6120 Wp Hodonin

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od brin »

Zkus to tady. V přepočtu cca za 53000 Kč. A bez DPH a cla, je to ze Španělska. http://www.spanishsolar.com/inverters/show.php?id=58

p.s. jedná se o ten Studer, taky do nej asi půjdu.

a nebo tady v Německu, ale je trošku dražší: http://www.solarshop.net/product_info.p ... id=1&ref=2
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

brin: Diky, tak to uz je zajimavejsi cena. Ty planujes jaky system?
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od brin »

Hybridní fotovoltaiku spíše pro zálohování systému a vykrývání aktuální spotřeby když intenzivně svítí. Bude to na baráku u rodičů. Ten studer je pro mne podmínkou, jinak asi automatického přepínání ze sítě na fotovoltaiku apod nedocílím. Počítám se 2 kwp monokrystalu měničem Morningstar, baterky LiFePo podle peněz a měnič studer co nejvýkonnější. Uvidíme...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

dnes jsem zjistil, ze v Moravskem Pisku zinkuji 1 kg za 16,- :) a udelaji to do 24 h od privezeni materialu k pozinkovani, takze neni duvodu pouzivat hlinik ...
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od MilanK »

Jinak nedoporučuju panely s hliníkovým rámem montovat na železné konstrukce. Hliník se železem se nesnáší. V místě dotyku začne silně korodovat hliník.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

MilanK píše:Jinak nedoporučuju panely s hliníkovým rámem montovat na železné konstrukce. Hliník se železem se nesnáší. V místě dotyku začne silně korodovat hliník.
Zdravím ,

to mě nenapadlo :roll: , mezi hliníkovým rámem panelu a pozinkovaným jackelem je gumová podložka a skrz šroub 8-) .
Je to dotačené jen trochu , kvůli rozdílné tepelné dilataci hliníku a oceli :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

jsou to bezramove panely, takze problem s hlinikovym ramem odpada

presto me zajima hlinik x zelezo - tedy jak moc by hlinik korodoval? rozpadl by se, nebo co by se stalo? jak by to bylo rychle?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Lui »

[

Hm....zaujímavé....

Tak to s tým hliník-železo som nevedel ani ja.... :(
Mňa by tiež zaujímalo,ako by sa to správalo....zrejme dosť rychle...

Ale hliník-meď tiež nemože byť....to viem...začne oxidovať...ak si pozrieš moje zapojenie....tak tam tiež vidno dlhé hliníkové zbernice a na nich pripojené medené vodiče....samozrejme je tam medzi nimi podložka ktorá tomu zabráni.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od MilanK »

joseff píše:jsou to bezramove panely, takze problem s hlinikovym ramem odpada

presto me zajima hlinik x zelezo - tedy jak moc by hlinik korodoval? rozpadl by se, nebo co by se stalo? jak by to bylo rychle?
Pro bezrámové panely jsem našel výrobky od firmy SCHLETTER. Zajímavé ceny
Kupoval jsem od nich konstrukci pro 5Ks panelů 275Wp 1956 × 992 × 50 mm a vyšlo to na 2700Kč
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

diky za tip
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

premyslim kam umistim akumulatory a zatim se mi zamlouva mistnost ve sklepe ve ktere je mrazak - chci se proto zeptat, zda by mohlo z nejakeho duvodu vadit, ze by akumulatory byly v jedne mistnosti spolecne s mrazakem?

Mely by to byt tyto ventilem rizene olovene baterie: http://www.fiamm.info/download/kl/sla-cz-2008.pdf
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

VOLOVO ?
Potom všem co tu bylo napsáno ?
Fiamm je mi povědomé ........ ajó , už vím amortizace 980,- Kč / kWh :uh: .

Ale jestli Vám někdo zaplatí že si je vemete , tak to je jiná :yes: .
Páč já bych jim nedal ani zlámanou gereši za ty ******* .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

VOLOVI - VOLOVO!:)

A ted vazne - mohl by byt z jakehokoliv duvodu problem ve spolecnem umisteni akumulatoru a mrazaku v jedne mistnosti?

Vhodnost VOLOVA tu prosim neresme, za urcitych podminek muze byt proste prijatelne i to co vypada na prvni pohled jato totalni blbost.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

OK ;-) .

Myslím si že by neměl být problém naskládat aku vedle mrazáku , záleží na teplotě v místnosti aby byla
v rozmezí provozní teploty aku a také na větrání (všechny akumulátory "prdí" , jedny víc , jiné méně a některé hodně) .
Celoročně stabilní teplota je ideálí :yes: .
Případná vlkost vzduchu má vliv jen na kontaky , aku. by neměla vadit , pokud nebudou plavat :lol: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

DIKY

je to sklep pod domem, teplota se pohybuje kolem 9 stupnu Celsia v zimnich mrazech a max. 19 stupnu v tech nejvetsich vedrech v lete

vetrani neni problem

s vhlkosti problem taky nebude, zvysuje se jen po skutecne vetsich destich (to je ale jen 2x az 3x do roka)

akumulatory budou asi 30 cm nad urovni podlahy
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

To je docela fajn klima :-) , a to tam budou jen baterie , nebo i měnič ?
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

menic jeste nevim kde presne bude - bylo by to vhodne i pro nej?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od matej »

Bylo. :) Platí obdobné podmínky jako pro baterky .. nižší teploty mu prodlouží životnost.
A také kvůli ztrátám na kabelech by měl být co nejblíže k baterkám.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

joseff píše:menic jeste nevim kde presne bude - bylo by to vhodne i pro nej?
Samozřejmě :yes: , krátké DC dráty , účinné chlazení , nebude hlučit v obytných prostorech . Akorát pozor na barvy !
Nebo-li v jeho blízkosti (v místnosti) nesmí být uskladněny jakékoliv hořlavé látky , v měniči něco prskne a BŮŮŮM :evil: .
Já chtěl původně aku a měnič také umístit do sklepa , takže sem přestěhoval barvy a kdoví co ještě do kůlny , pak
zabydlel baterky , měnič , nabíječku a celou elektroinstalaci okolo . No ideální podmínky : sucho , teplota 10 - 14 °C ,
hloboko ... jenže sem byl donucen nastěhovat barvy zpět - žeprej nesmí zmrznout :uh: .
Takže celej el. cyrkus teď mám ve stoupačce :roll: , dělá to sice trochu hluk , ale aspoň to mám furt po ruce :repair: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od MilanK »

Za mých mladých let jsem měl na starosti (baterkárnu) nabíjecí stanici olověných akumulátorů. Vše co bylo z železa zrezlo. Navíc při nabíjení se uvolnuje VODÍK. Sice to bylo u baterií kde se odšroubovávaly zátky ale i tak nevěřím že u těch bezúdržbových nic nejde ven mají na boku baterie odvzdušnění. Toho bych se obával že to bouchne a pozvedají se mi podlahy v domě. Pokus olovo tak dobře větranou místnost.