Ostrovní systém vs. distribuční síť

Diskuze, rady, nápady, postřehy v oblasti alternativních zdrojů energie, elektrorozvodů, elektrozařízení, regulace, komponent a úsporných spotřebičů.
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am
Ostrovní systém vs. distribuční síť

Příspěvek od Jiri »

Potřebuju vaše rady, názory popř. odborná stanoviska. Představme si místnost kde máme přivedenou klasickou síť z rozvaděče např. zásuvky. Dále větev ostrovního systému např. osvětlení. Takže máme el. od distributora a vlastní ostrovní systém. Vše je taženo v bílých lištách. Nyní otázka.

Co lze udělat pro to aby byla prokázána legálnost v tom že není ostrovní systém nijak spojen s distribuční sítí?

Moje potřehy:
1. Kabely budou barveně stejné jako síťové, protože nepředpokládám že by někdo při budování ostrovního systému nějak rozlišoval barevnost. Není řešení.
2. Lišty
a) nesmí být v jedné liště kabely společně, ostrovní a síťové vždy odděleny tak aby každé mělo svou lištu
b) barevné označení lišty ostrovního systému; otázka jaká barva?
c) označení textem podél lišt ostrovního systému např. "GRID OFF"; možná v kombinaci s barvou?
3. Zřídit výkresovou dokumentaci ostrovního systému.
4. ....?

Děkuji
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4928
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Re: Ostrovní systém vs. distribuční síť

Příspěvek od mypower.cz »

I v pripade ze bude vse barevne oddeleno a schvaleno vzdy muze existovat nekde nejaka skryta moznost rychle upravy. Otazka ale co by tim kdo ziskal. Z distribucni site odber elektriky je normalni, (treba vyuziti distr. site jako zalohy) bude zaplaceno to co projde pres elektromer. Zpet se to da resit technicky myslim nebo ne? Kdyz si pripoji nekdo ostrovni system na sit v domeni ze do ni pusti energii, tak myslim ze tohle jde zajistit aby proud tekl jen jednim smerem a ne zpet, nebo to u stridaveho nejde? V tom pripade by se to prokazalo snadno tak, ze ani amper netekl do site. A pokud ano, pak by byl prusvih, pokud by to nebylo ofic.
JiříK
Příspěvky: 1010
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech
Re: Ostrovní systém vs. distribuční síť

Příspěvek od JiříK »

A proč a komu bych měl prokazovat legálnost něčeho, co je za elektroměrem distributora? Zaplombovaným elektroměrem! Něco jiného je, pokud mi dům kvůli vlastní blbosti od elektriky vyhoří. Takže pokud mám doma dvoje rozvody, nikomu do toho nic není. Je fakt, že u mě doma by revizák asi dost zíral, ale můj systém je natolik malý, že přebytků nemám. Stihnu spotřebovat všechno. Vím, existuje GTI (grid tie invertor), který strčím do dvojzásuvky u lednice a přebytky tečou do ní-pokud teda zrovna jede. Pokud nejede, tak to vlastně cpe do sítě. Ale: 1) pochybuju, že to má homologaci, 2) je věc distributora, jak si ošetří, aby mu JEHO zařízení neodečítalo. Distributor má prostě nárok si zkontrolovat přípojku po elektroměr, tím končí...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18
Re: Ostrovní systém vs. distribuční síť

Příspěvek od camel1cz »

Nemyslím si, že by revize byla až tak dobrovolná věc :-) Nejsem si jistý, už sem z toho vypadnul, ale myslím, že i ostrovní systém musí mít platnou revizi (sít připojená k rozvodné síti musí mít evizi 100%).

Co se týče propojení obou sítí a nelegální dodávky do sítě - myslím, že se jede podle presumpce neviny. Tedy distributor prokazuje porušení - umím si představit, že si při podezření dojdou udělat revizi. Ale s dokazováním "nepropojení" sítí bych si starost nedělal.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

Zpět na