Cena za akumulaci energie

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Cena za akumulaci energie

Příspěvek od Vláďa »

Přečetl jsem tady snad všechno o baterkách, jejich volbě a cenách. Nedopátral jsem se ale docela zásadní informace, kolik vlastně stojí akumulace 1 KWh s optimální baterií a v optimálním režimu. Mám takový pocit, že pokud někdo nesežene pokud možno zadarmo starší a ještě funkční baterii, cokoliv co koupím mi tu 1 KWh prodraží víc, než kolik zaplatím za energii z DS. Pak je otázka, jestli se nějaká výroba el. energie v ostrovním režimu i při dnešních nízkých cenácch FV panelů vůbec vyplatí.

O závislosti počtu cyklů NiCd baterií na hloubce vybití je jakási informace tady
http://uloz.to/xWmXuJ7/akum-nife-nicd-pdf a tuším že i tady někde ve fóru byl tento materiál zmiňován. Pochopitelně extrémy nad 10000 částečných cyklů nejspíš budou narážet na omezenou životnost baterie (materiály degradují i bez používání), která se těžko zjišťuje, ale nad 20 let to asi nebude. Pokud baterii bereme jako investici, museli bychom nějak započítat běžnou úrokovou míru (nevím jak, nejsem ekonom) a pokud chceme své peníze na dlouhou dobu výhodně investovat, nejspíš to bude do něčeho jiného, než do baterie :cry:
Docela by mě zajímalo porovnání nákladů na akumulaci 1 KWh mezi olovem, NiCd a LiFePO4 při optimální hloubce vybití pro každou baterii. Mnohokrát jsem ve fóru viděl, že LiFePO4 je sice nejdražší, ale vydrží.

Otázka u srovnání baterií je nejen hloubka vybití, ale i provozní teplota. U olova bych to viděl někde hluboko ve sklepě, kde se teplota drží kousek nad nulou. Mráz prakticky znemožní funkci baterie, vyšší teploty zase urychlují její stárnutí. U NiCd bych teplotu neviděl jako až tak velký problém, baterku mám umístěnou pod schodama. LiFePO4 až tak dobře neznám, nemám s nimi praktické zkušenosti.

Zatím nejlevnější akumulace, kterou jsem viděl, je v přečerpávacích elektrárnách. Jenže tu si na zahradě neudělám. V elektrárně Dlouhé Stráně údajně dosahují účinnost 80%. Ona se ta voda při spádu přes 300m asi chová trochu jinak, než když si budu vodu ze studny přečerpávat na půdu :D Při exkurzi nám říkali, že je vytipovaných dalších 7 míst pro takové elektrárny. Hezké by bylo, kdyby se ČEZ postaral a zavedl net meating, jako je to údajně na Slovensku. Baterku bych si samosřejmě i nadále nechal. Nepočítám, že bych byl někdy energeticky soběstačný, ale mám rezervu pro případný black out,který může klidně trvat týden.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Cena za akumulaci energie

Příspěvek od matej »

Na Slovensku nemáme net metering .. akurát pán Vážny navrhuje toto:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 265#p20232
Naposledy upravil(a) matej dne pát črc 05, 2013 11:14 am, celkem upraveno 1 x.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Cena za akumulaci energie

Příspěvek od mypower.cz »

Muj nazor: Z tohoto pohledu pri srovani ceny energie z DS: nevyplati, avsak my co uz sve vlastni ostrovni FVE provozujeme, dobre vime, ze hodnotu maji uplne jine zalezitosti, ktere cloveku, ktery nikdy nezkusil, nedojdou, nez ktere na prvni pohled vyplyvaji z prosteho srovnani ceny z DS a z FVE. Najemni byt vychazi z ruznych pohledu levneji nez koupe vlastniho domu, i pres to leckdo velmi oceni, kdyz ma sve vlastni bydleni a najem platit nemusi.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: Cena za akumulaci energie

Příspěvek od Vláďa »

Jo, něco na tom je. Taky je fakt, že kdo té elektriky spotřebuje opravdu málo, zaplatí víc na paušálech než za samotnou energii. Protože zatím nebydlím a barák mám stále jako stavbu, spotřeba zanedbatelná a cena za 1 KWh mi vycházela taky přes 40 Kč. Jenže přívod 3x25A je občas potřeba, bez toho bych stavět nemoh. Až se nastěhuju a začnu topit tepelným čerpadlem, i když je barák nízkoenergetický s výpočtovou ztrátou 4 KW a TČ voda-voda má topný faktor 5, nedělám si iluze, že bych v zimě tohle ze solárů získal. Takže na DS jsem závislý v každém případě.

Ještě ohledně té akumulace - někdo někdy na fóru zmiňoval, že ohřívat energií ze solárů bojler je zvrhlost. Já bych to až tak nezatracoval, pokud bych tu vodu nemoh ohřívat třeba tím TČ. Když si vezmu kolik stojí panel pro solární ohřev vody, k tomu speciální velký bojler s velkým výměníkem a další srandičky okolo (oběhové čerpadlo pokud možno se zálohovaným napájením, expanzka, celá instalace, řízení), přijde mi že těch 10 FV panelů připojených na obyč. bojler může vyjít i levněji. Při tom se to dá podle potřeby kombinovat. Když je energie dost, využije se i jinde. Když není, ohřeje se voda z DS.
rob.brno
Příspěvky: 972
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Cena za akumulaci energie

Příspěvek od rob.brno »

Vláďa píše:Jo, něco na tom je. Taky je fakt, že kdo té elektriky spotřebuje opravdu málo, zaplatí víc na paušálech než za samotnou energii. Protože zatím nebydlím a barák mám stále jako stavbu, spotřeba zanedbatelná a cena za 1 KWh mi vycházela taky přes 40 Kč. Jenže přívod 3x25A je občas potřeba, bez toho bych stavět nemoh. Až se nastěhuju a začnu topit tepelným čerpadlem, i když je barák nízkoenergetický s výpočtovou ztrátou 4 KW a TČ voda-voda má topný faktor 5, nedělám si iluze, že bych v zimě tohle ze solárů získal. Takže na DS jsem závislý v každém případě.
Jsem na tom podobně - 3f tč(velká zimí spotřeba). Pro mě má smysl jen dlouhodobá akumulace - nejspíš asi do vodíku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek