Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jistice?

Nezařaditelné
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jistice?

Příspěvek od joseff »

Myslim, ze se to tu jeste poradne neprobiralo, tak se ptam. Po provedeni energeticke optimalizace a pri pohledu na fakturu za elektrinu pro poloostrovni systemy, kterych je tu hodne, si kazdy musi logicky polozit otazku, zda ma spravnou distribucni sazbu, protoze odber elektriny z DS po instalaci FVE klesne a drtivou vetsinu fakturovane castky tvori fixni platby za distribucni sazbu a velikost hlavniho jistice.

Jakou distribucni sazbu po instalaci FVE pouzivate? Zmenili jste ji? Zmenili jste i velikost hlavniho jistice?

Jake ma zmena distribucni sazby/velikosti jistice vyhody/nevyhody? Jsou zde nejaka skryta uskali?

U me je napriklad situace takova, ze momentalne mam dvojsazbu D25d a pri pohledu na fakturu vidim, ze pokud bych ji napriklad zmenil na D01d (jednotarif) nebo na D61 (vikend) a k tomu snizil hlavni jistic z 3x25 A na 3x10 A, tak mi klesne castka na fakture za elektrinu o vice nez 50 %:)!

Na prvni pohled to vypada lakave usetrit vice nez 50 % bez jakekoliv financniho vydani, ale mozna je neco, co jsem opomenul.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od brumlaj »

Máš změřené špičky v příkonu na každé fázi jedeš-li na DS? bude Ti stačit 10A jistič? Není lépe pouvažovat zda potřebuješ 3f a případně spíš si vystačit s 1x25A za ty samý prachy? Na rozhodnutí zda použít tarif víkend je ještě důležité vědět jak máš rozprostřenu spotřebu v průběhu celého týdne. Jo a rezervace výkonu je tuším 5 let, tak jednou za 5 let si nechat změnit sazbu tak, aby člověk nepřišel o investovaný penízek do rezervace pro strýčka Příhodu a hurá na změnu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2713
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od kybos »

Jakou máš spotřebu v členění VT/NT?
Také jsem se zamýšlel nad změnou tarifu. Používám D26d 3x25A a zatím se mi jeví jako nejvýhodnější alternativa. Snižovat rezervovaný příkon zatím neplánuji, jelikož by to znamenanalo podstatné omezení komfortu. Když nesvítí a není příkon z FVE a sejde se v NT pračka, sušička, myčka a boiler, tak už i darling běží na hraně a už musím hlídat aby někdo nezapnul vysavač, žehličku, varnou konvici, elektrickou troubu nebo mikrovlnku. A když chci zapnout cirkulárku, kompresor nebo svářečku, tak musím oběhnout barák a všechny větší spotřebiče vypnout, jinak mi při spouštěcím rázovém proudu vypadne B-čkový jistič před elektroměrem. Jo dřív, když tam mohl být 3x25A ITM, tak šlo všechno hladce, ten na špičky nereagoval.
Optimalizaci vidím spíš v tom, jak přesvědčit distributora, aby mi změnil časy spínání NT na vhodnější dobu (mimo dobu slunečního svitu). Dřív to šlo poměrně snadno a před několika desítkami let jsem si při instalaci dvojtarifu mohl dokonce volně vybrat z několika časových pásem a tenkrát jsem si (nemaje FVE) zvolil NT po poledni, kdy se nejvíc peklo a také aby se ohřála TUV na večer. Dnes už se mi jeví změna řídicího signálu HDO do vhodnějšího rozložení jako téměř nerealizovatelná. Dal jsem si sice žádost, ale ČEZ hraje mrtvého brouka a při každé urgenci vymyslí novou výmluvu.
Podařilo se to někomu z poloostrovníků?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od joseff »

brumlaj:
ne spicky zmerene nemam, ale obyvatele nasi domacnosti jsou celkem "ukazneni" a tak dodrzuji pravidlo, ze se dela vzdy jen jedna energeticky narocna cinnost. Nejvetsim zroutem je u nas mycka, tusim 2200 W, takze 10A by melo stacit. 3f zatim potrebuju kvuli cirkularce na rezani paliva a kvuli cerpadlu ve studni (az doslouzi, tak se vymeni za 1f verzi), cirkularku by slo asi taky nejak nahradit - nerezu zadne velke prumery.

Ad tarif vikend - ohledne rozlozeni spotreby behem tydne mam 100% jasno - je to spis tak, ze DS potrebuji jen v mesicich listopad, prosinec, leden, kdy spotreba za tyto tri mesice cini kolem 300 kWh (z toho cca 250 kWh je nyni v NT), po zbytek roku staci slunicko:). Takze bych vubec neresil, ze u tarifu vikend je NT jen pres vikend.

kybos:
Rozlozeni spotreby NT/VT je u me tedy cca 250 kWh/50 kWh rocne. Krome cirkularky s motorem 4 kW (ale mam vysledovane, ze pri rezani si bere jen kolem 1250 W) doma zadne narocne stroje nemam.

A jakou mas dobu NT? U nas je to celkem idealni:
V ZIME: 0:10 - 5:10, 14:30 - 16:00, 21:00 - 22:30 - takze se to z velke casti kryje s dobou bez slunecniho svitu a krasne se to doplnuje. Pri tomto pocasi nechavam baterky v dobe NT "odpocinout" a jedu denne techto 8 h na DS, pripadne neco malo podle potreby dobiju, aby byly baterky v dobre kondici a neumrely.
V LETE: 23:30 - 5:30, 14:00 - 16:00 - ale to je mi celkem jedno, protoze to nevyuzivam
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od tomas »

jistič 3x10A není dobrá volba. Za stejnou měsíční cenu je i 1x25A a na to už jde provozovat všechny 1f. spotřebiče. A pro FVE stačí pouze jeden hybridní střídač.
Zajímala by mne ta cirkulárka kterou udrží jistič 3x10A hlavně při rozběhu. Bez frekvenčního měniče nebo softstartéru ten 4kW motor na 3x10A jistič podle mne nerozběhneš.
Čerpadlo vyměň za 1f. a místo cirkulárky si kup řetězovou pilu na benzín nebo elektřinu.
A na změnu tarifu a dodavatele jsou kalkulačky:
http://kalkulator.eru.cz
Naposledy upravil(a) tomas dne úte pro 10, 2013 5:31 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od brumlaj »

joseff píše:brumlaj: 3f zatim potrebuju kvuli cirkularce na rezani paliva a kvuli cerpadlu ve studni (az doslouzi, tak se vymeni za 1f verzi),
ještě otázka na motory - jsou zapojeny do hvězdy (230V na vinutí), nebo trojúhelník (400V na vinutí)? v případě hvězdy bych být Tebou uvažoval o měniči. (na aukru se občas dají sehnat za rozumnou cenu) Některé zvládnou jet z 230V (hodně záleží na požadovaném výkonu).
joseff píše: DS potrebuji jen v mesicich listopad, prosinec, leden,
aha, cirkuluješ o víkendu? Co na to sousedi? ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2713
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od kybos »

joseff píše: A jakou mas dobu NT?
Mám 0:00-5:05 a 12:10-15:05 (kód povelu 157) a chtěl bych 3:00-7:00 a 15:00-19:00 (kód povelu 221). Vím, že se v naší oblasti tento povel vysílá a někteří odběratelé jej využívají, ale bohužel na změnu povelu není smluvní nárok a vše závisí na libovůli mocného monopolního úředníka v ČEZu.
Od 12:00 do 15:00 mám maximum výroby a proto mi to příliš nepasuje. Podle odběrového diagramu je v naší oblasti v této době právě špička odběru a tak kdyby byl distributor normální rozumný člověk, asi by nebyl problém změnit časové pásmo, ale je to bohužel ČEZ, který každý měsíc najde nový důvod, proč to nejde.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Wagoneer »

Kybos - tak jsem napsal elaborát a někde zmizel. V krátkosti ještě jednou:
Hodiny ( kód) jsem v sazbě D25 měnil nedávno. Našel jsem v tabulce kodů na webu čezu, co mi vyhovuje víc, nahlásil na podpoŕe, ověřili dostupnost v mé oblasti a do týdne přijel technik a vyměnil HDO. Bez problému, zadara.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2713
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od kybos »

Wagoneer píše:Kybos :
Hodiny ( kód) jsem v sazbě D25 měnil nedávno.
Jaký povel používáš nyní? (jaké máš časy NT)
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Wagoneer »

Teď mám 201. Rozložení do třech intervalů. Víc nám to tak doma vyhovuje.
PS: je to 1.45-5.15/ 11.10-13.35/21.45-23.50
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2713
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od kybos »

Wagoneer píše:Bez problému, zadara.
O změnu kódu povelu jsem požádal před třemi měsíci. Ani neráčili odpovědět. Když jsem po měsíci poslal ugenci, odpověděli, že je zapotřebí objednat nový přijímač HDO s jinými časy a že dodací lhůta je dva měsíce. Když jsem po třech měsících poslal urgenci a tázal se zda byl přijímač HDO dodán, odpověděli mi, že dodací lhůta je dva měsíce.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2713
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od kybos »

Wagoneer píše:Teď mám 201. Rozložení do třech intervalů. Víc nám to tak doma vyhovuje.
PS: je to 1.45-5.15/ 11.10-13.35/21.45-23.50
Nekoliduje ti čas 11.10-13.35 s maximálním výstupním výkonem FVE? Optimální by přece mělo být nahrazování DS ve VT a ne NT.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Wagoneer »

Kybos - to máš obecně pravdu. Avšak vzhledem k výkonu mého systému to nevadí. Polední NT využíváme hlavně k pečení v el. troubě, případně myčka, pračka. I ve všední den je totiž většinou někdo doma.Tyto spotřebiče moje FV stejně neutáhne,
je využívána jako zdroj pro mrazení a chlazení, komplet internet a případně záloha kotelny. Pokud již jsou v létě pŕebytky, jdou do přípravy TUV.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Lui »

Ja mám najmenšiu sadzbu,ani neviem ako sa volá...ale tuším nejaké mini alebo tak nejak....ale pri mojej spotrebe zo siete....čo ja viem.....asi tak 50kwh....mi to bohate postačí.... :mrgreen:

Je pravda,že elektrika takto je drahšia....ale zase hodiny,alebo istič.... či jak ten zvyšok výpalného volajú je lacnejší.... :yes:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od JiříK »

Tak v prvé řadě mě velice překvapuje, že vám vůbec dávají vybrat, kdy by vám vyhovoval NT! Se mnou se EON vůbec nebavil, tady to máte a basta, je pravda, ani mě nenapadlo se na něco takového ptát. A z hlediska dodavatele to postrádá logiku- NT dávám tak levně proto, abych udal elektřinu kterou mám jaksi navíc a potřebuju se jí zbavit... Teď jsem teda mrknul na stránky EON, nic takového jako možnost výběru času NT jsem tam nenašel. Možná špatně hledám.
Naše domácnost jede sazbu D 25 a nehodlám to nikterak měnit, už jen kvůli bojleru. A veškeré možné aktivity, vyžadující větší příkon, pokud možno přesouváme do času NT.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Wagoneer »

OK, napíšu jak to přesně probíhalo. Na dotaz na tech. podpoře mi bylo řečeno, abych si vybral několik kodů, které by mi vyhovovali. Tabulka časy HDO na stránkách čezu, oblast olomoucko, sazba D25. Více proto, že některé časy mohou být v mé oblasti již nepřípustné. Tak jsem učinil a sdělil žádost po telefonu. Po pár dnech mi volal technik z Bruntálu, že hned první je přípustný, objedná si příslušný HDO a přijede namontovat. Zase po pár dnech jsem přijel domů a měl na dveřích papírek, že je hotovo a spuštěno..
Mám dojem, že na podpoře říkali, že je možno měnit zadara jen jednou za rok, ale to už si nepamatuju přesně.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Lui »

Wagoneer píše: Mám dojem, že na podpoře říkali, že je možno měnit zadara jen jednou za rok, ale to už si nepamatuju přesně.
... aj na slovensku sa to dá iba raz za rok menit.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od JiříK »

Tak u EONu nám mění časy HDO automaticky 4 x do roka. Podle ročních období a vždycky je to to z mého hlediska na kočku. Mění podle toho, jak to vyhovuje jim-samozřejmě... A jiné časy máme navíc přes týden a jiné o víkendu.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Wagoneer »

Mají v podmínkách i u čezu, že v případě nutnosti mohou časy měnit, ale zatím jsem to nepozoroval.
Ano, některé kódy mají jiné časy víkend a všední den. Můžeš si ale vybrat takový, který to má stejně..
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Poloostrov-jaka distribucni sazba,velikost hlavniho jist

Příspěvek od Wagoneer »

Tady je tabulka v .xlsx pro jedotlivé oblasti - kódy a časy:
http://www.cezdistribuce.cz/cs/technick ... azeni.html

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek