nabiti baterie je to presne naopak jak jsme napasal, ale to je v zasade jedno, pac mluvim o principu a ne o presnych hodnotach...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od JiříK »

Na přebytky a nejen na ně je ideální tato věc: http://hadex.cz/infoPage.asp?action=G890
Já to používám v autě na připojování zadní baterky, co napájí lednici, když jezdíme po republice. Za jízdy to krmí altík, když stojíme a někam jdeme, tak zadní baterka. A autobaterka je vždycky plná pro startování. Jde tam uvnitř i štelovat napětí sepnutí. Hystereze je tuším 1V.

Na určení zbývajícího množství energie v akumulátoru stačí orientačně znát napětí bez zátěže. Někde na to mám tabulku. Samozřejmě je to v %. U své soustavy už to odhadnu i při určité zátěži. Další už je jen na pozorování: svítí moc-600-700W, svítí méně-400W, svítí málo-300-400W, nesvítí vůbec-200-300W a hlídám :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od ResHacker »

Moc se mi líbí myšlenka plně automatizovaného, soběstačného a do značné míry "inteligentního" ostrovního/hybridního FV systému přizpůsobeného mým konkrétním požadavkům - viz má prozatím plánovaná FV elektrárna https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=174 ...celý můj systém bude pracovat na vstupu s napětím z celkem 144 článků, připojeno bude na MPPT reguátor Midnite Classic 150 a ten bude připojený zároveň prozatím na můj akupack 12V / 840Ah, později plánuji 4 sériově zapojené LiFeYPO4 12V/90Ah. Prozatím dokoupím nějaký výkonný měnič na 12V, později asi MeanWell TS 3000 248 na 48V - které budu brát z LiFe.
Na chatě mám normální elektrickou přípojku i 3-fáz a vše vpohodě, ale problematika fotovoltaiky i nabíjení mě jako elektrokutila moc zajímá a baví a zároveň se mi stále více znechucují složenky od ČEZu, chci co nejvyšší procento spotřeby pokrýt právě FV. Výhoda je v tom, že nemusím řešit žádnou elektrocentrálu, záloha je prostě ČEZ (v současnosti spíše hlavní zdroj a záloha 90Wp z FV :D ale to se změní :D).
Celé jsem to řešil s panem Kolaříkem (ostrovni-elektrarny.cz) a ten mi poradil 2 řešení, a to:
- buď jednoduše řídit analogově pomocí relátek - systém bude jednoduchý, ale zase bude složité přenastavení a i možnosti této koncepce budou mizerné
- druhá cesta je (a tou se chci dát) řídit systém pomocí programovatelného automatu - viz zde: http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=t ... vni_system nebo nějakého mikropočítače (např. Arduino)

Prozatím bych od řízení požadoval především vyhodnocení a přepnutí do 2 stavů -"hybridní" zásuvka, tedy výstup celého systému, bude připojena na ČEZ a nebo na mou FVE přes měnič. Rozhodovat o tom by mělo právě třeba to Arduino na základě zatím asi jen těchto analogových veličin:
- napětí aku
- intenzita slunečního záření

Časem bych pak třeba jednotlivé spotřebiče rozdělil do tříd podobně jako zde http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=t ... vni_system a připojil spínání dalších zásuvek jednotlivých tříd podle aktuálních možností FVE systému.
Možnosti jsou pak prakticky neomezené, záleží jen na nás, jak hodně "inteligentní" a samostatně pracující si daný systém vyvineme. Kdyby se tedy někdo chtěl přidat s tím setupem třeba Arduina a jeho implementací do systému, budu moc rád - programování zas až tak neni můj koníček. Dále bych potřeboval doladit a dořešit i bezpečnostní stránku věci - správné spojení měniče, spínacích prvků a zásuvek, přepěťové ochrany...dořešit problém s prodlevou náběhu napětí při přepojení z ČEZu na FVE...atd...chtěl by někdo dát hlavy dohromady???
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od mypower.cz »

no ja programator jsem, a je nas tu dobrých programatorů vícero tady na fóru, know how mam v hlave, pac ziju s ciste ostrovni FVE uz vic jak rok bez pripojky (a vim o dalsich, kteri tak jako ja ziji jeste dele) ale stale nemam tak nejak penize navic na arduino a na to zacit kutit :( Penize = prijem = dane = nemam penize = brzda uplne vseho = idealni stav: zbavit se zavislosti na penezich = uz na tom pracuju

Ja si pod automatizaci FVE predstavuju system schopny podle prubehu provozu a historie chovani systemu (stejne jako ja ted čučím kazdou chvili do grafů na mypower) udelat neco jako rozvahu co a jak budu pouzivat. Napriklad kdy zapnout centralu, pokud mam vice vetvi v systemu, tak ze ktere odebirat energii a na co (AC / DC) aby vykon byl optimalne rozlozen a to neni jen tak, napriklad centrala se nezapina v momente kdy sice dochazi elektrika ale za 2 hodiny vyjde slunko, nebo pokud mame prebytek na jedne z vetvi, tak tento proud cpat prioritne do spotreby cimz se ulevi te druhe vetvi a rychleji se dobije, coz se da zase vyuzit jako krizovy provoz pri zatazenych dnech a kdyz se ta rozvaha dobre udela, tak se muzeme dostat do stavu ze ze systemu vymackneme maximum a centrala kolikrat ani nebude potreba. S tim souvisi i schopnost systemu se prizpusobit menicim se podminkam zcela autonomně na zaklade sledovani provozu - vyuziti statistickych metod, atd .. No mam to v hlave, neco i rozpracovano ale nemam na arduino :(
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od ResHacker »

Ano, přesně to co tu popisuješ mám na mysli...a zde na fóru nejsem nováček, vím, že už si nejspíš pěstuješ na zahradě i mrkev, abys byl nezávislý :D to jesice moc krásný, ale já si prozatím vystačím s tou elektřinou...pokud bych se chtěl oprostit od všeho (peněz, úřadů, starostí atd), asi bych se odstěhoval někam do teplých krajin :)
Co se týče tebe, máš to složitější díky těm 2ma větvím a další věc je řešení inteligentního spouštění centrály. Tyhle problémy mě odpadají, chci FVE řešit jako jeden hlavní systém inteligentně nakládající s těžce vyrobenou energií :) (plus možná jeden malý 50Wp systémek napájející Arduino a jiné podpůrné obvody, nevím, zda by tato koncepce měla smysl) Od ČEZa bych se nejraději osamostatnil uplně, ale to asi nepude hned z několika důvodů (například: spotřebu máme takovou, že nejsem schopný dát za své finance dohromady systém, který by to ukrmil, za další - zatím neplánuji pořizovat 3fáz měnič na 400V - opět fin. důvody a nevyplatí se mi to...a je to dobrá záloha oproti centrále...samozřejmě nevýhody jsou jasný :D)...uvažoval jsem i o nabíječce akumulátorů, ale ta nebude třeba, protože LiFe včas odpojí od zátěže v příadě nízkého napětí má automatika a v tomto stavu můžou zůstat, dokud se je zase ze sluníčka nepodaří nabít. Čili ani nevím, zda bych zatím řešil nějaké ukládání dat do databází, vytváření statistik a jakého si samoučícího systému, mám poměrně nízké nároky...využil bych třeba ten monitoring atd...ale třeba budu mít časem nároky vyšší a pak pročby ne...Co teď potřebuji je naprogramování Arduina a realizace propojení s výkonovou spínací elektronikou plus nějakou konzultaci se silnoproudařem - zda tohle a tamto takto může být =)
Ve finále samozřejmě také chci, aby se systém využil na max - čili aby panely nezahálely a celou dobu naplno pracovaly - aby i ve stavu vše nabité se přebytky někam ukládaly....třeba i do ohřevu vody v bazénu - ale ať to nejde pánubohu do oken :D

P.S. moc ti nerozumím, Arduino snad není o penězích ne? Kdyžtak vysvětli...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od mypower.cz »

no arduino stoji neco pres litr, ktery proste nemuzu najit jako penize navic, at se snazim jak se snazim. Stale existuji veci ktere se musi zaplatit s vyssi prioritou a kdyz ne, tak prijde trebas dopis z dementni socialky ze clovek dluzi "nedoplatek" jako krava. Uz hodne dlouho se snazim sehnat nejaky peniz a koupit arduino na mereni proudu. Zachvili to bude snad uz pul roku co mi tu na policce lezi nekolik proudovych cidel a zahálí a ja stale nemuzu najit toho litra na to arduino. Rika se tomu situace z ruky do huby.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od ResHacker »

Aha...myslim že rozumim, ikdyž já na tom nejsem špatně s penězma, tak zas neni skoro vubec čas na nic...Během posledních dvou týdnů jsem dokázal akorát natřít konstrukci na držení panelů a teď to všecko už mám ready a čeká to na montáž na střechu....což bych rád zvládl příští víkend ale moc tomu nevěřim :(
Prozatim teda asi seženu někde Arduino a zkusím si s ním hrát a pak to třeba i zvládnu nějak naprogramovat, aspoň část systému si hezky ubastlím a budu z toho mít větší radost :)
Jediné, co zatím nemám dořešené, tak nějakou lepší péči o akumulátory...Tam se o každou tu 12V LiFe má starat jeden ten Akumon modul, ale bylo by potřeba aby v případě, že se jedna z baterií nabije dříve (za což muže rozdílná kapacita) tak by nějaká monitorovací jednotka dala zprávu regulátoru dobíjení aby začal snižovat proud....což asi nepude, anebo nevím, nemám to dořešené - chtělo by to zajistit nějakou datovou komunikaci Arduina s reglem, což je na mě už asi moc ikdyž by to hardwarově neměl být problém....ale třeba s TCP/IP nemám zkušenosti :( njn...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od jhladik »

další možnost krom Arujdina je myslím toto: http://www.onlinetechnology.cz/sds-micr ... ICRO-light. Je to připojitelné na ethernet, stojí to též 1000,-kč a má to mimo jiné 4 analogové vstupy 0-5V nebo 0-30V (dle verze a možno upravit děličem). Navíc do toho jde narvat zjednodušené C pro úpravu různých funkcí a posílání dat na cokoliv, export dat v .xml, .csv. Dále obsahuje web server, kde si všechno co se na něm děje můžete zobrazit přes www. Sériový port přes ethernet. Já to zatím používám jako počítadlo impulzů z elektroměrů hybridního systému a měření napětí na baterkách, ale hodlám využít funkce tohoto výrobku na maximum...
http://wiki.merenienergie.cz/index.php/ ... %AD_strana
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Stavy FV systému - teorie

Příspěvek od jhladik »

jinak bez jakéhokoliv programové úpravy zařízení se na to dá přistoupit přes http://ipadresa/xml.xml, kde v xml jsou mimo jiné i hodnoty napětí AD převodníků....takže by to mohlo fungovat následovně server se zeptá na tuto stránku, najde ve struktuře co chce a uloží si jí do databáze....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek