Efektivní ukládání přebytků

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od PavelR »

Takjsem prave ozivil analogovy "wattrouter" nastavil jsem si jake napeti me ma drzet na baterkach a snazi se odebirat co nejvice vykonu do bojleru.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od luge »

PavelR píše:Takjsem prave ozivil analogovy "wattrouter" nastavil jsem si jake napeti me ma drzet na baterkach a snazi se odebirat co nejvice vykonu do bojleru.
je to lineárne?
čo keď sa pripopojí napríklad chladnička bude tiecť do bojleru menej watov? *sun*
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od matej »

Mám to též vyvinuto, taky analogově, jaký je výkon vašeho zařízení?
Pravda a Láska zvítězí!.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od PavelR »

luge píše:
PavelR píše:Takjsem prave ozivil analogovy "wattrouter" nastavil jsem si jake napeti me ma drzet na baterkach a snazi se odebirat co nejvice vykonu do bojleru.
je to lineárne?
čo keď sa pripopojí napríklad chladnička bude tiecť do bojleru menej watov? *sun*
je to PWM regulace pres SSR rele. napr hranicni napeti 28V pokud baterie presahnou toto napeti zacne PWM regulator zvedat vykon do bojleru. tim padem to co tece z solarnich regulatoru jde do bojleru. pokud se napeti snizuje tak PWM regulator vykon do bojleru snizuje az jej nakonec vypne. Tim padem baterie se v klidu nabiji a to co solar muze vyprodukovat navic jde do bojleru.

Je to zatim pouze testovaci prototyp ve fazi vrabciho hnizda na uni DPS. jakmile vychytam muchy a dovedu to do prezentovatelneho stavu hodim sem foto.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od PavelR »

matej píše:Mám to též vyvinuto, taky analogově, jaký je výkon vašeho zařízení?
Vykon ceho? bojler ma 2200W ale SSR ma max produ 25A
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od luge »

PavelR píše:
luge píše:
PavelR píše:Takjsem prave ozivil analogovy "wattrouter" nastavil jsem si jake napeti me ma drzet na baterkach a snazi se odebirat co nejvice vykonu do bojleru.
je to lineárne?
čo keď sa pripopojí napríklad chladnička bude tiecť do bojleru menej watov? *sun*
je to PWM regulace pres SSR rele. napr hranicni napeti 28V pokud baterie presahnou toto napeti zacne PWM regulator zvedat vykon do bojleru. tim padem to co tece z solarnich regulatoru jde do bojleru. pokud se napeti snizuje tak PWM regulator vykon do bojleru snizuje az jej nakonec vypne. Tim padem baterie se v klidu nabiji a to co solar muze vyprodukovat navic jde do bojleru.

Je to zatim pouze testovaci prototyp ve fazi vrabciho hnizda na uni DPS. jakmile vychytam muchy a dovedu to do prezentovatelneho stavu hodim sem foto.
Aha takže DC napetie z reglu do bojlera dobre to chápem? :sm1:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od PavelR »

luge píše: Aha takže DC napetie z reglu do bojlera dobre to chápem? :sm1:
Ne snima to napeti na bateriich ale ridi to vykon za menicem do bojleru. + k tomu proudove rele hlida odber baraku a pokud je vetsi nez 300w bojler uplne odpojuje
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od luge »

PavelR píše:
luge píše: Aha takže DC napetie z reglu do bojlera dobre to chápem? :sm1:
Ne snima to napeti na bateriich ale ridi to vykon za menicem do bojleru. + k tomu proudove rele hlida odber baraku a pokud je vetsi nez 300w bojler uplne odpojuje
Jasné super už sa teším na fotky. :)
Ale niečo zostane nevyužité.Napríklad teoreticky bez strát na meniči, panely dávajú 800W cez menič do bojlera v baráku stúpne spotreba na 310W bojler je odpojený a zvyšných 490W je nevyužitých?Pokial sa nezapne ďalší spotrebič v dome.Dobre som to pochopil? Alebo? Ak nie tak je to špica.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od PavelR »

luge píše:
PavelR píše:
luge píše: Aha takže DC napetie z reglu do bojlera dobre to chápem? :sm1:
Ne snima to napeti na bateriich ale ridi to vykon za menicem do bojleru. + k tomu proudove rele hlida odber baraku a pokud je vetsi nez 300w bojler uplne odpojuje
Jasné super už sa teším na fotky. :)
Ale niečo zostane nevyužité.Napríklad teoreticky bez strát na meniči, panely dávajú 800W cez menič do bojlera v baráku stúpne spotreba na 310W bojler je odpojený a zvyšných 490W je nevyužitých?Pokial sa nezapne ďalší spotrebič v dome.Dobre som to pochopil? Alebo? Ak nie tak je to špica.
Inu tento problem vyresim az ozivim 5000w menic ktery jsem tak odborne odbouchl. pak uz pujde bojler zapnout naplno kdykoli.

edit: menic ma 2500W teoreticky -2200w bojler zbyva prave tech 300W a je to uz dost na hrane. ale i tak to zvlada rozbeh lednicek
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od xmasin »

Řešili jste tady ukládání přebytků z FV. Sám zatím FV nemám, ale pomalu ji plánuji. Při plánování jsem narazil na stejný problém a napadlo mě (inspiroval jsem se tady), že bych přebytky ukládál do bojleru TUV. Po přečtení tohoto tématu mě napadla vcelku jednoduchá věc. Jdou sehnat triakové regulátory výkonu do cca 1,5 - 2 kW při regulaci 0 - 100 % třeba tohle http://www.flajzar.cz/regulace/triakovy-regulator.htm nebo http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-tipa-p ... a/d-84580/ . Napadlo mě nahradit potenciometr, kterým se řídí výkon, digitálním potenciometrem http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/3358 a ten připojit na Arduino, případně jiný řídící systém, takže tím by se vyřešila poměrně přesná regulace pomocí mikropočítače. Předpokládám, že Arduino s 1-wire prvky umí bez problémů komunikovat. Program by porovnával proud z panelů s proudem do baterek a aktuální spotřebou ostatních zařízení a pokud by byl jakýkoliv přebytek, tak by připojoval bojler v závislosti na úrovni přebytků pomocí triakového regulátoru. Uvedený digitální potenciometr má 256 úrovní, takže při spirále bojleru 2000W by šlo regulovat po cca 8W výkonu. Je to jen nápad k posouzení, otázkou je, zda nejde takováto regulace udělat pomocí SSR relé a PWM, ale v tom nejsem tak sběhlý.
Teď jsem ještě našel toto http://www.malapa.cz/produkty/regulace/TR20/ . Je to regulátor pro výkon 2200W a je k němu možné dodělat řízení pomocí napětí 0 - 5V, takže pak by to možná bylo ještě jednodušší.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od drama »

prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od prochazka85 »

Pratele, prave jsem se dokopal konecne k vyreseni problemu s spotrebovavani prebytku.
Rad se vas zeptal na nazor, jestli je takoveto reseni vhodne z pohledu zivotnosti
baterii a systemu vubec popripade na vase pripominky.

mam celkem 4 zateze ktere mohu pripojovat v pripade prebytku kazda zatez ma cca 100W
funguje to s nasleduji logikou:
kdyz je Ubat=Ureg
pripojim prvni zatez pockam dve minuty
pokud plati stale Ubat=Ureg
pripojim dalsi zatez atd.

pokud Ubat<Ureg a od posledniho pripojeni zateze ubehlo vice jak dve min.
tak posledni pripojenou zatez odpojim a pokud je stale Ubat<Ureg odpojim
dalsi az se postupne odpoji vsechny

Tento zpusob regulace vytvari skoky v napeti
napr: kdyz vse sviti je nabito na 29.4 zateze jsou pripojene vsechny ctyri.
pak prijde mrak napeti klesne na 26 odpoji se prvni zatez, napeti vyroste
zpet na 29.4 zatez se pripoji, v tom okamziku to klesne zpet na 26 zase se to odpoji
a takto to cykluje dokud neodejde mrak a napeti nedrzi na 29.4 i pri pripnute zatezi.

tento problem s cyklovanim jsem castecne vyresil pomoci Pmax kdy zatez pripinam az
kdyz Pmax>Pout+100
bohuzel Pmax funguje jen v MPPT rezimu, jakmile to prijde do absobrce, Pmax
nelze pouzivat.

Moje otazka je jestli tento zpusob zachazeni se olovene baterii bude libit :)


Budu vdecen za kazdy napad
(teda krome napadu: ukladej to do bojleru pres SSR rele. Nemam bojler, nemam SSR rele)
dekuji
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od drama »

V principu by ukládání přebytků nemělo ovlivňovat baterie. Vámi popsané řešení ovšem bude při "vhodných" podmínkách baterie strašně cyklovat. Když už nechcete jít do toho SSR relé (proč?) tak alespoň o dva řády snižte časové konstanty. Tristar naběhne do maxima velice rychle.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od prochazka85 »

do SSR rele jit nemuzu protoze pod pojmem "zatez" v mem podani si predstavte Router, CCTV rekorder, Switch atd.
to znamena ze mam pouze stavy ZAP a VYP resp. tyto zarizeni jedou 24/7 a bud jsou napajena z DS nebo pri prebytku ze solaru. Bohuzel nelze to regulovat SSR.

jak myslite zmenint casove konstanty o dva rady? jako napr. 200 minut?
neni to moc?

pro ilustraci prikladam graf na ktrem je videt jak se pripinaji a odpinaji zateze a napeti osciluje
(doba mezi 11.00-11.30 byly vsechny zateze vypnute protoze jsem upravoval program)
Přílohy
Untitled-1.jpg
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od kybos »

Zátěže se připojují na hladině 230V AC nebo na hladině 24V DC?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od prochazka85 »

kybos píše:Zátěže se připojují na hladině 230V AC nebo na hladině 24V DC?
230V AC

pomohlo by mi zarizeni ktere by dokazalo michat AC z DS a z menice dle aktualni vyroby, mam pocit ze nejaky Victron toto
umi, ale to je zase silena investice na kterou tedka proste nemam.
Naposledy upravil(a) prochazka85 dne pon kvě 13, 2013 3:54 pm, celkem upraveno 1 x.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od drama »

prochazka85 píše:Bohuzel nelze to regulovat SSR.
jak myslite zmenint casove konstanty o dva rady? jako napr. 200 minut?
neni to moc?
Myslel jsem o dva řády dolu. Tj. přepnout to na jednotky sekund a vyhodnotit.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od prochazka85 »

aha chapu to by urcite prospelo baterkam, ale asi ne pripojenym zarizenim
nehlede na to ze by to mozna nevydrzeli ty stykace
Problem je v tom, ze ty routery a atd. jsou pripojony pres UPS aby zvladaly to prepinani siti bez nasledku
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od prochazka85 »

mozna me napadlo toto, casovou konstantu snizit na minimum pri poklesu napeti tzn. aby nedoslo k vybiti a naopak ji zvysit pro zapnuti aby to necyklovalo.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Efektivní ukládání přebytků

Příspěvek od drama »

Nebo si tam dejte balast 100W, promerte si zvysujicim PWM, ze to utahne a kdyz budete videt, ze je to OK, zapnete dalsi zatez (a balast odpojte). Samozrejme ze ve stridave oblacnem pocasi to fungovat nebude.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek