Možná, že si říkáte co tu dělá nějaká "voda", když se chcete dozvědět něco o FVE. Předpokládám, že toto fórum zajímá lidi, kteří chtějí fotovoltaiku pro to, aby se stali nezávislými na dodavatelích a jejich stále rostoucích cenách. Co s tím má tedy společného ohřev vody nebo vytápění? Já myslím, že hodně. Přinejmenším může ovlivnit KDY se nezávislými stanete.
Pokud začne s kýmkoli řeč o FVE, solárním ohřevu nebo tč, vždy padne otázka návratnosti a její zpochybňování. Zajímavé je, že se tak neptají při koupi auta nebo třeba televize. Myslím si, že pro ty, kteří to s výrobou elektřiny myslí vážně, může mít návratnost zcela jiný rozměr. Pokud to tedy kdokoli z vás myslí s nezávislosí vážně, ať chce začít hned, nebo za pět, deset let, měl by se co nejdříve podle svých možností připravovat a podle toho konat.
Jak s tím tedy souvisí třeba ohřev vody nebo topení? Jsou zařízení, která nekupujeme každý den. Možná že dnes je ještě lepší s FVE počkat, až ceny komponent klesnou, ale pokud připravujete stavbu či rekonstrukci domu, nebo jsme donuceni vyměnit boiler a nebo jiný spotřebič, měli bychom to dělat s vědomím budoucího samozásobování elektřinou. Je jasné, že když budeme mít nízkou spotřebu, bude nám stačit menší výkon FVE a tím za něj zaplatíme méně. Možná, že menší = nižší pořizovací náklady FVE nám umožní ji nainstalovat dříve a tím zapaltit dodavatelům energií méně a ušetřit tak dvakrát.
Ještě si myslíte, že toto vlákno není pro váš záměr důležité? Dám příklad na ohřevu vody. Možná ani netušíte, kolik energie "ta trocha teplé vody" co spotřebujete vlastně spolkne. Doporučuji TZB-info pro výpočet vašeho modelu, pro příklad použiju čtyřčlennou rodinu se spotřebou 50 l/os. Dení potřeba energie na ohřátí 200 l je neuvěřitelných 15,7 kWh/den ! Běžný boiler má totiž příkon okolo 2000 W - spočítejte si, kolik potřebujete na takový výkon panelů. Není tedy lepší použít solární ohřev s minimální spotřebou a pořídit menší fotovoltaiku? Jaká je potom návratnost solárního systému a ještě lépe celého systému včetně FVE?
Teď ale někteří namítnou, že solární systém nehřeje pořád, někdy taky prší a pak budeme zase dohřívat se spotřebou 2000 w? Nemusíte, možná že někteří pochopili jednu důležitou věc, že teprve kombinací systémů lze získat jinak nedosažitelné. Stejně jako to dělá například [url
http://jaromir-bednar.webnode.cz/produk ... -thermboil] Thermboil Duo, který vodu v době nedostaku slunce ohřívá malinkým tepelným čerpadlem s příkonem okolo 500 W. Je 500W lepší než 2000W, je to třeba menší počet panelů a tím menší investice? já myslím o dost.
Dovolím si tedy malé doporučení, myslete dopředu a kombinujte. Výsledek vás možná překvapí.