1160Wp Jílové u Prahy

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

1160Wp Jílové u Prahy

Příspěvek od ResHacker »

Tak se taky přidávám se svou troškou do mlýna. Systém chci umístit na menší ale dá se říci že trvale obydlenou chatu situovanou na osvětleném místě s polovinou střechy na jih a sklonem cca 30°. Systém jsem původně navrhoval s ohledem na maximální investici ve výši cca 15tis Kč a za předpokladu, že panely si vyrobím z článků sám. První 90Wp panel jsem úspěšně dokončil, naskytla se mi taky poměrně výhodná koupě 7mi ks 12V/120Ah běžných Varta akumulátorů a můžu říci, že jsou v dobrém stavu. Pořídil jsme levný regulátor 12V/30A od GM electronic, baterie jsem propojil paralelně 35mm svářecím kabelem a připojil nějaký 300W měnič, co jsem tu našel. Takle jsem fungoval přes léto naprosto bezproblému až do chvíle, než nám do hromosvodu prdnul blesk a mě to odpálilo ten měnič - byl v něm připojený delší prodlužovák s dalšími spotřebiči. Na prodlužováku se nejspíš naindukovala napěťová špička způsobená průchodem proudu hromosvodem a milý měnič odpálila stejně jako ony spotřebiče (škoda cca 5tis Kč). Do té doby jsem ale přes měnič napájel 2-3 notebooky které u nás běží a semtam nějakou tu nabíječku a osvětlení 16W úsporka, panel měl co dělat aby to utáhl a baterii dobíjel. Poté se mi naskytla výhodná koupě 2ks 190 a 4ks 195Wp panelů, které už mi říkají pane a momentálně čekají na montáž na střechu.
Ještě odbočím...Jelikož je nás na chatě více, spotřeba elektriky je tu poměrně značná, stále musí jet mrazák a lednice, které berou kontinuálně cca 300W, pak se tu vaří a peče na elektrice, dále osvětlení, rychlovarka, mikrovlnka a další...no prostě jetoho hodně. Okleštit by se něco dalo, ale třeba ten mrazák s lednicí tu běžet musí...Čili systém budu postupně zesilovat a dovybavovat podle financí, proto mě tu prosím nesuďte, že ho od začátku buduji bez rozvahy - ono by nebyl problém to vyprojektovat a vymyslet na míru, ale půl mega na to nemám.
Další věc je, že ho chci celý stavět hybridně - resp. jako "chytrý" ostrovní systém který bude do konkrétní zásuvky dodávat proud pokud bude dostatek energie buď ze sluníčka nebo v akumulátorech a pokud ne, jednoduše přepne na ČEZa a dokud se neobjeví Slunce a baterie trošku nedotlačí, nepřepne zpět na měnič...toto je můj cíl.
Nějaká návratnost a další ekonomické propočty mě až tak nezajímají, mám elektriku a kutění jako koníček a toto je taková má větší hračka, navíc s bonusem, že produkuje energii a užitek.
Prozatím tedy funguji na již zmíněných akumulátorech, které se snažím vybíjet max o 10% a pak stop - spotřebu hlídám zásuvkovým elektroměrem a pokud při slunečném dni spotřebuji 1kWh tak už vypínám a čekám, než se baterie dobije.
Panely chci zapojit vždy 2 do série a tyto série zapojit paralelně. Výsledek bude zdroj s MPPT body cca 75V / 14A. Dále plánuji pořídit regulátor Midnite Classic 150, který splňuje všechny mé požadavky, a to i v případě dalšího rozšiřování a úprav systému. Dále chci pořídit 4 12V/90Ah packy baterií LiFeYPo4 namísto stávajících olov...přecejen to pak bude úplně jiný hukot no a zatím pořídím nějaký 2,5 - 3kW měnič - třeba od Hüntermannu a poté s LiFe bateriemi už bych komplet přešel na 48V systém pravděpodobně s měničem MeanWell TS3000....poté už bych dále přidával panely a baterie dle finančních možností..
Abych nemusel vše řídit ručně dle stavu nabití a sluníčka, přemýšlím o řešení inteligentního řízení např pomocí Arduino mikro-počítače nebo něčeho podobného. Dále co se týče toho blesku, nehodlám již nic podceňovat a před vstupy regulátoru a za měnič doplním přepěťové ochrany fy. Saltek.
Průběžně pořízené fotky postupně přiložím...teď se do mě pusťte se svými návrhy, připomínkami a vším, co může pomoci :)
Wattpeakům zdar :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 1160Wp Jílové u Prahy

Příspěvek od bert »

...už bych komplet přešel na 48V systém pravděpodobně s měničem MeanWell TS3000....
Ja by som Vám odporučil radšej MeanWell TN3000 http://www.meanwell.co/assets/data/TN-3000-spec.pdf. Má v sebe pre Vás možno nevhodný 30A solárny nabíjač, ale hlavne má zabudovaný by pass. Dá sa používať v režime UPS, alebo ako menič pre solárny systém. Preklopí na sieť do 10ms, ak je nedostatok v batériách, alebo ak sa Vám ho podarí zaťažiť cez 200% (6000W). Obsahuje tiež nabíjačku, pre dobíjanie batérií zo siete. Mal by sa dosť dobre prispôsobiť ku konkrétnej zostave. Ja mám zapojený jeden(24V verziu) asi tri dni. Zatiaľ som sa nedostal k nastavovaniu(keď je čas, ešte stále niečo pripájam a nemám čas vyrobiť si komunikačný káblik a hrať sa s počítačom).
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1160Wp Jílové u Prahy

Příspěvek od ResHacker »

Děkuji za tip, taky jsem o tomto řešení uvažoval....Dají se na něm ale nějak naprogramovat napěťové úrovně - kdy už odpojit a kdy zas připojit zátěž na baterie? Samozřejmě s nějakou hysterezí, aby to furt nepřepínalo jak blázen....za tu investici 4000Kč bych vlastně využil funkci měniče pro solární systém (něco jako reverzní bypass), protože by se to mělo chovat tak, že primárně jedu z baterek a sekundárně pokud napětí klesne pod určitou mez tak pojedu ze sítě.....zjistím o něm něc více, zda by mi problém vyřešil...

edit: tak se dívám na specifikaci a nevím nevím, spíš asi by se mi líbilo ovládání obyčejného měniče řady TS pomocí toho počítače, který by se zároveň staral o přepínání Bypass / aku s měničem....vše bych si tam nastavil sám...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek