Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

JiříKu horké to není pouze do okamžiku, dokdy existuje strop 599/MWh. Sami jistě tušíme, že to je dočasná záležitost, jinak by se ERÚ neobtěžoval podporu na Ampér počítat. Holt se nám ti Světlíci a podobná pakáž pěkně prodražují. Už to že se na jedné straně podpora vybírá za "tloušťku drátu" (pro velkopodnikatele nikoli fzyickou, ale "smluvní") a na druhé straně vyplácí za dodané "kýble" energie mi hlavava nebere. Asi se jedná o avizované odstranění křížových dotací.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od JiříK »

Tak jistě, pokud by zrušili oněch 599 za MWh a mělo by se platit od ampéru, vyplatí se vlastně centrála. Za stejné peníze mám 70 litrů benzínu měsíčně. V létě to pokryje solár a na zimu mám naspořených zhruba 600 litrů benzínu. To by na překlenutí tmy snad mohlo stačit.
Je mi ale jasné, že to zavání pomalým vařením žáby...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

přesně tak , pravdu díte oba . Zmíněná pidi pojistka 599,-Kč/1MWh moc dlouho nevydrží :hell: ... stačí nějaký šikovně skrytý dodatek u jakéhokoli zákona a bude vymalováno :uh: .
Vaření žáby je výstižné - přesněji je vařeno spodních 10 miliónů žab ::facepalm:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

JiříK píše:Tak jistě, pokud by zrušili oněch 599 za MWh a mělo by se platit od ampéru, vyplatí se vlastně centrála. Za stejné peníze mám 70 litrů benzínu měsíčně. V létě to pokryje solár a na zimu mám naspořených zhruba 600 litrů benzínu. To by na překlenutí tmy snad mohlo stačit.
Je mi ale jasné, že to zavání pomalým vařením žáby...
Nebo bych pořídil centrálu na plyn, tam je provoz ještě levnější a kdo má přípojku na zemní plyn tak by to vycházelo o dost líp, akorát mám pocit, že by se města slušně dusily.

Co se týče toho pomalého vaření, tak mně moc pomalé nepřijde, protože pokud pojistku zruší tak pro domácnosti to bude znamenat dost podstatný nárůst nákladů na přípojku. U asi nejběžnější domovní přípojky 3x25A to je 2175 Kč/měsíc, případně u bytové 1x25A 725 Kč/měsíc. Což je třeba u mě vzrůst nákladů na cca trojnásobek toho, co platím teď. Takže pak bych asi rychle přehodnotil výši přípojky a přešel na nejnižší možnou, ale vidím to tak, že pod 3x16A se nedostanu. Pak by asi byly zajímavé hybridní střídače, které by uměly zkombinovat proud z baterií, panelů a případný zbytek by si dotáhly ze sítě, pak by asi šlo jít na 3x10A. Návratnost takovýchto opatření by pak mohla být relativně akceptovatelná. Uvidíme, co nám nadělí nová tarifní struktura ERÚ, kterou má v lednu představit.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od petrs »

...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

A ta příruba karburátoru je nějaká univerzální a pasuje na libovolný motor centrály?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

úplně super by byl za poloviční groše samostatný karburátor, platí li na co se ptá tomas. Mám pocit, že zplyňovačů je v ČR dostatek (já osobně jedním z mrtvého vozu vládnu). Jinak se bude odlévat hlína dle vzoru na čísitrubce. Abrams tvrdí, že s odléváním není problém.
2xmasin: proč? Jedna centrála s téměř fungl motorem čeká ve sklepě na nasazení kompaudního generátoru. (nejlépe dvojice) Geniální je, že v moderních centrálách motor přežije elektrickou část, takže o ND není zas taková nouze.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Já žádnou centrálu nemám, takže když bych kupoval tak rovnou plynovou.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Dal jsem si práci a spočítal hypotetický příklad s cenami elektřiny s pojistkou 599 Kč/kWh a bez pojistky.
Modelová situace je rodinný dům se spotřebou 4500 kWh/rok (1500 kWh VT, 3000 kWh NT) , sazba D35d, jistič 3x32A, dodavatel elektřiny s cenou silové elektřiny 1325 Kč/MWh VT a 1028 Kč/MWh NT.

Rok 2016 s pojistkou:
Měsíční paušál 453,25 Kč - celkem za rok 5439 Kč
Spotřeba VT - 1793,53 Kč / MWh - celkem 2688,80 Kč
Spotřeba NT - 1257,15 Kč / MWh - celkem 3771,46 Kč
Příspěvek na POZE - celkem 2695,28 Kč
Platba celkem 14594,54 Kč/rok - průměrná cena 1 kWh 3,24 Kč

Rok 2016 bez pojistky
Měsíční paušál 453,25 Kč - celkem za rok 5439 Kč
Spotřeba VT - 1793,53 Kč / MWh - celkem 2688,80 Kč
Spotřeba NT - 1257,15 Kč / MWh - celkem 3771,46 Kč
Příspěvek na POZE 3x32x28,99x12 - celkem 33396,48 Kč
Platba celkem 45295,74 Kč/rok - průměrná cena 1 kWh 10,06 Kč

Takže pokud by došlo k zrušení pojistky a pokud jsem schopen sehnat zdroj elektřiny ze kterého vyjde průměrná cena kWh pod 10 Kč, tak se vyplatí od DS odpojit.

Mnou uvažovaná elektrocentrála má spotřebu 0,6 m3/kWh zemního plynu. Při ceně zemního plynu 13,5 Kč / m3 vyjde 1 kWh z centrály v nákladech na palivo na 8 Kč a zbývají 2 Kč na opotřebení stroje a ostatní náklady. Otázkou je, jak by se centrála popasovala s dlouhodobým provozem.

Ekonomičtější variantou by v tomto případě asi bylo snížit jistič na 3x10 A, pak by výpočet bez pojistky vycházel následovně:

Rok 2016 bez pojistky 3x10A
Měsíční paušál 167,68 Kč - celkem za rok 2012 Kč
Spotřeba VT - 1793,53 Kč / MWh - celkem 2688,80 Kč
Spotřeba NT - 1257,15 Kč / MWh - celkem 3771,46 Kč
Příspěvek na POZE 3x10x28,99x12 - celkem 10436,4 Kč
Platba celkem 18908,66 Kč/rok - průměrná cena 1 kWh 4,20 Kč

Je otázkou, zda běžný RD, kde je vyjma topení vše na elektriku, může fungovat s jističem 3x10A.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od solárník »

Pokud vidím dobře, tak původní článek, kvůli kterému toto téma vzniklo, byl vymazán.
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od JiříK »

No vida, jak se to hezky rozjelo! :roll: A to jsem těch 600 litrů benzínu střelil víceméně od oka... :yes: A při výpočtu mnou falšovaných statistik vychází ceny za kWh v loňském roce s vhodně zakomponovaným stálým platem ve VT 16Kč/kWh a v NT 2,193 Kč/kWh...
Pro počtáře sazba D25,3x25A, spotřeba 130kWh VT a 3264 kWh NT. :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od JiříK »

solárník píše:Pokud vidím dobře, tak původní článek, kvůli kterému toto téma vzniklo, byl vymazán.
Myslíš původní Abramsův odkaz na solární novinky? Buď to bylo příliš horké zboží, nebo to stáhli pro,,neaktuálnost", aby se žáby nepolekaly a do hrnce sebou nebraly teploměr. ::mute::
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

brumlaj píše:... Jinak se bude odlévat hlína dle vzoru na čísitrubce. Abrams tvrdí, že s odléváním není problém. ...
Zdravím ,

tak toto jsem nikdy netvrdil ::facepalm:: roztavit kov a úspěšně odlít kov jsou dva odlišný problémy :( . Nemluvě o pestrých móresech každého typu kovu :evil: .
Zmíněný karburátor je pro informaci vyroben ze zinkové slitiny v ocelové kokile (ocelová forma) vysokotlakým vstřikolisem . To se v domácích podmínkách moc nedá :? .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

Dobře Abramsi, omlouvám se za ne zcela přesnou myšlenku. Na Týtrubce je krásný video postup jak spáchat difuzor odléváním z "hlíny" (dík za upřesnění možné slitiny, shlédnu znovu). Ty jsi přispěl tím, že se v domácích podmínkách opravdu dá tavit. Takže to je ze dvou zdrojů a na tom se už dá začít kutat.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od solárník »

JiříK píše:
solárník píše:Pokud vidím dobře, tak původní článek, kvůli kterému toto téma vzniklo, byl vymazán.
Myslíš původní Abramsův odkaz na solární novinky? Buď to bylo příliš horké zboží, nebo to stáhli pro,,neaktuálnost", aby se žáby nepolekaly a do hrnce sebou nebraly teploměr. ::mute::
No pokud mám uvažovat opravdu k tématu, tak mne napadá jediné - pokud by nějaký blázen opravdu uvažoval o takovém drastickém zvýšení celkových ročních poplatků za elektřinu, tak by dostal tak akorát přes držku :lol: Jestli jsou dneska lidi na něco extra hákliví, tak je to na prachy. Zvýšit takto poplatky znamená odsoudit se k potupnému upálení na hořící centrále společnosti, kterou do několika hodin od vyhlášení podpálí první náhodná banda naštvaných zákazníků.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od mypower.cz »

solárník píše:No pokud mám uvažovat opravdu k tématu, tak mne napadá jediné - pokud by nějaký blázen opravdu uvažoval o takovém drastickém zvýšení celkových ročních poplatků za elektřinu, tak by dostal tak akorát přes držku :lol: Jestli jsou dneska lidi na něco extra hákliví, tak je to na prachy. Zvýšit takto poplatky znamená odsoudit se k potupnému upálení na hořící centrále společnosti, kterou do několika hodin od vyhlášení podpálí první náhodná banda naštvaných zákazníků.
Zdravím, obávám se že tohle bohužel neplatí pokaždé. Při zvýšení cen například skrz DPH se nikdy velice nic nestalo. Při vypnutí Facebooku, nebo zpoplatnění wifi (což jsou bohužel dnešní společenské hodnoty :roll: ), to už je jiná liga, to lidé i vyjdou do ulic (kolem wifi tedy v Maďarsku, u nás to bylo včas zaraženo). Lidé jsou IMHO spíše ochotni se zadlužit a na poplatky si půjčit, ať už se jedná o zvýšení DPH, daní, poplatků, pokut, žádné velké protiakce se tak nějak nekonají. Ohledně elektřiny bych řekl že bohužel to bude asi taky tak. Náhodná banda naštvaných zákazníků je bohužel snadno spacifikovatelná zásahovou jednotkou. Ale třeba se mýlím. Rád bych. I když ...

:dontknow:
borodinkechold
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 20, 2015 9:02 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od borodinkechold »

Jak tu někdo psal že původní článek na solárních novinkách je smazán jest pravdou neboť koncem listopadu vydalo ERU nový návrh ceníku http://www.eru.cz/documents/10540/16598 ... 0fa88c199b
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Při hledání informací o elektroměrech jsem narazil na pěknou prezentaci ve které se probírá fungování elektroměrů ve vztahu s regulátory spotřeby jako jsou Wattrouter nebo GreenBono. V prezentaci je na poslední straně zmíněno, že regulátory využívají nedokonalosti elektroměru, resp. velikosti měřícího okna (1 sekunda), kdy se regulátor v daném měřícím okně snaží udržet celkovou bilanci elektroměru na nule. Funguje to tak, že X Wh se ze sítě vezme a pokud možno stejný objem se do sítě pošle. Je tam také návrh co s tím a to změna měřícího okna na jednu síťovou periodu tj. 20 ms. takže by pak regulátory byly k ničemu. Odkaz na prezentaci je http://www.cez.cz/edee/content/file/o-s ... a_2_cz.pdf
Předpokládám, že toto dříve nebo později projde a distributoři budou na přípojky s instalovanou FVE dávat elektroměry, které budou měřit v periodě 20 ms a tudíž regulátory budou v podstatě nepoužitelné.
Takže uvítám návrhy řešení jak regulovat příkon spotřebiče jiným způsobem než to dělají aktuálně dostupné regulátory.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od solárník »

Jak už jsem psal, velikost integračního okna je nařízena směrnicí EU. Tedy to rozhodně neprojde. Výrobci ji nemohou libovolně zkrátit a maníci od ČEZu můžou klidně skákat 5 metrů vysoko a mlátit se při tom do hlavy, nebude jim to nic platné.