Napěťový stabilizátor 24-28V, NiCd, odpálená APC smart

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
vrb
Příspěvky: 30
Registrován: pon lis 21, 2011 7:47 pm

Napěťový stabilizátor 24-28V, NiCd, odpálená APC smart

Příspěvek od vrb »

Zdravím,
Při návrhu FVE s Ni-Cd akumulátory jsem narazil na problém těchto akumulátorů. Nabíjecí napětí při zapojení 20 článků je až 33V, běžně 31V. panely mi dají až 36,5V, takže OK. Kdybych použil regulátor na olovo, tak Ni-Cd nikdy nenabiju.

Jenže když mi přišel měnič, tak ten má rozsah jen 20,5 - 29V. Vypíná se při 30V na vstupu a při 32V na vstupu bych ho odpálil. Už se mi to povedlo s APC Smart 1500VA. Když seplo dobíjení externího akumulátoru, tak napětí na akumulátoru překročilo 30V, z APC se zakouřilo a už nestřídá, při pokusu o zapnutí bliká, pípá, ale všechno špatně. No asi je po něm.

Nechci si odpálit drahý sinusový střídač tak uvažuju jak to řešit. Škoda že výrobce neudělal větší rozsah vstupního napětí :(

Víte někdo o omezovači napětí na 24 nebo 28V s nějakou rozumnou účinností za rozumný peníz?
Uvažoval jsem o LM317T, ale ten má ztrátu vždy 2V. Proud bude mezi 50A - 400A , to by byla tepelná ztráta 800-2000W (musel bych jich zapojit 200ks paralelně). Zdá se mi to zbytečně moc. Ideální by bylo něco, co by sepnulo pod 28V na baterii natvrdo a nad 28V by to regulovalo výstup na 28V, byť i se ztrátami.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napěťový stabilizátor 24-28V, NiCd, odpálená APC smart

Příspěvek od tomas »

Máš asi nějaké zvláštní články nebo používáš dvoustupňové nabíjení? Dle výrobce http://www.saft-ferak.cz/ferak_web/doc/ ... _KP_cz.pdf
Jednostupňové nabíjení:
1,43 -1,50 V/článek.

Dvoustupňové nabíjení:
• nízká úroveň
= 1,42 + 0,01 V/článek pro typy KPL
= 1,40 + 0,01 V/článek pro typy KPM
• vysoká úroveň
= 1,47 -1,70 V/článek pro typy KPL
= 1,45 - 1,70 V/článek pro typy KPM

Většinou se používá jednostupňové nabíjení. Nedovedu si představit u FVE dvoustupňové a hlídají akumulátorů aby zbytečně "nevařili", když výkon kolísá dle svitu slunce. Také můžeš jeden článek odpojit a mít jen 19, potom bude celkové napětí nižší.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
vrb
Příspěvky: 30
Registrován: pon lis 21, 2011 7:47 pm

Re: Napěťový stabilizátor 24-28V, NiCd, odpálená APC smart

Příspěvek od vrb »

Zdravím,
Ty články nejsou žádná sláva a mají toho za sebou víc než je zdrávo. Když nastavím nabíjecí proud na 25A u 160Ah článku tak ohmovým zákonem mám 1,7Vna článku to je to vysoké nabíjení jak píše Ferak. Je to i efektivnější. Články tolik moc nevaří a jednou za čas je potřeba dolít destilku. Akumulátor je dimenzovaný tak, že ten výkon panelů pobere v pohodě, když pojedu na týden pryč tak odpojím panely od akumulátoru.
Regulátor jsou další peníze navíc, na mých 160A by stály MPPT regulátory tak 50 000Kč, za ty prachy radši přidám 8x230w panelů a mám vyšší výkon při mizerném osvitu, navíc se shoduje nabíjecí napětí akumulátoru s optimálním pracovním napětím solárního panelu, proto jsem je tak kupoval a spočítal. Je to analogové MPPT beze ztrát na elektronice a trafu.

Jen mi dělá starosti střídač, když nebude odběr a bude pálit slunko tak to nemusí přežít napěťově. Už mám nějaké spočítané schémata ale ještě nemám prototyp. Tak než se s tím rozčilovat, ptám se jestli to někdo řešil. Času nemám nazbyt, má spoustu starostí se školou a tak.

Samozřejmě že střídač se dá sehnat tak, aby to zvládal, ale zase by mi narostla cena systému, že by se nevyplatilo vůbec solární elektrárnu stavět a zůstal bych u EON.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek