Nastavení senzoru ACS712 30A

Připojení senzorů a čidel, odporových děličů, hallových sond, detektorů, potenciomertů, snímačů hladiny, termistorů, spínačů a dalších vstupních senzorů, návody, tipy, poznatky, praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od Axa »

Zdravím všechny. Prosím o pomoc s nastavením Maxima a Minima v Micrologu,

V tomto vlákně https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=99&t=2486 se dočtu, že je to snadné.

Prostě a jednoduše hodnota = (Uref/Sensitivity)/2 .
Takže u výše uvedeného senzoru by platilo (5:0,066):2=37,89.
(66mV jsem vyhrabal zde https://www.openimpulse.com/blog/wp-con ... asheet.pdf)

Jenže v takovém případě minimum, či maximum by mělo maximální hodnotu cca 19,5 A takže tím pádem to chápu tak, že plus a minus 19,5A je cca 40A a tedy udávaných 30A je fakticky 15A :( Čili 20A tím nezměřím,

Pak se chci zeptat, když vypočítané hodnoty Min/Max zanesu do Micrologu, nevyjde mi přesně 0. Takže CO ubrat? Maximum nebo minimum?

Mno a za poslední. Jak u tohoto čidla připojujete lana, která používáme ? Pájecí oka místo svorkovnice?

Prostě zabil jsem půl dne nastavováním a nefunguju tak, jak by se mi to líbilo.

Díky předem za radu
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od Axa »

Aha. Čili mi to nakonec došlo. Třeba je to tak správně

Vzorec hodnota = (Uref/Sensitivity)/2 je dle mého správný, ale počítá patrně s naprosto ideálními podmínkami. A ty nastanou málokdy.

Čili - zapojím senzor a nevystavím ho zátěži v Micrologu odečtu vpravo dole číslo "Hodnota"

Pro Minimum pak platí hodnota = (Uref/Sensitivity)/ 1023 x číslo "Hodnota" odečtené v Micrologu

konkrétně u mě (5/0.066) / 1023 x 524 = 38,80446

Pro Maximum hodnota = (Uref/Sensitivity)/ 1023 x (1023 - číslo "Hodnota" odečtené v Micrologu)

konkrétně u mě (5/0.066) / 1023 x ( 1023-524=499) = 36,9531

A je to ;)
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od kodl69 »

U těch ACS pozor na zkrat, to čidlo do 30A bych měl odvahu jistit tak 20A pojistkou aR, ono když vybuchne, tak se prorazí a sfajruje i to arduino.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od Axa »

kodl69 píše:U těch ACS pozor na zkrat, to čidlo do 30A bych měl odvahu jistit tak 20A pojistkou aR, ono když vybuchne, tak se prorazí a sfajruje i to arduino.
Jen bych se zeptal na zkrat čeho s čím. Pokud se sešlusujou dráty měřění nedějě se vůbec nic. Pokud s plusem napájení 5V shoří pojistka před DC/DC měničem. Pokud měřený vodiče se zemí, tak dál na tom visej baterky, čili všechno blafne tak rychle, že nestačí odbavit nic, Čili mě napadá elegantně jistit skleněnou pojistkou 1A zem všech čidel a klid je 100% .
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od kodl69 »

Myslím nadměrný proud měřeným obvodem - už několik uživatelů fóra zaplakalo.. to ACS se rozskočí a při tom se prorazí měřený obvod do signálové části a pošle ti tam plné napětí aku, pokud máš ACS na + pólu. Jak píšeš ty, měřený vodiče se zemí za ACS, tak ACS zmizí s kouřovými efekty a bere ssebou vše okolo. Tu pojistku na - čidel teda nechápu, ta by to snad ještě zhoršila.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od Axa »

Jo tydle vidle. Psal jsi "pozor na zkrat", tak jsem řešil zkrat zkratovitej. Pojistka na majnusu je v takým przypadku asi opravdu nesmysl. ;) ........... Honím tím do 10A (ani dnes nebylo), takže se nemusím bát tolik, ale zejtra teda raději přehodím měření na mínus .
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od lzahradil »

Axa píše:Jo tydle vidle. Psal jsi "pozor na zkrat", tak jsem řešil zkrat zkratovitej. Pojistka na majnusu je v takým przypadku asi opravdu nesmysl. ;) ........... Honím tím do 10A (ani dnes nebylo), takže se nemusím bát tolik, ale zejtra teda raději přehodím měření na mínus .
Ja jsem vsechny ACS712 uz ze systemu vyhazel. Nakoupil jsem AMPLOCy ktere se jen navliknou na kabel a uz nemusim resit problem jako sem resil u ACS kdy mi diky nemu odesel regulator protoze prerusil vedeni od baterek do regulatoru a jeste k tomu vysmazil arduino s ethernet shieldem.
Pohled na ACS prikladam jako inspiraci proc ho nepouzivat a radeji priplatit za Amplocy ci jine current senzory kde se nemusi prerusovat drat aby doslo k mereni.
Přílohy
2015-06-24 10.52.54.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od Axa »

Mno pyjeeeknýýýý :( . Díky za zkušenost. Po tom co jsme si tady včera dopisovali, jsem nakonec v noci došel k
tomu samýmu závěru. Buď je povyhazovat a nebo jim dát nějakou podřadnou práci typu, jak se mi dobíjí autobaterka, Ještě v noci jsem pak objednal navlékací senzory. Nějak mi nepřišlo košer právě to co popisuješ. Tedy šmikat drát a pouštět takový proudy do tišťáku.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od vata »

No jasně, ať žijou Amplocy. Přesně kvůli té nedůvěře pouštět tyhle velké proudy přes pidi tišťáček jsem rovnou vsadila na ně a nelituju.
Mimochodem, mají skutečně plný rozsah - od -sensed I do + sensed I, takže např. KEY200 naměří v pohodě 200A nebo -200A. To by mi jinak VALC říkal nesmyly, kdyby to tak nebylo...
Protože Amplocy snesou Uref až 10V, využila jsem toho a měřím tak přesněji. Potíž je najít nulu, proto mám ve VALCu ještě nastavitelný offset.
Takže ve výsledku já nastavím katalogové sensitivity, Uref a offset, a polaritu (vždycky to navleču na drát obráceně...) a vesele měřím. SDC nemá tak luxusní céčko jak máte v arduinu, takže jsem musela řešit v kódu pevnou desetinnou čárku, aby to fungovalo s přesností na 100uV, no a funguje.
RefU vyrábím primitivním obvodem s LM stabilizátorem, je to použitelné, akorát když mrzne, mírně se to rozladí. Někdy, až bude čas, si vyrobím něco pořádnějšího.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nastavení senzoru ACS712 30A

Příspěvek od kodl69 »

Já ta ACS používám pouze na vývodech jednotlivých stringů, tam je zkratovej proud dle katalogu panelů 8.5A, tak snad nic nehrozí, ale acs ukazovaly i 11A,(mám tam 10A pojistky) tak nevím, jestli ty panely dávají o tolik víc - součet celkem odpovídá údaji z midnite. Před instalací jsem to kontroloval multimetrem na 8A a vypadalo to, že jako orientační měřidlo +- 5 procent OK.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek