Co dělat když nesvítí

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
KarelSebela

Co dělat když nesvítí

Příspěvek od KarelSebela »

Zdravím,
už pátý den posobě je mlhavo a zataženo. A moje polykristalické články jsou uplně na prd. Příští rok jsem chtěl systém nasadit na chalupu produktivně bez zálohy E.onu ale takto...
Muj systém má mít 880Wp. a posledních x dnů dává stěží 70W 2-3 hodiny deně takže uplně nic....
Napiště jaké máte v tuto dobu vy zkušenosti a jeslti náhodou někdo nemáte amorfní články ty by teoreticky měli být v pohodě i při tomto venkovním nečase.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1232
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od Lui »

U mna je to tak isto.... :(

Mam jeden 105W amorfny...ten dava cca 80mA
V takej istej polohe ulozene monokrystal s vykonom 3x180W ...tam je vykon mozno nejakych 150mA mozno 180mA...

Takze moj nazor je ze prd pomoze amorfny v takomto pocasi..... :(
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od dedo »

Za posledné tri dni (amorf Schott 97 Wp) cez MPPT: Wh/Wp 15/6, 19/7, 16/6.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od mypower.cz »

no otresne pocasi .. Hrozne moc benzinu a penez me to stoji... az tak ze na neho pravdepodobne nebudu mit a nebudu cim mit dobit baterky v hlubokem vybiti :(, coz znamena jejich sulfataci a totalni likvidaci. Ja to resil po porade s jednim zdejsim elektroguru u sveho dvouvetvoveho systemu tak, ze jsem propojil paralelne oba pary panelu a tak mam ted misto dvou 400Wp vetvi jen jednu 800Wp vetev. No sice jako nic moc, proud stoupl z 0.1A na 0.5A kdysi predevcirem v situaci predvcerejsiho pocasi, protoze ty moje jsou polykrystal, takze zadna slava, ale porad lepsi nez dratem do oka. Obe vetve panelu jsou samostatne jisteny 25A DC jistici a za misto kde se panely spojuji paralelne jsem dal jeste jeden 25A DC jistic a pak je teprve regulator od FV2, protoze regulator je 30A a tak kdyby nejakou kdovijakou nahodou svitilo slunce az tak, ze bych se blizil 30A, tak to ten 25A jistic utne a regulator zustane nazivu. Dle elekrogurua by mel regulator prezit i vyssi proud. Proste ho nepustit. Ted v zime takovy proud neocekavam. I kdyz po haluzi kdo vi. FV1 je ted proste off. Bez baterek, bez panelu. Jen regulator, ale muzu to kdykoliv zase rozhodit na dve vetve, mozna az bude lip financne i pocasim.

PS: Vetrnik by to chtelo. Nebo skutecne bezesrandy a naprosto vazne parni stroj pripojeny na alternator = nejlevnejsi zaloha el.en. Vetvi a ruzneho bordelu na zatopeni je tu plny les, vody je dost a ja ho jeste nemam... Proc kua ?!? :evil:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od mypower.cz »

jeste dodam, rongic ma na FVE Březník amorfy, a jak tak divam na mereni, tak to vali jak divé .. Jakoze dost dobre. Ale Breznik je hodne vysoko kdesi na Sumave, takze tam nejake smogy atd., nehrozi.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od jose »

LUI píše:Mam jeden 105W amorfny...ten dava cca 80mA
V takej istej polohe ulozene monokrystal s vykonom 3x180W ...tam je vykon mozno nejakych 150mA mozno 180mA...

Takze moj nazor je ze prd pomoze amorfny v takomto pocasi..... :(
No tak pokud mají tvoje amorfní i monokrystalické stejné jmenovité napětí, pak mi jednoduchá trojčlenka říká, že ten amorfní má v tomto případě proti monokrystalu výkon ekvivalentní "288 W mozno 240 W". To je více než dvojnásobek ;)
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1232
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od Lui »

Ja som to preto napisal,aby si nahodou niekto nemyslel,ze ked je zamracene,tak to bude "valit" 5 amperov oproti monokrystalu v tom istom case s vykonom 0,2 amperov {myslene obrazne}........... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
KarelSebela

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od KarelSebela »

Přesně jak píšete. Také bych čekal že Amorfy ( smozřejmě v patřičné velikosti tzn 4x větší než polikrytali) by se měli chovat podstatně lépe.
Větrník hmm u nás ani nefouká.
Ten parní stroj, neboli jak přeměnit oheň ze dřeva na elekřinu to by bylo asi nejjistější. Topit je stejnak potřeba tak by to dělalo dvě věci jednou ranou...
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od Toul »

Pak už zbývá jen to e-kolo a šlapat:-)
Nebo zajít k sousedům na kávu a nenápadně si nabít baterky po kapsách nebo si natáhnout kabel:-)
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od avatar »

no ted je fotovoltaika uplne na prd...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od vata »

můj 600wp systém (amorfy Schott 103) je od soboty odpojený od zátěže (rozumné rozhodnutí CXN při 11,8V), a baterii mi doteď ještě nedobil (teď 12,6V). CXN ukazuje mezi 0,1 - 2A, podle aktuálních chuchvalců mlhy. V tomto počasí by ani větrník nepomohl - téměř bezvětří.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
KarelSebela

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od KarelSebela »

takže po trošku bádání jsem našel řešení. ale jelikož spadá do skce parních generátorů tak jsem dal linky tam.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 3155#p3155
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od matej »

jose píše:
LUI píše:Mam jeden 105W amorfny...ten dava cca 80mA
V takej istej polohe ulozene monokrystal s vykonom 3x180W ...tam je vykon mozno nejakych 150mA mozno 180mA...

Takze moj nazor je ze prd pomoze amorfny v takomto pocasi..... :(
No tak pokud mají tvoje amorfní i monokrystalické stejné jmenovité napětí, pak mi jednoduchá trojčlenka říká, že ten amorfní má v tomto případě proti monokrystalu výkon ekvivalentní "288 W mozno 240 W". To je více než dvojnásobek ;)
Souhlasím s LUIem .. výhody amorfních se projeví hlavně při nerovnoměrném osvitu, např. při částečném zakrytí panelu sněhem anebo stínem, a v létě se projeví poloviční teplotní koeficient, tzn. 100W panel nedá jenom 80W jako u krystalických ale kolem 90-95W. Jinak, i když amorfní zpracovávají spektrum jinak, tak žádné zázraky nelze očekávat. Prostě všechno je to o W/m2.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 548
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od ResHacker »

Tak já se taky přidám....ten muj 1160Wp systém v těch nejhorších podmínkách takle v zimě kdy je pod olověnym mrakem necelých 100W,....to je ale pořád dost aby mi to udrželo baterky a ještě mi to večer utáhne noťas a osvětlení....super....ale jakmile trošku zasvítí tak se tam ampéry jen valej :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od avatar »

ja sem zatez zase odpojil musim nechat baterie nabite kvuli cerpadlu kdyby vypadl proud
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1232
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Co dělat když nesvítí

Příspěvek od Lui »

Mne sa to kvoly nizkemu napetiu {39,8V} prvy krat samo vyplo.... :(

...."musime" pockat na Oskara.... *sun*
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek