montáž aku packu

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: montáž aku packu

Příspěvek od Lubik »

Jak mechanicky spojujete Lifepo4 články? Stačí samolepicí páska nebo raději svorniky a dvě desky
?
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: montáž aku packu

Příspěvek od jahodovák »

To hodně záleží na způsobu použití...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: montáž aku packu

Příspěvek od Lubik »

jahodovák píše:To hodně záleží na způsobu použití...
Můžeš upřesnit jak?
Mám 16x 230 Ah pro solar
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: montáž aku packu

Příspěvek od Dagus »

Jakože záleží na zátěži, cyklování a požadované životnosti.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: montáž aku packu

Příspěvek od teapack »

Vcelku zajímavé zamyšlení nad kompresí/nekompresí článků:
https://www.youtube.com/watch?v=OsvPYw6hoHc
Mám články postavené vedle sebe bez stažení. Až čas ukáže, zda je to tak dobře...
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: montáž aku packu

Příspěvek od jahodovák »

Tak třeba já mám ted většinu starších baterek a nejsou nijak staženy,ač jsem je pokud byly na půdě stažené měl,ale po přestěhování do sklepa jsem od toho upustil,ono to nešlo stažené přestěhovat a při jakékoliv manipulaci by bylo třeba to povolit a asi není třeba zdůraznovat že časté stahovaní by těm článkům nijak neprospělo.Navíc asi ani není důvod,nabíjí se nejvíc tak 120 ampér a to je pro ně ani ne desetina kapacity a a v zátěži jsem maximálně několik minut viděl 250 ampér,což je tak 0,2C.Takže nic,co by jim mohlo nějak ublížit.Navíc co je pozoruji zatím nedošlo k nějaké změně ve tvaru článků.Samozřejmě pokud by by bylo zatížení blízko maximálnímu proudu a ještě v mobilní aplikaci,tak je to jistě potřeba.Tak to je k mé aplikaci,jak to provozuješ ty ale netuším....hezký podvečer
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
konva30
Příspěvky: 7
Registrován: čtv črc 21, 2022 8:25 pm

Re: montáž aku packu

Příspěvek od konva30 »

mopadzi píše:Zdravím
konečně jsem se dostal k montáži... mám 16ks 200Ah wide článků. Otázky pro znalé
1.musím články stáhnout svorníky k sobě? proč?
2.pospojování článků nechci dělat Cu pásky, kvůli mechanickému namáhání vývodů. Nevíte kde se dá sehnat
Cu pletence z drátků 0,1mm bebo hotové silové propojky?
3. Jaký doporučujete průřez propojek pro tyto články
Děkuji a přeji hezký slunečný den
Zdravím všechny přítomné. Rád bych znovu otevřel dotaz v bodě č.1
Jak je to s tím stahováním baterek k sobě? Nechávat mezi nimi větrací mezery, nebo stáhnout přímo kus na kus celou plochou? Nikde sem odpověď nenašel. Předem díky.
glottis
Příspěvky: 2039
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: montáž aku packu

Příspěvek od glottis »

konva30 píše:
mopadzi píše:Zdravím
konečně jsem se dostal k montáži... mám 16ks 200Ah wide článků. Otázky pro znalé
1.musím články stáhnout svorníky k sobě? proč?
2.pospojování článků nechci dělat Cu pásky, kvůli mechanickému namáhání vývodů. Nevíte kde se dá sehnat
Cu pletence z drátků 0,1mm bebo hotové silové propojky?
3. Jaký doporučujete průřez propojek pro tyto články
Děkuji a přeji hezký slunečný den
Zdravím všechny přítomné. Rád bych znovu otevřel dotaz v bodě č.1
Jak je to s tím stahováním baterek k sobě? Nechávat mezi nimi větrací mezery, nebo stáhnout přímo kus na kus celou plochou? Nikde sem odpověď nenašel. Předem díky.
neni na to jasna odpoved. Nekdo nechava mezery, nekdo to dava na sebe :) Hlavne myslet na to, ze kdyz je to clanek v hliniku, je na tom hliniku plus pol baterie a nemelo by se to zkartovat. Je na nich nejaka smrstovaci folie ale nevim jak to je odolne.

Pro normalni proudy a pouziti neni nejaka komprese snad potreba a driv ty clanky asi odejdou jinou degradaci nez ze nebyli stazene.

ja to resil tak, ze jsem mezi clanky dal silikonovy plat asi 1mm silny a clanky po osmi kusech dal k sobe a zafixoval preklizkou a zavitovkama. Nestahoval jsem to na silu, jen tak aby to drzelo tak jak jsme je tam dal. Clanky mam v kovovych truhlach a myslenku jsem mel takovou, ze kdyz bych truhlou hybal, aby se mi clanky nehybaly a nenamahali terminaly. Nevim jeslti bych truhlu dokazal odnest s nekym celou, mozna pri nejake nouzi ale na to sem nemiril. Spis tak, ze kdyz tim hnu ve sklepe po zemi aby se mi neco neutrhlo. Ale asi to jsou stejne jen zbytecne strachy :)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: montáž aku packu

Příspěvek od kodl69 »

silikon není moc pevnej, já mezi články dával 0.5mm sklolaminát izolace, nahoře mi to přesahuje i mezi nepropojený strany svorek, taky kousek bezpečnosti proti náhodnýmu zkratu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: montáž aku packu

Příspěvek od bahora »

konva30 píše:
mopadzi píše:Zdravím
konečně jsem se dostal k montáži... mám 16ks 200Ah wide článků. Otázky pro znalé
1.musím články stáhnout svorníky k sobě? proč?
2.pospojování článků nechci dělat Cu pásky, kvůli mechanickému namáhání vývodů. Nevíte kde se dá sehnat
Cu pletence z drátků 0,1mm bebo hotové silové propojky?
3. Jaký doporučujete průřez propojek pro tyto články
Děkuji a přeji hezký slunečný den
Zdravím všechny přítomné. Rád bych znovu otevřel dotaz v bodě č.1
Jak je to s tím stahováním baterek k sobě? Nechávat mezi nimi větrací mezery, nebo stáhnout přímo kus na kus celou plochou? Nikde sem odpověď nenašel. Předem díky.
Pokud chceš články stáhnout tak tam vzduchovou mezeru udělat z principu nemůžeš.
Naopak se vkládá mezi články pružná podložka silikon/guma a nebo nehořlavá izolační třeba sklotextit.
Stažení nemá za cíl udržet tvar/geometrii obalu baterie, ale udržet rovnoměrně aktivní "elektrolyt" na elektrodách, řečeno laicky.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: montáž aku packu

Příspěvek od turbyho »

Pokud se clanky nedrti na hranice svych moznosti tak stahovani opravdu netreba. Tahle manie vznikla diky nepochopeni jednoho testu. A drzi se to vazne dlouho a zarputile.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek