Zařazení měniče

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od hurvayz »

Většinou regl neodejde..a nebo já mám štestí..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od vata »

Po pojistce reg/bat mluví i manuál k TS. Ale souhlas - chce to buďto poučenou obsluhu (nebo zámek k rozvaděči). Případ, že by zabrala tahle pojistka, ten si ani nechci představovat, co by se muselo stát - nejspíš nepoučený šroubovák v rozvaděči.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od PavelR »

Botas píše:Mezi měnič a aku? asi ano to by šlo pak na můj 3kw 24v měnič je to 150a pojistka tudíž minimum 35ka kabl pač pojistkou jistím kabeláž co msí mít odpovídající průřez.
Měnič má i své vnitřní ochrany.
Jakou pojistku volit? V autohifi jsem použival zlacené anl pojistky a při montáži si škrkl plusem o kastli do zkratu ale pojistka nějak odmítala zafungovat.Než zjistila že se něco děje..Takže by to chtělo něco co reaguje lépe a rychleji.
Toto vylučuje zapojení viz víše přes rozvodné svorky jelikož vypadne aku - roz blok tím i cesta régl- blok a aku.
Mezi regl a aku pojistka nelze nebo max synchroní systém aby zhodil i fv pole toto řešení neznám.
z panelu do reglu používám jističe kvůli odpojení jednotlivých stringů
Z logiky veci me vypliva, ze budu jistit to co ma v sobe energii a dokaze ji velice rychle vydavat tedy aku.

No a pokud muj menic dokaze teoreticky odebrat cca 200A tak mam aku odjisten 200A nozovkou. Kabelaz ma patricny prurez. Na vnitrni ochrany menice bych nespolehal. Ano ve vetsine pripadu muzou vyprskat mosfety a tim to konci ale cokdyz se upali nejakej drat a slusne se o neco? Pak uz je problem.

Regl jde odjistit zvlast vzhledem k proudum co dava a kabelazi. rozvodne svorky mohu mit za velkou pojistkou regl za malou.
Ja mam proste pravidlo ze z aku nende nic bez pojistky. Pojistka je posledni zachrana a pokud zabere tak mam vetsi problemy nez regl.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od mobilik »

Zdielam presne taky isty nazor ako PavelR a takisto istim vsetko co je na baterke dokonca DC/DC menice istim tiez aj vstup aj vystup. :wink:
Jednosmerne napatie naroby neraz vacsiu skodu ako striedave, tak preco to poriadne neodistit?
Na ubytky napati na poistkach kaslem, nieje to nic hrozneho podla mna. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od JiříK »

Za mě měnič co nejblíž k baterce. A samozřejmě přes pojistky. Poté, co sem viděl, jak sebou cuknou přívody měniče při sepnutí pořádné zátěže, si nedělám iluze. Na baterce pojistky, pokud možno co nejslabší, ale aby je nevyrazil měnič, s označením Gg. A pokud se rozloučí regulátor po výpadku pojistek-je mi milejší mrtvý regl, než hořící chalupa. Nutno si uvědomit, s jakými proudy pracujeme.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od dracekvo »

A proč to nedoplnit o detekci vyražené pojistky na baterie a pomocí PL7-DC s ZP-ASA odpojit i panely?

On je rozdíl si nechat schořet čínskou jutu za pár švestek nebo sofistikovanej regl skoro za 20 tis.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od JiříK »

dracekvo píše:A proč to nedoplnit o detekci vyražené pojistky na baterie a pomocí PL7-DC s ZP-ASA odpojit i panely?

On je rozdíl si nechat schořet čínskou jutu za pár švestek nebo sofistikovanej regl skoro za 20 tis.
Každý dle svých možností a vlastního uvážení... :mrgreen: Jinak na Jutu nedám dopustit!!! Ona to odpojení baterek ustála, takže... :yes:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od brumlaj »

dracekvo píše:A proč to nedoplnit o detekci vyražené pojistky na baterie a pomocí PL7-DC s ZP-ASA odpojit i panely?...
Protože to už je pozdě ;-) tedy zbytečná investice.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od dracekvo »

brumlaj píše:
dracekvo píše:A proč to nedoplnit o detekci vyražené pojistky na baterie a pomocí PL7-DC s ZP-ASA odpojit i panely?...
Protože to už je pozdě ;-) tedy zbytečná investice.
To si nejsem jistej jestli je to zbytečná investice. Přece jen je rozdíl odpojit panely za 0,1sec po přehoření pojistky baterie než chudáka regulátora nechat trápit několik hodit bez zátěže.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od Botas »

Hmm stejně jsem permanentně v přestavbě tak vše doplním zatím byla tak nějak vše provizorka kdy se hledaly optmální komponenty a aku tak už snad konečně nalezeno sestaveno tak to učesat a zabezpečit
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od rva »

Já mám jištění obrovským stykačem. V případě katastrofy vypadne 230V na výstupu měniče a tím odpadne cívka stykače. Tím se odpojí panely od regulátorů. Zároveň sepne pomocný kontakt stykače a pomocí bistabilního relé 250A odpojí baterii.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od vata »

dracekvo píše:A proč to nedoplnit o detekci vyražené pojistky na baterie a pomocí PL7-DC s ZP-ASA odpojit i panely?
Aha, dobrá inspirace - pověsit za tu pojistku cívku relé, kterým držet sepnuté panely. Panely by snad mohlo zvládnout i silnější relé (řekněme 10A / 100V), co myslíte? Pojistka shoří, relé odpadne, asi to v něm trochu zajiskří, ale nemělo by moc, protože proud už z panelů stejně neteče - regulátor visí v luftu, a nakonec se panely odpojí...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od brumlaj »

otázka zní - kdy a jakým způsobem se zničí výkonnový stupeň regulátoru při odpojení baterie za plného výkonu? Opravdu máte touhu instalovat si další žrout energie, který bude odpojovat již shořelé zařízení?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2570
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od tomas »

Podle mne pokud se má něco zničit tak se to zničí okamžitě při rozpojení nějaké větší zátěže, kdy regulace napětí nestihne ubrat a napětí vylítne výš. Je častá vlastnost DC/DC měničů. Myslíte že toto nebude fungovat?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 752#p37722
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od brumlaj »

při spálení FU2 mám za to, že regulátor šlupku dostane.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od kybos »

tomas píše:Podle mne pokud se má něco zničit tak se to zničí okamžitě při rozpojení nějaké větší zátěže, kdy regulace napětí nestihne ubrat a napětí vylítne výš. Je častá vlastnost DC/DC měničů. Myslíte že toto nebude fungovat?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 752#p37722
Myslím, že by se zapojení nemuselo až tak komplikovat. Podle mého názoru by stačilo na výstup regulátoru doplnit filtrační kondenzátor takové velikosti, aby pojmul plný náboj interní indukčnosti měniče v jednom taktu (případně za dobu odezvy regulační smyčky výstupního napětí) aniž by se při tom zvýšilo jeho výstupní napětí nad povolenou mez. V praktickém zapojení je vždy určitá rezerva mezi provozním výstupním mapětím a maximálním povoleným výstupním napětím, která by se k tomuto účelu dala využít. Výrobce měničů patrně z cenových a rozměrových důvodů tak velký výstupní filtr neosazuje, jelikož je pro něj pohodlnější doplnit do návodu, že je zakázáno odpojit zátěž při připojeném vstupu.
Druhou, metodou jak zachránit měnič by mohlo být doplnění vhodně posílené zenerky nastavené na maximální povolené napětí na výstup měniče, která by náboj interní indukčnosti při přepálení pojistky zmařila.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2570
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od tomas »

brumlaj píše:při spálení FU2 mám za to, že regulátor šlupku dostane.
To jo, ale v tom zapojení jsem to řešil jen pro ten jistič FA2 s vyrážecí cívkou. Kterou vyráží CellLog. Pojistka se normálně sama nepřerušuje když je dostatečně nadimenzovaná. Ale když to chcete mít i přes pojistku tak tu FU2 buď také přemostit tou diodou D1 a nebo použít druhou diodu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2570
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od tomas »

kybos píše: Myslím, že by se zapojení nemuselo až tak komplikovat. Podle mého názoru by stačilo na výstup regulátoru doplnit filtrační kondenzátor takové velikosti, aby pojmul plný náboj interní indukčnosti měniče v jednom taktu (případně za dobu odezvy regulační smyčky výstupního napětí) aniž by se při tom zvýšilo jeho výstupní napětí nad povolenou mez. V praktickém zapojení je vždy určitá rezerva mezi provozním výstupním mapětím a maximálním povoleným výstupním napětím, která by se k tomuto účelu dala využít. Výrobce měničů patrně z cenových a rozměrových důvodů tak velký výstupní filtr neosazuje, jelikož je pro něj pohodlnější doplnit do návodu, že je zakázáno odpojit zátěž při připojeném vstupu.
Jsem téhož názoru, jenže jak velký kondík pro regulátor ze kterého lezou 3kW při 56V a dojde k přerušení? Nevíme indukčnost ani takt.
kybos píše: Druhou, metodou jak zachránit měnič by mohlo být doplnění vhodně posílené zenerky nastavené na maximální povolené napětí na výstup měniče, která by náboj interní indukčnosti při přepálení pojistky zmařila.
Nad tím jsem také uvažoval, ale tak výkonou zenerku asi nikdo nesežene. Na výstupu z regulátoru kapacita je a když se zenerka otevře tak si myslím že ten výkonový impulz nedá a vypaří se. Podobně to dopadne asi i s varistorem nebo transilem.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od kybos »

tomas píše:Nevíme indukčnost ani takt.
Takt by se dal zjistit osciloskopem ze zvlnění na výstupu. Indukčnost by se dala odhadnout z taktu a ze skutečnosti, kdy měnič běží v režimu spojitých proudů a ze znalosti výstupního proudu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Zařazení měniče

Příspěvek od kybos »

tomas píše:... ale tak výkonou zenerku asi nikdo nesežene.
Zenerka by samozřejmě musela být notně posílena výkonovým tranzistorem (možná i několika paralelně). Otevírání probíhá postupně a ne lavinovitě jako u tyristoru. Chlazení výkonových tranzistorů by postačilo minimální, pouze na rozptýlení energie akumulované v indukčnosti. Sada výkonových tranzistorů by musela krátkodobě snést maximální výstupní proud a po dobu cca jedné periody měniče i čtvrtinu jeho maximálního výstupního výkonu za předpokladu, že by spínala odporovou zátěž dimenzovanou na maximální výstupní proud.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek