P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Archiv ukončených inzerátů
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od LIX »

Zdravím páni.
Pravdepodobne, ak sa všetko podarí budem kupovať Victron Energy MultiPlus C 12V/1600VA/70A-16A ktorý dokáže pricucávať zo siete a kombinovať to. Keď sa mi podarí kúpiť ho rád by som predal spomínaný menič Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V ktorý mám v podkroví zapojený od roku 2014 jún (červen). Táto holadská mašina šlape lepšie ako švajčiarske hodinky, nemal som s meničom ani jeden jediný problém, pri preťažení sa vypne a potom znovu zapne, mal som na ňom zapojenú aj 1kW klimatizáciu ktorá išla a išla, skúšal som na menič pripojiť aj prifázovací menič, div sa svetu to fungovalo bez problémov. Žial jediné čo táto super mašinka nemá a strašne mi to chýba je pricucávanie zo siete tak by som ho rád niekomu predal. Menič by som nenazval ani zabehnutým. Vyrobil asi tak 300 kWh.
Cena povedzme 550€.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od vlkazajac »

Znovu som si pozrel manuál k Victronu Multiplus C a mám dojem, že nie je to, čo od neho očakávate. Charakterizoval by som ho takto: Je to sieťová nabíjačka batérií s meničom, ktorý má za úlohu dotovať energiou z batérií slabý alebo limitovaný zdroj 230V.
Nie je to zariadenie, ktoré preferuje energiu zo solárneho systému a v prípade nedostatku energie prepája ( či pricucáva ) na silnejší zdroj ( DS, generátor, ... ).
Ak má niekto skúsenosť s nastaveniami, ktoré by to umožňovali, dajte prosím vedieť.

......Výmenou za menič 1200 VA získate 400 VA a problém, ako spolu s mppt regulátorom koordinovať nabíjanie batérií......
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od brin »

Tohle multiplus s novým firmwarem samozřejmě dovede. Ale starší kusy potřebují aktualizovanou desku s řídicím čipem, protože starý neměl dostatečnou paměť..
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od rottenkiwi »

Aj ja uvazujem nad kupou na druhy rok a chcel by som vediet, že ked tam je v softe
moznost AC input power limit: 1 A minimálna hodnota, tak
v akých verziách Multiplus a v akých firmvéroch to funguje.

Ďalej je tam možnosť nabíjať aj LiFE, ale je tam 28,4 abs. a 27 V float pri case 1 hodina
co sa mi zdá pre LifE dosť dlhý čas na absorbciu.

Tiež je tam Virtual Switch na konfiguráciu sofvérového vypínača a battery monitor,
len neviem ako to potom spolupracuje napr. s BMV 700, aké k tomu treba káble.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od vlkazajac »

Brin, môžete prosím poslať link na dokument, ktorý o tom hovorí ?

V oficiálnych brožúrach Victron udáva len toto:

https://www.victronenergy.com/upload/do ... EN_web.pdf

"3. Not enough sun – hybrid power
If the sun isn’t providing you with enough energy, a generator is added to the system. In this case a Multiplus inverter/charger is used instead of an inverter. The generator is connected directly to the MultiPlus. The MultiPlus automatically regulates the starting and stopping of the generator, while maximizing the use of solar power and securing a long battery life."

Hybridný režim je teda spomenutý len v spojení s generátorom, nie s DS.
Pre hybridný režim spolu s DS odporúča až Quattro.

Rottenkiwi: minimálna hodnota 1 A je 230 W a to je dosť veľa na to, aby takýto hybrid stál za tie peniaze.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od RRR »

Rychlé připnutí sítě se opravdu týká jen nejnovějšího hardware:
http://www.victronenergy.com/blog/2014/ ... itch-back/

"přisávání" ze sítě je nová funkce gridassist od firmware 205 výše:
http://www.victronenergy.com/upload/doc ... Hub-EN.pdf str.6

vše záleží na konkrétním nastavení asistentů.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od RRR »

vlkazajac píše: Rottenkiwi: minimálna hodnota 1 A je 230 W a to je dosť veľa na to, aby takýto hybrid stál za tie peniaze.
AC input power limit slouží k uživatelskému nastavení maximálního proudu odebíraného ze sítě (AC in) například pokud máte na domě slabé pojistky, aby nedocházelo k jejich vyhazování odběrem měniče.
Takže fakt nevím za jaké peníze má tato funkce stát??? :lol:
Nakasi
Příspěvky: 41
Registrován: pon bře 09, 2015 7:33 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od Nakasi »

A co prostě tohle hotový řešení ??
Dřív jsem to taky nikde neviděl tak je to mozna novinka a nebo jsem na to jen nenarazil, ale jelikož jsem to nenasel ani tady nikde tak to sem hodim..
http://eshop.neosolar.cz/easysolar-24v- ... ppt-100-50

a silnější verze

http://eshop.neosolar.cz/easysolar-48v- ... ppt-150-35

Nevim jakej je na to názor ostatních, ale me se tahle masinka dost libi..

Je to Victron. 5 let záruka. oddeleny od site. jede to bez baterek jen jako hybrid..nevim co vytknout..
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od brin »

Starší měniče ovšem mají možnost výměny desky. Victron to nabízí za úplatu podle doby od nákupu apod.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od vlkazajac »

RRR píše:
vlkazajac píše: Rottenkiwi: minimálna hodnota 1 A je 230 W a to je dosť veľa na to, aby takýto hybrid stál za tie peniaze.
AC input power limit slouží k uživatelskému nastavení maximálního proudu odebíraného ze sítě (AC in) například pokud máte na domě slabé pojistky, aby nedocházelo k jejich vyhazování odběrem měniče.
Takže fakt nevím za jaké peníze má tato funkce stát??? :lol:
Mám zato, že nastavenie maximálneho prúdu odoberaného zo siete je v škále od 1 A do X A, nie od 0 do X A. Preto rottenkiwi hovorí o minimálnej hodnote, ktorá sa dá nastaviť - tak tomu rozumiem. Doterajšie verzie MultiPlus C prioritne chránili sieť pred preťažením.
Potom by to znamenalo, že menič napája spotrebiče zo siete až do 230 W a až potom začne prisosávať z batérií. Z pohľadu ostrovníka je kúpených 230W ( x veľa hodín denne ) strata.

Doteraz som nevidel žiadne prezentácie, že by MultiPlus bol hybrid s prioritou vo vyťažovaní solárnej energie. Ak sa jeho možnosti s novými firmware týmto smerom rozširujú, je dobrá správa.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od alp »

Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od vlkazajac »

alp píše:tady: http://www.victronenergy.com/live/assis ... tion_hub-1 je k tomu povidani ...
Mám dojem, že tam je diskusia o Quattro. To je silnejšie kafe.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od gupa »

rottenkiwi
Input limit je standardní funkce compact a quattro už delší dobu. Funguje to tak, že to byl odladěno pro loděnice - dojedeš lodí k přípojce v loděnici a potřebuješ podle jističe nastavit přípojku. Dejme tomu, že máš zaplacenou 5A přípojku. Možná se zasměješ, ale Victron se nastaví na maximální průtok Line In na 5A, a ten jistič by neměl vyhodit. 5A dokáže za nějakou dobu dobít baterie a ty potom se podílejí do limitu měniče na vykrytí větší spotřeby. Takže např. zapneš fén se spotřebou 8A a 5A směrem do nabíječe baterie přejde do fénu plus z baterie dalších 3A při 230V...

Minimální hodnota Input current limit je 1A, ale další limit je podle hodnot měniče. Tušímže, u 2000VA verzi co mám je 3,2A.

Obecně ale je potřeba, aby měnič fungoval z baterie sdílení tak, že např. od minimální hodnoty se podílí nějakým podílem na spotřebě z ní. To Victron změnil s novým firmware a deskou a novými assistenty. Stím má zkušenosti RRR.

Osobně jsem zatím místo výměny desek v bodě, kdy jsem si pořídil Victron panel který komunikuje přes 485 a někde v kuchyni budu moci ten původní limit ručně nastavovat nebo vypínat podle spuštění spotřebičů a napětí baterie. Zatím nezapojeno, není čas.

Tak lze nastavit i nulu a nebo od jedné ampéry z DS. Komunikuje to podle komunikačního protokolu. Ten jsem vydyndal z Victronu se záměrem nějak vymyslet proudovými senzory co napojím na teplotní vstup, nebo jinak. Jenže v tu chvíly, někdy před nějakým časem celou věc ve Victronu domyslely a udělali všeobecný upgrade.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od alp »

Bacha, hlavně si nepoplést funkce powerassist a gridassist.

PowerAssist - cerpám energii z DS, když nestačí, doplňuji bateriemi - tam má pak význam právě onen input limiter - původně logická funkce pro lodě. Přijedu do přístavu, zaplatím 5A přípojku, nabíjím a když potřebuju na chvíli 10A, doplní se mi to z baterií a po poklesu dále nabíjím

GridAssist - je opakem. Tzn. jedu v módu invertoru z baterií a když nestačí, přicucnu si ze sítě. To je nová funkce dostupná u novějších firmwaru (tuším aktuálně 4něco). U starších se musela vyměnit deska u novějších už stačí jen update.

Jinak HUB módy doporučuju nastudovat. Oni mají někdy sice i význam s Quatrem a generátorem, ale většina funkcí funguji i jen na Multiplusu. V tomto http://www.victronenergy.com/upload/doc ... Hub-EN.pdf dokumentu jsou jednotlivé varianty rozebrané.
FRSO
Příspěvky: 2277
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, je to tak jak píše alp, já to jen doplním o další informace. Jedná se o funkci gridasist, umí to v podstatě všechny nové měniče řady Multiplus s nahraným firmware HUB-1. Měnič Multiplus jako takový sériově vyrobený to neumí - má soft jen řady 100, ale dá se do něj nahrát dle přání prodejce ten soft řady 300 s funkcí HUB-1 a pak není problém a skutečně si měnič umí přisávat ze sítě. Victron pak bude časem ty Multiplusy prodávat se softem řady 400, který bude mít všechny ty funkce pohromadě a stačí si to pak nastavit pomocí programu VE Configure a zařízení MK2 USB.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od LIX »

Takze sa este asi oplati chvilu pockat, ze?
FRSO
Příspěvky: 2277
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od FRSO »

[quote="LIX"]Takze sa este asi oplati chvilu pockat, ze?[/quote

Nové Multiplusy to už umí, akorád se musí prodejci říct, že chceš soft HUB-1
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od alp »

FRSO píše:
LIX píše:Takze sa este asi oplati chvilu pockat, ze?
Nové Multiplusy to už umí, akorád se musí prodejci říct, že chceš soft HUB-1
A nejen to.
Všechny v současné době koupitelné Multiplusy mají softwarově updatovatelný firmware na verzi 4, která umí již vše. Má to ale drobný zádrhel v tom, že s verzí 4 je nastavení asistentů, přes které se tato funkce nastavuje, chráněno heslem. Tudíž je zapotřebí se domluvit s prodejcem i na nastavení. K získání hesla je zapotřebí absolvovat školení od Victronu, ale zatím se mi nepodařilo zjistit, kde ho sehnat (ale tato záležitost je nová, možná to bude jen nějaký online kurz).

Z jedné strany tuto taktiku chápu, oni ty asistenti jsou docela mocní, na druhou stranu to kapku snižuje oblíbenost a domácí použitelnost, pokud si s tím člověk chce hrát a není zrovna profesionálním montážníkem.

Snad údajně verze 2 a 3 které v zásadě obsahují také tyto funkce (akorát každá jen některé, nikoliv dohromady) nejsou zatím blokovány heslem.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od vlkazajac »

háá - háá - háá !

Som rád, že sme sa dozvedeli nové možnosti Victronov, ktoré sa okrem móla presadia stále viac aj na suchozemských ostrovoch. Mal by som pre LIXa dve odpovede.

1/Kúpte si multiplus s uvedeným firmware a dajte vedieť tunajšej komunite, ako funguje - dúfam, že to bude k Vašej spokojnosti !!!
2/Nekupujte drahú hračku. 1600 VA nestačí na pripojenie silných štandardných spotrebičov v domácnosti, vtedy sa pomoci od siete nedočkáte.
Položte si otázku, či ste nepodľahli prisosávaciemu šialenstvu, ktoré sa šíri medzi ostrovníkmi. Aký význam má prisosávanie energie v cene 6 centov, keď tá vlastná z ostrova stojí 26 centov ? Za tie náklady ( 1100 EUR za Multiplus ) sa dá financovať výlet do Brazílie a späť, to len na príklad.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: P: Menič napätia Victron Energy Phoenix C 1200 VA 12 V

Příspěvek od LIX »

vlkazajac videli ste môj systém? 485 Wp 5 kWh v batérii. Ja nepotrebujem 3000 VA menič, niekto možno ano, ja nie. A neviem na čo by mi bol keby mi dokázal velmi rýchlo vybiť batériu, ktorá by sa nestíhala dobiť. Takto mi to dáva väčší zmysel 1300 W pokryje toho v domácnosti dosť a čo nie k tomu pripomôže sieť. A prečo píšte že sa pomoci od siete nedočkám, keď sa jej dočkám? :lol:
Podlahol som nízkej cene ktorú mi chlapík ponúka ako svojmu budúcemu zamestnancovi. :yes:
A keď predám starý menič nebudem potrebovať vela peňazí na ten nový...