Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od ace »

[quote="abramstěch 8,5MWh se týká prvního příkladu 1f 16A , v případě jističe 3x25A by musela být roční spotřeba nad 120MWh aby byl nový výpočet výhodnější než-li dosavadních 495Kč/1MWh . Beztak je to hovadina - kdo má denní spotřebu 330kWh :evil: .
[/quote]

Pro 3x25A by to nebylo 120MWh, ale 40MWh ročně. Pro běžnou domácnost je to i tak šílená suma, ale já třeba osobně znám několik těžařů bitcoinů, kteří na 3x25A přípojce mají kolem 100MWh ročně. Samozřejmě to rozhodně nejsou typičtí zákazníci :)
Dreambox
Příspěvky: 279
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Dreambox »

abrams píše:
tomas píše: Dobíjet elektromobil ze sítě je zrůdnost a dá se tolerovat jen jako nouzové zoufalství. K elektromobilu ideálně FVE ;)
Vlastně ERÚ udělalo pro ostrovní a hybridní elektrárny maximum, v síti zůstanou pouze nabíječky pro nouzové nabití akumulátorů v zimě (jističe do 1x6A) a věřím že za pár let ani to ne. A společně s podvodným vyhodnocováním toků energie u třífázového měření je to v konečném důsledku jen další hřebík do rakve distributorů ;) . Jen chudáci měšťáci v panelácích, ti nemají moc na výběr pokud se nedomluví na nějaké společné elektrárně. Jen to urychlí roztáčení spirály smrti distributorů v současné podobě.
Zdravím ,

naprostý souhlas , nevím zda-li sou tak blbý nebo hloupý že nevidí jak moc si serou do bot :lol: . Setrvají-li se svými změnami na dosavadním kurzu , dopadnou do propadliště dějin takovou rychlostí , jež nemá obdoby :yes: .

Bude-li i v budoucnu škatulkování jističů začínat u "do 3x10A a do 1x25A" tak nevidím přínoslé jít až na 1x6A . I na 1x25A se dá v rodinném domě bez 3f spotřebičů fungovat na 99% bez omezení :idea: .

Dimenzování velikosti FVE pro dům + Euto/a je závislé na spotřebě domu + denní spotřebě Euta . Avšak větším oříškem je absence Euta během dne když FVE maká - což je pochopitelně obviklé - obyvatelé odjíždí do práce / škol . Což pro maximální využití FVE pro dům + Euto/a je potřeba patřičně nadimenzovat domácí aku :idea: . Znám jednoho takového průkopníka ::rolleyes:: . Jen co rozjedou Giga Factory :shock: to se pak bude *batt* *batt* *batt* *batt* *batt* *batt* úplně všude :yes: .

Elektronům zdar *sun*
Tak přesně takto to mám.Momentálně 3x25A.Od montáže elektrárny jedu ale jen na 1x25A.Za celou dobu 1,5 roku jsem nezaznamenal ani jednou výpadek při přetížení.U mě jasná změna na 1f 25A.Mám spotřebu 20Kw za den a 800 Ah/48V Lifepo4.Právě jsem koukal a od 1 března 2015 mám spotřebu ve VT 2 kW.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

Trochu off topic: já bych to spíš viděl na dvě sady baterek k elektromobilu, který jdou jednoduše vyměnit - něco jako dělá Renault (ale taky divně, baterky pronajímá, neprodává)- jedna sada doma na nabití, druhá v autě v provozu.
Ve středu u mě nabíjel chlapík Teslu a dost mě překvapilo, jak rychle se mu do toho podařilo těch 50kWh dostat (cca 3,5 hodiny)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od SJM »

kodl69 píše:já bych to spíš viděl na dvě sady baterek k elektromobilu, který jdou jednoduše vyměnit
Podle dostupných informací je měsíční pronájem od Renaultu ve výši cca 2000 Kč při nízkém nájezdu cca 15 tis. Km ročně + manipulace těžkých baterií, nevypadá to moc výhodně.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brin »

Při nájezdu 15000 km je to asi 85 Euro, tedy asi 2300 Kč měsíčně. Navíc nejde pořídit pronájem baterky bez auta. A nejde koupit ojetinu bez pronájmu baterky. Proto jsou taky ojetý Zoe tak levný, nikdo je nechce.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

ace píše:
abrams píše:těch 8,5MWh se týká prvního příkladu 1f 16A , v případě jističe 3x25A by musela být roční spotřeba nad 120MWh aby byl nový výpočet výhodnější než-li dosavadních 495Kč/1MWh . Beztak je to hovadina - kdo má denní spotřebu 330kWh :evil: .
Pro 3x25A by to nebylo 120MWh, ale 40MWh ročně. Pro běžnou domácnost je to i tak šílená suma, ale já třeba osobně znám několik těžařů bitcoinů, kteří na 3x25A přípojce mají kolem 100MWh ročně. Samozřejmě to rozhodně nejsou typičtí zákazníci :)
Zdravím ,

máš pravdu , je to 40MWh ;) zřejmě sem ve výpočtu násobil 3-krát 2-krát místo jen 1-ou :sm1: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

abrams píše:.........v kůži takto podvedeného vlastníka domácí FVE bych se určitě zamyslel nad možnotí změny z 3f na 1f hlavní jistič ..........
Tato změna není možná, jak zajisté správně tušíš, distributor si do smlouvy o připojení FVE dal podmínku jak oněch tří fází (aby měl vyváženou soustavu), tak velikosti hlavního jističe. Takže výrobce je v pasti distributora a může se pouze rozhodnout zda Tě nenásledovat s vrácením licence.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Trosecnik

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Trosecnik »

Ná já si tedy připadám jakobych četl na TZB-Info (http://oze.tzb-info.cz/13383-jak-se-bud ... o-rok-2016) naprosto odlišný článek.

Někdo tu zmínil dobíjení elektro-automobilu a spotřebu 8,5MWh/rok, použití jističe 3x25A.

1-výpočet: 3 [fáze] x 21,98 [Kč/A/měsíc] x 25 [A] x 12 [měsíců] = 19785 [Kč/rok]
2-výpoet: 495 [Kč/MWh] x 8,5 [MWh/rok] = 4207,5 [Kč/rok]
Platí se nižší sazba.

Takže jak jsem to pochopil na konto podpory obnovitelných zdrojů bude od takového uživatele zaplaceno 4207,5 Kč, uniklo mi jak je to s daní.
Pokud sám nakoupí nějakou "zelenou" elektřinu, tak snad ta se mu snad odečte? Nebylo to zcela jasně uvedeno, zda stačí nakoupit jen nějakou, ale bylo by logické ji odečíst.

I tak nevěřím, že nedojde postupnou salámovou metodou ke zvyšování zátěže kladené na domácnosti.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

Trosecnik píše:.......... I tak nevěřím, že nedojde postupnou salámovou metodou ke zvyšování zátěže kladené na domácnosti.
V této větě bude pravděpodobně ono jádro pudla. Prozatím všichni oslovení tvrdili, že "prohlašuji že po novele zákona V ROCE 2016 nikdo nezaplatí víc než doposud". A pracovnice ČEZu v ERÚ již avizovala, že celý rok 2016 pojede v méééééédyjích brejn fošink (tlučení fošnama přes palice ovčanů) k "revoluci v distribuci" takže co bude v roce 2017 můžeme pořád pouze spekulovat. Jenže vona má pouze měsíc a půl, pak už až do 7/2017 z důvodu trestního stíhání nebude šéfem ERÚ nikdo. A kdopak bude vydávat vyhlášky? Nové vedení bude až za rok a půl!
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

xmasin píše:Tohle jsem poslal na ERÚ jako připomínku:
Když jste posílali ERÚ připomínky tak vám přišlo nějaké potvrzení o přijetí? Jinak se ERÚ může tvářit že žádné připomínky nepřišli. Já jsem poslal připomínku a teď nevím jestli jim to přišlo nebo ne. :(
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

tomas píše: Když jste posílali ERÚ připomínky tak vám přišlo nějaké potvrzení o přijetí? Jinak se ERÚ může tvářit že žádné připomínky nepřišli. Já jsem poslal připomínku a teď nevím jestli jim to přišlo nebo ne. :(
Potvrzení o přijetí mně nepřišlo, ale asi před týdnem mně přišlo vyjádrření k připomínce i s odůvodněním. Myslím, že by si neriskli připomínku označit za nedoručenou, když se nechá doručení v pohodě vyčíst z logu odesílajícího mail serveru. Maximálně ji označí za neakceptovanou a uvedou důvod.
Kostěj
Příspěvky: 590
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Kostěj »

tomas píše:Když jste posílali ERÚ připomínky tak vám přišlo nějaké potvrzení o přijetí? Jinak se ERÚ může tvářit že žádné připomínky nepřišli. Já jsem poslal připomínku a teď nevím jestli jim to přišlo nebo ne. :(
Že nic nepřijde je asi normální. Pokud jste svou připomínku neoznačil "nezveřejňovat", měla by se Vaše připomínka objevit v dokumentu "Vypořádání připomínek" spolu s odůvodněním.
Dreambox
Příspěvky: 279
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Dreambox »

Vedení ERÚ na svém zasedání dne 12. listopadu 2015 neschválilo podobu nových tarifů – konečnou podobu tarifů v elektroenergetice stanoví až po vyhodnocení veřejného konzultačního procesu („referendu“ spotřebitelů)

http://www.eru.cz/cs/-/vedeni-eru-na-sv ... ovi-az-po-
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Bydliště: Praha a okolí

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Viktor X »

Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

Tak dle "našeho nezávislého" ERÚ je dostatečné a spravedlivé platit za jistič např. 1x6A stejné poplatky jako za 1x25A, :uh: viz. vyjádření k první připomínce:
http://www.eru.cz/documents/10540/16598 ... d3d64537d1
Ale v roce 2017 už to možná spravedlivé nebude :sm1:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2199
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od gupa »

Edit: Může mi někdo popsat tu nespravedlnost? Píše se všude o nespravedlivém rozložení, což je nyní podle spotřeby kWh. Když nebude tak zatížen průmysl, co se stane? Občan jako zatížený a konečný spotřebitel změní nákupní koš a průmysl se dočká akorát velkých změn. To je ta spravedlnost? Místo toho, aby takové Tesco koupilo úsporky nebo nějaká fabrika začala jinak myslet a šetřit, má to dělat konečný spotřebitel? Asi o podřezávání větve pod sebou nikdo moc neslyšel.
Naposledy upravil(a) gupa dne pon pro 07, 2015 8:58 am, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

"Existenci křížových dotací ve stávajícím tarifním sytému přiznal i sám Energetický regulační úřad v tiskové zprávě ze dne 23. října 2015, kde se uvádí: „Stávající TS navíc obsahuje křížové podpory mezi jednotlivými tarifními skupinami odběratelů...“
Viz. poslední připomínka.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
borodinkechold
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 20, 2015 9:02 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od borodinkechold »

jestli koukam dobře že by nový ceník na rok 2016 z cez
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... omfort.pdf
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Dneska jsem hledal něco o regulaci ongrid FVE a narazil jsem na zajímavou diskuzi ohledně změny měření čtyřkvadratních elektroměrů, pokud by to byla pravda, tak všechny udělátka typu Wattrouter a Greenbono budou k ničemu. Podle diskutujícího distributoři přeprogramovávají čtyřkvadratní elektroměry tak, že registrují každou půlvlnu, takže metoda zastavení elektroměru, pustím jednu půlvlnu dovnitř a pošlu jednu ven přestane fungovat. Odkaz na diskuzi tady http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... 5&rk=10399. Výrobce Wattrouteru to dementuje, ale jestli na to distributoři přejdou (otázkou je, jestli je to možné), tak to docela omezí možnosti instalace malých ongrid FVE bez licence, protože uregulovat celou soustavu bude takřka nemožné.
Wattrouter píše: Aktuálně (říjen 2015): V některých internetových diskuzích se objevují informace o změně nastavení čtyřkvadrantních elektroměrů společnosti ČEZ v tom smyslu, aby použití synchronní regulace tepelných spotřebičů (v menu označená jako plynulá regulace) již nebylo výhodné. K tomu lze toliko uvést, že tyto informace se nezakládají na pravdě a máme toto potvrzeno z několika nezávislých zdrojů přímo z ČEZ distribuce a.s., a nemáme aktuálně ani žádné jiné věrohodné informace, že by tomu tak bylo. Tyto falešné zprávy mají očividně původ v chybném zapojení resp. nastavení WATTrouteru (nebo konkurenčního výrobku) při změně účtování těchto elektroměrů (součtové měření bývá nahrazováno měřením po jednotlivých fázích, v souladu s vyhl. 82/2011). Pokud vlastníte některý z WATTrouterů a máte přesto pochybnosti o účtování spotřeb a přebytků u Vašeho elektroměru, pak nás prosím kontaktujte.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzasl »

Vstoupí-li v platnost, že je možné beztrestně dodávat malé množství ee do sítě, ztratí systém "perioda dovnitř, perioda ven" svůj smysl. Prostě budu plynule regulovat odběr tak, aby mi vznikal minimální přetok ven a hotovo a nemusím se honit po virtuální čisté nule.
Budu měřit třeba sekundové výkony a podle nich nastavovat odběr.

Nebo mám někde v úvaze chybu?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/