Spor s ČEZ Distribuce (muj cez)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brin »

Jsem samouk, tak mne prosím nekamenujte, ale opravdu nelze technicky žádným způsobem zabránit ani miniaturním přetokům ze střídače do sítě (typicky půlvlny apod)? Co by se stalo, kdyby člověk za hlavní jistič do baráku nasadil třeba jednosměrné diody (aha, nenasadím, je to kravina...) nebo už přímo celý elektronicky řízený usměrňovač? U třífázového hybridu s větší baterkou si zase dovedu představit řešení v podobě samostatné nabíječky baterií a omezení jističe na 1x16A. DS je připojena výhradně na tu nabíječku baterií, která je s měničem spojena tak max. datovým kabelem. Ano, ztrácíte tím částečně výhodu existujícího nabíječe v hybridním měniči, ale zase tím získáte to, že tu FVE nebudete muset nikde hlásit. Nebo se pletu?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Dioda ti nepropustí kompletní sinusovku takže dioda není řešení
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2572
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od NOPARasito »

Mohlo by se to pohlidat proudovym rele, tak jako v pripade microinvertoru, ale jeste by tam muselo byt trafo pro galvanicke oddeleni, ale to si nejsem tak jistej, to by tu vedeli jini experti.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brin »

Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2572
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od NOPARasito »

Proudovym rele bych zacal, odeleni galvanicky chteji v pripade microinvertoru a to si prave nejsem jistej jestli by byla i v tomto pripade podminka ;-(
Mohlo by to jit na tenhle zpusob??:
https://www.google.com/search?q=micro+i ... VCura787JM
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brin »

Teď mne napadlo ještě jedno řešení, je to s elektronickým řízením. Hypotetická situace. Mám 40 kWh v bateriích, k tomu jeden, dva nebo tři Studery XTM-6000. Hlavní jistič 1x25A. Aby nedocházelo k nežádoucím přetokům do sítě, bude síť trvale odpojena pomocí relé ovládaného řídicími prvky Studerů. Řídicí prvek sepne síť vždy jen v okamžiku, kdy bude Studer chtít nabíjet baterie ze sítě, nebude tedy moci docházet k nežádoucím přetokům ven. Nevím ovšem, zda je to takto vůbec nastavitelné.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

a opět vymejšíte jak udělat kolo hranatějším aby se lépe otáčelo :lol: .
Každý střídač připojený k DS přináší přetoky el. do DS , záleží pouze na reakční rychlosti toho kterého střídače - rychlejší má kratší přetoky , pomalejší delší přetoky . Toto je dáno principem funkce . Je-li takový střídač odpojený od DS k zamezení přetoků do DS , stává se tímto "pouhým" měničem , jinak řečeno , je degradován na úroveň "hloupých" měničů typu Power Jack . Hybridní střídač má hybridovat , není-li mu to dovoleno , postrádá smysl pořizovat drahý stroj na jednoduchou práci . Jednoduchou práci zastane jednodušší stroj o významně levnějším poměru cena / Wýkon :yes: .

Apropo , není v žádosti o připojení FVE výrobny stěžejní požadavek na rezervovaný výkon ? To je pro distributora nejzásadnější parametr , né ? :arrow: jak moc bude výrobna ovlivňovat jeho dráty . Cojávím , uvés požadovaný rezervovaný výkon 1,8kVA pro výrobnu 3,9kWp s vysvětlení že použitá krabice na zdi víc do DS nedovolí poslat :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

abrams píše: Apropo , není v žádosti o připojení FVE výrobny stěžejní požadavek na rezervovaný výkon ? To je pro distributora nejzásadnější parametr , né ? :arrow: jak moc bude výrobna ovlivňovat jeho dráty . Cojávím , uvés požadovaný rezervovaný výkon 1,8kVA pro výrobnu 3,9kWp s vysvětlení že použitá krabice na zdi víc do DS nedovolí poslat :idea: .
Přesně tohle jsem zkusil, chtěl jsem 4,62 kWp v panelech a 3,7 kW rezervovaného výkonu, jak distributor, tak ERÚ mně to zamítli, že pro posuzování typu připojení je rozhodující instalovaný a nikoliv rezervovaný výkon.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Trošku mi to připomíná jak se u motorek řeší kW od kolika let na to můžeš tak se dá koupit klasická ostrá 600ka ořezaná sw na 25kw má to i v papírech a jak to koupíš necháš ji otevřít na plný výkon vlk se nažral a koza zůstala celá. Pokud ti distributor nemůže jít na střechu spočítat panely tak hold napiš výkon instalovány tak aby jsi splnil ostatní panely tam máš oficielně jen uskladněny a polibte mi všichni c ČEZku prdel
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od dumi »

Bacha oni to kontrolujou pres satelitni snimky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

A jak zkontrolují co je zapojeno a co tam je uloženo pro ostrov který máš třeba vyhrazeny pro ohřev vody do bojleru
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Plus nevím jak mají aktuální snimky ale ty veřejné dostupne jsou staré i několik let a určitě podle nich nespočívají počet panelů ale možná nakupují někde něco kvalitněji
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od dumi »

Kamarad co ma.elektrarnu na.poli. tak.zkousel.pal.pripojit dalsi navic... prisel mu dopis co to ma.bejt. tak.to museli sundat. :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

No a kdyby jim odpověděl že tam má ty panely uskladněny a nejsou zapojeny tak co by mu na to řekli
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od dumi »

Nevim. Nechtel riskovat ztratu licence.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Kontrolovat nemusí ani přes satelitní snímky, stačí když odečítač jednou za rok spočítá panely při odečtu elektroměru, tedy pokud je na panely vidět od elektroměru (což u mě je).
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od dracekvo »

Tak na poli je to moc okatý.
Ale jak sem psal. Doma vám nikdo nedokáže kam to vede. Může to bejt zapojený přímo do boileru. Nebo přes samostatný regulátor nabíjet další blok oddělených akumulátorů.
Na které vám náhodou spadne klíč a zázrakem se spojí s akumulátorama výrobny :D

A když výrobce dává plusovou toleranci. Proč si nenechat hromadně udělat panely 240Wp s 60Wp plusovou tolerancí? :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

To už je jednodušší se na výrobnu vykašlat a mít oddělený systém. Za tu byrokracii a handrkování to fakt nestojí.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
xmasin píše:To už je jednodušší se na výrobnu vykašlat a mít oddělený systém. Za tu byrokracii a handrkování to fakt nestojí.
Přesněěěěě :yes: navíc za stejný prachy víc vlastní muziky včetně nulovýho obtěžování sousedů (ČEZu) :lol: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Koukal jsem na aliexpress na MPP Solar a aktuálně PIP-5048MK (aka Axpert King) neposílají z Německa do Čech. Buď jim došly nebo je někde nějaký problém.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek