Správná volba jističe, nebo pojistky

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od vla »

Trošku jsem rozšířil svoji elektrárnu (nyní 2x240W seriově a 24V 360 Ah) a začal jsem přemýšlet, že by možná neškodilo dát tu a tam nějakou pojistku. I šel jsem do autopotřeb zakoupil pojistkové pouzdro na nožovou autopojistku a k ní pojistku 10A, neb z panelů poteče max 8A. Když jsem ji začal montovat tak mi přišlo na mysl co vlastně pojistka jistí. Parametra se udávají v A, tedy proud, jenže v autě pojistka jistí 12 V 10A tedy 120W a pak shoří. Já mám cca 60v a 8 A, tj 480 W. Tak jsem ji tam zatím nedal a nejsem si 100% jistý co vlastně platí. Obecně by to pak asi platilo i pro běžné jističe, pokud jsou na bázi ohřevu čehosi atd. Snad mi to někdo zkušenější vysvětlí. Díky, Vla.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od kybos »

Pojistka jistí vodiče, aby v případě zkratu nebo nadproudu nezpůsobily požár. Obvykle se volí o čtvrtinu větší oproti jmenovitému proudu ve vodiči. Pojistky v obvodu panelů mohou být užitečné při zásahu systému atmosférickou elektřinou při bouřce. Při běžné čínnosti obvykle k jejich aktivaci nedojde, jelikož zkratový proud panelů je jen o málo vyšší než jmenovitý proud a vzhledem k 25% rezervě je zkratový proud panelů obvykle pod vybavovacím proudem pojistky.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7406
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od kodl69 »

jo, ale to je trochu problém, co mám panely noark, tak mají max 15A pojistku dle datasheetu, zktrat. proud 9,4A, takže mám pojistky 10A Gg v OPVA10 a zatím žádná nevypnula....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od vla »

Mě spíš jde o to, jestli by nějaký profík nevěděl jak to opravdu je. Pokud napíšete, že máte nám neznámé panely , tak se vlastně nic nedovíme. Takže jednoduše jistit panely 60V, 400W pojistkou 12v 10 A, nebo 12 V 40A?
Nemám rád tenhle stát.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od petrs »

400 W : 60 V = 6,67 A Pojistka + - 10A [7,5 A]by mela byt vyhovujici,bude u nich ale pomerne velky rozptyl [podle vyrobce]odolnosti proti pretaveni,idealni by bylo vyzkouset primo v provozu a nasledne nakoupit nekolik kusu nejvhodnejsiho typu od stejneho vyrobce.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
invence
Příspěvky: 45
Registrován: úte led 27, 2015 10:16 pm
Lokalita: Holešov

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od invence »

kold69 -> Je-li výrobcem panelu předepsána maximální hodnota jištění, je přinejmenším vhodné tuto hodnotu akceptovat. Standardní hodnota by měla být 1.4 x Isc pro charakteristiky gG, ale držel bych se primárně toho co je na panelu !!
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od Botas »

Pokud máte 2x240w panely na nějakých 60v a 8a určitě bych jistil tak pojistkou kolem 10 a není důvod tam dávat 40 kde by se tam tolik vzalo.
Jinak pojistky jistí vodič třeba proti prodření mechanickému poškození a následnému zkratu a třeba požáru. Navíc i proti proudovému přetížení. A aby se vodič pak v podstatě neroztekl.
Když volím pojistku třeba k měniči musím brát v potaz max odběr měniče plus nějaká rezerva.Ale zároveň řeším i průřez vodiče dle tabulek jsou daný max velikosti pojistek nebo spíše max ampéry pro daný průřez vodiče. to mi taky musí odpovídat aby neshořel dřív vodič než ta pojistka.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od petrs »

P.S. Kdysi jsem zkousel odolnost nozovych automobilovych pojistek pomoci akumulatoru,ampermetru a kusu postupne zkracovaneho oceloveho dratu-improvizovane zateze.
10 ti Amperova rekordmanka se neochotne pretavila az kolem 25 Amperu...
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
invence
Příspěvky: 45
Registrován: úte led 27, 2015 10:16 pm
Lokalita: Holešov

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od invence »

petrs -> kvalitní pojistný prvek, kam patří i moderní a funkční tavná pojistka samozřejmě pracuje s tolerancí, ale určitě ne takovou, tam bych spíš vsázel na nějaký šunt z číny, čehož jsou plné autoshopy. Netuším tedy přesně jak je na tom s tolerancí pojistka, ale jistič má max +15%, při zachování standardních podmínek (vlhkost, teplota, ...),
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od brumlaj »

vla píše:Trošku jsem rozšířil svoji elektrárnu (nyní 2x240W seriově a 24V 360 Ah) a začal jsem přemýšlet, že by možná neškodilo dát tu a tam nějakou pojistku. I šel jsem do autopotřeb zakoupil pojistkové pouzdro na nožovou autopojistku a k ní pojistku 10A, neb z panelů poteče max 8A. Když jsem ji začal montovat tak mi přišlo na mysl co vlastně pojistka jistí. Parametra se udávají v A, tedy proud, jenže v autě pojistka jistí 12 V 10A tedy 120W a pak shoří. Já mám cca 60v a 8 A, tj 480 W. Tak jsem ji tam zatím nedal a nejsem si 100% jistý co vlastně platí. Obecně by to pak asi platilo i pro běžné jističe, pokud jsou na bázi ohřevu čehosi atd. Snad mi to někdo zkušenější vysvětlí. Díky, Vla.
Odpovědi lze nalézt třeba zde ale krátce. Klasická pojistka, kterou máš na mysli jistí zařízení aby nedošlo k jeho poškození proudem větším než je pro zařízení bezpečné. Napětí nemá jak pojistka zjistit do doby jejího přepálení PROUDEM. Posléze následuje fáze, kdy v pojistce hoří oblouk a zde je důležitá schopnost pojistky tento oblouk zhasnout. A zde vstupuje do hry NAPĚTÍ. Čím vyšší napětí, tím je vyšší schopnost hoření oblouku na delší vzdálenost. No a nezanedbatelnou je otázka zda je proud střídavý, který se zháší jednodušeji, než stejnosměrný se kterým pracujeme ve FV aplikacích minimálně na straně panelů. A to vše musí konstrukce pojistky respektovat. Takže pojistka 10A stačí - určitě ne více, a aby měla smysl, tak musí být pro polovodičové aplikace. A musí mít rozpojovací schopnost 60V= (stejnosměrných) To bych řekl, že autopojistka nesplní. Ne nadarmo se dělají pojistky pro FV aplikace.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
invence
Příspěvky: 45
Registrován: úte led 27, 2015 10:16 pm
Lokalita: Holešov

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od invence »

kodl69
Příspěvky: 7406
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od kodl69 »

to petrs: ty testy dělají slušní výrobci za tebe, a doknce to ani netají, mrkni třeba na OEZhttp://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf "tavná ampérsekundová charakteristika" tam je jasně namalovaný v grafu, že 10A PV10 nikdy nevypne při cca 14A, při 20A vypne cca za 200s, za 1s při 40A.... Takže pozor na to, pojistky mají jmen. nevypínací proud cca 1,4 nás. jmen. proudu, jističe obvykle nevypínací proud 1,15x In, starý černý IJV, ITV mají 1,4 násobek - ale není dobrý na to spoléhat. To je podom důvod, když vyměníš 20A hlavní jistič bytu z černýho IJV za něco moderního dle požadavku EON, tak si uživatelé stěžují, žes jim dal špatnej jistič, že ten starej nikdy nevypnul a tenhle vypíná co chvilku.... ale to je o něčem jiným.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od petrs »

vla píše:....I šel jsem do autopotřeb zakoupil pojistkové pouzdro na nožovou autopojistku a k ní pojistku 10A, neb z panelů poteče max 8A. .
petrs píše:400 W : 60 V = 6,67 A Pojistka + - 10A [7,5 A]by mela byt vyhovujici,bude u nich ale pomerne velky rozptyl [podle vyrobce]odolnosti proti pretaveni,idealni by bylo vyzkouset primo v provozu a nasledne nakoupit nekolik kusu nejvhodnejsiho typu od stejneho vyrobce.

... Kdysi jsem zkousel odolnost nozovych automobilovych pojistek 10 ti Amperova rekordmanka se neochotne pretavila az kolem 25 Amperu...
Puvodce tohoto vlakna se dotazoval na moznost pouziti automobilovych nozovych pojistek.Pokud na svem umyslu bude trvat,popisuji dotycnemu zpusob,jak se alespon vyvarovat nemileho prekvapeni...Samozrejme se jedna o levne,nahrazkove reseni a osobne bych volil sestavu z kvalitnejsich komponentu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od vla »

Moje sestava momentálně obsahuje panel 2x240W, 2x9m vodiče 10mm2, regulátor WRM-15 a PB baterky 24V 360Ah, měnič Carspa 600W. Toť vše. Momentálně dodělávám drobnosti na konstrukci pro panely, ale už makaj. A přestože je regulátor proti všemu jištěný, chtěl bych do systému vnést několik pojistek. Zkuste kdyžtak poradit jaké jištění a kam, spíš jen to co je nezbytně nutné, nebo spíš předepsané. Díky, Vla.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od ota »

Pokud jsou panely v serii jistit je 8-10A,pokud paralelne 15-20A
Mezi regulator a baterky jistit 20A
Menic bych jistil cca 20-30A
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od lzahradil »

ota píše:Pokud jsou panely v serii jistit je 8-10A,pokud paralelne 15-20A
Mezi regulator a baterky jistit 20A
Menic bych jistil cca 20-30A

A je vyhodnejsi v takhle malem systemu mit panely spise paralelne nebo seriove ?
U 24V systemu v serii o 2 panelech ziskam cca 60V na panelech ale malej proud a paralelne sice polovicni napeti ale vyssi proud. Co je obecne lepsi ? Proud nebo napeti ? V pripade ostrova dle me urcite proud protoze jej ihned spotrebovavam, ale dobije se mi v poho baterka pri horsim pocasi i kdyz napeti bude kolisat i treba pod mez baterky ?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od petrs »

Bylo by treba se podivat na stitek nebo navod k panelum-Voc=napeti naprazdno ,nejlepe poslat odkaz

a upresnit typ regulatoru[max.napeti a proud]

Je to tento typ?

http://eshop.homesolar.cz/6/50/mppt-sol ... wrm15.html
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od vla »

Pokud je to dotaz na mě regulátor je dle odkazu a zapojení panelů seriové z důvodu využití max. výkonu regulátoru.
Nemám rád tenhle stát.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od petrs »

V navodu vidim max.hodnotu nabijeciho proudu 15A.
Pokud jsou panely 60vx8A=480W a regulator je skutecne MPPT,pak pri zanedbani ztrat muze byt nabijeci proud do vybitych baterii 480W:24V= 20A !!,za mraziveho ,slunecneho zimniho dne pri urcitem sklonu panelu i vice.
Zaslete odkaz na panely,at se situace vyjasni.

P.S. Je mozne,ze regulator ma vnitni ochranu proti pretizeni a propusti pouze max.proud 15 A,pak by nedoslo k jeho poskozeni,pouze ke ztratam vykonu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Správná volba jističe, nebo pojistky

Příspěvek od vla »

Zatím jsem zaznamenal jednou nabíjecí proud 17A při ještě 12V provozu a bylo to bez problémů. (17A/13,2V). jaké jsou mezní parametry těžko říci, pro 12V je to 250W, pro 24V je to 500W, takže už toto nekoresponduje s 15A.
Nemám rád tenhle stát.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek