FVE bez licence - novela energetického zákona

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od honzasl »

Tak už je to i v "novinách"

http://ekonomika.idnes.cz/pro-male-obno ... ntent=top6

Myslím, že tohle pomůže všem, ovšem pro poloostrovníky je to extra výborná zpráva. Už se těším.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od mypower.cz »

Myslim ze ne .. byl bych na stat opatrny, prisny a neduverivy a neveril mu kde co .. uz radeji ne .. :))
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2578
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od tomas »

Nevěřím jim ani slovo. Plynová mafie z ERÚ i jedernofosilní z MPO lžou jako když EGÚ Brno studie tiskne. Studie jaké Svět neviděl. A vzájemně se předhánějí o to, kdo bude mít větší vliv na střihání ovcí. Hrají na city ovčanů že jim jde o jejich dobro a že je ochraňují před dalším solárním boomem nedotovaných fotovoltaik:
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-e ... je-1161411

MPO lže o tom jak se nevyplatí stavět další zdroje a přitom všechny požadavky na autorizaci fotovoltaik větších jak 100kW zamítají, protože potřebují mít energetickou i tržní rezervu pro další dotovaný jaderný tunel a více dotovat znehodnocování biomasy v nizkoúčinných uhelných kotlích ČEZu.

Možná povolí FVE do 10kW za ne moc výhodných podmínek, ale stejně budou dále tvrdit že to "náš" průmysl
http://www.statistikaamy.cz/2014/12/ces ... -poloviny/
nezachrání a musíme se Mittalům a Světlíkům složit na další reaktory. A že FVE povolili a stejně se moc nestaví. To je hlavní cíl těchto "novel".
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od honzasl »

Já bych si počkal na to, kolik ten paušál* bude.

*) Výpalné za to, že můžu posílat do sítě co chci a nebudou mi chodit pochybné dopisy. :)
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
rva
Příspěvky: 3637
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od rva »

Obávám se, že návratnost bude ještě horší než u systému s bateriemi. Prodávám přes den za méně než korunu a od večera do rána odebírám za pět korun.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od mypower.cz »

Kdo tam nevidi snahu snaze zpoplatnit poloostrovy, tak je s prominutim ... no nebudu rikat co ... Proc by melo byt bez licence neco co davno bez licence je? Mozna se nedokazu tak presne vyjadrit ale polostrovy a ostrovy bez licence funguji dnes.. bez dodavky do site. Lide to ale nevi. A ted se rekne ze stat POVOLUJE BEZ LICENCE neco co mala elektrarna muze zridka kdy, tedy dodavat do site aby se to vubec vyplatilo (!!!) a je tam navic PAUSAL MESICNI (tedy i kdyz nedodame tak zaplatime - to z napsaneho proste vyplyva).. Lidi prosim nenechte si fakt zase nakadit na hlavu peknymi slovicky .. smankote uz ne .. Ale myslim ze rada z nas to tu chape ..

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=11&t=2314
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od mypower.cz »

Alébrž: to je proste chytak na lidi aby zaplatili pokazde .. Dnes platis jen kdyz mas licenci a dodavas, tak platis dane .. S touto zrudnosti budes platit aniz bys licenci potreboval a aniz bys neco do site dodal .. Masaker !
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... já těm šmejdům též nevěřím , velebnosti :lol: bo se chvástají o nenutnosti licence k FVE do 10kWp , jenže distributoři budou při připojení FVE do DS požadovat zadávání dat do systému OTE :arrow: a to de jen a pouze s licencí včetně veškerýho byro-bordelu okolo :wall: .

Jen líbivé řečičky k ukolébání ovčanů a uchlácholení Bruselu ... :uh: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od hurvayz »

Kurvy.
Dobra past na lidi.
Z měsíčního poplatku 50kč to bude za dva roky 500 měsíčně.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... ofuky budou (nikde o tom nejsou zmínky , ale cítím v kostech , že budou) dělat distributoři při připojování jakékoli FVE paralerně k DS jež bude moci dodávat přebitky - takové FVE (on-grid , hybridní ...) budou potřebovat smlouvu o připojení k DS a povolení paralerního provozu = výrobna :hell: . Ostrovní a solární UPS systémy se toto týkat nebude - nemůže není to výrobna . To by museli zdanit a měřit vše , od solárních kalkulaček , přes solární parkomaty , a po diesel lokomitivy - vše jsou to ostrovní elektrické systémy .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Ostrovní a solární UPS systémy se toto týkat nebude - nemůže není to výrobna . To by museli zdanit a měřit vše , od solárních kalkulaček , přes solární parkomaty , a po diesel lokomitivy - vše jsou to ostrovní elektrické systémy .
Jedna novela zakona na tohle staci. Proto radeji byt ostrazity a jakykoliv naznak proste musime nacpat mezi lidi a drtit dotycne navrhovatele aby v zadnem pripade nic takoveho nikdy neproslo a to ani pomalou nenapadnou cestou (tak jako proslo uz ledacos). Neni zadny jiny mechanismus nez poradny tlak, ktery by tohle dokazal zarazit. A pokud to nedokazem, tak budeme platiti .. za svou ... ehm .. laxnost :))
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od hurvayz »

Rád bych to taky viděl optimisticky.
Co kdyby to daly pro ostrov třeba výkonově od-do..?
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od petrs »

Obavam se,ze to jde spis takovouto cestou...

https://www.youtube.com/watch?v=JSML-jTnPPM
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od hurvayz »

petrs píše:Obavam se,ze to jde spis takovouto cestou...

https://www.youtube.com/watch?v=JSML-jTnPPM

Tvl! :lol: to sedí! :D
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od honzaL »

abrams píše:Zdravím ,

... ofuky budou (nikde o tom nejsou zmínky , ale cítím v kostech , že budou) dělat distributoři při připojování jakékoli FVE paralerně k DS jež bude moci dodávat přebitky - takové FVE (on-grid , hybridní ...) budou potřebovat smlouvu o připojení k DS a povolení paralerního provozu = výrobna :hell: . Ostrovní a solární UPS systémy se toto týkat nebude - nemůže není to výrobna . To by museli zdanit a měřit vše , od solárních kalkulaček , přes solární parkomaty , a po diesel lokomitivy - vše jsou to ostrovní elektrické systémy .

Elektronům zdar *cloud*
No je dobré si přečíst sněmovní tisk s návrhem zákona. Je to tam i v úplném znění s vyznačením změn viz ZDE. Podle toho jsme spotřebitelé nezdaněné energie a jsme povinni platit daň. co se týká vozidel tak na to je paragraf, který je vyjímá s plateb, to je zákonem ošetřeno. Otázka je kolik mám platit, když to nejsem schopen změřit. Má sice vyjít vyhláška, která stanoví způsoby třeba i výpočtu spotřeby ale nevím, zda bude šitá i na DC nebo kombinované rozvody. Měla by se odečíst technologická spotřeba atd. Jsem zvědav co mi řeknou na finančáku, až se půjdu registrovat k dani z elektřiny, když nemám výrobnu jen experimentální zařízeník, které ale vyrábí elektřinu pro záložní zdroj. Další poplatek je "odvod" a ten se do 30kWp neplatí.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od mypower.cz »

honzaL píše:
abrams píše:Zdravím ,

... ofuky budou (nikde o tom nejsou zmínky , ale cítím v kostech , že budou) dělat distributoři při připojování jakékoli FVE paralerně k DS jež bude moci dodávat přebitky - takové FVE (on-grid , hybridní ...) budou potřebovat smlouvu o připojení k DS a povolení paralerního provozu = výrobna :hell: . Ostrovní a solární UPS systémy se toto týkat nebude - nemůže není to výrobna . To by museli zdanit a měřit vše , od solárních kalkulaček , přes solární parkomaty , a po diesel lokomitivy - vše jsou to ostrovní elektrické systémy .

Elektronům zdar *cloud*
No je dobré si přečíst sněmovní tisk s návrhem zákona. Je to tam i v úplném znění s vyznačením změn viz ZDE. Podle toho jsme spotřebitelé nezdaněné energie a jsme povinni platit daň. co se týká vozidel tak na to je paragraf, který je vyjímá s plateb, to je zákonem ošetřeno. Otázka je kolik mám platit, když to nejsem schopen změřit. Má sice vyjít vyhláška, která stanoví způsoby třeba i výpočtu spotřeby ale nevím, zda bude šitá i na DC nebo kombinované rozvody. Měla by se odečíst technologická spotřeba atd. Jsem zvědav co mi řeknou na finančáku, až se půjdu registrovat k dani z elektřiny, když nemám výrobnu jen experimentální zařízeník, které ale vyrábí elektřinu pro záložní zdroj. Další poplatek je "odvod" a ten se do 30kWp neplatí.
Hm .. cekal bych spise .. "Volal jsem kompetentnim osobam z poslanecke snemovny, ERU, MPO a dalsim a durazne protestoval s nasledujicim vysledkem, ktery uvadim nize, kontakty na osoby uvadim nize" misto "Jsem zvědav co mi řeknou na finančáku, až se půjdu registrovat k dani z elektřiny" ...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od honzaL »


Hm .. cekal bych spise .. "Volal jsem kompetentnim osobam z poslanecke snemovny, ERU, MPO a dalsim a durazne protestoval s nasledujicim vysledkem, ktery uvadim nize, kontakty na osoby uvadim nize" misto "Jsem zvědav co mi řeknou na finančáku, až se půjdu registrovat k dani z elektřiny" ...
Poslanci a senátoři to vezmou jedním uchem tam a druhým ven. Na ERÚ mám vážnější připomínky ohledně bytových domů to v zákoně není a je to určitá diskriminace to řešit s ERÚ budu. Ale finančák si třeba užiju, až mi budou dohledávat příslušný formulář a radit co napsat za číslo výrobny, licence atd. Užil jsem si to i u recyklačních poplatků - přihlášen jsem jen jsem se jim nevešel do žádné kolonky, tak to nikdo neřeší ....
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2578
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od tomas »

Myslím že je to jasné o co tu jde a pro koho v MPO pracují.
http://energetika.tzb-info.cz/116295-ne ... u-ucinnost
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od mypower.cz »

honzaL píše:Poslanci a senátoři to vezmou jedním uchem tam a druhým ven.
Ale slysi... i tihle slysi.. i jini slysi, jen je to potreba rict dostatecne nahlas...

http://www.lupa.cz/clanky/kauza-zpoplat ... nebezpeci/

"Takže, jinými slovy: MPO se o něco pokusilo, ale ještě než to „dalo dál“ (formálně předložilo vládě), tak se to „provalilo“ a stalo neudržitelným. A tak resort rychle zařadil zpátečku a ministr veřejně deklaroval, že ono zpoplatnění nedovolí."
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od xmasin »

mypower.cz píše:Myslim ze ne .. byl bych na stat opatrny, prisny a neduverivy a neveril mu kde co .. uz radeji ne .. :))
Máte pravdu, dneska jsem koukal na stránky ERU a je tam ke konzultacím návrh nové vyhlášky o podmínkách připojení k elektrizační soustavě a už tam vidím první zádrhel. Energetický zákon sice umožňuje instalaci FVE o výkonu do 10 kW bez licence, ale v návrhu vyhlášky je tento odstavec:

§ 2
Základní ustanovení
Pro účely této vyhlášky se rozumí
g) mikrozdrojem - zdroj elektrické energie a všechna souvisící zařízení pro výrobu elektřiny, určený pro paralelní provoz s veřejnou distribuční sítí nízkého napětí se jmenovitým střídavým fázovým proudem do 16 A na fázi včetně, u kterého je v každém okamžiku zajištěna nulová dodávka elektřiny do distribuční soustavy.

Takže to chápu tak, že si sice můžu udělat svoji FVE bez licence, ale stejně ji k DS nepřipojím, protože nedokážu zaručit nulovou dodávku energie, takže občane zase jsme s Tebou vyběhli. :evil:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek