NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od strycekjara »

Pěkný den všem,
chtěl bych se zeptat jaká teplota článků (kpm100 a kph150)je ještě v pohodě.Mám midnite classic 150,kde je možno nastavit max.teplotu při nabíjení.jelikož s tímto nemám žádné zkušenosti,chtěl bych se zde s vámi co máte zkušenosti poradit.
Dále by mne zajímaly vaše hodnoty pro nabíjení nicd.Četl jsem zde někde 1,5-1,6 V na článek,což by znamenalo 30-32 V na baterii(24V).Já mán nastaveno bulk-29,2V,absorb-29V a float 27,2 V(dle doporučených hodnot v manuálu pro nicd)Absorbci mám nastavenu na 5 hodin a pak je float.Někdo zde na fóru psal ,že má absorbci nastavenu na 99 hodin.Jde mi o to ,abych večer měl napětí baterií pokud možno co nejvyší a mohl začínat vybíjet od hodnoty např 29V a ne 27V(float),který je tam už od 14-17 hod.(když svítí).děkuji všem za jakýkoliv příspěvek. :handshake2:Třeba to mám nastavený úplně na dvě věci ,tak mi to prosím napište.Dík Pavel
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od olozx6r »

Osobně bych nabíjení nastavil co nejvýš a sledoval, jak budou články vařit (spotřeba vody). Následně bych upravoval nejvyšší napětí až by bylo dosaženo ideální hodnoty nabití\úbytek vody. Bohužel osobně mám epsolary, který žádný nastavení neumožní, tudíž mi to nabíjí na max 29,2V a do floatu to jde na 27V, což mě pěkně štve :-(
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od strycekjara »

To se mi zdá jako vcelku dobrý nápad.Takže zapojím teplotní čidlo,nastavím horní hranici třeba na 31 V a budu sledovat jak se bude zvyšovat napětí,teplota a "bublání".Pak se dá dojít k nějakým hodnotám,jakože při 72 stupních je napětí 29,8 V a voda se neodpařuje vražedným tempem.Good idea. ;) Sice je to asi na celý den,tak si počkám na pěknou slunečnou sobotu či neděli a uskutečním toto měření.Kýbl destilky sebou :lol: .S výsledky mohu seznámit,třeba se to bude někomu hodit.V každém případě,jakýkoliv další nápady uvítám.Díky :celebrate3:
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od PavelR »

strycekjara píše:Pěkný den všem,
chtěl bych se zeptat jaká teplota článků (kpm100 a kph150)je ještě v pohodě.Mám midnite classic 150,kde je možno nastavit max.teplotu při nabíjení.jelikož s tímto nemám žádné zkušenosti,chtěl bych se zde s vámi co máte zkušenosti poradit.
Dále by mne zajímaly vaše hodnoty pro nabíjení nicd.Četl jsem zde někde 1,5-1,6 V na článek,což by znamenalo 30-32 V na baterii(24V).Já mán nastaveno bulk-29,2V,absorb-29V a float 27,2 V(dle doporučených hodnot v manuálu pro nicd)Absorbci mám nastavenu na 5 hodin a pak je float.Někdo zde na fóru psal ,že má absorbci nastavenu na 99 hodin.Jde mi o to ,abych večer měl napětí baterií pokud možno co nejvyší a mohl začínat vybíjet od hodnoty např 29V a ne 27V(float),který je tam už od 14-17 hod.(když svítí).děkuji všem za jakýkoliv příspěvek. :handshake2:Třeba to mám nastavený úplně na dvě věci ,tak mi to prosím napište.Dík Pavel

tech 99 hodin jsem psal ja. mam nicd od hoppecke a pr 30-31V stale nijak zvlast neplynuji. Nicd od feraku pri tomto napeti plynuji uz dosti slusne. Nepouzivam zadny nabijeci stupne. Regl proste plnym vykonem vytlaci napeti na 30V a tim to hasne. Pak uz to jde do bojleru. Jakekoliv zahrivani nicd jsem doposavad neregistroval.

Z tohoto napeti u nicd to jde pomerne hodne rychle dolu na nejakych 25-26V a tam to uz drzi.
Sem tam udelam manualni equalizaci na max co zvladne regl mam dojem ze to je 34V. to uz menic nedava.

Vodu jsem doleval pouze do feraku. do hoppecke za celou dobu nebyla treba ani kapka. Nevim cim je toto zpusobeno ... jestli maji rekombinacni zatky ci co. I napetove se chovaji jinak. Asi to v dojcu delaji nejak po jejich...
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od olozx6r »

Když jsem koupil tady na foru aku od feraku, tak plynovaly hodně a dolejval jsem už po necelým měsíci. Teď jsou po repasu s náplní hydroxidu sodnýho a nedolejvám nic. Dle mýho názoru už měly špatnej louh plnej uhlíku a proto tak plynovaly. Uvidím, jak se budou chovat po naplnění náplní přímo z feraku...
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od strycekjara »

Tak diky za další info.Ty baterie co mám by měly být ok,takže uvidíme jak budou plynovat.Asi blbá otázka. Víčka nechat zavřený a občas juknout na hladinu nebo mít otevřený a sledovat "vaření"? :o .
PavelR-zapojení přebytků na ten bojler je jak? Já co vím tak z mého reglu jsou dva výstupy Aux.Takže při aktivaci např.aux1 lza nastavit že při napětí baterie bla,bla sepne tento výstup( relé) a dá 12 V.Tím aktivuje ssr relé přes který jde fáze od bojleru a kabel je pak zapojen přímo do měniče?Takže to jen prolítne přes baterie,který jsou nabitý a jde to do toho bojleru,nebo japa to je? :shock:
Omlouvám se je to mimo téma,ale hledal jsem tu toto zapojení a nenašel.
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od PavelR »

S tim bojlerem je to presne jak pises. Mam to tak zapojeny. Pokud pole dava min nez je prikon bojleru tak to proste cykluje. Ale je dulezity mit tam rozsah. Tedy napr me to zapne pri 59V a vypne pri cca 57,5V
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od strycekjara »

Díky moc za vysvětlení ohledně toho bojleru.K těm bateriím.Japa je to s těma víčkama?Mám je nechat zavřený,když pojedu s tím napětím až ke 31V?Přece jenom, teprve se s nicd seznamuji (pár týdnů) :handshake2: Nerad bych ,aby se mi články natlakovaly(když by to nestíhalo utíkat přes víčko).
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od PavelR »

No reknu to takto. Pokud to vicko funguje jak ma, tak nemuze byt problem. Setkal jsem se u nekolika ferak clanku se starymi vicky ze se dokazaly natlakovat asi byly ucpany bo co.
Postupoval bych tak, ze bych jak zacnou poradne plynovat postupne otviral clanky a sledoval jestli jsou pod tlakem nebo ne a hned uvidis jak jsou na tom vicka.
Kazdopadne je to potencialne nebezpecna cinnost - mnoho plynu HHO rado to boucha viz jine vlakno.

Takze vetrat a zadny jiskreni, zadny svicky, prskavky, lisci ohony atp ...
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od strycekjara »

Tak to je v pohodě.V neděli má milá má narozeniny a má být slunný den.Takže jí vysvětlím ať se jde pro-větrat,že žádný jiskření dneska nebude,na dort ať zapomene(neboť jsou na něm svíčky),večer žádný prskavky a liščí ohon až ve středu. :lol: Díky moc za cenné rady.Doufám,že budu moci také přispět zde na fóru.Určitě ne ohledně elektriky,ale třeba v nově otevřených tématech " třeba ohledně hydroponií" a pěstování pod umělým osvětlením.Ještě jednou dík za rady.Pavel
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od PavelR »

vidis. hydroponie a pestovani pod umelym osvetlenim me dost zajima. hlavne ohledne rychleni prisady atp...
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od strycekjara »

Tak v tom případě je třeba založit nový vlákno a hurá do pěstování. :celebrate2:
Před 15 lety jsem otevíral obchod s hydroponiemi v Plzni po zkušenostech z Holandska,kde jsem nějaký ty roky působil.
Takže jestli Vás něco zajímá,tak založit vlákno a šup sem s otázkami. :write:
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od olozx6r »

Jinak víčka článků otevírat co nejméně, protože louh velice rád pohlcuje uhlík a tím se degradují jeho vlastnosti. Proto by měla být na hladině louhu ještě vrstva článkovýho oleje, která vlastně louh izoluje od vzduchu.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od brumlaj »

ten uhlik specha do draselneho, nebo se stejnou agresivitou i do sodneho?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od olozx6r »

Tak to přesně nevím, ale myslím, že v nich takový rozdíl nebude, snad do draselnýho víc??
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od RCZf »

To by mě teda zajimalo, kde se ten agresivni a zakerny uhlik v tom vzduchu bere ?
Aby to nakonec nebyl oxid :eek2:
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od olozx6r »

Že by z oxidu uhličitýho? Všechno jsem o tom vyčetl tady na foru, ale stačí pohledat...třeba na wiki je toto:Oxid uhličitý reaguje se silnými hydroxidy za vzniku solí, které se vyskytují ve dvou formách, jako uhličitany a hydrogenuhličitany (starším názvem kyselé uhličitany); například s hydroxidem sodným vzniká buď hydrogenuhličitan sodný....atd. Něco na tom bude.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: NiCd a nastavení parametrů(bulk,absorb,float a teplota)

Příspěvek od strycekjara »

Tak po několika týdnech,kdy jsem se "zatím"zastavil na 30V mohu říct,že jsou baterie ok, nijak zvlášť se nezahřívají ,neplynují a chovají se slušně. :lol:
bulk 30V,absorbce 5 h/29,8V,float 27,2V.
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek