Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: ned zář 27, 2020 1:28 am

Tepelné čerpadlo na FV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Předchozí

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvekod Vitek » stř zář 16, 2020 6:03 am

j0hn píše:Co tohle:
https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 01550.html

Je to TČ vše v jednom. Potřebuje dva průchody zdí pro nasávaný a vyfukovaný vzduch. Akustický výkon píšou 51 dB. V koupelně asi žádná trága. 190l varianta za ca 43 kiloKocourků.

v případě TC je nejhorší kombinace all in one se zásobníkem.

Jediný dobrý je že nemáš ztráty na trubkách. ostatní je naprd...

Každý svýho štěstí strůjce.
Jinko 16,2 kWp,3xPIP5048mk,GBO, Pb 625 Ah, BMV 712, Fangpusun 60A
https://pvoutput.org/list.jsp?id=81146&sid=71915
https://emoncms.org/dashboard/view?id=56972
Vitek

Příspěvekod j0hn » stř zář 16, 2020 6:12 am

Byl to první nástřel, co jsem našel. Po odeslání jsem začal počítat.

Pokud to ušetří 1 MWh za rok, pak je to v NT kolik? 2,5 kKč za rok? Rozdíl 40 kKč proti obyč bojleru to nikdy nesmaže. Do tý doby to nevydrží neproreznout.
j0hn

Příspěvekod dumi » stř zář 16, 2020 6:48 am

Jak.na tom obrazku vyfukuji ten studenej vzduch do mistnosti. To fakt chces :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi

Příspěvekod jiri59 » stř zář 16, 2020 7:07 am

Podobný boiler vyrábí i DZD Dražice.
https://www.dzd.cz/ohrivace-a-zasobniky-teple-vody/ohrivace-vody-s-tepelnym-cerpadlem/aqua-hp
Přívod i odvod vzduchu z tepelného čerpadla jde kombinovat různě. Na současné chlazení sklepa bych si to dovedl představit.
ostrov = panel 3S 250 Wp + APC 1000 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
jiri59

Příspěvekod dumi » stř zář 16, 2020 7:13 am

Mas predstavu kolik vzduchu tim cerpadlem musi probehnout, aby to bylo schopny ten bojler ohrat? :-) a v zime si do sklepa poustis vzduch -10? Ja bych u toho teda sedet nechtel...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi

Příspěvekod Ronn » stř zář 16, 2020 7:14 am

j0hn píše:Do tý doby to nevydrží neproreznout.

Přesně, all-in-one bojler s kompresorem má nejslabší místo v samotné nádrži.

Jak ohřívat bojler kompresorem:
a) Měděný výměník přímo ve vodě => měď a nerez se nemají rádi, riziko úniku chladiva do vody.
b) Omotat bojler měděnou trubkou s plynným chladivem => problém s prostupem tepla do bojleru a délkou potrubí/výměníku
c) bojler se vstupem na topnou vodu => navíc přepínací ventil s KVS alespoň 10m/3

Tom_007 píše:rekonstruovat koupelnu. Bude tam 80l bojler.

Bojler v koupelně eliminuje ztráty na potrubí => rozhodně nejsou malé.
Bojler v koupelně snižuje ztráty na bojleru díky menší delta T ve srovnání s umístěním bojleru někde tech. místnosti/sklepě a současně prostup tepla tepelnou izolací bojleru se rovnou využije jako doplňkové topení.
V případě vyspádované podlaze dlažbě do odtoku v podlaze dobrá ochrana proti havarijní vodě. Vytopený barák, to nechceš... To raději preventivně bojler měnit každých 10let :)

14 dnů mám v provozu ASGE 24BI + SWEP 10kW + SCMI 1.4
Zatím to řídím fixně nastaveným napětím na 2,5V => 25% výkonu, spouštění kapilárním termostatem
TUV COP cca. 2,1
ohřev 8m/3 nádrže COP cca. 5,2

Proč (možná inspirace pro ostatní):
a) pro topení (na topení dřevem nemám čas)
b) do 5°C je to levnější než topení dřevem při tarifu D45
c) mám ve všech plochách alpex trubky (podlahy,stropy, stěny), a benefitem je velmi nízky teplotní spád 23/27°C, což je pro provoz TČ ideální
d) už jen systém s jednotlivých komponent, žádné all-in-one proprietarní řešení
e) ohřev TUV je jen doplněk pomocí přepínacího ventilu+čerpadlo => 8kKč navíc
f) neplánovaný benefit => provozem jsem zjistil, že jsem mohl použít i menší bojler než 125l, protože modifikovaná klima doplní bojler při 25% výkonu během~35minut a můžeš zase další vanu.

Návratnost, která se nejčastěji skloňuje: do 6let při zimě roku 2019/2020.
4,095kWp Schott ASI 105 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT V-Multiplus 5000VA<=>48V 300Ah+250Ah LiFePO4
Ronn

Příspěvekod Vitek » stř zář 16, 2020 8:17 am

čau kdepak jsi vzal inspiraci právě na toto řízení? a tento model? je to stejné s tím co používám já... dík V.
Jinko 16,2 kWp,3xPIP5048mk,GBO, Pb 625 Ah, BMV 712, Fangpusun 60A
https://pvoutput.org/list.jsp?id=81146&sid=71915
https://emoncms.org/dashboard/view?id=56972
Vitek

Příspěvekod netko » stř zář 16, 2020 11:42 am

To cerpadlo ma teraz cop okolo 2? To sa mi zda neak malo?? Malo by mat viac ako 4?
Ronn píše:
j0hn píše:Do tý doby to nevydrží neproreznout.

Přesně, all-in-one bojler s kompresorem má nejslabší místo v samotné nádrži.

Jak ohřívat bojler kompresorem:
a) Měděný výměník přímo ve vodě => měď a nerez se nemají rádi, riziko úniku chladiva do vody.
b) Omotat bojler měděnou trubkou s plynným chladivem => problém s prostupem tepla do bojleru a délkou potrubí/výměníku
c) bojler se vstupem na topnou vodu => navíc přepínací ventil s KVS alespoň 10m/3

Tom_007 píše:rekonstruovat koupelnu. Bude tam 80l bojler.

Bojler v koupelně eliminuje ztráty na potrubí => rozhodně nejsou malé.
Bojler v koupelně snižuje ztráty na bojleru díky menší delta T ve srovnání s umístěním bojleru někde tech. místnosti/sklepě a současně prostup tepla tepelnou izolací bojleru se rovnou využije jako doplňkové topení.
V případě vyspádované podlaze dlažbě do odtoku v podlaze dobrá ochrana proti havarijní vodě. Vytopený barák, to nechceš... To raději preventivně bojler měnit každých 10let :)

14 dnů mám v provozu ASGE 24BI + SWEP 10kW + SCMI 1.4
Zatím to řídím fixně nastaveným napětím na 2,5V => 25% výkonu, spouštění kapilárním termostatem
TUV COP cca. 2,1
ohřev 8m/3 nádrže COP cca. 5,2

Proč (možná inspirace pro ostatní):
a) pro topení (na topení dřevem nemám čas)
b) do 5°C je to levnější než topení dřevem při tarifu D45
c) mám ve všech plochách alpex trubky (podlahy,stropy, stěny), a benefitem je velmi nízky teplotní spád 23/27°C, což je pro provoz TČ ideální
d) už jen systém s jednotlivých komponent, žádné all-in-one proprietarní řešení
e) ohřev TUV je jen doplněk pomocí přepínacího ventilu+čerpadlo => 8kKč navíc
f) neplánovaný benefit => provozem jsem zjistil, že jsem mohl použít i menší bojler než 125l, protože modifikovaná klima doplní bojler při 25% výkonu během~35minut a můžeš zase další vanu.

Návratnost, která se nejčastěji skloňuje: do 6let při zimě roku 2019/2020.
netko

Příspěvekod j0hn » stř zář 16, 2020 11:53 am

netko píše:To cerpadlo ma teraz cop okolo 2? To sa mi zda neak malo?? Malo by mat viac ako 4?

Správná otázka je spíš "Na jakou teplotu je natápěn bojler?".

Při natápění AKU píše Ronn COP > 5.
j0hn

Příspěvekod Ronn » stř zář 16, 2020 11:59 am

Vitek píše:čau kdepak jsi vzal inspiraci právě na toto řízení? a tento model? je to stejné s tím co používám já... dík V.

Způsob řízení vyplynul z požadavku na servisovatelnost a udržitelnost záruky.
a) Klimu rozeberu, bastlím simulátory ventilátoru, simulace teplot, atd... => probastlil jsem xy hodin (vývoj) a nelze uplatnit záruku a za odměnu si klima dělá více méně, co chce.
b) Použiji jednotku včetně řízení, čidel s možností řízení výkonu 10% až 100% pomocí nadřazeného systému ( např. GreenBono, Watt router, atp..), mohu ladit PID parametry a tedy rychlé reakce na požadavek změny výkonu, možnosti nastavení rychlosti ventilátoru, odtávání, atd... => a mohu uplatnit záruku na jednotku.

Výkon jednotky vypnul z vize provozu jednotky na tarif D26 (8hodin) denně x 8kW => denní potřeba tepla při 5°C => 41kWh a tomu ASGE 18 nevyhověla... => ASGE24BI - topí údajně do -20°C, a jistě i brzy ověříme ;)

Pokud si někdo chce "modifikovat", pak je dobrá volba ASH-13BIS2/W (ASH-13BIS2/WE) a tady je celkem pěkné vlákno. https://diskuze.divamse.cz/?thread=215, tuto jednotku budu zapojovat do 14dnů na zimní zahradu. v tomto vlákně je i odkaz do dalšího vlákna, kde najdete i způsob jak ji upravit pomocí 3CVentilu pro vytápění vzduchem i vodou. Toto ale podstupovat nebudu a minimálně v době záruky.
4,095kWp Schott ASI 105 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT V-Multiplus 5000VA<=>48V 300Ah+250Ah LiFePO4
Ronn

Příspěvekod Tom_007 » stř zář 16, 2020 2:33 pm

Děkuji, že se to tady tak probudilo.
1) All in one řešení nechci. Viz popsáno výše a několikrát jinde omyváno.

2) Proč se nedostanu? Koupelna je na severní straně pod sedlovou střechou. Střecha je zánovní, navíc celkem komplikace s rozvodem z jižní strany. Můžu využít pultovou střechu, sklopenou na sever s pohledem na západ. Ale zase, kvůli výšky, řešení hromosvodů, uchycení a dalších věcí, panely pro ohřev vody dávat nechci. Na tu střechu počítám max s malou elektrárničkou pro osvětlení. A použil bych ji právě pro venkovní jednotku klimatizace. 1FV mám na garáží 10m od domu, což je kabeláž přes celý dům a se země do patra (složité řešení).

3) Pokusim se jej připojit na rozvody pro radiátory, čim bych mohl zajistit ohřev bojleru v zimních měsících, nikoliv v létě.

4) Proč tento systém (se swep) nenabízí klasicky výrobci, montážní firmy?

5) Zmíňovanou stránku už jsem prolouskal křížem, krážem. Pořád to chce někoho, kdo tomu rozumí, má na to techniku,... Nechci vymýšlet vymyslené, je třeba se poučit.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Tom_007

Předchozí

Zpět na Boilery, ohřev TUV, vytápění, klimatizace