Co pouzit

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
jaro
Příspěvky: 10
Registrován: čtv pro 26, 2013 11:03 am

Co pouzit

Příspěvek od jaro »

Caute,

potreboval by som poradit ake dc istice alebo odpajace pouzit na moj system ,momentalne to mam zapojene takto :

system 12 V

vsetko je zapojene paralerne

2x regulator Epsolar 3215
do jedneho je zapojeny ::pv:: http://www.i4wifi.cz/index.php?cl=detai ... &anid=3468

do druheho ::pv:: http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... T-28V.html

2x bateria 230 ah paralerne

napajat to bude len kameru a wifinu na chate ,kedze to chcem nahodit na chatu /momentalne doma na dvore/ chcem mat trocha istoty ze nam to tam nevyhori :roll:
rva
Příspěvky: 3546
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Co pouzit

Příspěvek od rva »

Já používám něco takového na baterii a přes to jsou zapojeny regulátory i měniče.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=15 ... R&_sacat=0
Pokud se rozbije regulátor (už se mi to stalo), ať přes něj nevyhořím
Vodiče pro kameru a wifinu bych jistil (kvůli ceně) pojistkou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Co pouzit

Příspěvek od ota »

Pro jištění panelů používám 10A keramické pojistky: http://www.bbelektro.cz/lg-13310-pojist ... 38/d-74299
V prodeji jsou i poměrně drahé stejně velké pojistky pro fotovoltaiku, které nemá cenu kupovat, protože jsou určny pro jištění stringů s vysokým napětím.
Pojistkový držák takovýhle: http://www.bbelektro.cz/lg-5808-pojistk ... 8/d-86655/

DC jističe jsou ukrutně drahé a pojistka udělá stejnou službu. Doporučuji odpínat oba póly, takže pojistka na plus i na mínus.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
jaro
Příspěvky: 10
Registrován: čtv pro 26, 2013 11:03 am

Re: Co pouzit

Příspěvek od jaro »

hmm zatial som rozhodnuty pre dc istice

nie som od elektriky tak sa radsej opytam ako dimenzovat istic na ten 290w panel ,na MT5 som videl max cca 11 A co tlacilo do baterky /len neviem nakolko je to meranie presne / to by mi stacil 13A istic ?

dik za odpovede
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Co pouzit

Příspěvek od FRSO »

jaro píše:hmm zatial som rozhodnuty pre dc istice

nie som od elektriky tak sa radsej opytam ako dimenzovat istic na ten 290w panel ,na MT5 som videl max cca 11 A co tlacilo do baterky /len neviem nakolko je to meranie presne / to by mi stacil 13A istic ?

dik za odpovede
Zdravím, na co jistič k panelu ??, nechápu, pokud máte 1 panel 290Wp a regulátor, tak snad máte pojistku od aku k regulátoru, já to tak dělám na 290Wp dám pojistku při 12V systému 30A, na 24V 15A a není problém, pojistkový sokl s pojistkou dám od + polu cca 20cm a je to viz link třeba toto, do proudu cca 20A ten poj. sokl nijak moc nehřeje, nebo pak větší držák pojistek na větší proud:

http://www.hadex.cz/k896-drzak-na-ploch ... i-fastony/
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
jaro
Příspěvky: 10
Registrován: čtv pro 26, 2013 11:03 am

Re: Co pouzit

Příspěvek od jaro »

zatial tam nemam ziadnu preto sa pytam ako to mam dimenzovat ,v podstate vsetko len kompletujem postupne a bezpecnostne veci mi zostali na koniec
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Co pouzit

Příspěvek od FRSO »

jaro píše:zatial tam nemam ziadnu preto sa pytam ako to mam dimenzovat ,v podstate vsetko len kompletujem postupne a bezpecnostne veci mi zostali na koniec
Ta pojistka je tam opravdu důležitá, pokud dojde ke zkratu v regulátoru, nebo na vedení k panelu. I když některé regulátory mají už zabudovanou pojistku, tak je třeba jistit vedení od aku k regulátoru vždy jak jsem popisoval z důvodu bezpečnosti. To samé je pak jištění měniče od aku stejným způsobem dle výkonu měniče, hlavně ty co mají ty šroubovací svorky !!!, nejlépe všechny !!!, při zapojování aku paralelně taky jistit mezi sebou pojistama !!(pokud by jeden aku zapojený paralelně zkratoval, mohl by to být celkem velký problém).
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Co pouzit

Příspěvek od Botas »

No jištění není úplně jen tak dle mě
Pojistka na kabelu většinou by měla jistit primárně možné porušení kabelu tj pojistku ještě dimenzovat dle průřezu vodiče.
Z autohifi instalací vycházela 200A pojistka na 50ku kabel.Ovšem vím když se připojovali zesilovače že ty zlaty anl pojistky sou tak pomalí že si s tím bezproblémupěkně pomalounku škrkneš o kastli do zkratu a nějak nic moc se neděje pojistku to nějak nezajímá.a to tam byli baterky s vysokým zkratovým proudem cca 4000A.
Navíc vylítla li by pojistka mezi reglem a baterkou a regl nebyl kaput tak následně může odejít jelikož 90% peglů nesmí být připojeno na panely bez baterií.Napřed bat. pak panely připojit.Kam tobude tlačit pak z těch panelů?asik do čmoudíků.
Ad pojistka k měniči tam není problém na můj meanwell 3000/24 v vychází 150a odběr tj aji pojistka tím pádem minimální přívodní vodič 35mm2
Budu li ale věřit vírobci na špičkovej víkon cca 6000w tak by to špičkově mělo dávat 300 a na zlomky sekundy pak to ta pojistka musí vydržet takže min 200a pojistku kdy přetížení na 4KW už je těch 200amp což umí na minuty to už by nižší nedala pak ale jestli zareaguje tak velká pojistka pokud se bude dít nějaká jiná neplecha.spíš asi zareagujou ochrany v měniči kterejch tam bývá několik.
Pokud by jsme to brali důsledně pojistka by měla bít vždy když se někde větví kabeláž a třeba se mění průměr kabelu pak by měl bít jištěn adekvátní pojistkou.
Pokud vezmeme svod od panelů v teoretické rovyně jistíme před reglem spíše aby jsme si mohli odpojovat a připojovat stringy a štourat se v tom.Pokud ale mám být paranoidní kábl se přešudlí či ho něco nahryže někde po cestě plus to bude na kovové konstrukci pojistka sice vylítne ale panel bude klidně někde šluslej na půdě a vhledem zapojování stryngů až na 1000v tak nic moc proto by asi pojistka měla bít na začátku i na konci.

Ale každej dle uvážení já jsem jištěním taky ve výstavbě.
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Co pouzit

Příspěvek od FRSO »

Botas píše:No jištění není úplně jen tak dle mě
Pojistka na kabelu většinou by měla jistit primárně možné porušení kabelu tj pojistku ještě dimenzovat dle průřezu vodiče.
Z autohifi instalací vycházela 200A pojistka na 50ku kabel.Ovšem vím když se připojovali zesilovače že ty zlaty anl pojistky sou tak pomalí že si s tím bezproblémupěkně pomalounku škrkneš o kastli do zkratu a nějak nic moc se neděje pojistku to nějak nezajímá.a to tam byli baterky s vysokým zkratovým proudem cca 4000A.
Navíc vylítla li by pojistka mezi reglem a baterkou a regl nebyl kaput tak následně může odejít jelikož 90% peglů nesmí být připojeno na panely bez baterií.Napřed bat. pak panely připojit.Kam tobude tlačit pak z těch panelů?asik do čmoudíků.
Ad pojistka k měniči tam není problém na můj meanwell 3000/24 v vychází 150a odběr tj aji pojistka tím pádem minimální přívodní vodič 35mm2
Budu li ale věřit vírobci na špičkovej víkon cca 6000w tak by to špičkově mělo dávat 300 a na zlomky sekundy pak to ta pojistka musí vydržet takže min 200a pojistku kdy přetížení na 4KW už je těch 200amp což umí na minuty to už by nižší nedala pak ale jestli zareaguje tak velká pojistka pokud se bude dít nějaká jiná neplecha.spíš asi zareagujou ochrany v měniči kterejch tam bývá několik.
Pokud by jsme to brali důsledně pojistka by měla bít vždy když se někde větví kabeláž a třeba se mění průměr kabelu pak by měl bít jištěn adekvátní pojistkou.
Pokud vezmeme svod od panelů v teoretické rovyně jistíme před reglem spíše aby jsme si mohli odpojovat a připojovat stringy a štourat se v tom.Pokud ale mám být paranoidní kábl se přešudlí či ho něco nahryže někde po cestě plus to bude na kovové konstrukci pojistka sice vylítne ale panel bude klidně někde šluslej na půdě a vhledem zapojování stryngů až na 1000v tak nic moc proto by asi pojistka měla bít na začátku i na konci.

Ale každej dle uvážení já jsem jištěním taky ve výstavbě.
Zdravím, přesně tak jak píše Botas, jen ten poslední odstavec je už něco jiného oproti tomu 1 panelu 290Wp jak jsem popisoval, u více panelů v sérii to jištění je na místě o tom žádná, něco jiného je zkrat vedení od 1 panelu 42V a 8A, a pak od 10 panelů 420V a taky 8A. Průřez vodiče k aku samozřejmě dle max. nabíjecího proudu regulátoru a vzdálenosti k regulátoru.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co pouzit

Příspěvek od pezizka »

Dle mne je jedna věc jistit výkonovou část, u mne 12V, a věc druhá jištění pole. Osobně jsem použil autopojistky. Hned za akumulátorem mám "hlavní" typu MEGA - http://www.autoelektrika.cz/clanky/mega-pojistky -300A, kabel 35mm2. Pak se to vidlí. K měniči 1kW tato samá ale 200A, 25mm2 a k 45A MPPT typ MAXI - http://www.autoelektrika.cz/clanky/autopojistky - 16mm2. I balancéry a měření napětí jednotlivých článků vedoucí do PLC mám jištěno 5A, 2,5 a 1,5mm2. Nevěřím, že při jakémkoliv zkratu by byl problém. Hlavní pojisku a pojistku k MPPT mám dost předimenzovanou, aby náhodou nevyletěla běžným provozem (díky tomuto rozpojení jsem již obečel jeden MPPT), ale jen zkratem a na to jsou dostatečně dimenzované vodiče, asi by se moc nezapotily... Z čeho bych měl spíš strach, tak ze zkratu před jištěním. Proto jsem se snažil připojení akumulátoru co nejvíc oddálit od sebe, co nejkratším vedením a fixovat. Další problém by mohl nastat v případě "šikovného" zkratu, třeba měniče. Při jištění 200A by mohla teoreticky nastat situace kdy do něj díky vadě poteče třeba 150A, což je při 12V cca 1,8kW. A to by mohl být sakra oheň... To samé MPPT. Pole mám jištěno obyčejným dvoufázovým AC jističem 10A, max. proud je 7,5A. Tento používám hlavně pro odpojení pole. Jako jištění si myslím, že to moc smysl nemá, jedině by z vadného MPPT do pole teklo tvrdých 12V a u pole by zrovna jak na potvoru byl zkrat. Pole je připojeno 6mm2. Pochybuji, že 12V tekoucí do pole které je 120V by způsobilo nějaký problém, ale takto jsem panely nezkoušel trápit... Zde bych měl obavu spíš z napětí než z proudu. Co by asi mohl způsobit akční hlodavec, který by obnažil oba vodiče a potom jimi škrtnul o sebe si jistě představit dokážete. Proto jsem tyto vodiče držel pokud možno co nejdál od sebe. Dle mne to rozumná kombinace jištění a konstrukce, ale všechno stejně nepodchytíte absoutně, vždy se najde nějaká mezírka.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Co pouzit

Příspěvek od mobilik »

A neskusal si nahodou ako sa hreju tie mega poistky? Co ja viem pri 150A?
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Co pouzit

Příspěvek od brumlaj »

já třeba stringy jistím jističi.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Co pouzit

Příspěvek od Botas »

pezizka:
Zajímalo by mě jestli vám dříve odejde ta 300a pojistka nebo ten kabel 35mm2 jelikož na danou pojistku je definován kabel 75mm2 tj dvakrát tak velká plocha. navíc vidím ty pojistky na váš výkon regl max 45A jako dosti předimenzované jestli by vůbec ruply když by se něco dělo.to samé régl 25mm2 kabel a 200a pojistka je dle mě jako by tam nic nebylo.chtělo by to provést nějaký test ale nevím co by se muselo stát aby na 45 a réglu nastaly takový ampéry snad jedině zásah bleskem a to by ta pojistka nezachránila.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Co pouzit

Příspěvek od tomas »

Dle výrobce pro 300A minimálně měď 95mm2 a to ještě dobře vzduchem chlazený. Pokud bude vodič v chráničkách, lištách atd... nebo dokonce ve svazcích, tak musí být průřez ještě větší.
http://www.prakab.cz/info/vyrobky/insta ... ez-plaste/

Hodně záleží také na délce a uložení (teplotě a chlazení).

Při 12V a 300A může být maximální celkový odpor vodičů i zdroje do R=U/I = 12/300 = 0,04Ω.
Měď 70mm2 má odpor 0,2680[Ω/km]
Takže měď 70mm2 delší něž 149m vám ani s ideálním zdrojem 300A pojistku nepřepálí. A vodič se bude pouze hřát až něco zapálí. 149m se může zdát být dost, jenže:
300A pojistka má 0,000167Ω
http://www.tme.eu/cz/Document/7af483f85 ... GA_32V.pdf
Takže už jsme na 92m.
A ideální zdroj také neexistuje a pokud má akumulátor + svorky třeba 0,002Ω, tak už na kabel zbývá jen 16 m a to pro oba póly dohromady. Takže dále něž 8m od 12V akumulátoru nepřenesete 300A měděným vodičem 70mm2.
A pokud bude akumulátor starší a bude mít větší vnitřní odpor tak je to ještě méně.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co pouzit

Příspěvek od pezizka »

To zahřívání MEGA pojistek jsem nezkoušel. Tristar natlačí max. 45A a Měnič na 220 ač je 1kW zatěžuji jen mírně, cca 200 - 400W. Takže přibližně do 32A. Při tomto se to hřát jistě nebude. Dlouhodobé zatížení na max. jsem nezkoušel. Je ale pravda že pojistka MAXI se při 40 - 45A hřeje. Není ale horká, spíš vlažná, můj odhad do 40°. Nejdelší vedení je do 4m (2 tam, 2 zpět).
Tomas píše správně o dimenzování pojistek a má pravdu. Ale je rozdíl jestli je vodič zatěžován stabilně těnito proudy, pak s tím bezvýhradně souhlasím, a nebo pokud to zatěžujete spotřebičem do cca 100A jako v mém případě a pojistka slouží pouze pro případ nouze nejvyšší. Ta 300A mně jistí část asi o délce 120cm. Myslím, že by těch 35mm2 lehce obstálo.
Co jsem vyzkoušel s olověnou autobaterii 220Ah. MEGA 300A, 4m 16mm2 a zkrat... Letěla velmi rychle, cca po 1s. Kabel se lehce zahřál. Vyzkoušel jsem to samé se 6mm2. Vyletěla taky, ale trvalo to dost dlouho, tak 8s, a kabel se švařil. Ale nechytil plamenem... Ale je pravdou že na tyto drobnosti (odpor pojisky, přechodové odpory na kontaktech atd.) je rozumné pamatovat.
Proto si alespoň myslím, že proti zkratu to mám zajištěno rozumně. A jak píše Botas, že je zbytečná. Není. Ale chrání jen před zkraty.. Ale pokud by měniči třeba hrklo a šlo tam třeba 100A DC přímo do trafa, tak pojistka to neochrání a dle mne bude těžký škvarek. Klidně s plameny... Jak ale ochránit toto nevím...
jaro
Příspěvky: 10
Registrován: čtv pro 26, 2013 11:03 am

Re: Co pouzit

Příspěvek od jaro »

pridavam komplet info o mojom systeme,potreboval by som tam len dosadit aku silnu ochranu treba :roll:

ale vidim ze je to zaujmava tema

22.png
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co pouzit

Příspěvek od pezizka »

Obě pole bych snad ani nějak nejistil. Spíš nějaký odpojovač. V nejhorším případě poteče 12V z aku do panelů, jestli je to u MPPT vůbec možné. Ale náhoda je blbec. Nemyslím si že by to panely zničilo. Ale ať promluví zkušenější. Jednotlivé MPPT co nejblíž aku pojistkou tak 40A. Ano jak jsem psal hore, je to jištění pouze proti zkratu. Mezi aku bych nedával nic. Samozřejmě, že provedení může jistě hodně napomoct bezpečnosti systému. Jsem dost zvědavý na názory zkušenějších.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co pouzit

Příspěvek od pezizka »

tomas píše:Dle výrobce pro 300A minimálně měď 95mm2 a to ještě dobře vzduchem chlazený. Pokud bude vodič v chráničkách, lištách atd... nebo dokonce ve svazcích, tak musí být průřez ještě větší.
K Vitronu 12V 1kW jsou origo 2m kabely 25mm2. Požadované jištění je 200A.
Zalistoval jsem v návodu....
Tak čeho se teda držet? Snad je Victron dost seriózní aby si nedělali jundu..
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Co pouzit

Příspěvek od FRSO »

pezizka píše:
tomas píše:Dle výrobce pro 300A minimálně měď 95mm2 a to ještě dobře vzduchem chlazený. Pokud bude vodič v chráničkách, lištách atd... nebo dokonce ve svazcích, tak musí být průřez ještě větší.
K Vitronu 12V 1kW jsou origo 2m kabely 25mm2. Požadované jištění je 200A.
Zalistoval jsem v návodu....
Tak čeho se teda držet? Snad je Victron dost seriózní aby si nedělali jundu..
Zdravím, tím měničem Victron 1Kw myslíš asi ten 12V/1200VA, kabel je dlouhý jen 1,5m a průřez byl tuším 35mm2, od 1,5m-6m má být průřez 50mm2, už ho nemám doma abych se podíval na to, ale mám 12V/1600VA Multiplus a tam je origo kabel 1,5m 50mm2. Pojistka 200A je OK u toho 12V/1200VA, protože ten měnič dá výkon po dobu 5 vteřin 2,4Kw !!, proto musí ta pojistka být aspoň těch 200A. U měniče 24V/C1200VA je origo zabudovaná pojistka 150A !!, takže na 12V/C1200VA tam mají asi 250-300A.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co pouzit

Příspěvek od pezizka »

Uvedl jsem špatnou informaci :oops: Ta délka kabelu je opravdu 150cm jak píše FRSO. Já ho zkracoval, tak jsem musel najít i zbytek. Mám - http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 00va-sinus - a je tam kabel 25mm2. Je to na něm psáno, neměřil jsem to. Většinou stejně naměříte míň :evil: Ale to nic nemění na tom čím to jistit a čemu vlastně ta pojistka má zabránnit :mrgreen: :hell:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek