Vytápění bytového domu - efektivita

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím plénum odborníků mypower.cz.

V jednom bytovém domě kde jsou soukromí vlastnící bytů (asi 7mi patrový dům, na patře 3 byty 3+1,2+1,2+1 asi) mě zarazilo vypínání topení přes noc. Všude jsou namontovány takové ty termoregulační ventily, nebo jak se to nazývá, všude je takové to "digitální měření".

Chtěl bych se zeptat, zdali je efektivní vypínat obyvatelům domu topení přes noc, popřípadě pomoci vyargumentovat proč to je/není hloupost a zdali to je/není efektivní.

Z praktického pohledu vidím následující nedostatky:

1) Člověk, který potřebuje v noci trochu čerstvého vzduchu musí do rána spát v zimě protože mu byt nic nedotopí. Topení nejede.

2) Ranní zvukové projevy při rozpínání celé otopné soustavy jsou vskutku úžasné. Asi hodina lupkání.

3) Nejsem si jist jak každodenní rozpínání a smrštění otopné soustavy snášejí různé spoje, svary apod. Zdali se to neprojeví na častější poruchovosti soustavy.

4) Přes den kdy většina lidí větrá a na zatáhnutí topení kašle a kdy se obvykle teplota zvedá na vyšší než v noci, topení samozřejmě jede na plné pecky.

5) Nejsem si jist, zdali je rozumné vyhřívat vodu v topení z pomyslné "nuly", tedy minima na maximum, zdali není lepší teplotu prostě udržovat kolísáním o pár stupňů. Jsem přesvědčen že udržování je efektivnější i přes ztráty v bytech při větrání.

6) S ohledem na měření na každém radiátoru ať si větrá kdo chce jak chce, zaplatí si to. Proč tedy tohle noční "šetření".

Dokázalo by to plénum mypower.cz nějak potvrdit / vyvrátit / vyargumentovat / podložit alespoň hrubým výpočtem proč je to dobře / špatně tohle šetření projevující se dosti negativními projevy od zvukových po praktické (diskomfort) ?

Předem děkuji za čtivou a věcnou diskuzi. Může se týkat nejen bytových domů ale i rodinných domů a můžeme se z toho všichni poučit.

:))
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od vlkazajac »

V dnešnej dobe regulácia typu 0/I nemá v takom systéme, akým je obrovský spotrebič tepla - panelák alebo činžiak, čo robiť. Situácia je komplikovanejšia tým, že v dome, ktorý ako-tak poznám, je ešte výmenník tepla. Nedokážem však posúdiť, ako je to kvalitne prevedené z hľadiska regulácie.

V RD je situácia jednoduchšia. Prevádzkujem obvyklý kondenzačný kotol s rozsahom výkonu horákov 2,5 - 13 kW s ekvitermickou reguláciou. Časovým spínačom simulujem noc, teda obdobie so zníženou spotrebou tepla a pripájam, resp. odpájam prídavný odpor k termistoru externého čidla. Výsledkom je takmer trvalý chod kotla, bez častého vypínania a zapínania. Izbový termostat je vlastne len vo funkcii ochrannej, teplota interiéru je v rozsahu užšom, ako cca 22,2 +/- 0,5 stupňa. Komfort je neporovnateľný v porovnaní s predchádzajúcim archaickým plynovým kotlom len s vlastnou termostatickou reguláciou ( + izbový termostat ). Výsledok v spotrebe tepla je astronomický, spolu s účinkom výmeny okien - 40 %. Tieto dva účinky neviem oddeliť, výmena kotla a okien bola urobená súbežne.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne pát bře 11, 2016 9:56 am, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

otázkou je , zda má dotyčný dům vlastní kotelnu (dnes hojně populární ) , či je vytápěn dálkově - tojest teplárnou / spalovnou . Spalovny jedou na plný výkon non-stop - aby stíhali pálit ""odpad"" a nehromadil se jim přededveřmi :hell: :arrow: teplo o nich je k dispozici non-stop .
Klasické teplárny topí dle denních harmonogramů a v noci netopí - jen udržují teplé kotle :arrow: v noci v napojených bytech zima .

U vlastní domovní kotelny je to záležitost režimu řízení vlastníkem .

Argumentů pro topení i v noci a argumentů pro netopení v noci jsou tuny :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od atom »

Většinou se to vypíná kvůli nočnímu klidu. Někteří nájemníci nesnesou hučení, šumění, bublání a podobné monotónní zvuky z topení, které většina lidí ani neslyší nebo nevnímá a stěžují si a stěžují...
Nikdy sem neslyšel, že by povolil svár kvůli lupání při natápění soustavy.
Na úsporu v bytovém domě sere pes, stejně se to rozpočítá.
Změnit něco jedině na schůzi vlastníků, přes hlasování. hodně štěstí...
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od ota »

Jsem správce podobného domu a řeším takové dotazy často.
Zvukové projevy při natápění soustavy se dají odstranit. Je to jen technické řešení. Není to vždy jednoduché, ale dá se to řešit.

Pokud jde o úspory dnes již neplatí, že pokud vypnu radiáror, nic neplatím. Platím i teplo získané prostupem zdí od souseda, který topí. Je na to nová vyhláška od letoška platná.
Není úplně rozumné vypínat topnou soustavu, ale je rozumné nastavit noční útlum, kdy se topí třeba na 17C nebo i méně.
Ne vždy se to povede, protože v každém domě je člověk co pracuje v noci a chce teplo celou noc.

V kotelně co provozuji jsem dělal následující opatření:
- noční útlum na 17C po-pá 22-07hod a pá-ne 23-09 hod. Další útlum je 1-2 hod. okolo poledne, kdy většina lidí co zůstali v domě je už aktivní, obvykle vaří oběd, takže útlum nepociťují.
- přejednal jsem dodavatele plynu - úspora 5%
- zaizolování rozvodů v společných prostorách a technických místnostech.

Tepelné namáhání není problém. Může se stát, ž enějaká trubka praskne, ale pokud k tomu dojde, je někde chyba a praskla by stejně, dříve nebo později.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od 8milan8 »

abrams píše:Zdravím ,

otázkou je , zda má dotyčný dům vlastní kotelnu (dnes hojně populární ) , či je vytápěn dálkově - tojest teplárnou / spalovnou . Spalovny jedou na plný výkon non-stop - aby stíhali pálit ""odpad"" a nehromadil se jim přededveřmi :hell: :arrow: teplo o nich je k dispozici non-stop .
Klasické teplárny topí dle denních harmonogramů a v noci netopí - jen udržují teplé kotle :arrow: v noci v napojených bytech zima .
...
No, tedy v Liberci máme spalovnu i teplárnu a co vím, tak tedy spalovna nemá zrovna takovou potřebu jet naplno. Ono těch odpadků, co se může vozit do spalovny je méně a méně, takže jsou rádi, že jedou v kuse (stejně jako jakýkoliv jiný tepelný zdroj je problém jen tak sjet pod nějakou hranici, protože se pak musí složitě najíždět). Ale jede furt, pokud není porucha, to je pravda.

Teplárna zase také nemá moc extra snahu na večer sjíždět někam na nulu, protože má protitlakou turbínu a tak si musí udržet jí najetou, jinak je to ten samý problém. Samozřejmě když nejde turbína, tak pak je to jiná regulace, ale vychladnout kotel není také sranda.

Každopádně co je horší, že se striktně drží nějakých nařízení, takže se vše reguluje automaticky a nešikovně. Do baráků se pouští teplo podle mě podle ekvitermy, takže někdy jsou trubky teplejší, jindy méně. Ale to celkem záleží na nastavení výměníku. A nedej bože, když přijde zima brzy. To než se rozhodnou topit trvá několik dní a s tím člověk nic neudělá. A nebo když se něco porouchá, to také pak bývá zábava. Ale naštěstí to se stává skoro nikdy.

Ale ano, v těchto případech je těžké něco regulovat, když už je to jednou regulováno. :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od tomas »

ota píše: Pokud jde o úspory dnes již neplatí, že pokud vypnu radiáror, nic neplatím. Platím i teplo získané prostupem zdí od souseda, který topí. Je na to nová vyhláška od letoška platná.
Jo to je taky "dobrá" prasárna podobná NTS. Když topím vlastním zdrojem (klimou) a na vyšší teplotu než sousedi, tak stejně musím platit a ještě mne nařknou že jim kradu teplo, přitom kradou oni mě. Asi jim ty radiátory i s porovnávacími měřiči odmontuji a zavezu distributorovi tepla, ale asi stejně budou chtít dál platit. To není jak odmontovat plynoměr nebo elektroměr :evil:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:.......Chtěl bych se zeptat, zdali je efektivní vypínat obyvatelům domu topení přes noc, popřípadě pomoci vyargumentovat proč to je/není hloupost a zdali to je/není efektivní. .........
Tvůj úsudek o hlouposti admine je naprosto přesný. Nejefektivnější je topit výkonem přesně odpovídajícím tepelným ztrátám objektu se započtením tepelných zisků. Každé odstavení vede k poklesu teploty uvnitř objektu s následným nutným "přetopením". No a u toho přetopení každý 1 st.C znamená energetickou ztrátu minimálně 6%. Termoregulační ventily jsou konstruovány pouze k využití tepelných zisků způsobem, že se odstaví topení otopnými tělesy. Pro regulaci výkonu otopných těles slouží řízení teploty otopného média (vody). Proto pro každý objekt existují topné křivky které zohledňují prostup tepla z vytápěného objektu dle venkovní teploty. Ty by měl dodavatel tepla respektovat. Hučení, bublání a jiné akustické projevy jsou známkou špatného vyregulování otopné soustavy. Také se Ti admine bude špatně přesvědčovat sousedy, že nemají kroutit s hlavicemi. Bohužel výrobci nedělají hlavice se kterými by nešlo kroutit. Je to marný boj.
mypower.cz píše:.........6) S ohledem na měření na každém radiátoru ať si větrá kdo chce jak chce, zaplatí si to. Proč tedy tohle noční "šetření".......
Není tomu tak, neexistuje měření na radiátorech. To čemu se lidově říká "měřič" je pouze nějaký indikátor, který měří leccos, jen ne spotřebu tepla. Údaje z tohoto indikátoru se musí prohnat různými ořezávači a přepočítači aby se dostaly jakžtakž schůdné sumy k placení jednotlivými obyvateli které nevzbuzují revoluce. Trochu praxe. ;-)
atom píše:........ Změnit něco jedině na schůzi vlastníků, přes hlasování. hodně štěstí...
Nesmysl, neznám jediné společenství, které by bylo prosto "kroutičů" s termohlavicemi. Fyzikální vzdělání bohužel není natolik všeobecné jak by mohlo z rámcových vzdělávacích programů našich škol budit naději. Nejde-li ve společenství zavést osvícený absolutismus, je demokratická snaha marná.
tomas píše:....Jo to je taky "dobrá" prasárna podobná NTS. Když topím vlastním zdrojem (klimou) a na vyšší teplotu než sousedi, tak stejně musím platit a ještě mne nařknou že jim kradu teplo, přitom kradou oni mě. Asi jim ty radiátory i s porovnávacími měřiči odmontuji a zavezu distributorovi tepla, ale asi stejně budou chtít dál platit. ........
tomasi pokud chceš topit vlastním zdrojem, tak tak čiň ve vlastním a nikoli společném bydlení. Jedním z přínosů hromadné výstavby bylo, že společné náklady jsou nižší, než součet individuálních. Ten kdo nechce tuto krutou pravdu přijmout ať peláší do individuální klece. Není nic tak socialistického jako tok tepla v bytech hromadné výstavby. Nelze v jedné místnosti topit a v druhé, kde se netopí mít nulovou spotřebu tepla. A nejde to zkapitalističtit. Jediným výsledkem zkapitalističtění je brutální vychcánkovství zlodějů tepla, kteří svým chováním obvykle ještě ničí konstrukci domu a zamořují vnitřní prostředí stavby plísňovými spóry.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:........Není úplně rozumné vypínat topnou soustavu, ale je rozumné nastavit noční útlum, kdy se topí třeba na 17C nebo i méně............
Je to ekonomicky úplný nesmysl, dnes po zateplení je tepelná setrvačnost stavby 15-30 hodin, možná i více. Výsledkem jsou zvýšené náklady na vytápění a tepelný diskomfort (studenější zdi po celý den a teplejší vzduch v místnosti přes den než by bylo nutné.....). Jak píši, obyčejná fyzika..........


Chce-li někdo studovat, doporučuji články na TZB-info. Upozorňuji ale, že je to silná káva. Více než rok po přečtení prvního jsem měl mnohé "nejasnosti a připomínky", než mi to snad celé doklaplo. A to jsem studoval podobný obor. Tak se nedivte, když napoprvé nebudete chápat, nebo dokonce budete vnitřně s autorem ve sporu. Chce to trpělivost, čas a nadhled.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od 8milan8 »

atom píše:...
Změnit něco jedině na schůzi vlastníků, přes hlasování. hodně štěstí...
Jen vlastníci nesmí být arogantní sebestřední lidé. :) Bydlíme v přízemí a oni se dohodli, že se ve společných prostorách nebude vytápět. Takže v bytě máme u nohou naprostou zimu. A to, že mi vytápíme podlahu bytu nad námi neřeší a platíme všichni stejně. A neuděláš s tím nic. Oni nemají problém a to, že dva byty ku čtrnácti si stěžují? Smůla. Tak to většinou poslední dobou v těhle společenství funguje...

Takže ano, tohle je nejlepší volba. Vysvětlit že to prostě není dobré dělat nějaký útlum. Ale myslím si, že i když by jsi dohledal vědecky proč to není dobré, tak oni se tomu nebudou chtít věnovat a změny nemá nikdo rád, tak to ani nezkusí. Ale za pokus člověk nic nedá. Třeba aspoň zjistí, že není v tom sám, že i někdo má podobný názor a pak už se dá lépe s tím bojovat a časem přemluvit zbytek...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od tomas »

brumlaj píše: tomasi pokud chceš topit vlastním zdrojem, tak tak čiň ve vlastním a nikoli společném bydlení. Jedním z přínosů hromadné výstavby bylo, že společné náklady jsou nižší, než součet individuálních. Ten kdo nechce tuto krutou pravdu přijmout ať peláší do individuální klece. Není nic tak socialistického jako tok tepla v bytech hromadné výstavby. Nelze v jedné místnosti topit a v druhé, kde se netopí mít nulovou spotřebu tepla. A nejde to zkapitalističtit. Jediným výsledkem zkapitalističtění je brutální vychcánkovství zlodějů tepla, kteří svým chováním obvykle ještě ničí konstrukci domu a zamořují vnitřní prostředí stavby plísňovými spóry.
brumlaji, jenže ve skutečnosti ty společné náklady nejsou nižší, protože jak dodavatel tepla tak spotřebitel nad efektivitou a úsporami mávnou rukou ze slovy "to se rozpočítá všem". V mnoha případech je cena dodávaného tepla dokonce dražší než z vlastního přímotopu. A tepelnému čerpadlu nebo klimatizaci nemají centrální dodavatelé šanci konkurovat. Prostě zaspali dobu, tak deformují trh absurdním počítáním spotřeby tepla, podobně jak to mělo být i v NTS.
Proč bych nemohl mít nízkoenergetický byt? Jako jediní v domě jsme investovali do nových oken s trojskly a rámy se silnější izolací a myslíš že to někdo ve vyučování zohlednil?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od atom »

ad 1) luftovat se má krátce a intenzivně, aby se vyměnit vzduch a neochladily povrchy stěn.
ad 2) asi natápí moc rychle horkou do studených trubek pak to lupe, nebo nefunkční průchodky stoupaček pro dilataci trubek
ad 4) mít přes den vyšší teplotu než v noci je myslím v pořádku, na spaní přes noc patří nižší, tak je to i v přírodě. Kdo by to rád jinak, prostě nepatří do bytu, kde se jede podle většinového scénáře.
ad 5,6) není to vhodné, ale z nějakého důvodu má váš dům tento útlum tak nastaven, tak bylo kdysi rozhodnuto

Bytový dům je prostě ukázka socialismu. Práva jednotlivce jsou omezena ve prospěch většího celku.
Do bytu se chodí večer vychrápat, aby jste ráno mohli jít do práce vydělávat na nájem bytu :-)
Ty rozúčtování nikdy nebudou spravedlivá, vždy bude někdo doplácet na druhého, tak to chodí. V 1. patře maj zimu od podlahy, pod střechou zas je v létě hic i přes noc jak to sálá.

Komu se to nelíbí může se leda tak odstěhovat. Jiná řešení jsou rozhodně zdlouhavější a s nejistým výsledkem.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od brumlaj »

tomas píše:brumlaji, jenže ve skutečnosti ty společné náklady nejsou nižší, protože jak dodavatel tepla tak spotřebitel nad efektivitou a úsporami mávnou rukou ze slovy "to se rozpočítá všem". V mnoha případech je cena dodávaného tepla dokonce dražší než z vlastního přímotopu. A tepelnému čerpadlu nebo klimatizaci nemají centrální dodavatelé šanci konkurovat. Prostě zaspali dobu, tak deformují trh absurdním počítáním spotřeby tepla, podobně jak to mělo být i v NTS.
Proč bych nemohl mít nízkoenergetický byt? Jako jediní v domě jsme investovali do nových oken s trojskly a rámy se silnější izolací a myslíš že to někdo ve vyučování zohlednil?
Řeknu Ti přesně jak to u Tebe chodí. Tví spoluvlastníci domu na schůzi po sdělení, že vám končí patnáctiletá smlouva na dodávku energie a že se mají rozhodnout zda chtějí energii za 529Kč/GJ, nebo po vybudování zdroje tepla (TČ) za cca. 350Kč/GJ rozhodli, že raději berou cenu 529Kč/GJ, protože jsou na to zvyklí. Podotýkám, že se jedná o úsporu 8kKč/byt/rok. Po započtení odpisů. Nechtějí úsporu. Prej: "to už tu několikrát bylo, a vždy našli cestu jak od nás ty peníze dostat". Ad trojskla - ze své přesně stejné zkušenosti vím, že na tebe chčijou zvysoka. Já se ani o zmínku na toto téma na schůzi nepokusil, byl jsem rád, že mi dovolili si na eurodřevo a trojsklo připlatit. Potoky H2O po ránu z jejich dvojskel jim nevadí a berou to jako samozřejmost (a to, že takovéto projevy stavební zákon zakazuje jim bylo a je vždy fuk). O vibracích při zavírání plastových balkonových dveří se nemá cenu bavit....... Takoví jsou holt dnešní investoři a kdo nemá dar sugesce je v davu chudák. Proč tomasi nejsi můj soused? Proč musíme být rozptýleni mezi "ostatní"?
atom píše:ad 1) luftovat se má krátce a intenzivně, aby se vyměnit vzduch a neochladily povrchy stěn.
Toto je nesmysl - důkaz zde. Je sice pravda co jsi napsal, ale neřešící podstatu problému vzniklého po výměně oken a zateplení.
atom píše:ad 4) mít přes den vyšší teplotu než v noci je myslím v pořádku, na spaní přes noc patří nižší, tak je to i v přírodě. Kdo by to rád jinak, prostě nepatří do bytu, kde se jede podle většinového scénáře.
Toto odporuje stavebnímu zákonu, neboť "za všech okolních podmínek má být dodržena návrhová teplota uvnitř místností".
atom píše:Bytový dům je prostě ukázka socialismu. Práva jednotlivce jsou omezena ve prospěch většího celku.
absolutní souhlas. A přesně jak píšeš - kdo se nedokáže vejít do mantinelů má možnost se kreativně vyřádit ve své individuální výstavbě.
atom píše:Do bytu se chodí večer vychrápat, aby jste ráno mohli jít do práce vydělávat na nájem bytu :-)
Potom je absolutní nesmysl denní topení........ a jsme zase na začátku kruhu.
atom píše:Ty rozúčtování nikdy nebudou spravedlivá, vždy bude někdo doplácet na druhého, tak to chodí. V 1. patře maj zimu od podlahy, pod střechou zas je v létě hic i přes noc jak to sálá.
Náhodou zrovna toto je správně při rozúčtování korigováno na rozdíl od "kroutičů s ventily" (maj největší pysk jak oni šetří což je nesmysl) a "huličů s dokořán otevřenými okny".
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od vlkazajac »

..... Proč tomasi nejsi můj soused? Proč musíme být rozptýleni mezi "ostatní"?.......

Bytový dom/činžiak je stoka ľudských charakterov, závisti, nenávisti, podvodov a falošnosti. Ak má niekto iný názor, podložený vlastnou skúsenosťou, je šťastný človek !

Najobetavejší človek, dobrák až ....., ktorý sa u nás podujal dlhé roky robiť ( a robí ) domového dôverníka, býva na samom vrchu, z jednej strany má schodisko, z druhej strany spoločnú celú stenu so susedným trojizbovým bytom, ktorého dve izby majiteľka ani netemperuje, lebo je na to sama, a odspodu mal dlhé roky totálne nevykurovaný byt, pretože majitelia si tvorili svoj terajší dôchodok v zahraničí. A tá strecha mu zvrchu zatekala, to je jasné.....
Pod najrôznejšími ekonomickými hrozbami sme sa medzi poslednými konečne dohodli, že vezmeme úver na zateplenie a obnovu asi 35 ročného paneláka. Že dodávateľ nakoniec v cene za dodávku tepla vypumpuje zo zadĺžených nájomníkov "to svoje", je úplne jasné.

Pomáhal som spomenutému dôverníkovi s prípravami na realizáciu celej akcie, ako som len vedel. Odmenila ma jedna suseda ohováraním, že mám z toho províziu. Pretože to bola pre mňa silná káva, dal som podnet Orgánom. No a na koniec tejto story mi kamarátka dotyčnej susedy, s ktorou si tykajú, vymerala z moci úradnej správny poplatok 15 EUR....... Pod rúškom jednej noci vyniesla moja milá suseda aj s manželom demontované okno zo svojho bytu a oprela ho o kontajner - nech si ho obec na svoje náklady zlikviduje....

Ošklbali sme v byte horko-ťažko tapety, nechali urobiť stierky a po rekonštrukcii bytu moju svokru z bytu zhora vytopili. Bežal som tam v snahe zabrániť škodám, otvoril som dvierka na stúpačkách, aby som vystopoval závadu. Tam nebola, ale bol tam mega magnet, položený na vodomere teplej vody. Nečudujem sa, že za štandardné a každodenné trojnásobné napustenie vane plus ostatnú spotrebu TUV platí táto rodina menej, ako moja svokra, ktorá býva v byte sama.

Aký význam má hovoriť o úsporách tepla a objektívnom rozpočítavaní nákladov na základe pomerových meračov tepla na radiátoroch? Samotný tento hardware je protizákonný a jeho zaplatenie aj služba za výpočet sú vyhodené peniaze.

Je dôležité uchovať si duševné zdravie a nezapodievať sa kravinami. Ovčan musí platiť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od atom »

brumlaj píše:
atom píše:ad 1) luftovat se má krátce a intenzivně, aby se vyměnit vzduch a neochladily povrchy stěn.
Toto je nesmysl - důkaz zde. Je sice pravda co jsi napsal, ale neřešící podstatu problému vzniklého po výměně oken a zateplení.
Nezlob se brumlaji, ale ten článek se mi nelíbí. Je napsán tak nějak na objednávku.
Důvody :
- doba spánku 13 hodin ?, kdo na to má...
- velikost místnosti 23m3 ?, je to vůbec ještě obytná místnost nebo špeluňka pro košťata ? Ano je, ale jen tak tak...
- pro dvě osoby je již velikost místnosti na spaní zcela nevyhovující normě, takže druhý graf měření CO2 je bezpředmětný.

Takže nám z toho vychází:
- v malé místnosti po 4 hodinách spánku vyvětrat aby nedošlo k překročení "hygienického limitu CO2".
- spát ve větším pokoji, a užít si tak nepřerušovaný spánek
- pořídit si vzduchotechniku
- pootevřít dveře a tím si zvětšit objem vzduchu
- mikroventilace a podobné větrání
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od kybos »

atom píše: - mikroventilace a podobné větrání
Nemá smysl pořídit si nová těsná okna a pak je provozovat v režimu mikroventilace. Jeví se mi jako rozumnější řešení nechat okna kvalitně uzavřená a větrat rekuperačním větráním. Při trvalém chodu na minimální výkon je účinnost rekuperace ještě přijatelná i u malých decentrálních jednotek.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše:
atom píše:ad 1) luftovat se má krátce a intenzivně, aby se vyměnit vzduch a neochladily povrchy stěn.
Toto je nesmysl - důkaz zde. Je sice pravda co jsi napsal, ale neřešící podstatu problému vzniklého po výměně oken a zateplení.
Málo kdo z těch, co neměří kontinuálně kvalitu vzduchu, má informace o tom, že dýchání není ten největší zdroj znečištění vzduchu v bytě. V panelákovém bytě to často bývají plynové sporáky a trouby s nefunkčním odsavačem spalin (například vyřazeným z provozu z důvodu hlučnosti v nejvyšším patře), které jsou schopny produkovat násobně větší znečištění než to, které je způsobeno dýcháním obyvatel bytu. Odvětrání spalin z hoření mikroventilací je záležitostí na několik hodin.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od brumlaj »

atom píše:- doba spánku 13 hodin ?, kdo na to má...
čteme stejný článek? v tom který čtu já a dle kterého budu v tomto příspěvku reagovat se šlo spát mezi půlnocí a jednou hodinou noční a z postele se vstávalo v 10 dopoledne, jestli počítám dobře, jde o spánek něco přes 9 hodin, což je v normě.
atom píše:- velikost místnosti 23m3 ?, je to vůbec ještě obytná místnost nebo špeluňka pro košťata ? Ano je, ale jen tak tak...
doporučuji navštívit paneláky, nic co by se vymykalo realitě. Sám jsem se ženou spal 20 let v místnosti 2,9x4x2,6m. (ano, povětšinou s otevřenou větračkou)
atom píše:Takže nám z toho vychází:
- v malé místnosti po 4 hodinách spánku vyvětrat aby nedošlo k překročení "hygienického limitu CO2".
Jasně píše, že k překročení limitu došlo DO 1. hodiny po zalehnutí - doporučuji před započetím Tebou navrženého režimu spánku se objednat k Chocholouškovi, aby po týdnu experimentu s buzením mohl začít vydělávat, bude mít na čem.
atom píše:- spát ve větším pokoji, a užít si tak nepřerušovaný spánek
Kdo na takový pokoj má? Ruku na srdce, já nee.
atom píše:- pořídit si vzduchotechniku
Bingo!
atom píše:- mikroventilace a podobné větrání
jasně píše, že pouze plně aktivovaná větračka dokázala snížit koncentraci CO2 na hygienicky přijatelnou úroveň nižší než 1000ppm. Schválně, nemůžeš dát odkaz na Tebou posuzované neobjektivní hodnocení?

Edit: omlouvám se adminovi za zdánlivě nesouvisející úkrok od tématu, ale ono jaksi vše se vším souvisí ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od SJM »

kybos píše: Jeví se mi jako rozumnější řešení nechat okna kvalitně uzavřená a větrat rekuperačním větráním.
Při vší úctě, kolik domácností s plastovými okny (EUROokny) v bytových domech má strojové větrání s rekuperací? Pro většinu ostatních pak nezbývá, než použití mikroventilace nebo krátkého aktivního větrání v zimním období.
Podle všech dostupných infomací navíc větrání s rekuperací není rozumnější (hospodárnější), ale pouze komfortnější.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytápění bytového domu - efektivita

Příspěvek od kodl69 »

já si myslím, že RD přes 200m2 obytné plochy asi není sociální bydlení, ale ložnici mám 2,9x4*2,5m, nevidím důvod, proč by měla být větší, ale funguje nejjednodušší varianta větrání - otevřený dveře do prostor cca 100m2 a je to v klidu.
Svýho času sem sledoval provoz ukázkovýho NED atrea, a jejich spotřeba energie v domě s rekuperací mě vyděsila, to jsem nedokázal nikdy v životě ve dvakrát větším domě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek