Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

mensí než 1Kč/kWh
2
3%
větší než 1Kč/kWh
2
3%
větší než 2Kč/kWh
1
2%
větší než 4Kč/kWh
7
11%
větší než 8Kč/kWh
5
8%
větší než 10Kč/kWh
4
6%
větší než 20Kč/kWh
12
18%
větší než 40Kč/kWh
13
20%
větší než 80Kč/kWh
5
8%
větší než 100Kč/kWh
5
8%
větší než 200Kč/kWh
5
8%
větší než 400Kč/kWh
0
Žádná hlasování
větší než 800Kč/kWh
1
2%
větší než 1000Kč/kWh
1
2%
větší než 2000Kč/kWh
3
5%
 
Celkem hlasů: 66

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:rádi pomůžeme, pošli nám pokladní knihu Tvé domácnosti. A schéma elektrorozvodů - stačí jednopólové. A nezlob se na to, že se nám nechce procházet všechny Tvé příspěvky zde na fóru abychom si pokladní knihu sami vytvořili. Zase vocud pocud.
p.s.: potom na Tebe budeme mít ještě pár záludných dotazů - jako například proč kupuješ baterie do UPS když do UPS nemáš zapojen žádný spotřebič (abychom dokázali zhodnotit zda je UPS spotřebič, nebo doučást distribuční sítě)
Pokladni kniha me domacnosti znamena co presne ? zhruba schema elektrorozvodu - stara verze. AC na sviceni uz nepouzivam. Vsude mam LED na DC. AC pouzivam jen na silove spotrebice (pracka, cerpadla - DC cerpadla oproti schematu nemam, protoze jsou drahe) Tato verze je pred rozsirenim, takze proste misto 4 panelu je tam 12. Baterie jsou trojani 4x6V. To je ale uplne jedno z pohledu schematu, princip zustava. Na UPS mam zapojeno naprosto vse. Za svou UPS povazuji menic, baterie a DCDCmenic 24/12 jako funkci takove chytre UPSky navic. Ma proste vystup nejen 230VAC ale i 12.7VDC. Vzhledem ke konstrukci takove UPS - baterie venku misto vevnitr (rozdeleni na 3 jakoby samostatne casti dohromady tvorici velkou UPS), mam moznost baterie dobijet z jinama nez jen z tama, z kama by mi uzavrena UPS dovolovala.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od camel1cz »

střídač píše:
camel1cz píše:ale tohle mi také nepříjde OK
Z jakého důvodu? Je to stav k dnešku. Co bude zítra, nechť se stane zítra.
Je jasné, co to číslo říká, ale není to "Náklad na vyrobenou kWh v mé FVE"... už jen proto, že je to živá veličina a už tím kliknutím na hlasovátko lžete - a návštěvník tohoto fóra za půl roku uvidí bludy (každý hlasující udává cenu v jiném čase, po jiné době provozu, ...) - to jsou absolutně neslučitelné hodnoty.

Anketa z principu zachycuje názor nebo stav porovnatelných veličin/lidí/stavů.

Ale už jsem to tu psal vedle - podle mého každý z nás ví, jak to je a vůbec není důležité, jaký subjektivní motiv máme. Spojuje nás zájem o stejnou věc a tyhle debaty jsou na prd :)

Nebudu už do toho šťourat - navíc, když nemám FVE abych mohl tlačit svůj jediný a správný náhled na věc :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od PavelR »

Jinak ani zivotnost nema vliv kdyz neco odejde tak to koupim znova a tim mi zas o neco vzroste cena za kwh. S dalsi vyrobenou kwh bude zase klesat.
Ta cena je proste kazdym dnem jina, ale co ma cenu pro jednoho nemusi mit cenu pro druheho.Kazdy ma na to proste jiny nazor smirme se s tim a ve finale je to dobre. Bylo by sileny kdyby vsichni meli stejny nazor na vse. Uz je to jen zabomisi valka.

Kaslu na cenu a vypocty dneska slunce sviti a ja jsem happy. :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od střídač »

camel1cz píše:a návštěvník tohoto fóra za půl roku uvidí bludy (každý hlasující udává cenu v jiném čase, po jiné době provozu, ...) - to jsou absolutně neslučitelné hodnoty.
Pokud sem někdo přijde za půl roku a bude to považovat za aktuální vyhodnocení, pak je mi líto, je to pitomec a s tím se nedá nic moc dělat.

Moje cena je ovlivněna tím, že jsem si v minulém měsíci dost koupil a zatím nezhodnotil. Odhaduji, že i když sem někdo přijde za půl roku, tak se můj výsledek o mnoho nezmění, Nebude to 100 ale jen 93, snad.

Prostě komu panbůh nenadělil má smůlu. Zkus vybočit z řady.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Lidi k temto debatam.. prosim nebrat to v zadnem pripade jako nejakou hadku nebo tak.. Ano, je to delsi, protoze se zde snazime si navzajem vysvetlit sve, casto pravda neslucitelne, nazory, ale od toho je diskuze, aby jsme mozna dosli k zaveru ze skutecne kazdy z nas srovnavame nesrovnatelne, nebot situace kazdeho z nas je jina v jinem case a jine fazi pokrocilosti.

Je mi jasne ze se nekterym ctenarum zda mozna podle vypisu na hlavni strance tato tematika ted vice ziva, nez by byli schopni pojmout a zkonzumovat. Uvazuji o funkci (a uz za rogera jsem mel na to napinky), ze na hlavni strance udelam osobni nastaveni pro prihlasene, kde bude mozno temata, ktera dotycneho uz unavuji, skryt. Samozrejme si tak dotycny urizne kontinuitu a pokud se po dlouhe dobe vrati, tak z toho bude mit hokej, a mozna se nedozvi, proc se doslo k tomu, k cemu se doslo, ale to uz je na kazdem.

Ja kazdopadne zachvili dokoncim tu svou grafiku, kterou mam rozpracovanu na tuto tematiku a zachvili to sem zkusim dat a budu rad za nazory. Me to tedy osobne dost zajima tato tematika. Verim ze jineho to muze unavovat. Respektuji to. Jsou lide, kteri se dokazi dlouhe hodiny treba divat na politicke debaty, ja bych treba zase toto nevydrzel ani vterinu.

Jinak pro znechucene nad aktivitou 2-3 temat v poslednich dnech, je tu tisice jinych temat na foru.. Vicemene nenechte se vyrusovat :)
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od RCZf »

mypower.cz píše:
brumlaj píše:
mypower.cz píše:Bohuzel hlasovat nemohu, nemam na co, nemam vyber pro me vhodne odpovedi, nebot se zde jedna o naklady na energii,
hlasovat nemůžeš, protože nechceš. Jasně je dané co máš čím podělit. Náklady související s odběrem elektřiny (tedy veškeré investice, které by jsi nedělal, pokud by jsi neměl žádný elektrický spotřebič) podělit počtem spotřebovaných kWh z FVE.
Tak mi prosim pomozte s vypoctem.. cenu me FVE, dobu jejiho provozu i postupne servisni prace a rozsireni znate. Ja stale neznam zivotnost a nevim proc baterie placam do ceny FVE, kdyz baterie bych stejne tak jednou za cas kupoval do UPSky i kdyz bych FVE nemel .. Nevim jak k cene dospet. Jsem totalne duty a v ZS jsem casto chybel. Pomuzete mi s vypoctem?
Stale tady spojujete dve ruzne veci.
Vypočet aktualni ceny Vasi energie . To je cena celeho funkčního systému vydelena tim ,cojiž systém vyrobil. Ta se bude bud v čase snižovat, nebo taky růst ,pokud budou komponenty odcházet. To je ta kterou zminuje anketa před touhle diskusi. Vzhledem ke slovickareni, ktere zde v poslednich dnech prevlada si rozhodne nemyslim , že se jedná o duplicitni tema.

Druhou úplně samostatnou stánkou je ekonomická návratnost.
Vzhledem k tomu, že již předtím jste měl nergii zalohovanou , započítává se tady pouze změna zdroje energie (provoz a amortizace elektrocentrály za panely regulaci a kabeláž ) Rovněž se nezapočítavají věci, ktreé nejsou přímo spojeny s výrobou ( přeněji s přeměnou ) energie (monitoring a pod.) Takže ve vasem připade ,i kdyz cena vasi energie bude dosti vysoká, tak ekonomická navratnost vasi investice bude celkem rychlá.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

lidi , už mě tímhle začínáte docela srá* :evil: . Radši toho už nechte ať později něčeho nelitujete :wall: .

Skrátka tu sou dvě základní skupiny "solárníků" - jedni co utratili peníze za FVE systém a jiní co investovali peníze do FVE systému .

Přestaňme se navzájem přesvědčovat o "své" pravdě a radujme se ze *sun* a že nám to co sme si vytvořili k obrazu svému funguje . Debatujme jak svá díla zlepšovat , tunit , šperkovat atd. :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Pro ctenare tohoto takrka duplicitniho vlakna k jinemu vlaknu, ktere vzhledem ke zdejsimu pojeti svobody nemohu zamknout a tema smerovat do puvodni diskuze, bych si dovolil linkovat na mou vyse zminenou grafiku v puvodnim tematu a vyzvat k dalsi diskuzi o konkretni situaci konkretniho systemu, pripadne diskuzi, jak to kazdy vnima.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 544#p29540

Predem diky za reakce.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Ad anketni otazka .. po uvazeni ji vnimam jako velmi spatne polozenou. Mozna to samozrejme leckdo vnima jinak.

Hypoteticky .. dnes jsem dostal jako darek novy panel 230Wp a malinky regl s vystupem 12VDC kdyz je dostatecna šťáva z panelu. Naklady na vyrobenou kWh v teto me FVE jsou 0. Nezlobte se na me.. Dostal jsem to darem. Ta otazka je zcela spatne polozena. Jednu kWh z takoveho systemu vyrobim za nula korun a za dobu od 5 hodin, kdyz ho vystavim kolmo na ostre slunce, po nekonecno, kdyz panel bude lezet v garazi clankama dolu.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od PavelR »

pokud jsi to dostal darem tak to je samozrejme cista 0 z toho darovaneho systemu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

No a jeste me v te souvislosti napada jedna vec.. Je to cista nula take v pripade, ze jsem to nedostal uplne darem ale za 1 den sveho casu venovany nekomu dle toho jak potreboval? Treba upravy na webu, nebo hlidani ditete, rezani dreva, prace na stavbe nebo jak to je v tomto pripade?

Chci tim dojit k tomu jestli tedy "naklady na vyrobenou kWh" jsou pouze v momente ze za FVE platime penezi.

A samozrejme toto meritko, tedy jak jsem napsal, tak jak je otazka polozena, v podstate netusim k cemu je tohle meritko pouzitelne, nebot ta doba tam prave neni zahrnuta.. pokud uz teda nejake naklady maji byt. Jestli ma vysledek tehle otazky slouzit jako porovnani s cenou z ds, nebo s virtualni - jaksi vypoctenou - cenou ostatnich FVE jako srovnavaci meritko ucelnosti a miry vyuziti investice, bez ohledu na cas, za ktery FVE vyrobi jednotku energie, nebo jak to je tedy .. Prakticke vyuziti tohoto meritka nejak postradam. Nebo ho teprve najdu :)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od PavelR »

mypower.cz píše:No a jeste me v te souvislosti napada jedna vec.. Je to cista nula take v pripade, ze jsem to nedostal uplne darem ale za 1 den sveho casu venovany nekomu dle toho jak potreboval? Treba upravy na webu, nebo hlidani ditete, rezani dreva, prace na stavbe nebo jak to je v tomto pripade?

Chci tim dojit k tomu jestli tedy "naklady na vyrobenou kWh" jsou pouze v momente ze za FVE platime penezi.

A samozrejme toto meritko, tedy jak jsem napsal, tak jak je otazka polozena, v podstate netusim k cemu je tohle meritko pouzitelne, nebot ta doba tam prave neni zahrnuta.. pokud uz teda nejake naklady maji byt. Jestli ma vysledek tehle otazky slouzit jako porovnani s cenou z ds, nebo s virtualni - jaksi vypoctenou - cenou ostatnich FVE jako srovnavaci meritko ucelnosti a miry vyuziti investice, bez ohledu na cas, za ktery FVE vyrobi jednotku energie, nebo jak to je tedy .. Prakticke vyuziti tohoto meritka nejak postradam. Nebo ho teprve najdu :)
v tom pripade zalezi na kolik si cenis praci vykonanou k tomu aby jsi byl obdarovan.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

za takovychto podminek, kdyz budou nabidnuty, tak si sve prace cenim na 0 korun. :D To znamena ze nejspise tedy v tomto pripade abychom nejakou cenu vytvorili, budeme muset se zeptat toho, kdo nam to za praci dal (protoze my si sve prace cenime na 0,- Kč) a ten nam cenu nerekne. co pak ? Pak leda nejakou cenu vymyslet ... Protoze tady uz jsme asi s nacenenim v koncich. :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od brumlaj »

To je o tom, zda do toho svou praci chces zapocitavat. Dle meho to delas pro sebe, tak nee. Jo kdyby Ti kvuli budovani utekl drive domluveny kseft, to je jina, to si klidne cenu prace zapocitej. Taky mne serou kecy kdy někdo chytry rekne "kdyby jsi radeji delal co Te zivi, tak si to muzes koupit". Jenze o tom to je, ja si to nechci koupit (duvody muzou byt ruzne) a tak to delam ja. Jinym to nauctuji, ale voni si to stejne nekoupi (z ruznych duvodu ;-) ) takze bych lezel na brichu a kynul jeste vice. Nebo se potil v posilovne za kterou bych jeste platil..... takze za mne - vlastni cas s vysledkem pro sebe se nepocita (i bartr).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od atom »

Jestli to má být (komplet cena pořízení výrobního HW)/(vyrobeno kWh) tak aktuálně jsem někde na 43 Kč/kWh.
Za pět let budu pod 10Kč a za deset let pod 5Kč. No, a potom už jsou jen samá pozitiva a sociální jistoty :D .
Tím bych řek, že se mi časem tenhle koníček pravděpodobně vyplatí, pokud se nečekaně neposere některá dražší věc, ale nic dražšího tu nemám. Jediná věc výrazně nad 10000,-Kč je LifePo4 baterie.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od PavelR »

Filipe pokud si svou praci v tomto pripade cenis na 0,- tak netreba poptavat darce to uz je jedno. V tomto pripade jsi hepy a mas HW a z nej plynouci energii zdarma.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od ixo »

Atom: to ti vychádza príjemne. Mne to po 551 dnoch prevadzky vychádza 168 Kc / kWh. Úplný detail tu:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... Ramc#gid=8
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

139, ovsem co tahle hodnota rika.. to fakt nevim. Tuhle castku dozajista nikomu za dodanou el.en neplatim. Rozhodne ne za energii. Srovnatelne s DS to neni. Je to nejaky pomer, kterym mozna muzeme porovnat jak kdo moc do sve FVE investuje. Tomu to bude skakat nahoru. Taky jak moc mu to vyrabi - jak ma dobre umisteni a zastineni panelu, tomu to pujde dolu pomaleji, kdo ma horsi pozici. Tzn pomer jakysi, cehosi v hromade, hrusko jablko pomerancovy juice. Multivitamin :D. Bude ten pomer mit lepsi ten, kdo ma lepsi znamosti a zdroje levnych funkcnich komponent. Je to jakysi ukazatel, ale co s tim srovnat... DS? Nebo spis FVE mezi sebou z pohledu sikovnosti, ekonomickeho umu a kontaktu jejich majitelu. nevim ..
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od vata »

Zdravím, výborně, cena/výroba je zajímavý ukazatel! To mě nenapadlo, počítám zatím jen návratnost - kombinace hypotetické úspory (cena za neodebranou el), průměrné denní výroby a času. Tohle z dovolením použiju do svých ekonomických statistik :)
No ale je to potřeba ještě podepřít ukazatelem soběstačnosti, aby ty statistiky působily optimisticky :) Protože naše FVE máme především pro radost, že ano.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

No a pokud nebudu uvazovat celou FVE a 170K naklady na prvni 800Wp FVE, ale jen 39K na druhou FVE, vykonove silnejsi FVE 1080Wp, tak jsem na nejakem pomyslnem pomeru 58 za kratsi dobu nez u prvni, mene vykonne FVE s horsimi cenami. To znamena u teto FVE lepsi pomer sikovnosti a lepsi kontakty (lepsi ceny) pri vyssim vykonu. Cena energie mi tam stale unika.

Mimochodem... nikdy se pri tomto typu vypoctu nedostaneme na cenu zdarma, protoze 39000,- / 39000 kWh = 1. 39000,- / nekonecno kwh se znacne blizi 0 ale stale to neni absolutni 0. Pokud ma FVE ale vyrobi 39MWh, tak to jako cena za kWh ani naklady na kwh rozhone uz davno 1 neni.. Prinejmensim srovnatelne je 6,-/kwh. Pokud tedy rozpocitame 6kc/kwh musela by ma FVE2 vyrobit 6.5MWh, aby se na usporach jakoze zaplatila. Za jak dlouho, to zalezi na pocasi nebo na me spotrebe. V kazdem pripade stale za el.en. nikomu neplatiiiiiiim, takze cena me el.en. je 0 at je vypocet jaky chce a i kdyby se kdo treba na hlavu stavel :D.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek