FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od MilanK »

Přivezl jsem panely s popraskaným sklem navíc i dírou v panelu inzerát je tady na foru v bazaru.
Jedná se o panely SCHOTT Solar Poly 240 V mpp 30.4 V - V oc 37.3 V - I mpp 7,90 A - I sc 8.52 A

Provedl jsem pár měření bylo to včera kolem 15h Napětí na prázdno bylo 41V max proud co jsem z toho dostal 4A.
Panely mají komplet popraskané sklo jsou vyduté. Propojovací sběrnice jsou neporušené a vždy dva články v místě díry mají kus článku pryč. Jinak komplet všechny články jsou popraskané ale ne po celém rozměru jen je třeba v článku mikro prasklina 3cm uprostřed atd. Není to vidět já jsem je prosvětloval pak se to ukáže. Popraskání článků podle všeho způsobilo sklo po prasknutí nastalo pnutí a tím i to vydutí panelu. Na další měření včera už nebyly podmínky a dnes je taky mrtvo.
Jinak není žádná šance to sklo z panelu dostat eva folie to drží velmi dobře pokud se podaří kousek skla dostat jde to i s článkem.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od solárník »

4A vypadají jako nesmyslně vysoký proud, ale patrně zapracovaly překlenovací diody a ta řada článků, která je nejmíň polámaná a zastíněná lomy ve skle dodala do zkratu ony 4A (47% Isc). Ovšem Ump bude nízko, odhaduju někde nad 20V, záleží, kolik řad je hodně poškozených. Navíc světlu z vyššího úhlu budou lomy ve skle vadit - házet stíny na části článků. Zkus odpojit překlenovací diody v krabičce a pak zkus zkratový proud kolmo ke slunci. Bude asi podstatně menší.

Ano to je nutné podotknout, že pokud dojde při prasknutí skla k velkému vydutí, pak popraskají i články. Samotné články jsou tak křehké, že jdou zlomit i malíčkem ruky při nepatrném tlaku.

EVA fólie se lisuje ke sklu a článkům při 145°C. Teoreticky, kdybys použil (opatrně !!!) horkovzdušnou pistoli (nebo žehličku cca na 150°C), tak by se sklo od EVA mohlo podařit oddělit.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od Matess »

znamej chce nejaky slabsi panel s malou baterkou na zahradu na led osvetleni. Pocitam ze tento panel bude lepsi volbou jak ten ktery si vybral z tme, co?

http://www.tme.eu/cz/details/sp-10w-m/f ... ke-moduly/#
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od brumlaj »

MilanK píše:Provedl jsem pár měření bylo to včera kolem 15h Napětí na prázdno bylo 41V max proud co jsem z toho dostal 4A.
Také jsme prováděli měření prasklého panelu, v místě zdroje prasknutí důlek jako po zásahu golfovou holí (řekněme 1,5 cm důlek) ale neproděravěn. Plně osvětlen sluncem, cca 15hod. Výkon panelu 40W. Poté jsme provedli měření nepoškozeného panelu a přepočetli výkon dle počtu článků v panelu tak aby to odpovídalo poškozenému panelu. Výkon byl o 10 minut později 114W. Pro sebe tedy mám závěr: poškozený panel dává 1/3 výkonu nepoškozeného, pokud by byl ve stringu, pak strhává MPP bod mimo i u nepoškozených. Jak se změní parametry po "zatečení" prachu do prasklin je otázkou. Panel je pro mne ještě s rizikem pořezání se "zbytečně drahý" ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od solárník »

A až tam jednou zateče voda...
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od Frenky »

Souhlasim s Brumlajem, merili jsme s polu :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od MilanK »

Počasí dnes přálo tak jsem se dal do měření propíchnutého panelu. Vybral jsem nejhorší kus napětí na prázdno 36V zkrat proud 4,6A pak jsem zkusil vyřadit dva poškozené články od propíchnutí. Mělo to jen vliv na napětí a to 32V na prázdno zkrat. proud zůstal stejný. I po přerušení vedení na propíchnutých článcích jsem naměřil 22V a 4.6A. Takže přemostění poškozených článků nemá vliv na proud.
Přílohy
IMG_4639.jpg
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim.. napada me .. co tak ziskat nekde samostatne jeden clanek podobnych parametru, ktere jsou pouzity v panelu, ten propichhnuty (pokud je zasažen jen jeden) premostit novym clankem, ktery muze byt bud nad poskozenym mistem, nebo nekde uplne bokem mimo panel samostatne ? Jen takova moje uvaha, ze timto bychom to poskozene misto mohli uplne vyradit a nahradit ho novou nahradni casti, prostorove umistenou trosku jinde, nez normalne. Stejny pocet clanku se stejnymi parametry, jako jsou ty poskozene. Obvod v celem panelu by tak mel byt vlastne obnoven a byli bychom schopni z panelu jeste vymacknout co z neho vymacknout pujde :))
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od MilanK »

To by byla šílená práce nahrazovat ty propíchnuté články nemělo by to na výkon panelu vliv. Nehledě na to že ta folie defakto drží ten panel pohromadě když je sklo na kostičky a drží i to sklo.Už jsem psal hned v začátku že články jsou poškozené všechny mikroprasklinkama které vznikly roztříštěním skla jak se roztahlo a panel se vydul. Na to jak jsou poškozeny tak parametry mají solidní a není problém to zapojit serioparalerně a na ohřev vody s MPPT AC od pana Oplockého to musí stačit. Panely nechám tak jen ze zadní strany zadělám díru silnější samolepící bílou folii a ze přední strany nalepím lepidlem na autoskla sklo na rám panelů.Tudíž bude panel dostatečně ochráněn aby do něj nezatékalo. Myslím že za 300Kč ty panely stojí.
Samotné články někdo prodává na bazoši. Je tuším od Přerova.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od solárník »

Já mám stále obavu, že změřit Uoc a Isc nestačí. Tolik z toho v reálu nikdy nedostanete. Protože díky rozbitému sklu a poškozenému článku může být Ump daleko nižší. Chtělo by to připojit nějaký MPPT regulátor a změřit na plném slunci Ump a Imp.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od MilanK »

Jo to je jasné nestačí to tak měřit. Musím to prvně dát na střechu zapojit 10ks a uvidí se. Co jsem ale zkusil byl Halogenový reflektor 230V 500W připojit k jednomu panelu tak vlákno se dost rozžhavilo proud byl 0,6A a napětí 32V u panelu který na prázdno dával 36V
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od ota »

Problém, jak změřit panel improvizovaně "v poli" jsem teď řešil.
Řešení: otevřít přípojný box, na jednotlivé sběrnice přiložit žárovku 12V/55W.
Krásně se ukáže, zda je panel OK a dokonce, která část je případně slabší. Pro rychlé posouzení panelu si neumím představit nic lepšího, možná mít na té žárovce 2 krokosvorky, ona ta žárovka dost pálí do prstů.
Lepší by byla žárovka 10V/80W, ale takovou jsem mezi náhradními žárovkami v autě prostě nenašel.
Přílohy
08032014197[1].jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od solárník »

Pokud má někdo doma nějaký malý MPPT (nepředpokládám, že mají všichni záložní Tristar :mrgreen:), tak stačí ho zapojit k nějaké malé ne zcela nabité baterce a panel dát kolmo na sluníčko. Pak už stačí jen voltmetr a ampérmetr a máte poměrně přesný údaj o Ump a Imp. Je to sice pracnější, ale zase poměrně přesné.
Pokud bude u 60čl Ump menší než 25V, pak je to špatné. Po připojení k více zdravým panelům do stringu se bude ten panel v podstatě ignorovat.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od brumlaj »

solárník píše:Chtělo by to připojit nějaký MPPT regulátor a změřit na plném slunci Ump a Imp.
Měření co jsme zde s Frenkym 24.2. prezentovali nestačil? Opravdu si v této republice potřebuje každý narýt hubu sám?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od solárník »

V tom příspěvku nebylo, jak jste to měřili :) Takže MilanK neměl inspiraci. Já osobně té 1/3 výkonu věřím, protože mám za sebou podobné měření asi před 3 lety. 180W panel dával 55W ani o chlup víc. A to byl jen pavouk na skle.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od MilanK »

brumlaj píše:
solárník píše:Chtělo by to připojit nějaký MPPT regulátor a změřit na plném slunci Ump a Imp.
Měření co jsme zde s Frenkym 24.2. prezentovali nestačil? Opravdu si v této republice potřebuje každý narýt hubu sám?
To není o narytí huby. Prostě co si neošahám a nevyzkouším tak tomu nevěřím. Proč laboruju s těmi panely je to že jsem jich vzal 22kusů po 3 stovkách. Budou zapojeny pouze spolu a připojeny k bojleru a věřím že to bude ohřívat. Mám v plánu to zapojit tak aby tam bylo na prázdno 320V a zkrat proud 9A což docílím serioparalérním zapojení. Připojím to přes MPPT AC 2KW od Oplockého a uvidím. Pokud to pojede tak výsledná cena za panely je taková jak za 1kus nový a dávat k boileru 8Ks nepoškozených panelů je pro mě nesmysl.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od brumlaj »

ale no tak, nějakou elektřinu z toho dostaneš, ale po mé zkušenosti s tím kolik je práce s upevněním těch panelů (konstrukce, izolace ať to neteče atd. ...) a výsledkem je nebezpečí, že budeš mít plný dešťový odpad střepů jak budou ve větru z toho pavouka odpadat je snad nevážení si své práce a zdraví ;-) ale jo, pro začátek sic nedostatečný, ale do doby než přesvědčíš investory na další investici je to lepší než nic. A motto zdejšího serveru naplněno: "kdo si hraje nezlobí"

solárník: bylo to zatíženo GWL mikroměničem a měřili jsme proud panelem a napětí na něm. Pak obyčejná násobilka.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od Matess »

MilanK píše:Počasí dnes přálo tak jsem se dal do měření propíchnutého panelu. Vybral jsem nejhorší kus napětí na prázdno 36V zkrat proud 4,6A pak jsem zkusil vyřadit dva poškozené články od propíchnutí. Mělo to jen vliv na napětí a to 32V na prázdno zkrat. proud zůstal stejný. I po přerušení vedení na propíchnutých článcích jsem naměřil 22V a 4.6A. Takže přemostění poškozených článků nemá vliv na proud.
No to je ocekavatelny vysledek. Zkratovy proud se nezmeni, protoze to je proste zkrat a mel by byt stejny i na jednom clanku (pokud jsou vsechny v serii). Vadny clanek se pri pruchodu proudem akorat o neco vic zahreje, ale propusti ho. Ze klesne napeti o ty 2 clanky bylo vcelku jasne...

Spis by to chtelo pripojit do mppt s baterkou a merit jaky proud je to schopne dostat do baterky s clankem premostenym a bez.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od ota »

To je pořád to samé. Je to sice rozbité ale levné, tak to koupím a uvidím.
Záleží na vkusu každého, jak naloži se svým časem. Můj osobní názor ale je, že místo shánění, převážení, měření, opravování, montování a zase demontování zničených panelů je snad lepší jít na brigádu do Tesca doplňovat regály a za stržený peníz si koupit panely funkční. Nemusí být nové, stačí z druhé ruky za polovic ceny.
Měřit zkratový proud je pomůcka pouze v tom směru, že pokud pokud je jiný než štítkový, s panelem není něco v pořádku.
Taky si neumím představit jak tlačit několik desítek panelů na střechu. Pokud není pochozí tak ty panely dostanou při montáži dost zabrat a ještě více popraskají.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FV panely s popraskaným sklem zkušenosti.

Příspěvek od Matess »

souhlas.. ale jsem zvidavy tvor a tak by me to proste zajimalo :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek