Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
lukashcz
Příspěvky: 1
Registrován: pon led 13, 2014 4:20 pm

Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od lukashcz »

Dobrý den,
mám následující pozemek: 2099 parcelní číslo, katastrální území židlochovice

Rád bych na něm postavil ostrovní dům, pro 4 člennou rodinu, pro celoroční bydlení.
Pozemek není zasíťovaný a v krátkodobém horizontu nebude. Bohužel se příliš do řešení ostrovního systému nevyznám, ale má představa je následující.
Topení bych chtěl vyřešit topením dřevem, vodu vrtanou studnou - otázkou, zda tam bude, protože pozemek je na kopci. Ohřev vody by byl řešen přes kotel na dřevoplyn.
Trápí mne především elektřina, má představa jsou fotovoltaické panely a záložní agregátor na naftu, otázkou je však ekonomický aspekt.

Zajímá mne zda jste schopni vyhotovit celý projekt, co se týká energetické náročnosti a vše propočítat, jak stavební (iniciační fázi) tak i běžný provoz.Tzn. náklady související se stavbou i běžné režije. Kolik by tanková to kalkulace stála.

Zda jste schopni pomoci i při vyřizování hypotéky resp. úvěru na tento způsob tvorby el. energie, nebo datací

Referenční řešení- kolik takových staveb jste již realizovali?

Děkuji mnohokrát
joseff
Příspěvky: 811
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od joseff »

Obavam se, ze se do teto realizace nikdo ze zdejsich clenu nepohrne - jednoduse proto, ze takove zadani obsahuje prilis mnoho neznamych. A to nemyslim nijak spatne - proste to co by jedne 4clenne rodine stacilo - jine 4clenne rodine nemusi dostacovat vubec.

Presto ale urcite najdes dost firem, ktere po tvem pozadavku rady sahnou a vyhovi - samozrejme za odpovidajici cenu.

Myslim, ze po nejake dobe a ziskani potrebnych informaci dojdes k zaveru, ze si svuj dum dokazes (a i musis) navrhnout sam, protoze jen ty znas potreby, pozadavky a chovani sve rodiny (a ochotu clenu rodiny se v pripade nedostatku nektereho zdroje uskrovnit a podridit se tak prirozenym prirodnim rytmum - coz je ale vzdy vyhodou) a podle toho dokazes vsechno dimenzovat.

Preju hodne stesti a zdaru!
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od jose »

Vím, kde to místo leží. Hezký výhled, ale škoda, že to není jižní svah. Když už to bude novostavba, postavte to v pasivním standardu a pak budete potřebovat minimum energie na vytápění.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od goodbie »

Začít se bude muset u smotného domu jak zde již padlo dobrá tepelná izolace a co nejmenší ztráty tepla,dále dům dobře natočit jestli budou panely na střeše,A v další řadě naučit se energii zejména elektrickou velice dobře šetřit a hospodařit jinak se diesel nezastaví a pojede pořád,ono přestěhovat se ze zasíťovného domu do ostrovního bude značná dávka změn a hospodaření,k ceně pouze ostrovního systému pro tento dům bych odhadnul pomalu na polovinu ceny nového domu panely měniče baterie elektocentrála atd.nebude také nic levného.
SJM
Příspěvky: 585
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od SJM »

pasivní důmje vekmi náročný na přípravu i na samotnou realizaci, při použití dřevoplynového kotle by postačovalo přiblížení ke standartu nízkoenergetického domu. Na uvedeném pozemku (dle KN cca 3500 m2, úzký-dlouhý) bude důležitá harmonie umístění stavby.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od vlkazajac »

monte_rosa_hutte_2.jpg
K odpovediam na Vašu poptávku by som pripomenul skúsenosť prevádzkovateľov ostrovných systémov s limitmi, ktoré nastávajú v zime, kedy je požiadavka na inštalovanú plochu s panelmi viac ako 5 x vyššia ( optimum je ťažké určiť ). Panely na streche sú málo platné, ak budú často pokryté snehom. Pretože okolo Vianoc slnko kulminuje len okolo 17,5 stupňa nad obzorom, je vhodnejšie pre umiestnenie aspoň časti panelov radšej použiť južnú fasádu, než povedzme strechu so sklonom 45 stupňov. Takéto nekompromisné riešenia majú určite väčší vplyv na architektúru, pridávam príklad horskej chaty. Tak či tak, dieslový agregát používajú aj tam.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od vlkazajac »

Druhý pokus vložiť obrázok.
monte_rosa_hutte_2.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od karel »

Zdravím. Skvělá myšlenka a určitě realizovatelná. Ze své zkušenosti mohu říci, že se ovšem neobejde bez výrazné vlastní angažovanosti, ať už studiem zdejšího fóra, nebo zkoumáním zvyků rodiny a návrhy různých alternativ změn těchto zvyků (především co považuje Tvá rodina za nutné minimum komfortu v zacházení s elektřinou ( každý řekne na začátku, že nemá problém se omezit, ale když to nastane, tak ztrácí paměť a vyžaduje svůj komfort :-) - to také nám z domova :-))., s vodou, teplem, teplou vodou)). Popisem :write: jakým rytmem žijete, jak bude rozložena spotřeba, zda jste ochotni se případně omezit a jak, jaké máte přístroje -jaké mají spotřeby, jak je používáte, vypočíst jakou máte spotřebu celkovou, špičkovou a pak škrtat,... no ještě spoustu dalších věcí, které si budeš muset udělat sám, neboť jen Ty znáš jak Tvá rodina funguje,..
Studium fóra Ti zabere hodně , hodně času, vše kolem energetické nezávislosti už zde bylo mnohokrát diskutováno, vše zde najdeš,.. Já to také tak udělal,celková příprava ostrova mi trvala mi to půl roku.

Pokud Ti někdo bude dělat nabídku na klíč, stejně většinu věcí bude po Tobě chtít, pokud mu Ty informace nedáš a budeš chtít nabídku, je to stejné jako by jsi chtěl po dopravci odvézt cihly, a neřekl mu kolik a odkud kam.

Pozor na rozlišení nabídek firem seriozních a neseriozních, těch co umí ostrovní realizace FVE na klíč je skutečně velmi velmi málo, ale těch co o sobě tvrdí, že to umí, je zase hodně... no sám jsem se dost natrápil, než jsem se zorientoval a to za vydatné pomoci zdejších uživatelů.

Musíš prostě nejprve hodně studovat, hodně číst, pak sepisovat, počítat, ptát se, pak sestavit smysluplnou poptávku a pak vybrat ... prostě musíš nejprve zjistit co vlastně chceš, a zde Tě mohu ujistit, že rozdíl mezi tím co si představuješ teď a co budeš požadovat po studiu, čtení, počítání atd, bude veliký.

No a je nejen FVE, pak ještě topení, teplá voda a voda, zdánlivě jednoduché, ale ve skutečnosti na ostrově nikoliv. Je opět třeba studovat a přemýšlet. Například kotel na dřevoplyn má v sobě řídící jednotku, potřebuje elektřinu na její chod, na větrák ( měl jsem takový kotel, tak vím o čem píši). tak podle mě je takový kotel na ostrov k ničemu. Lepší je jednoduchý - například U26, spálíš v něm ve, vydrží hodně, údržba jednoduchá. Topení by mělo fungovat na samotíž. Jak chceš vyrábět teplou vodu, a studna a její vydatnost je kapitola sama pro sebe.

Ptej se sám sebe, co se stane když... nebude dost vody ve studni ( já ji neměl v létě měsíc, nyní už tři týdny, budeš mít studnu vrtanou: jak budeš čerpat. když třeba budeš mít málo elektřiny - a to mít v zimě budeš - jakou spotřebu bude mít čerpadlo, pozor hodně hluboká studna asi potřebuje třífázové a to je pak FVE úplně jiná cenová kategorie. Modeluj si krizové scénáře s elektřinou, vodou.

..no takhle bych mohl psát ještě dlouho, prošel jsem si tím, jen s tím rozdílem, že jsem dům nestavěl a upravoval již existující - proti tomu máš obrovskou výhodu, že dům můžeš od počátku přizpůsobovat svojí vizi - ale musíš si jikonkretizovat.

No omlouvám se za delší text - na závěr doporučení, než se budeš ptát, tak si přečti :read: zdejší fórum celé, hodně se Ti objasní.

Jo ještě je důležité. Jsi laik jako já, nebo jsi s elektřinou případně IT větší kamarád - to také hraje dost roli, co si můžeš udělat svépomocí a co zadáš.


Tak hodně zdaru, držím všechny palce a moc moc fandím :yes: :celebrate3: :handshake: :handshake2:
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od goodbie »

Zpousta z nás když stavělo svojí FVE tak toto forum nebylo a byly jsem odkázani vlastně na své znalosti a dovednosti,hledalo se na netu počítalo se a metodou pokusů a omylů radilo se s kamarády a začalo stavět byly prodejci dobří a špatní všichni máme nějaké zkušenosti a proto jsme zde teď na foru a kolektivně se radíme co a jak,k baráku na ostrovním systému topení opravdu samotíží je to ta nejjednoušší cesta i když s nuceným oběhem by se dalo také fungovat nebere tolik,k čerpadlům do studní dnes se v pohodě nechá koupit čerpado do uzkého vrtu na 230V co tlačí 100 a více metrů mám podobné a má 750W a 100m výtlak je vřetenové a spotřebiče s co nejmenším odběrem to je jasné :D
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od karel »

Jasně nucený oběh je možný, také ho mám, neboť rozvod topení už byl dělaný tak, že na část radiátorů samotíž nelze. Když pustím čerpadlo na nejméně co jde, aby fungoval oběh, tak má spotřebu cca 15 W, což je málo, ale 15 x 24 hodin už je 360 W a v zimě se počítá každý wat.
Řešením je opět alternativa - kachlová kamna, krb, krbovky,...v místnosti, kde se odehrává život rodiny, nebo kam nedojde samotíž. U studen osobně preferuji, je-li to trochu možné, kopanou ( i když je dražší)- větší zásoba vody, možnost ručního čerpání ( pro případ když nemám elektřinu, když dočasně vyschne, mohu do ní nalít několik kubíků odjinud ( mám-li tu možnost). Nemohu-li jinak než vrtanou tak nějakou mezinádrž na dostatečnou zásobu, z kterou přežijeme na ostrově nějakou dobu v úsporném režimu. Vždy je třeba myslet na alternativu - co se stane když ...co budu dělat.
Na ostrově bychom měli mít obecně vždy více alternativ jak dané činnosti zajistit - například vaření - elektřina v době dostatku, pak plynová bomba, a když nebude ani ta tak kamna a oheň ze dřeva.
Bohužel řada situací předem většinou člověka nenapadne (protože je prostě v běžném bydlení nezažije ) - tedy alespoň ne mě, a řeší je až když vzniknou.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Felix

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od Felix »

Ahoj ,

v podstatě všechno důležité už tu bylo řečeno , jen pro představu rozpočet mého falešného ostravního systému .
Elektrárna : 3,6 kW baterie 8 kWh ..... 250.000,-
TUV a přitápění : Sluneční vakuové kolektory 20ks + system , regulace , akumalační nádrž s vloženým zasobníkem pro TUV + elektrické topné těleso , krbovou vložku s výměníkem .....160.000,-

Doporučuji nejdřív zajistit vodu a kvalitní zateplení domku .

Zatím mám sice jen část zamýšleného systému ,ale už ted můžu říct že kombinace akumulační nádrže a krbovek není špatný nápad . Zatím topím jen opravdu zlehka ( nejsou ještě zapojeny kolektory ) a bohatě to stačí , ale mám kvalitní zateplení a jsem na jižním svahu ...

( Mám výhodu připojení k DS takže elektrárnu dělám až jako poslední ..... )
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Bydliště: Kateřinice NJ

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od radimre »

Přispěji taky svou troškou do mlýna.....Co se týče vytápění mám velice dobrou ba vynikající zkušenost s krbovou vložkou a topením vzduch voda.V prvé řadě bych při návrhu domu situoval krb do středu domu,aby byly rozvody teplého vzduchu co nejktatší a sousedil s co nejvíce pokoji.Postavil uněj silnou betonovou zeď na akumulaci tepla.Výměník tepla bych umístil na kouřovod (viz mé webky) a oběhové čerpadlo? už jsem taky nad tím přemýšlel,ale nemohu se k tomu dostat ,abych měl konktétní data v ruce....nemusí přece běžet pořád.Když se používá termostarický ventil na zachování teploty v ohřívaném výměníku není třeba honit vodu ve velmi malém prostoru ...takže by stačilo potlačit vodu jen v teplotním bodě propustnosti tohoto ventilu a když se voda ochladí ventil se uzavírá a může se vypnout i čerpadlo.Takže by vzniklo takové požduchávání vody a čerpadlo by jelo ve velice krátkých intervalech.Což by vedlo k nižší spotřeby energie.(čerpadla oběhové jsou na 24-12V v prodeji ja ko solární s nískou spotřebou, ovšem v jiné cenové skupině)
Znova musím zopakovat že je to moje vize i k vlastní úpravě,ale není ještě provedena a nemám vypozorované chování systému.
Co se týče rozvodu elektřiny je třeba si uvědomit že se asi bude používat dvojtý rozvod, např. 24, měnič 230V toto jsou vlastně dvojté investice.Z vlastní zkušenosti musím podotknout že pokud by bylo využíní nízko napěťového rozvodu bylo by dobré mít základní zkušenosti s elektronikou pro další úpravy spotřebičů a výrobu stabilizátorů na zařízení které se budou používat.Bohužel trh zrovna k našemu postoji soběstačnosti není nakloněn a když už je tak jsou výrobky předzažené.
Kopec pro stavbu není zas tak špatný,ze studně bych taky neměl strach (znám studně co jsou na kopci a mají víc vody než ty pod kopcem) Jako čerpání bych použil sílu větru do zásobníku a samospádem dolů....I natoto jsem se informoval,je unás firma co takové ty UFO vodárny vyrábí na zakázku v malých rozměrech...
Lukashcz je to krásná představa takového domu,ale má to své úskalí kde není rady a je třeba i experimentovat.Vše se odvíjí od financí.
Sám čekám na sportku a chtěl bych si zhmotnit svou vizi soběstašného domu :celebrate1:
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od dracekvo »

Hodně už tu bylo řečeno, ale ještě mě něco napadlo.
Nevím zda je pasiv vhodnou stavbou pro ostrov, protože většina z domů potřebuje rekuperační jednotku a ta také spotřebovává energii. Daleko vhodnější je nízkoenergetický, který nevyžaduje nucený oběh vzduchu. To co se protopí navíc spolehlivě pokreje ušetřená investice do nafty v centrále.
Dále bych se zamyslel nad jímáním dešťové vody, je zbytečné záchod, pračku atd napájet studnou. Navíc se říká, že dešťovka je pro pračku vhodnější.

Jinak bych doporučil nabídky firem prokonzultovat tady na fóru.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Bydliště: Kateřinice NJ

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od radimre »

dracekvo píše:
Hodně už tu bylo řečeno, ale ještě mě něco napadlo.
Nevím zda je pasiv vhodnou stavbou pro ostrov, protože většina z domů potřebuje rekuperační jednotku a ta také spotřebovává energii. Daleko vhodnější je nízkoenergetický, který nevyžaduje nucený oběh vzduchu. To co se protopí navíc spolehlivě pokreje ušetřená investice do nafty v centrále.
Dále bych se zamyslel nad jímáním dešťové vody, je zbytečné záchod, pračku atd napájet studnou. Navíc se říká, že dešťovka je pro pračku vhodnější.

Jinak bych doporučil nabídky firem prokonzultovat tady na fóru.
Já zapoměl napsat že v mém případě krb dokáže bez ventilátotu rozvést ohřátý vzuch do vzdálenosti 8m.A voda dešťová to je kapitola sama pro sebe,vše je to o penězích velikost jímky,filtrační síta svody,UV lampa na likvidaci řas a bakterii...
mám doma vykopanou díru pred domem už 6 let a nejsem zchopen toto dodělat....bohužel žijem v systému kde skupina lidí dělá nato ,aby se jiní měli dobře a my dostáváme jen tolik ,abychom přežili,ale to sem nepatří...
Záchod pračka já se nad tím zamyslel...zde a uspěšně provozuji...http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-prani-uspory/
Jak jsem již zde podotknul. na jaký koli sobjestačný dům je potřeba tolik peněz(pro stavbu) že obyčejný člověk zůstane jen u vize...A postavením to nekončí i novostavba chce udržbu....vím očem mluvím skončím v práci směnu a začínám druhou kolem domu.
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
joseff
Příspěvky: 811
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od joseff »

Ani ja bych se nebal, ze na kopci nebude voda, protoze prsi na kopci i v doline, navic na kopcich vetsinou byva srazek o neco vice. Byvaly studny i na hradech - a hrady se stavely na kopcich. Z vlastni zkusenosti zna osobne jeden hrad na kopci a je tam dost vody.

Takze urcite si zavolej nekoho, kdo ti najde vhodne misto pro studnu a pokud bude vody ze studny dost, tak bych o nejakem slozitem jimani a vyuzivani destove vody vubec nepremyslel. Sice to na letacich vypada skvele, je to "cool" a "in", ale cool je taky cena. A je jasne, ze vzdy bude snazsi a levnejsi starat se o jeden system rozvodu vody nez o dva. Destovku bych zachytaval normalne se strechy do nejake vetsi nadrze (napriklad 1000l IBC kontejneru) pro pouziti venku a na zahrade a jako jistotu/rezervu pro pripad selhani studny, pro piti bych si jako zalohu v krizovych situacich vyhledal nejblizsi studanku s pitnou vodou. Pokud by ale bylo vody ze studny malo, teprve pak uvazovat o nejakem slozitejsim systemu zachytavani destove vody.

Drz se pravidla, ze cim mene vody budes potrebovat (a spotrebovavat), tim lepe - tzn. instalovat zachod, ktery nepotrebuje vodu - a jen diky tomuto jednoduchemu opatreni se napriklad dostanes okamzite na polovicni spotrebu vody nez ma vetsina populace. Navic je jasne, ze budes muset resit i odpadni vodu a i zde bude vyhodou, kdyz ji bude co nejmene a bude co nejmene znecistena (bez cerne vody ze zachodu), protoze pak bude potreba mnohem mensi korenova nebo biologicko/mechanicka cistirna vody a bude i levnejsi na porizeni/provoz/udrzbu. Precistena voda se pak da opet pouzit napriklad v zahrade.

Za sebe ti doporucuju i navstevu nejakeho earthshipu, nejake jsou uz i v CR - navstivil jsem ten v Sazave a earthsipy buduji i nekteri zdejsi uzivatele. Nemusi se ti tam vse libit, nemusis vse prebirat, ale je to dobre pro inspiraci a pouzite principy si muzes upravit k obrazu svemu. Pripadne navstiv nejakou sobestacnou osadu - napriklad Petra Skorepu ve Vrbovcich, nebo vyhledej nejaky rodovy statek - opet nemusis se vsim souhlasit a vsechno prebirat, ale nakopne te to k premysleni tim spravnim smerem, budes mit inspiraci a vsechno si pak vymyslis sam...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od brumlaj »

dracekvo píše:
většina z domů potřebuje rekuperační jednotku a ta také spotřebovává energii. Daleko vhodnější je nízkoenergetický, který nevyžaduje nucený oběh vzduchu.
Omyl, dnešní domy s Euro/plast/kov. okny z hygienického důvodu VYŽADUJÍ nucený oběh vzduchu. Pro udržení člověku neškodného vnitřního prostředí je zapotřebí vyměnit 25 m3 vzduchu/os/hod. Volba zda rekuperace, nebo topení je potom o finanční návratnosti, nebo víře. Info o zdravotních důsledcích je jeden z obr. zde: http://www.ekowatt.cz/obrazky/publikace ... etrani.pdf
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od jose »

brumlaj píše:
dracekvo píše:
většina z domů potřebuje rekuperační jednotku a ta také spotřebovává energii. Daleko vhodnější je nízkoenergetický, který nevyžaduje nucený oběh vzduchu.
Omyl, dnešní domy s Euro/plast/kov. okny z hygienického důvodu VYŽADUJÍ nucený oběh vzduchu.
Toto je další z důvodů, proč dnes postavit pasivní dům, ne jenom nízkoenergetický. V moderním domě by se měl každé 2 hodiny zcela vyměnit vzduch v obývané místnosti. V praxi se to vůbec nedodržuje. Rekuperace by to zajistila, navíc bez velkých ztrát tepla.
Tento ostrovní dům:
http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=t ... _a_vetrani
byl postaven před mnoha lety a rekuperace v něm spotřebovává příliš mnoho energie, tedy se nepoužívá. Nevím, jak jsou na tom se spotřebou současné rekuperační jednotky.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od drama »

Pokud jde o vodu, dělal bych si naopak obavy. Většina hradů na kopci má studny extrémně hluboké, často museli využívat cisterny, čili problém s vodou na kopci je běžný. Nehledě na to, že se medle jedná o jižní Moravu, kde je s vodou problém už teď a v budoucnu to bude s velkou pravděpodobností ještě horší. Pokud jde o dešťový systém, jedná se v podstatě o velice levnou záležitost, sám jej mám, takže vím o čem mluvím. Stačí pár IBC kontejnerů, staré silonky, dobrý filtr před darling a hotovo. Dimenzování systému je popsáno např. na http://oeko-energie.de/.
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 147
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od petrzobran »

Jo děštovka je dobrá věc. Sám mám 12m3 nádrž na deštovku a měssíčne z ní spotřebuju 4m3 vody (WC, pračka, zahrádka)
Rekuperaci mám taky sice malou a slabou ale stačí, za 1 hod mě vymění 100m3 vzduchu a jede mě 3xdeně 1hod přes den a v noci 1x15min. za celou zimu jsem neotevřel okno a stále vyvětráno a čerstvej luft. :yes:
joseff
Příspěvky: 811
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Poptávka po kompletní realizaci ostrovního domu

Nový příspěvek od joseff »

drama: Uvidi se jak to se studnou dopadne, dalsi priklad mohu uvest z 1500 m nadmorske vysky v Rakousku na Krameterhofu u Seppa Holzera - nema zadny problem s vodou.

petrzoban: Mas centralni nebo lokalni rekuperaci? Muzes nahodit typ?

Za sebe bych jeste v ostrovnim dome pocital se sklenikem prilepenym k domu z jizni strany, protoze cerstve potraviny jsou take akumulovana slunecni energie!, do skleniku se da take umistit napriklad zahradni sprcha - bude tam tepleji nez venku a da se tam oplachnout i zelenina ze skleniku nebo zahrady a voda vyuzit na zalivku rostlin.

Dale bych uvazoval o zdroji vytapeni na kterem by se dalo idealne i varit a pect (nebo aspon ohrivat jiz uvarene pokrmy), usetris si tak starosti s plynem a s tim spojene finance. Mimo topnou sezonu budes mit na vareni elektriky dost.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek