Spojeny zaporny pol u oddelenych FVE

Diskuze, rady, nápady, postřehy v oblasti alternativních zdrojů energie, elektrorozvodů, elektrozařízení, regulace, komponent a úsporných spotřebičů.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4928
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Spojeny zaporny pol u oddelenych FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj, jelikoz baterie v BAT1 jsou v mem pripade skoro pred smrti, jedu ted uz nekolik dni jen na BAT2, ktere se zatim drzi jeste schopne a baterie v BAT1 jsou pouze udrzovany aby uplne nesesulfatovaly dokud nekoupim nove pro tu prvni vetev. Co me ale dneska prekvapilo je to ze se napeti na BAT1 hybe podle toho jak je zatizena BAT2. Na tomto grafu dole je to krasne videt:

Obrázek

V patek v noci (Fri) cca do 21 (pak sem sel spat) jel na BAT2 stridac napajejici osvetleni, muziku a 13W philips monitor, zaroven pri tom NTB, wifi, switch na 12V rozvodech z te same BAT2 + DC DC menic. Pak po 21 zustal jet NTB, wifi, switch + stridac naprazdno.
BAT1 je v tomto pripade uplne rovna celou noc, nic k ni nebylo pripojeno krome spolecneho minus a solarniho regulatoru.

V sobotu v noci (Sat) cca od 20 do 23 k te same zatezi co byla v patek pribylo Intel Atom MiniPC pres 19V DC DC menic + AOC LM720 LCD monitor opet na 12V rozvodech a cca 21:00 bylo nachvili uspano (suspend to ram) a pote zase probuzeno. Ve 23:00 se opet slo spat, zustal jet NTB, wifi, switch + stridac naprazdno.
BAT1 v tomto pripade zhruba kopiruje prubeh na BAT2 ale jen tehdy, kdyz je zapnuty miniPC s monitorem.

Je pricinou spolecne minus? A dokaze mi to nekdo trosku osvetlit at vim proc se tomu tak deje? Znamena to ze proud tece skrz to spolecne minus i z BAT1? Popripade ma to vliv na neco? Da se tomu nejak zabranit i kdyz zatim potrebuji spolecne minus kvuli mereni napeti?

Aktualni zapojeni (bez zakresleneho jisteni) je tu: http://mypower.cz/docs/rozvadec-schema.png
matej
Příspěvky: 824
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Re: Spojeny zaporny pol u oddelenych FVE

Příspěvek od matej »

Děje se tak z důvodu úbytku napětí na mínusovém vodiči vedoucím od BAT2 k zátěži, který je patrně společný i pro BAT1 (anebo aspoň jeho část). Proud z BAT2 do zátěže vyvolá na propojovacím záporném vodiči úbytek napětí, který - protože je na něj připojena i BAT1 - způsobí zdánlivý pokles napětí také na BAT1, i když z/do BAT1 neteče žádný proud. Kličovou roli hraje místo připojení svorky mínus Vellemana.
Odstranění tohoto jevu je jednoduché - použít hvězdicové zapojení mínusových kabelů, to znamená - všechny mínusové kabely musí být spojeny v jednom jediném bodě, a nikde jinde. Do tohoto společného bodu bude připojena i mínusová svorka Vellemana.
Pravda a Láska zvítězí!.
perys
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 30, 2011 10:06 pm
Re: Spojeny zaporny pol u oddelenych FVE

Příspěvek od perys »

souhlasim s matejem_bb, spojení zemí do hvězdy pomůže. a ještě bych zrušil ten minusový můstek nad regulátory.
ale i kdyby vše zůstalo jak je, mělo by pomoct přepojit zem Wellwmana mezi regulátor a bat.
tam je asi i zemněn miniPC pokud se nepletu
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4928
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Re: Spojeny zaporny pol u oddelenych FVE

Příspěvek od mypower.cz »

miniPC neni nijak specialne zemeno, je pripojeno pres DCDC menic (12V->18V) a ten je pripojeny na 12V rozvody napevno na bat2. A jeste se do toho planta jedna vec, ze veleman ma spojene minus s kostrou USB kabelu. takze i kdyz spolecne minus pripojim k jednomu mistu podle hvezdicove topologie, tak porad existuje jeste cesta pres ten USB kabel z Velemana do notebooku (NTB). NTB je taky pripojen na DCDC menic, pro zmenu ale na 12V -> 19V. Mam 2 DCDC menice, jeden mi vyrabi 18V (wifi+minipc), druhy 19V (NTB)

EDIT: Kdyby neexistovalo to spojeni minusu pres USB kabel tak by sla vytvorit cista hvezdicova topologie. Takhle to je jeste pres notebook a DCDC menic a uz to neni cista hvezda. A nebo si to musim jeste nakreslit at v tom nemam gulas :)
perys
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 30, 2011 10:06 pm
Re: Spojeny zaporny pol u oddelenych FVE

Příspěvek od perys »

zemní smyčka přes USB je sice technická nedokonalost, ale nemělo by to mít na svědomí tu chybu (ovlivnění) měření.
jednoduše lze zjistit v průběhu měření tak, že se na nějaký čas nechá notebook bez napájení (tj. jen vlastní aku). Pokud chyba měření přetrvá, zemnění nbooku je v tom nevinně.
spíš zkuste přehodit tu zem Wellemana až za regulátor (k bat), jestli to je technicky schůdné

Zpět na