Chov včel

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Chov včel

Příspěvek od rimi »

Nechce se mi zakladat dalsi vlakno, no moc prima jsou pro nealergiky vcely. Mnohem vic bezudrzbove nez slepice, snad jen hlidat nejake nemoci typu varroaza.
Investice:
-odvaha (vetsinou zdarma)
-ul 2k
-vcelstvo 1k
-oblek, dymak a spol. 2k
-medomet 4k+
-15Kg cukru na vcelstvo / rok

Vynosy:
- 30-70Kg medu na vcelstvo / rok
- moznost pozorovat a radovat k nezaplaceni
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov včel

Příspěvek od mypower.cz »

ale to je nahodou celkem zajimave tema. Vcely jsou dobre nejen na med, ale taky pro opylovani .. coz je dobre nejen pro ovoce, coz velmi souvisi s potravinovou sobestacnosti .. stejne jako chov slepic, coz si myslim ze je taky zajimave tema k diskuzi o sobestacnosti... :idea:
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od drama »

rimi píše:Nechce se mi zakladat dalsi vlakno, no moc prima jsou pro nealergiky vcely. Mnohem vic bezudrzbove nez slepice, snad jen hlidat nejake nemoci typu varroaza.
Investice:
-odvaha (vetsinou zdarma)
-ul 2k
-vcelstvo 1k
-oblek, dymak a spol. 2k
-medomet 4k+
-15Kg cukru na vcelstvo / rok

Vynosy:
- 30-70Kg medu na vcelstvo / rok
- moznost pozorovat a radovat k nezaplaceni
Včely jsou opravdu krásné a moc zajímavé. Z pohledu soběstačnosti je zajímavé zimování na medu, není pak třeba kupovat cukr, který se soběstačně vyrábí dosti složitě, lze-li to vůbec. Možná by mohlo být alternativou krmení vývarem z cukrové řepy. Dokázaly by to včely zpracovat? Musely by to být desítky litrů na včelstvo.
dako
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 18, 2011 1:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od dako »

drama píše: Možná by mohlo být alternativou krmení vývarem z cukrové řepy. Dokázaly by to včely zpracovat? Musely by to být desítky litrů na včelstvo.
Těžko říct, roztok musi obsahovat min. 30% cukru, jinak to vcela nevezme (neumi to zpracovat) tj. neulozi to do plastu. Pouze to castecne zuzitkuje jako normalni vodu. Pokud neni clovek-vcelar hamoun, sebere vcelam max. cca 30% - 50% zasob medu a zbytek jim necha, nemusi do nich pak strkat cukr, ve kterem nejsou ty latky ktere v medu jsou. Pak se vsichni divi, ze se vcely nedokazou vyrovnat s nemocemi.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Chov včel

Příspěvek od rimi »

Vcelareni v roce 2012 - prozatim zadny med:
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od SJM »

rimi píše:Vcelareni v roce 2012 - prozatim zadny med:
Krásné. Vaše vlastní?

Zdraví SJM
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Chov včel

Příspěvek od rimi »

Bohuzel jo. :oops:
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od drama »

A čím to bylo? Málo místa? Vyřezáváte moc trubčinu? Nebo něco jiného?
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Chov včel

Příspěvek od rimi »

drama píše:A čím to bylo? Málo místa? Vyřezáváte moc trubčinu? Nebo něco jiného?
Malo zkusenostmi (loni jsem je poridil).
Mista mely dost, na jare dostaly 2 nastavky mezisten na vystaveni, tech si nevsimaly.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od drama »

Hmmm, a tušíte tedy čím to bylo?
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Chov včel

Příspěvek od rimi »

drama píše:Hmmm, a tušíte tedy čím to bylo?
No to ani trochu.
Podle okolnich vcelaru jsem mel provesovat plasty s plodem mezi mezisteny, abych je donutil obsadit cely prostor.
pls, neda se to vykani vypnout?
dako
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 18, 2011 1:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od dako »

Pokud jsou v rojove nalade, tak se s tim nic moc neda delat. Mam 2 vcelstva a zatim jsem mel to stesti, ze se nevyrojily. Jako jednu z moznosti, jak zabranit vyrojeni (na principu nepotlacovani rojove nalady) vidim preletak tj. odebrat ze vcelstva otevreny plodovy ramek i s matkou a umistit do nastavku se sousemi nebo mezistenami, vznikne neco jako maly oddelek. Tento nastavek polozit na puvodni dno ulu, na nej polozit chovne dno nebo mezidno (mezidno lze pouzit jen pokud mate na puvodnim ulu ocka). Vcelstvo v puvodnim ulu narazi matecniky, ty po 9 dnech bud zuzitkujeme nebo vylameme a vcestvo pak opet spojime s puvodni matkou, prip. muzeme v tomto obdobi matku vymenit. Metoda je to dobra, ovsem pouzitelna jen na vcelnici, ve vceline je to problem diky dvema cesnum s preletavanim vcel.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od burda »

Má tu někdo s přítomných osobní zkušenost s včelařením respektujícím přirozené potřeby včel a bez chemie?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od drama »

Co myslíte tím bez chemie? Bez kyseliny mravenčí, bez kyseliny mléčné či šťavelové? S VD se bojovat nějak musí... Koukněte třeba sem: http://mamevcely.wordpress.com/2012/10/ ... -metodika/ ale v podstatě jsou všechny tyhle postupy na jedno brdo (viz též např. Moderní včelař 5/2012). Zničit/opustit zavíčkovaný plod s VD a zbylé VD (schované mezi tergity) zničit přírodní chemií. Vysoká teplota zřejmě moc nefunguje, ale teoreticky by to fungovat mělo (u včely indické to funguje) - viz také článek o propolisu kombinovaném s vysokou teplotou v posledním Včelařství (od př. Žáka). Chci se co nejdříve podrobněji podívat na to, proč vysokou teplotu VÚVČ zavrhnul, prý to nefungovalo a bylo to pracné. Ale třeba nějaká termostatovaná spirála napájená z přebytků FV fungovat bude :)
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od burda »

Myslím tím někdo kdo už vyzkoušel, pochopil, že nástavkové úly jsou cesta špatným směrem, krmit cukrem taktéž. (tedy znamená to i si vzít mnohem méně medu, než se obvykle děje... Teoreticky by se s VD mělo silné a zdravé včelstvo vypořádat. Jestli to nepůjde pomoci mu kyselinou mravenčí, ale v co nejmenší míře. Hledám někoho s praktickou zkušností a toho jaksi z podstaty věci těžko najdu na včelařských fórech;)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od drama »

Podle jaké teorie by se silné včelstvo mělo s VD vypořádat resp. podle jaké praxe? Vždy se dostanete k premise, kterou jsem formuloval výše. U toho silného včelstva to bude tak, že roj se ozdraví tím že opustí plod. Odkaz co jsem Vám poslal je právě na člověka, který nejen že použije jen jednou ročně formidol, ale má i metodiku která mu funguje a taky zimuje na medu. Myslím si, že neexistuje udržitelné včelaření bez měkké chemie odolné VD. Pokud něco najdete, dejte mi vědět. Ale věřím, že to nebude nadlouho. Šanci vidím ve šlechtění - grooming, linie s dobou vývoje plodu kratší než u VD.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od burda »

Nepřu se, hledám cestu;) Našel jsem některé knihy od Stainera a něco málo co je po světě ke zhlédnutí na netu. Když nenajdu budu si muset prošlapat cestu sám;)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od drama »

A co inteligentní houby, to by pro Vás bylo přijatelné řešení boje s VD? Někdo si pochvaluje i užší buňky, ale to asi nebude pro Vás (ani pro mě).
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od burda »

Pravda nevím jakou inteligentní houbu máš na mysli ? Pokud Pythium oligandrum - tak to sice vypadá zajímavě, ale pouze pro ničení jiných plísní a hub Varoa destruktor je nějako jako klíště - prostě parazit včel a proti němu to nejspíš účinkovat nebude ...;) Tedy vycházím z těchto dvou předpokladů. Já asi budu zkoušet přirozenější tvar včelínu (kruh šesti-hran) spíše vyšší a užší s konusem dole ukončeným dírou (zavíratelnou) aby se dalo vyprázdnit co vypadá z díla. No pravidelnou obnovu díla po vyrojení. Nabídnu jem dva tři domečky a uvidíme;) JInak kyselina mravenčí aplikovaná několikrát ročně , pokud nebude zbytí je pro mě asi přijatelná. POdle nedalekého včelaře, mu to funguje už nějaký rok dobře. Jen se musí odpařovat při patřičné teplotě (pod 15C tuším nefunguje). No pomůžu jim s konstrukcí vyhřívaného odpařovače, snad se ještě něco přiučím a vyzkouším.
Film Královna slunce jste viděl? http://rutube.ru/video/f416c736d2cf07cf ... PHU32f_BEx
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov včel

Příspěvek od drama »

Ja mám na mysli toto: http://www.google.com/search?q=fungi%20 ... destructor
Několikrát ročně aplikovat kyselinu mravenčí, to si říká o malér zvaný rezistence...
Film jsem neviděl, ale podívám se (můj notebook sice žere jen 4,5W, ale flash na něm nefunguje...).