Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generátoru

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
KarelSebela

Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generátoru

Příspěvek od KarelSebela »

Zdravím všechny,
na své zemělodi jsem měl kolaudační kontrolu ze stavebního úřada a všechno na mém ostravním systému prošlo ( fotovoltaika, voda, rostliny atd)
ALE neprošla bioplynový generátor.

Měl byste někdo tip jak zlegalizovat, když jsem si sám vyrobil bioplynový generátor ze záchodového odpadu a dodávání další biomasy ze zahrady. Moje inspirave byl youtube a pokus omyl, a oni po mě chtějí abych ji dokázal že je to bezpečné. K takovým pokusným věcem neexistují dokumentace. a kdyby ano tak bych si to asi koupil. Ale když se něco vyvyjí poprvé tak k tomu nemůže nic certifikovaného existovat.
Dokumentace k velkým bioplynkám co jsou u JZD mi moc asi nepomůžou.


Měl byste někdo nějaký tip ???

Diky moc

Karel
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od ota »

A co přesně neprošlo?
Certifikát tlakové nádoby? Rozptylová studie? Chybějící záchytné vany? Smlouva na likvidaci zreagovaného materiálu z bioplynky? Stanovisko ČIŽP? Vodoprávního úřadu?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od joseff »

To je super, ze se ti tvuj ostrovni system podarilo dokoncit, mam z toho radost a preju at dlouho slouzi ke spokojenosti!

Mam hloupy dotaz: A musela kontrola o bioplynovem generatoru vedet? Myslim tim, jestli to neslo nazvat treba jen nejakou jimku nebo septikem?
KarelSebela

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od KarelSebela »

Zdravím,
no neprošlo to jako celek. Pro zachytávání a zpracovávání odpadu a biohmoty používám IBC kontejner. Pro skladování plynu používám 120l sud, který přetlačuje vodu do druhého sudu a tím získávám tlak, solarní panel se spirálou abych mediu zahříval. Propojení hadicemi sklenice na zpětný zažehnutí od sporáku. Prostě podomácky udělaný systém, který teprve vlastním prvozem budu ladit upravovat a měnit.

Diky
Karel
KarelSebela

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od KarelSebela »

To Joseff:
diky za přání. Ano k dokončení zbývá malinko :-).

Ne nemuseli ji vidět. Prostě jsem blb že jsem se tím chlubil a chtěl mít všechno správně podchycené a polde platných zákonů.. :-(

Takže druhé řešení je kořenovku a bioplyn při druhém kole kolaudace neřešit.

Karel
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od tomas »

KarelSebela píše:Zdravím,
Prostě podomácky udělaný systém, který teprve vlastním prvozem budu ladit upravovat a měnit.
Karel
Pokud to není hotové a je to jen pokusný prototyp který se bude teprve ladit, tak jsi o tom úředníkům vůbec neměl říkat, to byla chyba :( To když to není ještě v konečném stavu tak to těžko nějak schvalovat a po změnách zase znovu, to je nesmysl.

A jak ta bioplynka funguje, spokojenost? Co všechno to žere, jak často a jaká je obsluha toho? Nemáš někde fotky?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
KarelSebela

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od KarelSebela »

tomas píše:
KarelSebela píše:Zdravím,
Prostě podomácky udělaný systém, který teprve vlastním prvozem budu ladit upravovat a měnit.
Karel
Pokud to není hotové a je to jen pokusný prototyp který se bude teprve ladit, tak jsi o tom úředníkům vůbec neměl říkat, to byla chyba :( To když to není ještě v konečném stavu tak to těžko nějak schvalovat a po změnách zase znovu, to je nesmysl.
Souhlas, chyba.
Ale když se mě ptají kam mam svedený odpad ze záchodu a já nemam kořenovku a plánoval jsem využít "všecho co dům vyprodukuje" tak jsem prostě byl hrdý a chtěl říc pravdu.
Možná doba již skousla kořenovky a toto je zase o krok dál. Udělám kořenovku a zkolauduji asi... A vnásledných letech až vyvynu finální verzi bio... tak ten pak extra netuším jak zkusím zlegalizovat. Cíl je prokopat cestu i pro ostatní. Stejně tak jako s mojí Zemělodi. Už vím jaká povolení a jak to postavit papírově. Prostě i na toto se budu muset časem zaměřit.

Díky za snahu.

Karel
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od kodl69 »

pokud je ta nádoba těsná, tak bych zkusil že je to jímka na vyvážení, tam stačí zkouška těsnosti a smlouva s nějakou firmou, že vám to vyvezou, nejmíň práce, nikdo potom nepátrá, jak často se vyváží.....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
KarelSebela

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od KarelSebela »

skvělé na internetu jsem docela dlouho hledal a nenašel jakýkoli technicky popis k IBC kontejnerum a nějaký certifikát o tom co se do nich může dávat či jakou mají živostnost. :-(
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od kodl69 »

já bych jenom tvrdil, že je to typová nádrž z hdpe, snad to projde, zkoušku těsnosti může udělat třeba vodař. Zkusil bych kontaktovat stavební úřad, co potřebují k jímce za papíry a oni si sami řeknou. U nás hlavně chtějí tu smlouvu o vyvážení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od PavelR »

A je naprosto nezbytne to legalizovat jako bioplynku? co takhle rict ze je to jen obyc jimka, zkolaudovat a pak si delat svoje?
KarelSebela

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od KarelSebela »

Ano k tomuto řešení se asi uchýlim.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od drama »

Momentálně pracuji na podobné bioplynce, jen o trošku větší a také už začínám řešit jak to má být papírově. Vše kolem plynu podléhá vyhlášce, takže bude třeba někoho s příslušným razítkem, kdo si to vezme na triko. Takového člověka ovšem ještě nemám. Mluvil jsem ale před časem s jediným majitelem domovní bioplynky v ČR - firma UNEGO - a ten tvrdil, že to nebylo obtížné schválit vzhledem k tomu, že je tam minimální tlak.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od joseff »

KarelSebela:
A jak ta bioplynka funguje, spokojenost? Co všechno to žere, jak často a jaká je obsluha toho? Nemáš někde fotky?

drama:
O kolik vetsi nez IBC kontejner bude tvoje bioplynka? Z ceho tu nadobu planujes? Cim ji budes krmit?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od drama »

Budou to dva fermentory z IBC kvůli větší stabilitě (acidifikace jednoho umožní naočkování z druhého) + další dva na vodní plynojem. Krmení odpadem z kuchyně/od zvířectva. V zásadě vycházím z aktualizované konstrukce T.H.Culhana ze solarcities.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od kodl69 »

Nebyl by nějaký odkaz? Sice nemám v podstatě žádný "krmení" ale zvědavost jistě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od drama »

Původní verze: http://solarcities.blogspot.cz/2012/06/ ... -just.html
aktualizace je taky na stejném blogu, ale je to trochu nepřehledné, ten člověk je grafoman...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Certifikát či zlegalizování domovní Bioplynového generát

Příspěvek od ota »

Stačí zadat Googlu "DIY methane"
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek