Zabezpečení panelů

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Zabezpečení panelů

Příspěvek od vata »

Zdravím ostrovníci,

chtěla jsem se poptat, zda jste už někdo řešil zabezpečení panelů - resp. jejich jištění detektorem EZS. Je možné, že panely na střeše RD asi zabezpečovat není nutné, zajímat by to mohlo spíš chataře.

Díky, vata
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

nedavno se tu resilo mechanicke zabezpeceni trhacimi maticemi, nebo spise znesnadneni pripadne kradeze
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... rt=20#p532
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od vata »

Díky za tip. Takže když pak utrhnu matice, je to celé nedemontovatelné? :O

Myslela jsem, že by někdo mohl přijít s myšlenkou, jak hlídat přímo elektrické připojení panelů, to by bylo samozřejmě nejelegantnější.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od tomas »

Potom už jedině uřezat nebo odvrtat šrouby.
Elektronicky bych to řešil na způsob hlídání zboží v elektro prodejnách. Všemi panely provléct přes otvory v rámu vodič a hlídat jeho přerušení.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od rimi »

Nebo nima zakryt vcelnici, hemzeni pred cesnem budi respekt, funguje ale jen v lete :)
Filas
Příspěvky: 114
Registrován: úte říj 25, 2011 1:45 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od Filas »

Taky řeším zabezpečení panelů, po tom, co jsem minuký rok o dva menší panely přišel. Je to bohužel na chatě na samotě u lesa, a tak to momentálně vypadá tak, že po každém odjezdu velký panel 130W sundavám, a teď jsem na komín namontoval 3x 5W panel, které nejsou vidět a udržují baterii pokud jsem pryč. Ale potřeboval bych větší výkon, který udrží v chodu i zabezpečovací zařízení.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od vata »

a už jste přemýšlel, jaké detektory použít? V zásadě jsou asi možné dva typy: magnetický a otřesový / náklonový. S tím magnetem si nejsem úplně jistá - ten se musí nalepit zespoda na panel, nevím, jak permanentní magnetické pole může funkci panelu ovlivnit. Otřesové jsou zase drahé.
Myslím, že nejlepší způsob by byl sledovat elektrické připojení panelu k rozvaděči - ale to neumím vymyslet...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Filas
Příspěvky: 114
Registrován: úte říj 25, 2011 1:45 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od Filas »

Nevím jak sledovat elektické připojení. V noci taky z panelů nejde napětí, takže ztrátu napětí by asi sledovat nešlo. Já bych tam asi dal magnet, nebo nějaký vodič protažený panely, který se při demontáži panelu přeruší. Magnet je slabý, funkci panelu myslím nijak ovlivnit nemůže.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od matej »

Elektrické hlídání není tak velký problém. Pokud je panel připojen přímo na baterii, tak panelem v noci teče proud v zpětném směru v řádu jednotek mA. Celá charakteristika se totiž posune dolů, tak že v podstatě přetíná nulu napětí i proudu. Proto mají regulátory "ochranu" proti nočnímu proudu. Normálně totiž vypnutým mosfetem mezi baterkou a panelem teče v noci proud přes antiparalelní diodu, kterou má prakticky každý mosfet. Takže aby se proud přerušil, jde např. u snižujícího, anebo PWM regulátoru to udělat (pokud pomineme relé) jenom tak, že se přidá další mosfet do série, ale tentokrát polarizován opačně - antisériově k tomu prvnímu. Takže když jsou v noci vypnuty oba mosfety, přes jejich antisériově zapojeny diody nemůže nic téct. Takovéto uspořádáni ovšem samozřejmě zdvojnásobí výkonové ztráty v normálním provozu, které jsou dle mého názoru vždy větší než to, co vytvoří těch pár mA které potečou v noci několik hodin přes panel. Zde je také dobré podotknout že v jasné letní noci, zejména pokud je spln, panel naopak nějaké ty mA ještě vyrobí. A pokud ne, tak ty jednotky mA v zpětném směru tomu panelu vůbec nijak neublíží i kdyby bylo uspořádání článků a panelů jakékoli. Promění se v nepatrné teplo. Dokonce některé měniče, např. Solutronic tohoto využívají a umožňují v zimě panel tímto zpětným proudem ohřívat, aby roztál na něm sníh. U každého panelu je napsáno, jaký zpětný proud snese, a je to obvykle minimálně 2x větší proud než panel normálně vyrábí.

Ochrana proti nočnímu proudu ale také chrání před situací, kdy by se regulátor připojil na baterii a svorky pro panel se skratují. Přes antiparalelní diodu mosfetu by nastal zkrat baterky - proto doporučuji u všech regulátorů jistit připojení k baterii pojistkou ne o moc větší než je normální provozní proud regulátoru.

Takže pokud se týká nočního hlídání, myslím že je to celkem jednoduché: Obejít ochranu kterou regulátory mají, umístěním diody ve směru z baterie do panelu a měřit proud panelem (v řádu stovek uA až jednotek mA) a pokud ten spadne úplně na nulu, je zle. Ovšem je potřeba vyřešit stavy kdy proud při svítání a soumraku právě přetíná nulu - třeba tam dát nějaký časovač, který zabezpečí že alarm se spustí za určitou dobu, třeba 10 vteřin nebo tak nějak, to už by se doladilo v praxi. S mikrokontrolérem by to celé bylo docela jednoduché.

Ještě spolehlivější metoda by mohla být založena na přítomnosti bypass-diod u panelů. Ty způsobují že pokud panel připojíme opačně, napětí je omezeno na cca 0,3V x počet bypass diod x počet panelů v sérii (0,3V je úbytek na běžné schottky diodě při malém proudu). Panel (pro jistotu) odpojíme v noci od regulátoru a připojíme ho na baterku opačně přes velký odpor, a snímáme proud (třeba i jako úbytek napětí na tom odporu.) Když spadne na nulu je zle.
Pravda a Láska zvítězí!.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od ace »

integrovat malou průmyslovou GPSku s GSM modulem
http://www.marigold.cz/item/ukradeny-so ... cizi-chate
perys
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 30, 2011 10:06 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od perys »

zdravím všechny na tomto zajímavém fóru,
solar zatím nemám a jen studuju možnosti a finanční smysluplnost - ale aby nebylo nutno panely na zimu uklízet, vřele doporučuju zabezpečení de-facto klasickou (jakoukoli) EPS s GSM bránou.
např. Jablotron Athos do auta jako minimální variantu, až po klasickou EZS pro celou chatu/objekt.
Samotné panely bych já osobně provázal drátem, ovinul bych tím i el.propojení mezi panely a to vše by bylo navěšeno na běžnou perimetrovou nebo lépe tamperovou (neustále zajištěnou i při odkódování) vyváženou smyčku (drátovou). Přeruší se nebo zkratuje se a okamžitě je alarm (a spousta SMS na patřičná tel.čísla). Siréna může být jen decentní, aby dotyčný věděl že se něco děje a zmizel.
Nebo možno přidat i běžné bateriové PIR, které při narušení útočníka vyfotí a odešle přes GSM...
Jen to celý sežere nějaký Watty ze systému - padne na to kousek plochy panelu:-)
Filas
Příspěvky: 114
Registrován: úte říj 25, 2011 1:45 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od Filas »

Já nedávno instaloval na chatu GSM kameru Jablotron Eye-02, která může sloužit jako kompletní zabezpečovací systém. Plánuju ještě časem přikoupit bezdrátové čidlo a jím tímto způsobem jistit panel. Jenom nevím, jestli to k něčemu bude, protože než se k chatě někdo ( Policie) dostane, stejně panel mohou sundat a zmizet.....
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

a kdyz ne sundat tak rozbit zatrest ze to nejde sundat.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od vata »

Perys:

Jo, ta vyvážená smyčka, dobrý nápad. Tzn. vyvažovací odpor schovat pod každým panelem? Jak byste tu smyčku konkrétně zapojil?
Mimochodem, chataři - kromě policie je možné volat i bližší a rychlejší pomoc. Hlavní je se dozvědět, že se něco děje, a především dát nepřehlédnutelné výstrahy na EZS. Kamerka nebo foťák je taky dobrá, ale je potřeba to něčím spolehlivým spustit. Falešné alarmy jsou velmi nepříjemná věc, kdo zažil, dobře ví...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Filas
Příspěvky: 114
Registrován: úte říj 25, 2011 1:45 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od Filas »

Já bych smyčku protáhl všemi panely, odpor se dává na smyčku myslím jen 1? Já jsem domluvenej s místní Policií, že jakmile mi spustí alarm, zavolám jim a oni vyrazí na místo. Jinak při poplachu mi přijde MMS z místa + se spustí mikrofon pro odposlech, takže falešné alarmy jdou dobře eliminovat....
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od vata »

No, brejlila jsem do tohohle: http://www.jablotron.cz/cz/sekce/sluzby ... ne+smycky/
Pokud by ten odpor byl jen jeden, pak by přece přemostění drátu přes jeden panel nezpůsobilo alarm, protože by nezkratoval žádný z odporů, který by byl někde mezi panely... Prostě to nechápu :roll:
Aby to bylo spolehlivé, musela by se pod každý z panelů dát jedna smyčka, kterou pak jednoduše překlenout nelze. Jde o to, jak tyhle smyčky (vlastně jednoduché detektory) zapojit tak, aby mohly jít na jediný vysílač...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od tomas »

Moc zlodějů sebou vodiče na přemostění alarmu nenosí. Navíc to zle na střeše udělat tak, aby si drátku zloděj nevšiml A i kdyby, tak si myslím že by to stejně neřešil a drátek přetrhl. Případně hlídat změny indukčnosti a kapacitu drátku (koaxiálního, dvojlinky), potom by se dalo zjistit i přemostění, ale to už snad nemají ani v bankách.:-)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od vata »

tomas píše:Moc zlodějů sebou vodiče na přemostění alarmu nenosí.
Tak to je dobrý argument, díky :) Bohužel se neumím vcítit do zloděje, který si troufne na FV, takže tohle mě nenapadlo. Hmm, maník, který jde krást panely, se asi připraví, to není jak krást nářadí ze sklepů... No jo, ještě počkat, až ty panely tak zlevní, že se to riziko nevyplatí. Tyhle úvahy ovšem předpokládají aspoň trochu racionálně uvažujícího člověka.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od rimi »

Taky by jako prevence melo byt chtit pri koupi doklad o puvodu. Chtel jsem koupit nejake panely na inzerat, udajny zbytek z elektrarny. Cena ok (4500 za 225W), no kdyz jsem se pidil po puvodu, najednou to bylo od kamarada, ktery mu dluzil penize. Tak jsem nic nekoupil.
Filas
Příspěvky: 114
Registrován: úte říj 25, 2011 1:45 pm

Re: Zabezpečení panelů

Příspěvek od Filas »

No jo, jenže vetšina ostatních bude koukat cen na cenu a vezme to jen proto, že je to levný.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek