GreenBonO a fázová regulace

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Vitek »

Ahoj vyznam konstant je identicky jako konstanty u PI regulatoru nebo PID regulatoru s nulovou derivacni konstantou.

Kp je proporcionalni zesileni( rekneme sila resp reakce na zmenu mezi regulacni odchylkou a pozadovanou hodnotou)
Ki je integracni zesileni ( neboli casova konstanta - doba regulacni smycky )

Osobne mam 3 greenbona a samozrejme mam s tim nejakou zkusenost.
Hodne stesti v ladeni :)
Nazdar VM.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Reputace: 3
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od teonas »

Tak přesně tohle zrovna řeším. Snažím se najít nějaký kompromis mezi hodnotami, tak aby se mi soustava MPPT-střídač-GBO moc nekývala v určitých (nižších) hodnotách osvětlení.
Nastavování je taková duchařina, chce to pozorovat co v dané kombinaci v reálných podmínkách dělá nejlepší výsledky. Problém totiž spočívá i v tom, že stejnou regulaci má také střídač a ještě i MPPT (i když je v jednom zařízení jako u většiny), a ty mají také tyto konstanty a reagují posvém a celá soustava může způsobit kmitání/kývání hodnot, zvlášť když budu mít menší poměr mezi výkonem z panelů a výkonem do spirály (malé panely/málo svítí a velká spirála).
Jinak ze základů regulace vychází význam konstant takto:
KP je proporciální konstanta, která udává rychlost reakce na okamžitou změnu na vstupu do regulace. Když bude vyšší, tak regulátor bude i na malou změnu napětí okolo nastavené reagovat velkou (tedy rychlou) změnou výkonu do spirály - tedy je ale vyšší šance, že se bude soustava kývat a dělat velké překmity.
KI je integrační konstanta, která určuje jak velký vliv má integrace odchylky minulých hodnot regulace(tedy jak moc je integruje). Zjednodušeně tedy určí jak efektivně najde správnou hodnotu regulace i při malé hodnotě KP, navíc může omezit kývání, protože si "pamatuje" minulé hodnoty, ale není samospásná, záleží na vyladění...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Vitek »

Pozor do algorytmu jeste vstupuje externi proudovy omezovac tesp omezeni nabijeciho proudu. Tim se pak vse brutalne jeste zkomplikuje... Nastesti u me kdyz nabijim baterky 300 A tak se stejne nic nedeje takze omezeni nemam.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Reputace: 3
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od teonas »

Nastavení konstant se mi podařilo vyřešit k mé spokojenosti a GBO reguluje jak má.
Jen mám problém s nastavením napětím "nabité" baterie v GBO HMI. Už několikrát jsem jej musel měnit, protože převodník DCSG je nějak nestabilní a neudává vždy stejnou hodnotu napětí. A to měřím napětí přímo ze svorek měniče (cca 1m kabelem) a i když si jej přímo na svorkách DCSG kontroluji, tak někdy (v rámci hodin až dnů) mi ujede v pásmu cca 0,4 V (nezávisle na akt. zatížení vytěžování), takže někdy ani nevytěžuje, protože se ukazuje nižší napětí než je skutečné (nastavené) pro které ale vše předtím fungovalo.
Absolutní změřená hodnota sice také správná není, ale to dle návodu nevadí, důležitá je schopnost udržovat napětí kolem nastavené hodnoty. Tím pádem někdy vytěžuje zbytečně brzy, kdy je baterie na 3/4. Musel jsem kvůli tomu o něco zvýšit max. napětí dobíjení na měniči (což kvůli přebíjení článků není úplně dobře a v létě je to i zbytečné) a upravit napětí nabité baterie v GBO, aby mi vytěžoval i ve stavech kdy převodník zase někam ujede.
Rád bych dosáhl stabilního nastavení, které nebude zbytečně držet vyšší napětí baterie než je nutné.
A že by chyba měření byla nějak teplotně závislá se mi z prozatimního pozorování také nezdá. A také měřené napětí převodníkem je sice mírně závislé i na okamžitém výkonu vytěžování, ale je to max. 0,15V mezi 0 a maximem vytěžování (4kW).

Příklad: Mám nastaveno max. napětí dobíjení na měniči 54,2V, kterých měnič dosáhnl a GBO v tu chvíli ukazuje 53,9V, nastavím tedy napětí dobité baterie v GBO 53,7V (aby mělo GBO a měnič k dispozici určitý rozsah regulace) a vše pak funguje....Přijdu druhý den a baterie má 54,2V a vytěžování nejede => zjistím, že GBO HMI nyní ukazuje 53,6V, takže buď zvednu napětí na měniči, nebo nastavím GBO na 53,5V. Pak další den přijdu a vytěžování jede naplno a baterka je teprve na 53,7 V atd.....Proto radši dám 54,5 V na měniči a zvednu GBO na 53,9V ....
Řešil tohle už někdo?
Díky
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Kostěj »

teonas píše:Příklad: Mám nastaveno max. napětí dobíjení na měniči 54,2V, kterých měnič dosáhnl a GBO v tu chvíli ukazuje 53,9V, nastavím tedy napětí dobité baterie v GBO 53,7V (aby mělo GBO a měnič k dispozici určitý rozsah regulace) a vše pak funguje....Přijdu druhý den a baterie má 54,2V a vytěžování nejede => zjistím, že GBO HMI nyní ukazuje 53,6V,
Asi bych si udělal tabulku: čas, napětí vstup1, napětí vstup2, napětí výstup, napětí v greenbonu. Až tam bude 10 řádků, požádal bych p. Trochtu o stanovisko. Může to být vadný kus. Je to připojeno přímo na svorky baterie? Voltmetr je spolehlivý?
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Brbla »

Možná poradím.
Ze začátku jsem také nějakou dobu bojoval s měřením napětí baterie (připínal jsem a odepínal).
Zjistil jsem, že díky velkému vstupnímu odporu měřícího prvku GBO (asi dobrej operák) zustane na něm napětí báječně dlouho (hlavně při odpojení baterie) a musim tomu trochu pomoct. Pomohl odpor 1K mezi Udc a _I_ (10K nepomohlo).
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Reputace: 3
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od teonas »

Asi zkusím jak píše Kostěj nejdříve zapisovat pohyb napětí a provozních režimů a teplot systému, možná tam bude s něčím nějaká spojitost.
Je připojeno na kabel od měniče k baterii a srovnávám to s údajem na hobby multimetru, na měniči a ještě na měření baterky mám display (na modulu připínání nabíječky XH-M602) a všechny ukazují v rámci nějaké minimální odchylky do 0,1V stejně.

Jinak já baterku nijak neodepínám a na změny napětí reaguje rychle, jen se mi z neznámých příčin hýbe absolutní hodnota.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od NOPARasito »

teonas píše:Nastavení konstant se mi podařilo vyřešit k mé spokojenosti a GBO reguluje jak má.
Jen mám problém s nastavením napětím "nabité" baterie v GBO HMI. Už několikrát jsem jej musel měnit, protože převodník DCSG je nějak nestabilní a neudává vždy stejnou hodnotu napětí. A to měřím napětí přímo ze svorek měniče (cca 1m kabelem) a i když si jej přímo na svorkách DCSG kontroluji, tak někdy (v rámci hodin až dnů) mi ujede v pásmu cca 0,4 V (nezávisle na akt. zatížení vytěžování), takže někdy ani nevytěžuje, protože se ukazuje nižší napětí než je skutečné (nastavené) pro které ale vše předtím fungovalo.
Absolutní změřená hodnota sice také správná není, ale to dle návodu nevadí, důležitá je schopnost udržovat napětí kolem nastavené hodnoty. Tím pádem někdy vytěžuje zbytečně brzy, kdy je baterie na 3/4. Musel jsem kvůli tomu o něco zvýšit max. napětí dobíjení na měniči (což kvůli přebíjení článků není úplně dobře a v létě je to i zbytečné) a upravit napětí nabité baterie v GBO, aby mi vytěžoval i ve stavech kdy převodník zase někam ujede.
Rád bych dosáhl stabilního nastavení, které nebude zbytečně držet vyšší napětí baterie než je nutné.
A že by chyba měření byla nějak teplotně závislá se mi z prozatimního pozorování také nezdá. A také měřené napětí převodníkem je sice mírně závislé i na okamžitém výkonu vytěžování, ale je to max. 0,15V mezi 0 a maximem vytěžování (4kW).

Příklad: Mám nastaveno max. napětí dobíjení na měniči 54,2V, kterých měnič dosáhnl a GBO v tu chvíli ukazuje 53,9V, nastavím tedy napětí dobité baterie v GBO 53,7V (aby mělo GBO a měnič k dispozici určitý rozsah regulace) a vše pak funguje....Přijdu druhý den a baterie má 54,2V a vytěžování nejede => zjistím, že GBO HMI nyní ukazuje 53,6V, takže buď zvednu napětí na měniči, nebo nastavím GBO na 53,5V. Pak další den přijdu a vytěžování jede naplno a baterka je teprve na 53,7 V atd.....Proto radši dám 54,5 V na měniči a zvednu GBO na 53,9V ....
Řešil tohle už někdo?
Díky
Mereni je teplotne zavisle. Doporucuji jiz aktualizovany software i HMI pro PC 3010/3010.
Na strankach yorixu v download
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od tomas »

Jo ten první převodník mi také napěťově hodně ujížděl v závislosti na teplotě. Stačilo na něj fouknout fénem. Pan Trochta to opravil. Prý to dělal nějaký kondík., ale i tak to stále trošku s teplotou ujíždělo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Vitek »

Jak píše tomas. Je to teplotí závislost DCSG modulu. u mě teploty lítaj od 0 do 25 stupnů ve stodole a když to vezmu kolem a kolem absolutní rozdíl v mrazivých dnech vs v letních je klidně 0,6 V. možná i víc. U mě to ale nevadí u ostatních možná ano.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od NOPARasito »

tomas píše:Jo ten první převodník mi také napěťově hodně ujížděl v závislosti na teplotě. Stačilo na něj fouknout fénem. Pan Trochta to opravil. Prý to dělal nějaký kondík., ale i tak to stále trošku s teplotou ujíždělo.
Zmena hw napetoveho prevodniku probehla asi kdy?
jkl2n
Příspěvky: 33
Registrován: úte dub 24, 2018 9:56 am
Reputace: 0

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od jkl2n »

Ahojte,

chcem sa spytat, ake hodnoty mate nastavene pre Ubat, Ubat delta, odpor baterie, cas bez vytazovania... v GreenBono pre Pylontech baterie. Len pre porovnanie. Diky

J.
jkl2n
Příspěvky: 33
Registrován: úte dub 24, 2018 9:56 am
Reputace: 0

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od jkl2n »

este jeden dotaz, mam problem, ze GreenBono zacne casom vytazovat a vyuzije vsetko co je volne z panelov/menica, casom ale pusta do bojlera iba cast z vykonu, napr. 30% aj ked viem ze by mohol vytazovat viac. Viete mi prosim poradit, kde moze byt chyba? Diky
jkl2n
Příspěvky: 33
Registrován: úte dub 24, 2018 9:56 am
Reputace: 0

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od jkl2n »

tak uz som to nejako nastavil, treba sa s tym len hrat :D
skybor
Příspěvky: 613
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Reputace: 56
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 5,2

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od skybor »

Měl bych ještě dotaz ke konstantám PI regulátoru. Dnes poprvé reálně zkouším můj vytěžovač, který taky používá PI regulátor. Ale zdá se mi, že to dost kmitá. Kterým parametrem zkusit pohnout a kam? Nebo je to jen tím dnešním divným počasím ?
Přílohy
regulace.jpg
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A, NiCd 2p18s KPM 120P (5,2 kWh), SkyPowerBox HF 2430 (ex Axpert VM 3K), Green Cell INV17 500W + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek