ako postavit dom za 30000 Ksč

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
ohruska
Příspěvky: 6
Registrován: ned úno 03, 2013 5:33 pm

ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od ohruska »

Dobry den vsetkym ktory citaju tieto stranky.

Nedavno som nasiel zaujime video pana otory setry energiov.

Odporucam pozriet.
Najzaujimavejsie bolo ze elektricku energiu vyraba z pece ktrou kuri dom

http://www.cestyksobe.cz/petr-skorepa-s ... vi-ad2650/
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od Roger »

Ten web znam. Na video mrknu.

Ps: Asi pred 5-10 lety jeden pan dal na net howto, jak si stavi barak svepomoci za tusim do 300.000 ho to vyslo cele. Klasika, zadny slum. Myslimze pak prodaval i pojekt za nejakou kacku. Sice tam asi zadne solary tehdy nemel, no pokud vite o podobnych smerech, linknete... Diky.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od LIX »

Trochu mimo témy, ale ten chlapík je neskutočný. Normálne mám úsmev na tvári a vela krát ma v tom videu aj rozosmial. Vo všetkom má pravdu a najviac sa mi páči ako o tom hovorí a robí si zo všeličoho srandu. :D
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od Roger »

Nejde mi do hlavy co je tak toxickeho na polystyrenu (i kdyz tyto nazory znam, ale vzdyt je to na vnejsi strane zdiva) a zda lze meritelne ho necim suplovat a jaktoze teda drive lide nepostavili take energeticky nulove domy kdyz to udajne jde - moc tomu neverim ale to neznamena, ze to nejde.

Kazdej stary barak ma totiz neskutecny ztraty a neni mi jasne cim to lze zaizolovat levneji jak polystyenem.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od LIX »

Predsa tou slamou, ale nemôžeš ju brať len ako izoláciu ale aj ako stenu a potom je to lacnejšie.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od Roger »

A co tloustka slamove steny? Mam utkvelou predstavu, ze betonova stena je hrad, a tahle alternativni stavba nevydrzi najezd, i osobni auto, SUV, mi zbori muj domecek :-)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od PavelR »

Roger píše:A co tloustka slamove steny? Mam utkvelou predstavu, ze betonova stena je hrad, a tahle alternativni stavba nevydrzi najezd, i osobni auto, SUV, mi zbori muj domecek :-)
Pokud by se melo pocitat i s timto tak nevim z ceho stavet. Pac po silnici jezdi i kamiony a ten by projel u mym cihlovym domem.
Postavim li dum ze slamy takto levne (myslym alespon hrubou stavbu) tak to pujde i levne opravit a nebo levne postavit znovu.

U te slamy bych venoval vetsi pozornost cim to impregnovat proti skudcum, poradnou zemni izolaci. Taky bude treba popremyslet o tom kde v te slamove stene bude rosny bod a adekvatne resit paroizolaci aby to neplesnivelo, coz mi prijde skoro nejdulezitejsi... pac plisen je zlo.
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od spider207 »

Super typek :) Stranky matne poznam, ale tento clovek ako keby mi z duse hovoril. Vidno, ze pri stavbach rozmysla a nie je nejaky zaslepeny eko aktivista. Kazdy material ma svoje prednosti a slabiny a treba vediet co kde pouzit, presne ako hovori. Dostali ma tie veci s chladnickou, prackou, panelmi, pecou atd, presne takto som premyslal nad domom. Uz len vlastny pozemok kde to zrealizovat. Parada.

Ja stale vravim, ze v dnesom svete je sebestacnost najvacsia deviza aku moze clovek mat.

:idea: edit: V tom videu, v case asi 12:18 tam spomina nejake "zarizeni na principu termoclanku s ucinnosti 200W do elektriny". Co za vymennik ma akoze na mysli :?:
edit2: ak som spravne pochopil, hovori o tepelne hladinovom generatore (TEG)?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od joseff »

Ano, mluvi o tomto:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... c17#p19069

Libilo se mi to, ale nejsem odbornik a nerozumim tomu. Ostatni clenove tohoto fora to vsak v podstate svrhli jako blbost.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od střídač »

joseff píše:Libilo se mi to.
No, mě se to také líbilo, dokonce ještě na začátku roku. Chtěl jsem si dva TEGy koupit, postavit k tomu kamna a zkoušet.
Jsou to články fungující na principu Seebeckova termoelektrický jevu. Postupem času a nazřením toto řešení zavrhuji jako ekonomickou hloupost a vrátím se k tomu za podmínky, že cena klesne na čtvrtinu (asi 3000,-Kč).
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od dracekvo »

No. mě se líbí lidi, co pomlouvají polystyrén a do základů si nacpou pneumatiky :D
Ale ohledně toho rosného bodu by mě to zajímalo. Ono je hezké zbouchat dřevěnou kostru, nacpat tam balíky slámý a pak to napatlat jílem. Ale jak se to bude chovat, kdo ví.

TEGy jsou nepoužitelné. Oni píšou sice 200W, ale za nějakých laboratorních podmínek. Pokud to napojím na nějaký výměník kde bude rozdíl teplot 20-30 stupňů, odhadem z toho bude tak 2OW, no nwm. Dva tyhle TEG články vyjdou na 20 tis. Za to si raději dokoupím 1kWp na střechu, nebo 300w větrník. Případně 530l paliva. Někde sem četl, že někdo v domě propálí za rok 80l v centrále. Tak to je palivo skoro na 7 let. A stejně si myslím, že i s těma článkama by jí občas musel startovat. V případě centrály na LPG je to na 14 let.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne úte srp 27, 2013 6:24 am, celkem upraveno 1 x.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od matej »

kulatydum.cz - obdobná konstrukce, výborné výsledky.
Pravda a Láska zvítězí!.
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od spider207 »

dracekvo píše:Ale ohledně toho rosného bodu by mě to zajímalo.
Slamené steny s hlinenými omietkami sú difúzne otvorené, takže vodná para, ktorá sa do nich dostane z interiéru, má možnosť slobodne prenikať až do exteriéru. V prípade, že v konštrukcii vzniká rosný bod, dokážu túto prebytočnú vlhkosť vstrebať do seba hlinené omietky. Jednoduché a účinné, treba to nechať na prírodu :D
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od burda »

Mno to co povídá pan Skořepa je sice fajn, ale říká jen A a už ne B;)

Taky jsem postavil malý domeček ze slámy a potom hned jeden rodinný z konvenčnějších materiálů, ikdyž i vevnitř mám na stěnách hlínu.;)

Je to o pracnosti, práce se slámou a taky o tom že výsledný vzhled, bude často "velmi rustikální" (zdi prostě nebudou rovné;), ale to může být spíše výhoda. Úskalí slámy vidím v pracnosti a její omezené dostupnosti, v podstatě jen po sklizni.
Což když potřebujete v prosinci 5 balíků na dokončení jdou obtížně sehnat;)

Omítání hlínou je fyzicky náročnější než lepidlem, na druhou stranu je hlína mnohem snadněji opravitelná a neskonale příjemnější v interiéru.

Venku je s ní potíž. Buď se udělají velké přesahy střechy, nebo se vymývá a je třeba ji pořád natírat vápnem (nejméně jednou za dva roky přetřít). Nebo potom venkovní větranou fasádu ze dřeva, nechat se-šednout a je vystaráno.

Není potíž postavit za 300tis. dům, ale moc toho z technologií uvnitř nebude. Jde to, bude maličkej, ale Váš a to je důležité. Jen si proboha k radění najděte někoho jiného než na začátku zmíněného pána, ten o tom hlavně mluví, ale nevychytá Vám detaily a případné problémy;)
Vyberte raději někoho, kdo už to 10 let dělá a má s tím zkušenosti: http://www.hlina.info/cs/firmy-a-remeslnici.html
Opravdový řemeslníci, co to umí to dělají, ti co o tom hlavně mluví, toho až tak moc neumějí;) Ale určitě to už jednou dělali a objeli spoustu kurzů a přece o tom přednášejí.... :lol: :x Všimli jste si že v česku je lepší bussines o něčem mluvit než to dělat ?;)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od Roger »

1) zase kdyby o tom nikdo nemluvil, tak to nemá marketing a ti co to umějí, nemají do čeho píchnout (není poptávka, nikdo to nechce :-)

2) jak víš, že to neumí, anebo si to jenom myslíš anebpo JPP?
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od burda »

Roger píše:1) zase kdyby o tom nikdo nemluvil, tak to nemá marketing a ti co to umějí, nemají do čeho píchnout (není poptávka, nikdo to nechce :-)

2) jak víš, že to neumí, anebo si to jenom myslíš anebpo JPP?
Slyšel jsem, viděl jsem a zděsil jsem se;)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od Roger »

viděl jsi co přesně ? :-D
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od spider207 »

No ono už aj zo slamy a hliny je teraz fajný biznis, stačí si kliknúť na ten odkaz a vidíme.. Sa nad tým len smejem, také veci ako kameň, drevo, slama, trstina atď boli kedysi výsadou chudoby a teraz to je známka bohatstva :) To je ale skôr smutné..

Čo sa týka tých technológií tak dnes sme na nich brutálne závislí - chladničky, rekuperačné jednotky atď, ale veď mnohé veci sa dajú eliminovať napr. konštrukčne (viď spomínaná chladnička p. Skořepom, tepelné straty, s tým súvisí vykurovanie, s tým zase koncepcia domu - pôdorys atď). Jasné, netreba žiť ako v 13. storočí, treba nájsť rozumný kompromis.

Môj tip je, kuknite sa na staré domy, ľudovú architektúru, to boli jednoducho, ale hlavne, ÚČELNE stavané domy. Treba vedieť nie len čo použiť, ale aj kde to použiť. A toto naši predkovia vedeli.

Dnes je ale ťažké vrátiť sa k spomínanému spôsobu stavania, tieto domy si ľudia stavali väčšinou svojpomocne (chceli ušetriť náklady), no vtedy pomáhala pri stavbe celá dedina, boli rôzne miestne "hliniská", vápno sa hasilo s dostatočným časovým predstihom atd.. a toto všetko malo súvis s ďalšími vecami. Dnes chce každý len zarobiť resp. chcel by mať všetko lacno, dobre, kvalitne a najlepšie hneď :) Vždy je to niečo za niečo.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od Roger »

On vsak rika, ze si to muzete postavit sami a pak skoro zadarmo anebo zaplatit praci a to uz bude neco stat. Hlinu jil si zadarmo sehnat opravdu jde, spousta obci ji nabizi, po vystavbe klasickych baraku, za odvoz...

Ale ta drina s tim, to je dilema zda si zhuntuju svoje klouby anebo najmu Serjozu a Ivana.

Sent using Tapatalk
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: ako postavit dom za 30000 Ksč

Příspěvek od spider207 »

Ale však vždy to tak bolo a aj bude, niečo za niečo. Máš peniaze? Necháš si postaviť. Nemáš peniaze? Tak sa snažíš čo najviac svojpomocne. Akurát je dnes rozdiel v tom čo som písal, kedysi nebol až taký problém zohnať parťákov, dnes sa Ti ani slepica nevys**e zadarmo. Nejaká spolupatričnosť a ochota pomôcť sa dnes nenosí (aj keď na tomto fóre to už mnohí vyvrátili.. chvalabohu :) ), morálny úpadok je vysoký, každý len hrabe a hrabe a ľudia stále nemajú dosť. Ale všetci vieme, že donekonečna to takto nejde.
Na túto tému odporúčam Crash Course od Chrisa Martensona, tam je krásne vysvetlený tento (exponenciálny!) rast a kam to speje. A svetlé zajtrajšky to zrovna nie sú :sm1:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek