Prosba o radu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od vlkazajac »

Áno, to je vždy lepšie, ako drahá lavína pokusov a omylov.
Čítam fórum cca 1 rok, nie som z tých, ktorí by mohli radiť 100 %-ne. Ale chápem, že ak sa niekto so záujmom prekliká na mypower, pomôže si, niekto viac, niekto menej. Sú takí, ktorí sa o ohmovom zákone dozvedia práve tu, ale aj takí, ktorí by do týždňa vedeli rozbiť atóm, keby mali čas a kladivo. Myslím si, že by sa na fóre mal objaviť komplexný zdroj informácií, asi v troch vrstvách:
1/ Úvod do FvE, ktorý usmerní záujemcov a zbaví ich nesprávnych predstáv ( desatoro )
2/ Obecný návod na výpočet parametrov a komponentov systému s návrhom riešenia ( záujemca si uvedomí, čo chce a potrebuje ) - xls súbor.
3/ Poukázanie na dobré fungujúce systémy s dokumentáciou ( pomôže pri rozhodovaní a pri riešení detailov ) grafy, jpg.
Potom bude fórum nadstavbou pre riešenia a nie pre opakovanie tém.
Týmto chcem osloviť najstarších členov fóra, čo majú už nejaké MWh za sebou !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Prosba o radu

Příspěvek od vata »

Mikel píše:Osvetleni LED pasky je velice neefektivni v pomeru svetlo/prikon.
Na vyrobu led pasku se pouzivaji chipy s nizkym svetelnym tokem, osobne tomu rikam odpad chipu, ktere se na nic jineho uz nedaji pouzit.
Dalsi negativni vlastnost LED pasku je, ze 98% vsech, kterych je na nasem trhu maji napajeni konstantnim napetim, coz opet snizuje ucinnost.
Zdravím, moje osobní zkušenost s LED pásky je zcela opačná, už jsem tu o tom i psala. Na LED pásky svítím celý barák, a nemůžu si to vynachválit. Použila jsem pásky se ztrátovým výkonem cca 14W/m, barvy teple bílé. Dají se sehnat i silnější, ale ty byly už dost drahé. Naopak, slabší (9W nebo 4W/m) už na běžné osvětlení nestačí, ty nejslabší opravdu jen na dekorativní osvětlení. Použijete-li pásky jako zdroj nepřímého osvětlení, je potřeba jich více, ale jejich přímé světlo je dostatečně silné na práci. Pro osvětlení celé místnosti mi stačí 2 - 3 metry pásku, celkem jsem nainstalovala asi 14 metrů jako úplnou náhradu za původní AC osvětlení.
Nejdražší na celém tom osvětlení jsou hliníkové profily, do kterých ty pásky vlepíte - vypadá to dobře a je to důležité pro chlazení. Napájím je přímo z baterie, tedy v rozsahu do 14V, a po třech letech provozu žádný problém - resp. pouze na jednom svítidle mi pomrkává jeden segment, ale to je vada už stará.
Nejméně příjemné na LED je spektrum světla, ale to neřeší ani nějaké LED žárovky.
Moje denní spotřeba v DC okruhu je přes 500Wh denně, z toho odhaduju je tak půlka právě na světlo. To není tak zlé na osvětlení celého domu.
Závěr: LED pásky vřele doporučuju :) Případně si kupte metr pro začátek, a uvidíte sám. Asi bych nedoporučila bílé - sice svítí nejsilněji, ale je to dost nepříjemné světlo, skoro do modra. Možná tak do kuchyně.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od solárník »

Už z principu bych, co se týče energetické účinnosti (kolik lumenů na watt příkonu) souhlasil s Mikelem. Všechny LED pásky, co jsem viděl, v podstatě srážejí přebytečné napětí na odporech, které zbytečně hřejou.

Tím neříkám, že ostatní LED světla zbytečně nehřejou :) Ale myslím si, že účinnost mají díky leckdy povedeným elektronickým předřadníkům o dost vyšší. Jsou v tom ale obrovské rozdíly, kdo tu elektroniku navrhl. Taky jsem viděl světla, co "hřejou jako prase".

Někde jsou ale pásky nenahraditelné, třeba pod vrškem kuchyňské linky. To je fakt. Na druhou stranu - pod víkem akvárka, v tom vlhku, už mám čtvrtý pásek za poslední 2 roky. Zalitý nebo nezalitý, všechny jsou v té vlhkosti zanedlouho zcela na odpis. Takže myslet si, že ty zalité jsou nějak extra voděodolné je zcestné. Naopak mi odcházejí dřív než nezalité. Ten silikon, nebo co to je, ve vlhku zmléční a pak to nesvítí naplno a navíc to brzo odejde. Ale možná je to chlazením, protože tam žádné nemám :) ale to pod linkou taky ne a už svítí přes rok stále perfektně.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosba o radu

Příspěvek od LIX »

Kazde 3 ledky na tom pasiku su pripojene na odpor. Je to najprimitivnejsie vyriesene led svietenie ake kedy existovalo. Volakedy som si chcel kupit led pasiky a spravit z toho osvetlenie namiesto ziariviek 2x 36w no spotreba na taku istu svietivost vychadzala este horsie. Teraz mam dve 120cm led trubice ktore maju dokopy spotrebu 36 w a svietia viac ako ziarivky. Sice su na 230V ale straty v menici su stale mensie ako mat ziarivky alebo led pasy na 12V. Brata som prinutil si ich kupit tiez. 45€ za dve take trubice nieje vela. Otec ma 4x 60cm a ten si kupil tiez 4 kusy. Je tlaciar takze potrebuje svetlo s dennym podanim a je nadmieru spokojny. Takze lm/W je velmi dolezita hodnota!
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Domácí elektrárna "Na samotě u lesa".

Příspěvek od Pan Taum »

i4wifi a.s. píše:Odkaz na článek:

Domácí elektrárna "Na samotě u lesa".
časopis ElektroTrh, duben 2013, strana 27

http://www.elektroprumysl.cz/casopis/20 ... .html#/28/
Bylo by slušné upozornit, že se jedná o placený reklamní článek (3000 za stránku) v "časopise", který je především o reklamě. A že chybná záměna vyfocených Nicd za olověné akumulátory je s největší pravděpodobností záměrná, aby ještě více vynikly vlastnosti LiFepo4.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Domácí elektrárna "Na samotě u lesa".

Příspěvek od brumlaj »

Pan Taum píše:
i4wifi a.s. píše:Odkaz na článek:

Domácí elektrárna "Na samotě u lesa".
časopis ElektroTrh, duben 2013, strana 27

http://www.elektroprumysl.cz/casopis/20 ... .html#/28/
Bylo by slušné upozornit, že se jedná o placený reklamní článek (3000 za stránku) v "časopise", který je především o reklamě. A že chybná záměna vyfocených Nicd za olověné akumulátory je s největší pravděpodobností záměrná, aby ještě více vynikly vlastnosti LiFepo4.
A ještě, že to jsou pi..si, kteří mi vnucují do Debianu s Iceweaselem nějaký zk....ný reader - nevím k čemu. Asi k tomu aby ta zběsilá změť písmen končících mimo zobrazované sloupečky byla k přečtení? Děkuji, když mi na to nestačí má čtečka .pdf dokumentů, tak ať jdou do kopru mládežníci.... To jsem se zase dnes nasr(dil).....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Eko Farma
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 07, 2013 8:34 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od Eko Farma »

Dobry vecer panely zapojeny mppt regulator funguje baterky nabity svetlo sviti jenom potrebuji pomoc s vyberem menice z 12/220 cca 4000w , 5000w cca kolem 15 tis, je mozno neco sehnat v teto cenove relaci moc dekuji za odpove
pkougl
Příspěvky: 321
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Prosba o radu

Příspěvek od pkougl »

No nevim jestli se v 12V verzi takový macek dělá ale i kdyby tak to budou proudy jako blázen, na 500A to už jsou kabely jak ruka :-)), při uvažování o takových to výkonech doporučuji rychle přejít na 24V nebo lépe 48V. Toto nejdříve zvažte než koupíte měnič na určité napětí.
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2208
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prosba o radu

Příspěvek od gupa »

Před nějakou dobou a kurzem € 25 a něco, měl matej tento 5kW měnič za cca 20t vč. úprav. Na kabely použít zapojení jaké je u trubek, tzv. Tichelmannovo zapojení kvůli proudovému vyvážení nabíjení a vybíjení. Ta kabeláž je potřeba počítat 4x50 pro jeden pól do 5m vzdálenosti od měniče, když to vezmu prakticky, na vzdálenost 2m, potřebuji pro Tichelmannovo zapojení cca 3x2metry, x 4, tj 24m plus rezerva, dal bych požadavek 30m 50mm2 a plus svorky. Nebo jít rovnou do nějakého plného měděného nebo hliníkového profilu a napojovat to přes vyřezané závity.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Eko Farma
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 07, 2013 8:34 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od Eko Farma »

Ne jenom bych potreboval poradit jakej typ menice protoze na inzeratech je jich hodne ale jak si vybrat
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od brumlaj »

Nikdo rozumny bez znalosti relevantniho duvodu proc chces pouzit 12V a 5kW Ti zde asi neporadi. Duvod je jednoduchy, nikdo se zde takovym zapojenim z praktickych duvodu nezabyval a studovat nabidky kterych je jak tvrdis hodne jen kvuli tomu, ze nekdo trva na svem a nechce rici proc - promin, to mi pripada jako masochizmus.
p.s.: jake mas baterie?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prosba o radu

Příspěvek od JiříK »

Já se tedy také držím 12 V systému, ale při takové wattáži je to podle mne technicky neúnosné. Ptám se PROČ takovou wattáž, je-li tak výkonný měnič nutný. A pokud tedy takový měnič nutný je, tak proč ne schůdných 24 V, kde budou proudy sice také značné, nikoliv však extrémní, jako při 12 V systému...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
PavelR
Příspěvky: 3125
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosba o radu

Příspěvek od PavelR »

Rovnez doporucuju prejit na vyzsi napeti a to rovnou 48V uz 24V na 5kw menic je moc.
Pokud mas aku co jsi psal na zacatku tedy neco malo pres 500ah ve startovacim olovu tak 5kw pri 12V je v podstate nepouzitelny. Autobaterky odrovnas velmi rychle s takovym menicem rychleji. Nejsou na tento provoz urceny.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Prosba o radu

Příspěvek od vata »

Při 12V je dobře použitelný měnič řekněme do 1,6kW - a to ještě kvůli rezervě, určitě ne pro trvalý výkon. Tedy - pokud Vám záleží na baterkách a na praktické montáži. Já osobně mám potíž už s káblama nad 16mm, 35 už nějak kloudně někam namontovat je docela slušný horor.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od solárník »

Kdysi jsem provozoval z 12V dvě blbé lednice. Musím říct, že při jejich startu i 2kW měnič protestoval a z baterií tekly tak obrovské proudy, že jsem měl obtíže je vůbec změřit. Nemluvě o tom, že to baterkám zbytečně zkracuje životnost. Už bych do podobných experimentů nešel. Co teprve s 5kW. Je to nerozum. Na takové výkony bych asi taky doporučil vyšší systémové napětí, nebo dát slabší měnič a zadotovat to z DS. Kolik že tam máte Wp?
Eko Farma
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 07, 2013 8:34 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od Eko Farma »

2014-02-16 13.43.14.jpg
sestnact panelu zapojeny po dvou
Eko Farma
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 07, 2013 8:34 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od Eko Farma »

2014-03-28 23.18.58.jpg
mppt regulator
PavelR
Příspěvky: 3125
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosba o radu

Příspěvek od PavelR »

tento jeden regl jedosti malo k tem panelum. budes mit spoustu nevyuzityho vykonu
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od dracekvo »

Já mám teda Měnič 1200W Voltcraft od Vata a mrazák s lednicí dává úplně v pohodě + dalších cca 100w na věci okolo. Při běhu mrazák bere cca 120W, takže bych neviděl problém provozovat tyhle věci na 12V. Jen je potřeba asi kvalitní měnič, který to ustojí. Hodně lidí říká, že ani 2500W čína lednici nerozeběhne.

Takové montáže bych se bál, jestli příde vítr, tak panely povalí a máte po srandě.
Eko Farma
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 07, 2013 8:34 pm

Re: Prosba o radu

Příspěvek od Eko Farma »

Moc tomu nerozumim nemam problem prejit na 24v baterie chci rozsirit cca na 1500, 2000 ah jenom jsem nevedel jakej menic pouzit svetla mam bodovky 12v 3,2 w a spokojenost televizi 12v 20w chtel bych zapojit bojler na menic na dohrev vody spolecne s kolektorem prez zimu na krbovky bojler 2200w dohrejval by se jenom pres den kdy je nejvice slunce neco jako na primo je to mozne takhle provozovat

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek