Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od prochazka85 »

zdravim, snazim se domu vybrat novy stridac, proto by me zajimal jak jste spokojena se svym voltcraftem?
Je to jeden z mych kandidatu a tak me zajima nazor uzivatele.
Dekuji.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Zdravím, od února používám Volcraft SW 1200-12V, místo původní 600W verze. Pozor, nemám SWD, ale SW http://www.voltcraft.cz/12v-230v/sinuso ... w-1200-12v.
Spokojenost.
Podobně jako u té slabší verze, nevím o něm, zkrátka funguje jak má, ledničku rozbíhá bez potíží, dost citlivá elektronika na něj jede, i čerpadlo nebo bruska nebo všechno naráz :). Většinu času jede nonstop. Ventilátor zapíná na chvíli jen při náběhu ledničky, jinak je potichu. Hřeje pouze mírně. Nekope :)
DC okruh mi znatelně ruší, zvláštní věc, už jsem tu o tom psala, jen při zatížení notebookem 6710b, resp. jeho displejem. Jinak nepoznám, že měnič jede, samozřejmě až na události vysokých náběhových proudů.
Narozdíl od SWD verze má uživatelem vyměnitelné pojistky (autopojistky). Vypínat jej lze i dálkově signálním relátkem, takže ochranu proti podpětí baterie lze automatizovat.
Uvažovala jsem původně o MW měniči, ale vzhledem k tomu, že ten lze dálkově vypínat jaksi dost komplikovaně počítačem, a vůbec mi připadá příliš sofistikovaný a v klidu dost žravý, zůstala jsem u Conrada.
Nevím jak u jiných měničů, ale vzdálenost mezi póly DC vstupu je dost malá na to, abych tam mohla bezpečně mít taková ta kravská M8 kabelová oka na 35mm kabel, která se na kabel upevní skrze šrouby. Musela jsem kvůli tomu přejít na 25mm kabel a na krimpovací oka, protože 35 oka nejsem schopná na kabel nalisovat ani omylem. To je práce už pro kováře...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od prochazka85 »

Dekuji za odpoved. Jestli tomu dobre rozumim, pokud by jste stale pred rozhodnutim jaky stridac poridit v teto cenove urovni, koupila by jste si ten samy :)

Jeste jedna podotazecka, jak se stridac chova pri male zatezi treba 9w (napr. led zarovka)?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Ano, koupila. Mimochodem, v téhle cenové kategorii nemá příliš konkurenci, snad jen o něco dražší MeanWell.
Bohužel, ohledně těch malých zátěží - nevím, nejmenší zátěž na AC straně mám v desítkách W, všechno menší jede na DC. Hmm, kromě spínaných zdrojů různých nabíječek, ale ty si taky nestěžují.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od prochazka85 »

supr, tak ho asi koupim taky, on MeanWellu jsem uvazoval jako o vaznem kandidatovi bohuzel me odradili
bourbonovi prispevky o tom jak mu odchazeji.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

Volcraft môžem tiež doporučiť.Mám síce SWD 1200/24,ten nemá problém či je na výstupe zapojená samostatne 3W ledka alebo chladnička.A spotreba na prázno je 6W.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od prochazka85 »

tak jsem neodolal a koupil SWD cenovy rozdil byl nepatrny a parametry lepsi, tak snad jsem neudelal chybu.
V kazdem pripade dekuji za vase prispevky do diskuze
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

:D No a už sme traja čo vlastnia Volcraft *sun*
Mám dokúpené aj dialkové FB-02 SWD tiež fajn http://www.conrad.cz/kabelove-dalkove-o ... wd.k513134
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

No, asi máte pravdu. Nevím, proč jsem sáhla po SW sérii, protože SWD ji překonává - ten standby pod 1W je luxus. Tak ať slouží :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Zdravím,

uff, upgrade na automaticky přepínač sítí.
Za pomocí lugeho a především berta jsem nakonec dospěla ke konečnému zapojení a komponentám. Ještě jednou díky za pomoc.
Výsledkem je dvojstykačový přepínač s elektrickým a mechanickým blokováním. Sáhla jsem po zajímavých stykačích od Schracka s klidovou spotřebou pod 5W http://eshop.schrack.cz/stykace-a-motor ... 30vac.html. Řídící obvod: jednopólové časové relé napájené měničem, jehož NC tvoří další z blokovacích spínačů cívky stykače DS.
Přepíná to velmi rychle, teoreticky nejrychlejší přepnutí by mělo být kolem 12ms, doufám, že to není příliš rychlé.
Příští týden to ještě zdokumentuju.

Bohužel, stykače se sice vlezly do 5 pozic v rozvaděči, nicméně budu muset opižlat masku rozvaděčové skříně, protože jsou vyšší než standardní komponenty... Nechci předjímat výsledek, trochu se toho ale děsím :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od prochazka85 »

schematko by nebylo? :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Bude, i fotky udělám. Jsem si naschvál ty stykače odfotila tak, aby bylo vidět, jak funguje to mechanické blokování. Během příštího týdne se to chystám zdokumentovat. Po prvním dni provozu musím říct, že stykač nijak nehřeje ani nijak zvlášť nevrčí. Jen při přepnutí to pěkně zarachotí.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od matej »

vata píše:...protože 35 oka nejsem schopná na kabel nalisovat ani omylem. To je práce už pro kováře...
Není problém :-) Na pevnou podložku (nejlépe kámen, beton) položit roxor, nebo podobnou kovovou věc o průměru kolem 1,5 až 2cm. Na to položit konektor s nasunutým kabelem, na tom přidržet druhý roxor a už zbývá jenom kladivo :yes:
Přes takový spoj může téct 100A a vznikne na něm úbytek pod 3mV :-)
Pravda a Láska zvítězí!.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od joseff »

Predbehl jsi me mateji:)

Jen pozor na prsty, kazda rana vedle boli...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Stykačový přepínač sítí

Příspěvek od vata »

Takže schema automatizovaného přepínače: U 1K2 a 2K2 mě ujely čáry, jsou to samozřejmě NO kontakty.
Schema
Schema
Stykače před montáží: Ten bílý zobáček dolního stykače pasuje do stykače nad ním a realizuje ono mechanické blokování. Jejich potíž je rozměr: čumáky stykačů nepasují do masky rozvaděče, takže ten mám teď až do doby, kdy budu mít chvilku na rozpižlání, otevřený.
Stykače
Stykače
Stykače a časové relé v rozvaděči: Stykače zabírají 5 pozic. Relé jsem vtlačila mezi svodič a jističe... Montáž jsem dokončovala pozdě v noci, došly mi barevné kábly, takže jsem už pak mírně improvizovala.
Detail rozvaděče
Detail rozvaděče
Komponenty se dají koupit v eshopu Schracku ale chce to trochu trpělivosti, projít jejich registrací.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od Toul »

Krásná práce, doufám že to bude sloužit bez potíží.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

:yes: Pekná prácička,teším sa s Vami.A aké je to vlastne jednoduché.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Díky :)
No, pěkná prácička - to ani ne, prostě nemám tu zručnost.
Pro ty, kteří si taky prochází tou rozhodovací anabází ještě doplňuji, že ryze elektrické blokování běžící na menších a méně žravých stykačích jsem opustila, protože na první pohled hezkým instalačním stykačům od Elkolepu chybí podrobnější dokumentace, která by mě přesvědčila, že jejich NC kontakty lze použít jako blokovací. Data nedodal ani výrobce na požádání - ani mi neodpověděli. Mezi námi, ty jejich stykače vypadají spíš jako relé...
Tyhle stykače od Schracku nejsou o nic dražší než ty naše instalační, jejich nevýhodou je snad jen ten rozměr, který můj rozvaděč zaskočil.
Původní (a lugem např. ověřené) schéma, kdy (časové pokud i elektrické blokování) relé K3 spíná K1 a shazuje K2 jsem musela nahradit, když jsem při oživování zjistila, že jsem omylem objednala relé pouze jednopólové a po přepnutí na DS to tam zamrzne, protože start měniče neshodí K2.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vanous »

Toto vypadá zajímavě, hlavně díky mechanickému blokování. Již jsem opět zpět z cest (tentokráte z příjemných, z dovolené s rodinou) , tak si to po večerech nastuduji :)
Díky
P.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Toto vypadá zajímavě, hlavně díky mechanickému blokování.
že ano. Většina stykačů s mechanickým blokováním s kontakty 3+1 jsou už velké potvory na velké proudy a s velkým přídržným odběrem. Pro mou domácnost mi tenhle nejmenší stykač bohatě postačuje. Jen prokousat se tou jejich dokumentací je hrozná věc, mají ty katalogy tříděné podle kategorií parametrů, ne podle produktů, takže abyste zjistili o jednom stykači všechno, musíte si kvůli tomu stáhnout celý katalog. No a naše eshopy nemají tyhle schrackové speciality zrovna v sortimentu, takže nakupovat se to dá asi nejlépe u výrobce, a to není zrovna nejrychlejší. Ale nakonec se mě tam jeden obchodník pod mlhavým příslibem dalších nákupů ujal :)
Taky mají v eshopu zrovna u tohoto stykače chybu - odkaz "mechanické blokování" vás pošle na jakési klemy, toho bych si nevšimla, ještě jednou díky berte za upozornění :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek