Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

Tak mě napadla myšlenka při vzpomínkách na zimní, vesměs centrálový provoz i kvůli tehdejšímu ještě neoptimalizovanému systému, že bych hodně možná ušetřil za benzín, kdyby se pro dobíjení koupila nějaká o hodně méně výkonnější centrála. Nebo ne? Dobíječ mám 12V 30A = 360W, dejme tomu 400W max. Mám 2kW 4takt. Má 600W centrála menší spotřebu než 2kW 4takt při 400W zátěži? Pravda nevím přesně spotřebu té mojí centrály při dobíjecím výkonu, ale změřit by se to dalo... i když za provozu s různou zátěží asi hůře (čerpadla atd). Přes zimu možná ..

A ještě v té souvislosti jsem na netu vylovil zajimavý článeček:

Porovnání účinností malých benzínových elektrocentrál s malou parní elektrocentrálou
http://petrsedyabcd.blog.cz/0912/porovn ... ocentralou
Toto na dobijeni je IMHO uplny luxus!!!!! si clovek zajde na par suchych haluzi do lesa a ma dobito raz dva :D
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od Jiri »

Co takhle jít do nějaké větrné elektrárny? Myslím že je to nejdosažitelnější alternetiva.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

Mno ona vetrna elektrarna je dobra jako alternativa ale je to take jeden ze zdroju, ktery se neda zapnout kdykoliv podle potreby. Tzn i kdyby byla vetrna, vodni i FV elektrarna, porad je dobre mit jistotu v nejake zaloze - neco co se da nastartovat nezavisle na prirode - tedy ta posledni jistota kdyz uz vse selze - centrala. FV panely konci s tmou (svetlo jim jen tak snadno nezajistim), malá vodni el. konci v zime pac zmrzne (a potok ani reku nerozmrazim i kdybych se snazil sebevic), za bezvetri nebude v provozu ani vetrna el. (a vitr taky nejsem schopen zajistit), oproti tomu jsem schopen prakticky kdykoliv zajit do lesa a zatopit (a vyrobit paru) nebo zajistit si dostatecne predem kanistr benzinu / nafty / lpg.

I kdyz pravda kdybych mel na strese jeste vetrnik, tak tu centralu asi uz nepouziju vubec, to je mi jasne. Berme to ciste teoreticky. Tedy zdali by mela mensi centrala mensi spotrebu, nebo jestli to nema vyznam resit a nechat jet 2kW centralu i kdyz dobijim jen 400W a centrala tak jede jen na cast sveho vykonu. Pokud by to byla uspora tak se pak mozna vyplati koupit centraly 2. Jednu na vykon (treba pro zahradni techniku na elektriku), a druhou ciste na zimni dobijeni s malym vykonem. Malo vykonna centrala taky neni az tak draha (zase pravda jak ktera).

Osobne jsem nadchnuty tim parnim resenim z odkazovaneho clanku. V zime se topi porad a tepla by bylo dostatek 24/7. Sice je to reseni "zpatky na stromy" ale pri cenach benzinu... jako proc ne :)
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od bSir »

No nejlip bude asi to zmerit. Momentalne nemam po ruce zadnou centralu abych to zmeril. V odkazovanem clanku je desiva nepresnost 25%. Pan je nadsenec - az silenec do pary (ruzne skazky o nem jsou vsude mozne po internetu) takze nelze vyloucit ze je trochu zaujaty pro paru. JHa myslim, z eneuvazuje spatne a nema spatne napady, ale bral bych to s rezervou.
Osobne mi rozum veli, ze vetsi elektrocentrala se spalovacim motorem by mela mit mensi spotrebu pri malem zatizeni. Na volnobeh bude mit asi naopak vetsi.
Krom toho, s parou je problem - tlak.
Co s emne tyce (zacinam byt OT) tak az dokoncim stirlinga tak se vrhnu na peltiera. Chci si to vse osahat.

Takze shrnuti na zaver:
vykaslat s ena teoretizovani a zmerit. Hned jak budu mit po ruce jakoukoliv elektrocentralu tak s eto pokusim zmerit, hm? A pak s eto muze porovnat s ostatnimi lidmi co namerili oni. Ostatne takovy zebricek elektrocentral podle ruznych parametru by s ehodil. Mozna zkusim iniciativne dat dohromady nejaky aspon dle tovarnich parametru. Jako vychozi poloha, resp. prvni nastrel s eto asi hodi ne?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

Urcite jo, ja uz taky hledam ruzne centraly a jejich katalogove parametry ohledne spotreby. Zajimalo by me to jak to vyjde. Kazda mala uspora muze byt z dlouhodobeho hlediska citelna uspora. I par deci benzinu je taky uspora. Ono se to ale bude merit blbe mimo "laboratorni podminky". Chtelo by to dobijet jakoze fakt dobijet, ale ted nemam co dobijet, pac mam porad plno :) je jaro :)... A pak by to chtelo po tu dobu dobijeni nemit nutnost pustit na centralu nic jineho, jinak mam po mereni a je to nepresne pak. Jako ja bych to zmeril hned a rad... Hned jak budou vhodne podminky, a centrala bude mit prazdnou nadrz, vezmu maly kanystrik, odmerim, naliju, zapnu, zmerim, to cele nekolikrat, udelam prumer a uvidim.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od JiříK »

Mno... a co tak využít motor ze zlámaného vyžínače? Ty levnější stroje mají výkon do 1kW, na přímo spojit s autoalternátorem. Můj vyžínač má spotřebu cca. 0,5 litru na hodinu provozu. Tato věc mě napadla loni v lednu, když pod tíhou sněhu povolilo vysoké napětí někde u Břestu a my byli 16hodin bez sítě. Od 8 večer jsme vydrželi do rána na baterky, ale poté nezbylo, než nastartovat auto.... aby jelo aspoň čerpadlo od topení a ratolesti pohádky. Leč ještě jsem nezrealizoval, chybí mi polámaný vyžínač :-)))
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od bSir »

No a novy vyzinac s eneoplati porizovat, to ta centrala vyjde levneji...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

:mrgreen: http://www.hobbyeshop.cz/motor-nitro-st ... HPI1403%5D
Jakou to muze mit spotrebu a vykon? :)
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od bSir »

Nad temihle vecmi uz jsem taky uvazoval, ale motory ktere jsou primo na benzin jsou dost drahe... a ty levne jednou na nejakou smes "modelarskeho paliva" coz netusim co je pac modelar nejsme a ani nikdo blizko v mem okoli aby mi to vysvetlil :-/
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od bSir »

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

s bateriovým elektronickým zapalováním,

:D no jeste automaticky start do toho .. tyjo :D
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od bSir »

spise jsem premyslel jestli by nesel nejaky spalovaci motor prestavet na hit'n'miss to by s patricnym setrvacnikem dost usetrilo na volno beh no mozna i s malym zatizenim - sveho casu jsem mel pripojeny pocitac na elektrocentralu a evidentne jela na volnobeh.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

a to me napada jeste jedna vec, ze u toho dobijeni jakmile nastane udrzovaci rezim, tak moje zkusenost je takova, ze centrala zacne pridavat a ubirat asi tak ve vterinovych intervalech. To si myslim ze bude na spotrebu zahul jako vepř tyhle pravidelne pridavani plynu. Ze by se hodila nejaka bud automatika, nebo nejaky zlepsovak na toto. Dobijec zacne totiz vypinat a spinat pokud je z baterii zaroven spotreba, tak on je "dostouchava".
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od bSir »

btw. v obi ted maji nejake dvoutaktni elektocentraly na 12V 650W za 3400Kc
milda
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 15, 2011 3:57 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od milda »

reaguji na parní pohon v příspěvku. dal by se tento motorek napojit místo parního stroje tak na nějaký větrník(zpřevodovat)?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od mypower.cz »

12 l / 10 h = 1.2 l / hod (trvalý výkon: 2000W)
CMI C-G 2000
v manualu; 12L na cca 10h provozu (jakého provozu, jestli na max, nebo na půl nebo na prázdno, to nevím)
Obrázek


4l / 5.8 h = 0.6 l / hod (trvalý výkon: 650W) + 12V výstup
UnitedPower GG 950 DC 2318 CZK
v parametrech; 4L na cca 5.8h provozu (jakého provozu, jestli na max, nebo na půl nebo na prázdno, to nevím)
Obrázek

Můj dobíječ i regulátor mají max 30A pro dobíjení = P=UxI = 30 A x 12 V = 360W MAX.

1.2 l / hod (trvalý výkon: 2000W)
a
0.6 l / hod (trvalý výkon: 650W) + 12V výstup
.... poloviční náklady na zimní dobíjení + 1/4 náklady na pořízení centrály ?

hmhmhmhmhm :shock: :arrow: :idea:
zkusim a uvidim co to udela .... Tohle tema mi porad vrta hlavou.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od avatar »

tak samozrejme kdyz nepotrebujes výkon tak ti staci mala centralka
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od kuky »

Zdravim vsechny mel bych prosbu o radu mam centralu malou ale dava trapezovy vystup s vrtackou bruskou a motory neni problem ale svetla blikaji i v zatezi autonabijecka dava desetkrat mensi proud meril jsem napeti dava 210-220 volt na volnobech i v zatezi asi to ma trapez.Poradil by nekdo jak ten vystup trochu vycistit.Diky moc za nejaky napad.Cau kuky
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Úspora při zímním dobíjení z centrály ... ?

Příspěvek od matej »

kuky píše:Zdravim vsechny mel bych prosbu o radu mam centralu malou ale dava trapezovy vystup s vrtackou bruskou a motory neni problem ale svetla blikaji i v zatezi autonabijecka dava desetkrat mensi proud meril jsem napeti dava 210-220 volt na volnobech i v zatezi asi to ma trapez.Poradil by nekdo jak ten vystup trochu vycistit.Diky moc za nejaky napad.Cau kuky
Opravdu trapéz? To by tam musela být asi nejaká elektronika, když píšete že je to malá centrála tak to asi tak nebude. Můžete sdělit typ? Problém bude ve vrcholové hodnotě, pokud píšete že to dává 210-220V a připojíte jednoduchou nabíječku typu trafo-usměrňovač, tak bude mít na výstupu taky menší napětí než má mít a tedy bude dávat menší proud.
Ale pokud je to opravdu trapéz, vyčistit by to šlo LC filtrem, případně jenom cívkou v sérií v řádu jednotek až desítek mH dimenzovanou na daný proud... ale nemůžu zaručit že to pak bude dávat dostatečné vrcholové napětí.
Pravda a Láska zvítězí!.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek