DC čerpadla

DC i AC čerpadla, ponorné, nízkotlaké, vysokotlaké, oběhové, domácí vodárny, atd...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DC čerpadla

Příspěvek od drama »

Inu já jsem pak vhodné DC čerpadlo našel, ale nakonec jsem to kvůli dlouhé vzdálenosti udělal na 230V přes Gardenu 3000/4, která má příkon jen 650W.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: DC čerpadla

Příspěvek od SJM »

drama píše:Inu já jsem pak vhodné DC čerpadlo našel, ale nakonec jsem to kvůli dlouhé vzdálenosti udělal na 230V přes Gardenu 3000/4, která má příkon jen 650W.
Mohu se optat zda ve vašem výběru bylo též toto: http://www.cerpadla-shop.cz/akce-vyprod ... 0-662.html
Možná by pro ostatní mohlo být inspirativní, jaké DC čerpadlo jste vybral, i když jste ho nakonec nevyužil.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DC čerpadla

Příspěvek od drama »

SJM píše: Mohu se optat zda ve vašem výběru bylo též toto: http://www.cerpadla-shop.cz/akce-vyprod ... 0-662.html
Možná by pro ostatní mohlo být inspirativní, jaké DC čerpadlo jste vybral, i když jste ho nakonec nevyužil.
Tak http://www.cerpadla-shop.cz/akce-vyprod ... 00-662.htm bych si nevybral, protože to dává moc malý tlak a asi by mě pak nefungovala pračka. Taky to má dosti malou expanzní nádobu, takže bude pořád spínat a tím pádem se rychleji opotřebí. Na druhou stranu, pro jednopodlažní dům to je hezké, třeba s přidanou expanzní nádobou. Příkon 180W je moc hezký.
Nahoře ve fóru píšu jaká čerpadla jsem našel, nakonec bych asi koupil Rover.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: DC čerpadla

Příspěvek od SJM »

drama píše:Tak http://www.cerpadla-shop.cz/akce-vyprod ... 00-662.htm bych si nevybral, protože to dává moc malý tlak a asi by mě pak nefungovala pračka.
Na počátku tohoto tématu je uvedena jako médium užitková dešťová voda - myslel jsem, že dešťovka se na praní nehodí, pouze na splachování WC a na zalévání, popř. na úklid. Na výše uvedeném odkazu je samozřejmě uvedeno i podobné čerpadlo s větším odběrem a s větším výkonem, na tom konkrétním čerpadlu je právě zajímavý ten minimální odběr.
Pokud je mi známo, tak k největšímu opotřebení čerpdel i strojů obecně dochází při staru. Malá tlaková nádrž asi nenaplní nádržku WC ani obsah pračky bez nutnosti spuštění čerpadla. Čerpadlo na uvedeném odkazu (nebo i jiná na podobném principu) při potřebě odběru tlakové vody (po otočení kohoutku) běží stále bez přerušování, zastaví se až při ukončení odběru, nedochází tedy k opakovaným startům.
P.S. Pračka snad nemá žádný tlakový senzor, stačí pokud do ní voda prostě nateče - k tomu není třeba vysoký tlak vody.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DC čerpadla

Příspěvek od drama »

Dešťová voda je na praní naopak úplně to nejlepší. Vzhledem k tomu, že je to v podstatě destilovaná voda její schopnost rozpouštět "špínu" je veliká. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to opravdu funguje bezvadně. Samozřejmě to znamená mít na vstupu vícestupňový filtr, protože je třeba odfiltrovat mechanické nečistoty.
Pokud jde o výše uvedené čerpadlo, myslím že jsem se vyjádřil jasně. Příkon je bezva, ale časté spínání bez přídavné tlakové nádrže je neoddiskutovatelné, zkuste se zamyslet třeba nad situací, kdy se opakovaně krátce odpouští voda z kohoutku.
Moderní pračky si samozřejmě hlídají všechny parametry včetně tlaku vody. Běžně je proto ve specifikaci uveden minimální tlak. Bohužel schází na trhu open-source pračka. Takto nejde např. ani vyměnit silnější topnou spirálu za slabší.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: DC čerpadla

Příspěvek od atom »

není nutná výměna spirály, stačí před ni vrazit diodu a odběr klesne na polovinu. Jde jen o to jak si s tím pračka poradí, jestli hlídá i max. čas nahřátí vody, aby nehodila chybu topného tělesa
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: DC čerpadla

Příspěvek od SJM »

drama píše:Dešťová voda je na praní naopak úplně to nejlepší. Vzhledem k tomu, že je to v podstatě destilovaná voda její schopnost rozpouštět "špínu" je veliká.
To jsem skutečně nevěděl.

K té poznámce o kohoutku s užitkovou vodou: jen obtížně je představitelná popsaná situace, pokud si dešťovkou nemyjete ruce. Obecně bych očekával užití užitkové vody na splachování WC, na úklid či na zalévání, jak jsem již uvedl - v takových případech by nedocházelo k opakovaným krátkým odpouštěním vody z kohoutku; při delším odpouštění vody by čerpadlo TQ200 nevypínalo, běželo by stále s nízkým výkonem.
Z osobní zkušenosti znám provoz podobného čerpadla (domácí miniaturní vodárny) na pitnou vodu např. pro sprchu a umyvadlo.
Nevím do jaké výšky potřebujete čerpat vodu, ale uvedené čerpadlo TQ200 má tlak i ve výšce 15 metrů a TQ400 i ve výšce 25 metrů, to lze pokládat za dostačující pro rodinný dům. Zajímavá mi přišla právě ta nízká spotřeba 180W u TQ200 a 370W u TQ400 a s tím související nízké nároky na výkon měniče.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DC čerpadla

Příspěvek od drama »

SJM píše:K té poznámce o kohoutku s užitkovou vodou: jen obtížně je představitelná popsaná situace, pokud si dešťovkou nemyjete ruce. Obecně bych očekával užití užitkové vody na splachování WC, na úklid či na zalévání, jak jsem již uvedl - v takových případech by nedocházelo k opakovaným krátkým odpouštěním vody z kohoutku; při delším odpouštění vody by čerpadlo TQ200 nevypínalo, běželo by stále s nízkým výkonem. Z osobní zkušenosti znám provoz podobného čerpadla (domácí miniaturní vodárny) na pitnou vodu např. pro sprchu a umyvadlo.
Inu asi to dále nemá cenu diskutovat, zjevně máme každý malinko jiný úhel pohledu. Já vycházím z konkrétní situace, kdy používáme dešťovku mimo vaření na vše. Nicméně jeden univerzálnější příklad bych našel. Naše pračka AEG napouští vodu na několikrát a to i v rámci jednotlivých fází pracího cyklu. Vždy čeká, zda se určitá část vody nasákne do prádla a pak po několika desítkách sekund vodu připouští. Otázkou je, jak se vlastně zapínání a vypínání promítne skutečně do životnosti. Nikdy jsem žádnou takovou studii nečetl.
SJM píše: Nevím do jaké výšky potřebujete čerpat vodu, ale uvedené čerpadlo TQ200 má tlak i ve výšce 15 metrů a TQ400 i ve výšce 25 metrů, to lze pokládat za dostačující pro rodinný dům. Zajímavá mi přišla právě ta nízká spotřeba 180W u TQ200 a 370W u TQ400 a s tím související nízké nároky na výkon měniče.
K tomu jen drobná poznámka, že to rozhodně není jen o výšce domu. Každý metr vodorovného potrubí, každé koleno atd. tlak ubírá. Viz třeba kalkulačka http://www.e-cerpadla.cz//calculation_high.html Také ne každý uživatel vodovodu je ochoten se pohybovat na chvostu Q/h diagramu, a čekat na napuštění vody rychlostí 5 l/min. Nicméně to nic nemění na mém názoru, že jsou to bezvadně nízkoodběrová čerpadla.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: DC čerpadla

Příspěvek od SJM »

drama píše: Také ne každý uživatel vodovodu je ochoten ... čekat na napuštění vody rychlostí 5 l/min.
Na to by muselo být v domě na potrubí asi opravdu hodně kolen a jiných redukcí tlaku.

Používání užitkové vody ke všemu mimo vaření není v našich krajích v domácnosti (s dětmi) typické, moje původní poznámky se týkaly Vašeho hodnocení některých DC čerpadel pro běžnější použití s užitkovou vodou. Nyní již rozumím Vašemu poněkud širšímu chápání používání užitkové vody v RD a s tím spojené potřeby výkonnějšího čerpadla se zásobníkem.
KarelSebela

Re: DC čerpadla

Příspěvek od KarelSebela »

No já bych řekl, že k MPPT regulátoru potřebuješ "jakékoli baterky" aby jsi mu dal napětí s jakým má pracovat. No a když už tam ten regulátor bude tak on a zapojíš čerpadlo do něj tak on jej odpojí ve chvíli kdy baterky (jakkoli staré a malokapacitní) budou vybité. Tzn pojede hlavně když bude svítit napřímoz panelu. Ale o vše se Ti postará MPPT.
Já osobně používám. http://www.morningstarcorp.com/en/sunsavermppt/
Co čerpání vody se týká. Tak pracuju na tom že budu mít 6m vysoký "komín" sloup vody, který budu přes den plnit vodou jak bude sívit sluníčko a pak samotížá budu zalévat kdy budu potřebovat tlak ,5p bude uplně stačit. Nejde o to mýt velký vákon 1100W a natlačit tam vodu rychle ale mít na to pul dne a několik litru za hodinu tam postupně dostat. Tzn žándé šílené proudy.

Jen bacha u čerpadla na volbu takového, které vydřží poměrně dlouhodobý provoz. Leda tam musíš dát přerušovač. Což zase řeším http://www.merenienergie.cz/demo-macro který lze velmi jednoduše naprogramovat. a vše je napájené jedním panelem a jednou baterkou...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: DC čerpadla

Příspěvek od tomas »

Existují MPPT které nemusí pracovat s akumulátory a nehlídají hodnotu výstupního napětí která potom kolísá dle výkonu a zatížení. Což ale některým spotřebičům nevadí. Např:
SW Control Box
http://www.hw.cz/teorie-a-praxe/fotovol ... ateze.html
nebo tyto čerpadla mají také MPPT a fungují bez akumulátorů:
http://www.lorentz.de/en/products/subme ... pumps.html
nebo FATMAX:
http://www.solarfreaks.com/fatmax-high- ... -t142.html

Dešťová voda lépe pere a nezanáší vodním kamenem pračku a topná tělesa. Ovšem je lepší při dešti chvíli nechat střechu opláchnout od prachu a ptačích bobků než začneme vodu zachycovat. A některé střešní krytiny nesou vhodné pro využívání dešťové vody, ve vodě potom můžou být azbestová vlákna nebo rozpuštěný butadien z asfaltových krytin a prádlo zežloutne.

S pračkou která by si měřila tlak ve vodovodu jsem se ještě nesetkal s myslím že by to bylo stejně k ničemu. Tam jde spíše o to, že při jiném tlaku vody nemusí být zaručena funkčnost napouštěcího elektroventilu a ten může zůstat otevřený a vytopit místnost. Nebo se také používají napouštěcí hadice a ventily které mají zabránit vytopení při poruše:
http://www.alza.cz/electrolux-kontrola- ... 293317.htm
http://www.alza.cz/electrolux-napoustec ... 280893.htm
a ty by nemusely s jiným tlakem také fungovat.

Někteří to řeší tak, že zastaví přívod vody do pračky, zapnou pračku (ta má zastavený program, protože ten čeká na vodu) a dešťovou vodu nalívají do pračky kýblem přes zásobník na prášek. Jak se pračka spustí (sepne hladinový spínač) tak nalijí ještě nějaký litr do rezervy, protože se něco vsákne a vesele perou. Na máchání je třeba zase ručně nalít vodu nebo máchat vodou z vodovodu :-).
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: DC čerpadla

Příspěvek od joseff »

KarelSebela:
Jaky objem bude mit ten tvuj 6 m komin vody? Z ceho tento komin vyrobis? Cim budes cerpani vody ridit/spinat automaticky? Je to zajimava myslenka.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: DC čerpadla

Příspěvek od joseff »

tomas:
Kdyz se zastavi privod vody a naleje se dopracky voda kyblem, nevyhodnoti to pracka tak, ze v ni jakoze zbyla voda z predchoziho prani a nevycerpe ji? Zda se mi, ze nase pracka (AEG) po spusteni praciho programu vzdy nejprve na chvili zapne cerpadlo a zkousi odcerpat zbylou vodu.

S nalevanim destovky do pracky mas osobni zkusenost? Jak se da zjistit, kolik vody je kyblem potreba nalit?
KarelSebela

Re: DC čerpadla

Příspěvek od KarelSebela »

Joseff: ( možná to nepatří přesně do tohoto vlákna ale na 50% ano)

Zdar Joseffe,
Nejprve. Stále bydlím v klasickém rodiném 1999 zrekonstruovaném domě. 4 člená rodina.
Tzn. 120kubiku vody spotřeba roční. toto je klasické totálně neekonomické šílené použití vyody. Ano platím vodné a stočné neb v obci máme i deštovou kanalizaci. Nemáme ale klasickou takže mam u domu čističku. (septik jsem už tehndá vazvhl) A ted jsem ještě dál v budoucnu i čističku už nechci.
Platíme nevímk kolik ale kolem 40kč to bude. Prostě hruza. No a za elektřinu ani nemluvim. A vše mě v tomto státě štve takže jsem začal uvažovat o ostrovním domě.
A loni na podzim koupil pozemek a ted o prázninách začal stavět.

Věci jako voda a lektrika jsem si již začal na svém klasickém domě testovat. Na střeše mam 1Kw panel. k tomu 180Ah 24V baterky LiFePo. 2Kw měnič a APC power switch. Což mi zajištuje že jednu fázi celého domu napájim z panelu. Jakmile napětí klesne na baterkách automatikcy během x ms se to samo přepne na EoN. Tzn žáné šachování s drážy a manželka to zládne (ne)obsluhovat. pouzčení z skoro ročního provozu je super a podstatně víc vím jak ted budu ve finálním ostrově věci elektrické řešit. I když člověk se bude učit stále.
Také jsem si hrál s vodou. A při průměrných srážkách a s tím že splachovaná voda bude stačit z přefiltrovaných rostlin. Tzn vodu použiju 4x v domě tak místo puvodních 120kubiku bude stačit reálně 40. A tak v základech budu mít 50kubikovou zásobárnu. Tlak bude z Hobas.cz trubek postavených na výšku. Obsah si spočítej lehce sám 80cm pruměr 6m výška ... :-) 2pí*r2*v

Jo a nazávěr na vodárně plánuju čapí hnízdo. S ornitologama jsem už domluvený :-)

Závěr je, že jsem se tedy rozhodl postavit ostrovní systém:
1. sám elektriku
2. sám vodu
3. sám kanalizaci
4. sám plyn
5. sám jídlo
6. sám teplo

Toto jsou má kriteria a věřím že do dvou let to bude fungovat. Konec světa 2012 sice nestihnu. Ale konec "téhle dotacema pokřivené ekonomiky" snad jo.

Jestli chceš můžeš mě sledovat na http://facebook.com/czechEarthship nebo http://czech-earthship.com kde budu dávat i podrobnější postupy na FB se to nehodí. Ale jak píšu začal jsem stavět letos. Tzn zatím toho tam je přiměřeně.

Kdyby tě zajímalo něco konkrétně napiš. Protože toho je moc co by se dalo rozebrat. Skoro na vlastní vlákno.
Karel
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: DC čerpadla

Příspěvek od tomas »

joseff píše:tomas:
Kdyz se zastavi privod vody a naleje se dopracky voda kyblem, nevyhodnoti to pracka tak, ze v ni jakoze zbyla voda z predchoziho prani a nevycerpe ji? Zda se mi, ze nase pracka (AEG) po spusteni praciho programu vzdy nejprve na chvili zapne cerpadlo a zkousi odcerpat zbylou vodu.

S nalevanim destovky do pracky mas osobni zkusenost? Jak se da zjistit, kolik vody je kyblem potreba nalit?
Můj taťka ještě před pár lety takto pral na automatické pračce ROMO AC 600. Takové praní vydržela přes 25 let než prorezivěl buben. Teď má tuším Whirlpool shora plněnou a jestli pere pořád stejně teď nevím, ale zjistím.
Tu starou prostě zapnul, ale protože voda nepřitékala tak se program zastavil a pračka čekala na vodu. Otevřel zásobník na prášek a lil tam vodu dokud se program zase nespustil (sepnul hladinový spínač a začal se točit buben) a pračka potom standartě vyprala, jak přišlo máchání tak zase čekala na vodu. Tak nalil potřebné množství vody a pračka začala máchat.

Dalo by se říct že ta ROMO AC 600 je vlastně dosud funkční, veškerou "elektroniku", čidla i motor jsem z ní vytáhl a zase na stole poskládal a zprovoznil. Kdybych měl v té době mechanicky funkční torzo pračky i třeba jiné značky tak bych ty střeva z ROMO AC 600 nacpal i do jiné pračky. Dalo by se říct že je to taková open-source pračka, protože to zapojení bylo jednoduché a pochopitelné i bez dokumentace která by se také dala najít. Bylo by i možné nahradit mechanický programátor například arduinem a byla by z toho pračka i s webserverem :yes: U těch nových praček s BLDC a komutátorovými motory s řízením otáček už to není tak jednoduché. :(
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DC čerpadla

Příspěvek od drama »

KarelSebela píše: Kdyby tě zajímalo něco konkrétně napiš. Protože toho je moc co by se dalo rozebrat. Skoro na vlastní vlákno.
Karel
Tak mě zajímá všechno na tomto projektu, můžeš to všechno trochu rozvést? Hned se mi zdá, že 50 kubíků vody je zbytečně moc. Koukám, že už je to ale vybagrováno. Nicméně doporučuji podrobně přečíst http://www.oeko-energie.de/produkte/reg ... /index.php jsou tam shrnuta léta zkušeností se systémy na dešťovou vodu.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: DC čerpadla

Příspěvek od mytus »

Věci jako voda a lektrika jsem si již začal na svém klasickém domě testovat. Na střeše mam 1Kw panel. k tomu 180Ah 24V baterky LiFePo. 2Kw měnič a APC power switch.
Co presne konkretne je ten APC Power switch? Mas nejaky link? Moznost automatickeho prepnutia na DS v pripade nizkeho napatia na bateriach ma viac nez zaujima ;)
KarelSebela

Re: DC čerpadla

Příspěvek od KarelSebela »

"APC poser switch" :-)

About Automatic Transfer Switch

Model: AP7723
Firmware Revision: 2.0.3
Firmware Date: 9/08/10
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: DC čerpadla

Příspěvek od drama »

Tohle řešení má z mého pohledu jednu velkou nevýhodu, nedovolí to využít stand-by mód střidače. Ušetřit minimálně 250Wh za den v zimě není k zahození...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: DC čerpadla

Příspěvek od joseff »

Ahoj dramo,

jak dlouho uz destovku/uzitkovou vodu v dome pouzivas? Jak velkou mas nadrz a vystacis s ni po cely rok? Jste pripojeni i na pitnou vodu z vodovodu? Jakou mate prumernou mesicni/rocni spotrebu uzitkove/pitne vody?

My mame prumernou mesicni spotrebu 3 m krychlove vody z vodovodu a platime za ni rocne cca 4000,-. Mame vsak studnu, ktera je v podstate nevycerpatelna. Momentalne neni rozvedena po dome, byla kdysi, ale pak to predchozi majitele zrusili a napojili se na vodovod. Momentalne ji pouzivame jen na zahrade. Roky uz se s ni venku od jara do podzimu sprchuju a nikdy jsem zadne problemy nemel, zkousel jsem i uz i pit nejprve prevarenou, pak i bez prevareni, ale jako pitnou bych ji pro vsechny radeji nechtel, studna ma asi jen 8 m a po velkych destich byva voda trochu zakalena. Ja ted premyslim jak to obnovit, chtel bych vodu ze studny zavest vsude krome kuchynskeho drezu, tam bych nechal vodu z vodovodu.

Usmevne na tomto pouzivani vlastni vody ale je, ze po pripojeny domu na studnu bychom za rok zaplatili 2x vice nez platime momentalne, protoze by nam zacali pocitat stocne pausalem 36 m krychlovych/osobu/za rok, coz je blbost a zatim jediny duvod, proc uz jsem to davno neprepojil, chtel bych totiz pouzivanim vlastni vody usetrit, ne platit vice! Resenim by mozna byla vlastni (korenova) cistirna. Navic pokud je vybudovana verejna kanalizace tak je tusim povinnost pripojit se a pokud bych chtel vlastni cistirnu, tak bych musel zadat o povoleni vyjimky a tusim jak bych dopadl. Jak to resite ostatni? Je z toho nejaka cesta ven?

Prosim proto o tve reseni - jak to mas udelane a jak ti pocitaji stocne? Vypoustis vodu do verejne kanalizace nebo mas vlastni cistirnu. Prosim porad!

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek