Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
frsta
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 06, 2011 5:09 pm
Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvek od frsta »

Při připojení (vypnutého) počítače do zásuvky vyhodí z 80 % jistič 10A. Síť v domě je nulována (do zásuvky vedou dva dráty, z nichž nula vede na ochranný kolík zásuvky a z něho na pravou zdířku) Starý počítač z roku 2002 tento problém neměl i když odebíral s monitorem průměrných 118 W. Nový počítač z letošního roku má s monitorem průměrnou spotřebu 72 W. Měřič spotřeby nezaznamenává žádnou nárazovou odchylku. Jistič jde bez problémů na poprvé nebo na podruhé nahodit. Pak již počítač pracuje bez závad. Jiný spotřebič o příkonu 3 KW jistič ze stejné zásuvky nevypne. Ani žádný jinný spotřebič zapnutý do téže zásuvky jistič nevyhodí.
Palča
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 25, 2011 8:44 pm
Bydliště: Přerov
Re: Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvek od Palča »

Zdravím, podobný případ jsme měli u nás na servisu, nakonec za to mohl elektrický kabel k PC, který měl od Číňanů přehozenou fázi a nulák. Docházelo pak ke spojení fáze a zemnění. Pokud byl ve zdroji PC spojen nulový a zemnící kontakt, došlo ke zkratu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4928
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Re: Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvek od mypower.cz »

frsta píše:Při připojení (vypnutého) počítače do zásuvky vyhodí z 80 % jistič 10A. Síť v domě je nulována (do zásuvky vedou dva dráty, z nichž nula vede na ochranný kolík zásuvky a z něho na pravou zdířku) Starý počítač z roku 2002 tento problém neměl i když odebíral s monitorem průměrných 118 W. Nový počítač z letošního roku má s monitorem průměrnou spotřebu 72 W. Měřič spotřeby nezaznamenává žádnou nárazovou odchylku. Jistič jde bez problémů na poprvé nebo na podruhé nahodit. Pak již počítač pracuje bez závad. Jiný spotřebič o příkonu 3 KW jistič ze stejné zásuvky nevypne. Ani žádný jinný spotřebič zapnutý do téže zásuvky jistič nevyhodí.
Toto je na tom prave zajimave. Pokud by byla prohozena faze a nulak, tak by ten jistic mel vyletet pokazde i pri pokusech o nahozeni, je to tak?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2540
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec
Re: Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvek od tomas »

PC zdroj http://www.pavouk.org/hw/atxps.html
má na vstupu relativně velkou kapacitu C5, C6. Pokud Číňan neosadil termistor NTCR1 (nebo je vadný) tak při připojení zdroje do sítě vylítne náhodně jistič díky velkému nabíjecím proudu kondenzátorů, podle toho jak se zrovna trefí do průběhu sinusovky v síti.
Propojený nulák se zemí ve spotřebiči je vada a bezpečnostní problém. V síti TNS může být pouze jedno spojení/rozdělení (v rozvaděči) nuláku a země. Takové závady naštěstí vyrazí proudový chránič, pokud je nainstalován.
Prohozená fáze a nulák kupodivu není chyba. Nikde v normách není napsáno že fáze musí být vlevo a nulák vpravo. Je to jen nepsané pravidlo. Tuším že v Polsku to vůbec neřeší a zapojují to podle toho, jak jim který drát přijde pod ruku. Ovšem v celé budově to musí být stejně.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Zpět na