Axpert

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

Nevidím důvod proč to nepřepnout za plného výkonu, samozřejmě za použití dostatečně dimenzovaných odpínačů, ne odpojovačů. Jde jen o schopnost zhasnout oblouk, ale pokud před přepnutím vypneš sitona (odebereš zátěž a z panelů nepoteče proud) a přepneš na Axperta, tak nemůže být problém. Axpert si na nabíjecí proud najede pozvolna, takže připojení je bez jiskřivých efektů. Po pravdě řečeno bych to klidně s odpojovači s pojistkou 10x38 udělal i pod zatížením, jen to musí být energické a rychlé, prostě cvak a je odpojeno.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

O. K. Dík za vysvětlení, Volente.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Takhle bych to jistě nedělal, spínání a odpínání 300V DC není triviální úkon. Mám odzkoušeno (teda na 3s stringu) že není problém nechat siton připojený, stačí odpojit boiler, což je na střídavém napětí, nebo jenom vypnout siton kontaktem relátka, na vývodu sitonu k tomu určeném, a nechat připojeny regulátory oba. Naopak ve chvíli, kdy budou baterky plný, je žádoucí tu energii někam poslat. Jsou dvě podmínky, aby to fungovalo dobře v tomhle zapojení: každý z regulátorů zapojit přes diodu, protože kondenzátoy v sitonu ovlivňují hledání mppt bodu a naopak a ta druhá podmínka je to, že se nebudou regulátory o výkon "přetahovat". Což lze splnit třeba tak, že se spirála boileru připojí třeba až při SOC víc než 80%, záleží na tom, co je hlavní, jestli energie v baterkách nebo v boileru...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Axpert

Příspěvek od rokytna »

opus píše:Presiel som celé toto vlakno axpert, no akosi mi stale niesu jasne niektore veci.
Všechno je do detailu vysvětleno ve vláknu Axpert a ve vláknu Pylontech US3000. Odpovědi na všechny uvedené body tam jsou. Psát to znova nemá význam a jen by to plevelilo toto důležité vlákno.
Vždyť to tam všechno je, jen si to přečíst.
Plus odkazy na zahraniční fóra, které zde jsou. Všichni tady si to prošli a někteří jsou tam i aktivní (např. Youda - respekt!).

Já mám PIP-5048MK (Axpert King) s US3000, bez bms komunikace (nemá v této sestavě s tímto FW význam) a max spokojenost. Budu přidávat druhý do paralelu.
Boiler mám bokem na svém vlastním separátním FV stringu, navíc s přepínáním boiler/přímotop přes PLC SDS (když se dopoledne nahřeje boiler na max, tak přepnu na přímotop v koupelně, a do večera tam mám parádní teplo až tam naběhne rodina).
PIP jen na spotřebiče, a vytěžování do budoucna do minisplitu, jestli vůbec (zatím spokojeně krmím baterie).
Ale specificky, vytěžovat do boileru z PIPu je nesmysl, co systém sleduji tak mám za to že to musí zlikvidovat baterky (PIP neustále mikrocykluje, pokud tam je US3000 nebo jiná, a vytěžovat to do boileru tomu jen přidá).

Sledování přes SDS a rPI. Kde rPI dělá logování a SDS logiku (protože svěřit řízení na rPI je sebevražda (obyčejný Linux bez garance), zatímco SDS mi dává jistotu uptime jakožto PLC). Docela mě fascinuje jak někdo může rPI strkat do řízení, a nebo na tom komerčně stavět pseudo-plc (unipi) a podobné nebezpečí (a o to víc kdo si to kupuje). Ale to jsem odbočil.
Na rPI lze nahrát i SolPipLog nebo ICC, ale to je jen berlička především řešící nedokonalý FW v měniči (např. vypínání SCC kdy nemá, někde je potřebné "ruční" (časované) přepínání SUB/SBU, atd. nebudu znovu opisovat to co tady ve vlákně už je, jen si to přečíst).

Dnes bych možná zvážil kombinaci samostatné MPPT charger, nechal US3000 set, a samostatný měnič, ale zatím jsem max spokojen s Axpertem, byl to dobrý první krok na seznámení se se specifikou problematiky, a v této instalaci u toho zůstanu. Další se pak uvidí.
ostrovní FVE
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Axpert

Příspěvek od rokytna »

kodl69 píše:nebo jenom vypnout siton kontaktem relátka, na vývodu sitonu k tomu určeném, a nechat připojeny regulátory oba.
Přesně tohle plánuji vyzkoušet, na jedné zinstalací co jsem dělal jsem dal Siton na 8s (cca 250Voc) a když se nahřeje boiler, vypnu Siton přes EN vstup (přes PLC SDS co to sleduje) a pak na to připojit paralelně MPPT co zvládne takové vstupní napětí a cpát to do baterie.
Poznámka od kodl69 ohledně potřeby oddělit DC stranu obou paraleleních přístrojů diodou je podstatná a jsem moc rád, že jsem si to přečetl, má pravdu! děkuji za nakopnutí.
Pak už zbývá jen ovládání přes EN vstupy, a nějaké to měření a chytristika.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

A co sítina vypínat prostě termostatem co bude reagovat na nahřátí bojleru pokud bude priorita tedy voda a ne baterie. Je to 500 oproti plc
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

já bych možná dal temostaty dva, a to už je skoro to PLC s inteligentním řízením. 1, termostat někde na 50°C, jak ohřeje, vypnu siton a nabíjím baterky. při SOC 80% znovu zapnu siton zároveň s akspertem, pokud dosgt svítí, dobije se baterka a i boiler jde na max, pokud už moc nesvítí, nerve se baterka zbytečně na 100% a trochu se dohřeje voda. Ale to už je na každým, jak to má. Mě je vlastně jedno, jestli dohřívám elektrikou boiler nebo ji přímo spotřebuju, ale s tarifem D25d je lepěí nabít prvně baterky na max a boiler levně dohřát v noci, ale je otázka, jestli na 50°C nebo na max, to už by systém měl mít předpověď chování osob a oblačnosti na další den. Já to řeším ručně operativně...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Axpert

Příspěvek od petrs »

Po třech letech vzorné služby Axperta 4 kW 48 V
------------------------------------------
,,od petrs » úte kvě 23, 2017 8:49 am

Mam dotaz k prvnimu pripojeni Axperta na baterie,sit 230V a FV panely.,,
--------------------------------------------
se výše uvedený v noci při minimální zátěži odporoučel.Pokusil jsem se závadu najít(po připojení na aku se pouze zatočily ventilátory,displej se po sepnutí AC kolébkového vypínače nerozsvítil,všechny tři LED diody pod displejem pouze slabě blikaly).
Operace se kupodivu zdařila,povedlo se najít dva nafouklé elektrolyty 1000mikrofaradů/16 V v horní části hlavní desky-na fotografii uprostřed u horního okraje nad velkými elektrolyty.Po výměně za dostupné kusy 1000mikrofaradů/25 V se měnič rozběhnul.
Pokud by se někdo setkal s touto závadou,ať mu tato zkušenost pomůže.Výměnu je možné provést po povolení šroubů a odchlípnutí hlavní desky,není třeba celý měnič rozebírat.

P.S.Napětí na kondenzátorech jsem neměřil.Vzhledem k tomu,že se nacházejí v chladné části měniče a nejsou na rozdíl od ostatních(nenafouknutých) vystaveny vyšším teplotám,je možné usoudit na napětí blízké oněm 16 V.Číňan asi šetřil...
CIMG4322.JPG
CIMG4323.JPG
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Axpert

Příspěvek od brumlaj »

Nebo vysoké impulzní proudy které ty kondenzátory zahřejí. Vybírat kondenzátory pro co nejvyšší impulzní zatížení. Opět potvrzení toho, že vynálezce elektrolytického kondenzátoru měl obdržet Nobelovu cenu za ekonomii.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Ahoj přátelé,
Byl bych rád aby padlo do tohoto vlákna do podvědomí že lze axperta vypnout vzdáleně, teď se bavím o konkrétním modelu PIP 5048MK, případně Axpert king, kterého mám v paralelním chodu.
V mém domovském vlákně jsou fotky, a zapojení.

Na základě Vašich podmínek lze i při zatížení připojit druhý střídač ( několikrát zkoušeno ) jinak můj režim je tak že v noci jede jeden měnič, a za splnění podmínky zátěž 4500 W je delší než 5s tak se připojí k němu paralelní druhý přes čistý kontakt NC ( relé je aktivováno když chci aby běžel pouze jeden měnič - bezpečnostní logika věci tak, aby po odpadnutí napájení se radši přifázoval než aby se přetěžoval ten samostatný )

Zatím je to 3 dny a 2 noci v testovacím modu ale nevidím problém v tom že se každé ráno spící ( vypnutý měnič ) nahodí tlačítkem ( spínačem ) navíc tento spící měnič je již dávno zapnut od PV protože mám podmínku střídač zapnout až po splnění výkon na PV je větší než 100W po dobu 5 minut.

Zdá-se že jsem díky tomuto našel řešení ekonomické a logické, že když máme měniče 2 x 5kVA axpert king ( nebo PIP 5048MK) a umíme v noci snížit jejich spotřebu ze 130 W na 75W ( běží pouze jeden ), toto se bude hodit na zimu resp. do období než se budeme přepínat do SUB nebo bypasů. Přeci jen ušetřená 12h x 75W = 0,9 kWh se nám všem bude hodit.

Jen zopakuju stačí přestřihnout hnědý drát a měnič se vypne, je to ten nejvíce nahoře na komunikačním RJ45 propojující display a měnič. Je nutné ale ponechat tlačítko ( vypínač) v zapnutém ( zamáčknutém stavu ), protože tím že se vřadí ovládací nadřazený kontakt do cesty hnědému drátu, je třeba aby jediný kontakt uměl skutečně horní dva piny na RJ 45 propojit mezi sebou. Tak a kdo to pochopil až sem má napůl vyhráno.

Zatím to neberte jako definitivní, pořád to mám v testovacím módu, ale jsem si jist že hurvayz tuto variantu také používá s tím že má single měnič a na noc ho spínacími hodinami vypíná.

Nicméně myslím že to sem patří až někdo bude rozhodovat jaký měnič který nemá přetoky a umí paralelní chod a případně lze uspat měnič jeden z nich.

Tak ahoj výzkumníci.
Zdraví Vítek z chatrče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 707
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert

Příspěvek od shuty »

Ahojte. rychla otazka k zapojeniu AC do axperta. je potrebne tahat 3x vodic do axperta a z axperta opat 3x vodic do rozvodnej skrine? alebo postaci potiahnut 4x vodic pricom 1, bude L do axperta, 2 bude L z axperta a 3 a 4 - N a E budu spolocne?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

shuty píše:Ahojte. rychla otazka k zapojeniu AC do axperta. je potrebne tahat 3x vodic do axperta a z axperta opat 3x vodic do rozvodnej skrine? alebo postaci potiahnut 4x vodic pricom 1, bude L do axperta, 2 bude L z axperta a 3 a 4 - N a E budu spolocne?
Prosimte udelej to tak ze mas 2 separe kabely jeden je privod druhy vyvod. Vse zvlast tzn L N PE. Ikdyz vystup z axperta tusim obsahuje jen L a N je lepsi to mit. Pripojis kdekoliv na uzemneni. Dal bych doporucil 4mm2 na privod tam budes tahat max 25A a vyvod 1 axpert 5kVa umi davat 22A cca tak je treba dimenzovat kabel na jmenovity proud videl bych to na 6mm2.
Sam mam do axpertu a z axpertu 32mm2 privod a 32mm2 vyvod. Nikdy nevis co te napadne a jak te solarititda ochromi
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 707
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert

Příspěvek od shuty »

ahoj. dakujem za radu. potiahneme s elektrikarom teda zvlast vodice do menica a z menica. pouzije sa 6mm2.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

shuty píše:ahoj. dakujem za radu. potiahneme s elektrikarom teda zvlast vodice do menica a z menica. pouzije sa 6mm2.
do měniče 6mm2 je OK ale pokud jednou plánuješ paralelně 2 axperty po 5 kW tak už to nestačí. já jsem předimenzoval razantně a protože se solaritida zvrtla koukám po dalším měniči. za ušetřené peníze na zálohách. dej tam z měničů aspoň 10mm2 at víš že 10 kW tam teoreticky nacpat mužeš…. 10 kW při 230V máš téměř 45A tak byt tebou předimenzuji alespoň na 10 nebo 16mm2 pokud to nemáš daleko
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Axpert

Příspěvek od DanoP »

Len pozor s tym vykonom na 1F, ci ma na to dimenzovany aj nulak v dalsich rozvodoch. Ak to ide do rozvodnej skrinky kde je to rozvedene k jednotlivym obvodom je to OK (kazdy obvod ma vlastne 3 vodice), ale ak to ide do podruznej rozvodnice ktora bola povodne stavana na 3F moze to byt problem - tam zvycajne vedie len 1 kabel 4 alebo 5 vodicovy, kde nulak je spolocny pre fazove vodice.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

DanoP píše:Len pozor s tym vykonom na 1F, ci ma na to dimenzovany aj nulak v dalsich rozvodoch. Ak to ide do rozvodnej skrinky kde je to rozvedene k jednotlivym obvodom je to OK (kazdy obvod ma vlastne 3 vodice), ale ak to ide do podruznej rozvodnice ktora bola povodne stavana na 3F moze to byt problem - tam zvycajne vedie len 1 kabel 4 alebo 5 vodicovy, kde nulak je spolocny pre fazove vodice.
Dobrá připomínka, je třeba dimenzovat samozřejmě celou elektroinstalaci vhodně...
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 707
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert

Příspěvek od shuty »

ahojte. momentalne tam bude napojeny 3024msxe, takze 3kw, v bypase 5kw? zatial sa v dohladnej dobe nepocita s navysovanim vykonu menica, nie su na to baterky ani panely takze ak nejaky upgrade tak formou prikupenia panelov/baterii.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Axpert

Příspěvek od petrs »

Uvažuji o vyřazení původního 4 kW klonu Axperta a jeho odsunu do zálohy

https://www.aliexpress.com/item/3282642 ... 81110rue6w

a nahrazení tímto měničem

https://www.aliexpress.com/item/3301619 ... 9b48dQePKb
Předpokládám,že se jedná o klon Axperta King.
Spolupracoval by s fotovoltaikou 3000 W,rezerva vstupního proudu by měla být dostatečná i pro případ náhlého oslunění chladných panelů(původní 60 A MPPT občas v takovémto případě regulátor vypnul a znovu postupně nabíhal).
Mám dotaz ohledně případných přetoků AC 230 V do rozvodné sítě-jsou za nějakých okolností možné nebo zcela vyloučené?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Axpert

Příspěvek od camel1cz »

U kinga jsou přetoky vyloučené.
Nevím, jestli je EAsun oficiální distributor voltroniku, to bych ověřil a případně koupil oficiální verzi např. od MPsolar. Cenově to zas takový rozdíl není.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert

Příspěvek od Pawel »

Taky trochu hledám a vybírám, MPP Solar PIP 5048MK v Česku 24000 +3 roky záruka. Aliexpress MPP Solar PIP 5048MK z Číny 19500 +clo záruka? Jak se pozná klon podle výrobce? Nějaký typ na obchod by nebyl?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek