Časosběrné video

Nezařaditelné
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Časosběrné video

Příspěvek od xmasin »

V rámci plánování FVE pro snížení spotřeby EE na chalupě jsem přemýšlel nad umístěním panelů (na jih mám poměrně malou plochu střechy, navíc je odpoledne stíněná hřebenem) a proto jsem si udělal pomocí IP kamery časosběrné video za skoro celý rok. Nyní jsem vybral tři dny kolem rovnodenosti nebo slunovratu a ze snímků udělal video, kde je pěkně vidět, jak se přes den mění osvit jihovýchodní části domu. Bohužel jsem zjistil, že v zimě je střecha stíněná víc než jsem myslel. Níže jsou odkazy na videa z ledna, července a září přičemž rychlost videa je 4 fps (1 sekunda videa odpovídá jedné hodině dne, dělal jsem snímky po čtvrthodině). Uvídtám komentáře a názory na umístění panelů.
http://server.masin.eu/leden.avi
http://server.masin.eu/cervenec.avi
http://server.masin.eu/zari.avi
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Časosběrné video

Příspěvek od ota »

Vidím to tak, že ostrovního systému nebo systému, kde chci o víkendech snížit spotřebu a tahat co možná nejvíce energie z baterek je nejkritičtější zimní období. Jsou zde 3 priority
1. pokud svítí, natlačit maximum energie do baterií. Mám-li olověné baterie, jsem schopen do nich dát pouze C10. To je u nejběžnějších aplikací s 60A Tristarem 600Ah baterie.
2. pokud svítí, je to pouze z jihu a pod nízkým úhlem a tomu přizpůsobit elevaci (zvednutí) panelů.
3. baterie musí být schopny přežít několik i několik desítek dní ve stavu, kdy z nich vybiji 95% energie a pomalu se nabíjejí rozptýleným světlem z pod mraků nebo sněhu. To vylučuje olovo a jako volba zbývá NiCd nebo LiFePO4.

Takže bych vše co mám otočil na jih a zvednul na sklon 70%, i kvůli sněhu, aby se na panelech nedržel...

Osobní zkušenost- než jsem pořídil Li akumulátory měl jsem 1600Ah Pb a celou zimu jsem se bál z nich tahat energii, protože jsem věděl, že nemám šanci je do jara nabít. Jednak prostě nesvítí slunce a další faktor je samovybíjení Pb, které mi sežralo 0,5kWh denně.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Časosběrné video

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:.................pomalu se nabíjejí rozptýleným světlem z pod mraků nebo sněhu.......
To vylučuje NiCd a zbývá LiFePO4.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Časosběrné video

Příspěvek od ota »

Pořád se dozvídám něco nového: proč ne NiCd?
Sulfatace tam nehrozí. Dlouhodobé vybití jí nezničí. Jediný následek je nucená repase a s tím související poleptané ruce, zničené oblečení a výdané peníze za nový elektrolyt...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Časosběrné video

Příspěvek od Pan Taum »

mizerná účinnost!!
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2579
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Časosběrné video

Příspěvek od tomas »

brumlaj píše:
ota píše:.................pomalu se nabíjejí rozptýleným světlem z pod mraků nebo sněhu.......
To vylučuje NiCd a zbývá LiFePO4.
NiCd se úplným vybitím nezničí, LiFe ano. Já bych NiCd nevylučoval. Je lepší mít celou zimu úplně vybité NiCd, než se u LiFe na hodnotě 2,5V na ostrově bez centrály a distribuční sítě modlit aby rychle vyšlo slunce.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
gupa
Příspěvky: 2333
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Časosběrné video

Příspěvek od gupa »

Nevím, jestli by se nehodilo podle července, tu levou stranu přetřít stříbřenkou, sníží se teplota střechy a odrazí to více světla na stranu ranní pravou. Asi bych každopádně přemýšlel o lehké stříšce nad vstupem po které by se nemělo lehko dostat k FV. No a odpoledne proti kopci. Na tu pravou stranu by se měl vejít rozměrově podle plechu 2x1m čtyři panely plus případně dva dole, které bych dal později. Proti kopci to vidím na asi 8 panelů znovu jen od hřebene, ono se to blbě dává na takový stylový baráček aby to nevypadalo blbě. Jak s regulátory nevím.
xmasin píše:V rámci plánování FVE pro snížení spotřeby EE na chalupě jsem přemýšlel nad umístěním panelů (na jih mám poměrně malou plochu střechy, navíc je odpoledne stíněná hřebenem) a proto jsem si udělal pomocí IP kamery časosběrné video za skoro celý rok.
...
Uvídtám komentáře a názory na umístění panelů.
http://server.masin.eu/leden.avi
http://server.masin.eu/cervenec.avi
http://server.masin.eu/zari.avi
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2759
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Časosběrné video

Příspěvek od kybos »

xmasin píše: Uvídtám komentáře a názory na umístění panelů.
Podle videa bych navrhl umístění jednoho vodorovného pásu (sudý počet) panelů do výšky mezi okna přízemí a podkroví na JJZ stěnu ve sklonu 60° horní hranou do výše parapetu v podkroví a druhého svislého pásu panelů (dva panely) na okraj JJZ střechy nad okapový svod. Všechny panely bych orientoval na výšku.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Časosběrné video

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:....... proč ne NiCd?...
Protože při nabíjení nízkým proudem brutálně klesá už tak špatná účinnost.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Časosběrné video

Příspěvek od vata »

Zdravím, hezky se připravujete.
Každopádně, se zastíněním kvůli terénu nebo stavbám stejně nic neuděláte, zkrátka budete mít menší zisk na Wp než někdo bez stínu. Můj zimní zisk na Wp je pod 0,5Wh, což je asi velmi slabé, ale dá se s tím žít :)
Prostě navrhněte to tak, aby jste měl co nejvíce paralelních větví - stín na jedné z větví neovlivní výrobu ostatních nezastíněných. Stín na kousku jediného panelu ovlivní výkon celé série. Při výběru panelů pozor na ty, které nemají překlenovací diody (jako třeba Schott ASI Protect).
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Časosběrné video

Příspěvek od xmasin »

kybos píše: Podle videa bych navrhl umístění jednoho vodorovného pásu (sudý počet) panelů do výšky mezi okna přízemí a podkroví na JJZ stěnu ve sklonu 60° horní hranou do výše parapetu v podkroví a druhého svislého pásu panelů (dva panely) na okraj JJZ střechy nad okapový svod. Všechny panely bych orientoval na výšku.
Já jsem přemýšlel, že bych dal tak dva a dva panely těsně pod hřeben střechy (hřeben je takřka přesně orientovaný sever/jih), ale bude to mít tu nevýhodu, že v zimě bude přes dopoledne menší výtěžnost kvůli zastínění.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Časosběrné video

Příspěvek od xmasin »

vata píše:Zdravím, hezky se připravujete.
Každopádně, se zastíněním kvůli terénu nebo stavbám stejně nic neuděláte, zkrátka budete mít menší zisk na Wp než někdo bez stínu. Můj zimní zisk na Wp je pod 0,5Wh, což je asi velmi slabé, ale dá se s tím žít :)
Prostě navrhněte to tak, aby jste měl co nejvíce paralelních větví - stín na jedné z větví neovlivní výrobu ostatních nezastíněných. Stín na kousku jediného panelu ovlivní výkon celé série. Při výběru panelů pozor na ty, které nemají překlenovací diody (jako třeba Schott ASI Protect).
Zatím se jen připravuji. Co se týče zapojení, tak chci použít mikroměniče, takže každý panel bude mít svůj měnič a tím pádem nebude docházet k ovlivnění mezi panely při zastínění. Co se týče výběru panelů tak nemám rozhodnuto.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek