Outback / Morningstar

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Outback / Morningstar

Příspěvek od ResHacker »

Tak teda nevím, ale jak pár dní sleduji činnost toho tvého systému, tak z toho mám pocit, že už baterie opravdu moc kapacity nemají...nebo se mýlím? Neplánuješ časem třeba přechod na LiFe baterie? Já zatim taky jedu s olovem, budu teď rozšiřovat na 1,2 kWp, ale dobudoucna už řeším, jak postavím systém s LiFe bateriemi, moc se mi zamlouvají, ikdyž jsou drahé...ale je to krásná hračka :) Jinak až nějak jakštakš dokončím tento 12V systém s Pb bateriemi, rád ho zde také opublikuji ;)

Roman
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

jj... ty baterky sly po roce totalne do haje, potvrzuji, viz toto vlakno .. Jak rikaji kolegove, olovo uz nikdy .. Zvazuju louhove nebo life, je to otazka ceny, ale resit to budu muset velmi brzo.. 2 z tech baterii budu reklamovat, protoze kapacita cca 12Ah po rocnim provozu puvodne 100Ah baterie je hodne divna.

PS: vcera (patek) skoro pres cely den bylo na FV1 desktopove PC (asi tak 100W) na reinstalaci. Dnes (sobota) - opet cely den, jsem to dal na FV2 (stridac byl na fv2 a na fv1 jenom velmi kratce cerpadlo) at neco zbyde ve FV1 - reinstalace PC pokracovala.

Tedka je uz to desktopove PC doinstalovane, jede miniPC + ntb + 17"monitor na 12V pres FV2, a stridac je na FV1 - philips monitor, bedny, osvetleni.

Bojuju s tou osekanou kapacitou ... upravil jsem si i led meracky na hlavni strance mypower aby vice odpovidaly realite podle zatezoveho testu at vim na cem jsem :idea: .

Obrázek

Tahle trable s baterkama olovenyma se jeste doladi ;)
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

No jak to vidím, tak ty baterky opravdu moc nebudu drtit, budu se je snažit držet ve víceméne nabitém stavua pokud to klesne řekněme na 11,5V tak už radši všecko vypnu. Mám to naplánováno asi tak, že těch 7 paralelně zapojených 120 Ah Pb bude fakt jen dočasné řešení, drtit pořádně budu až ty LiFe....nic jiného mi nepřipadá jako lepší řešení vzhledem k tomu, kolik do toho zainvestuju...
Jako regulátor chci co nejdříve pořídit Outback Flexmax 80, právě proto, abych na něho mohl na vstup připojit v sérii 144 článků a díky vyššímu napětí neměl takové ztráty na 15m vedení ze střechy od panelů do sklepa k regulátoru. Poté už jen došetřit cca 50tis na 4 sériově zapojené 12V/90Ah LiFe...tzn necelých 5kWh využitelné energie...Ještě potřebuji dořešit něco, co bude v případě poklesu napětí na baterkách pod 10,5V rychle přepínat na ČEZ a naopak, ale měla by tam být nějaký hystereze (čili aby to pořád nepřepínalo tam a zpět)...LiFečkám by prej neměl vadit ponechání ve stavu hlubšího vybití, čili by systém jen počkal, až se zas ze sluníčka trochu dobije, než by přepnul opět na měnič...je to prostě o penězích, ale ta energetická nezávislost je pro mě prioritní...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
z vlastní zkušenosti bych nikomu neradil vybíjet LiFeYPO4 pod 12V při zátěži ! Především proto že od 12V do 10,5V už
zbývá jen pár Ah které je nezbitné v aku nechat . Například volověná baterka v autě co 14 dní stálo s rozsvícenou 5W
žárovičkou měla jen , 2,6V ! Po nabití ku podivu funguje dodnes , zatím co LiFeYPO4 by se totálně chemicky zničila !!
Pečlivě hlídat napětí je pro LiFe aku životně důležité , což je největší slabina oproti volovu :-( .
Můj systém pracuje v rozmezí 12V až 15V což je cca 95% celkové kapacity aku .
Hluboké vybití je pro NiCD možná i zdravé , nikoliv však ro LiFe ! Jedna má LiFe měla loni v zimě namále , měníč
jsem večer vypnul při cca 11,4V a ráno v ní zbylo jen 10,3V !!! BACHA na to :twisted: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

Aha, měl jsem zato, že se s LiFe muže jít až na těch 10,5....Jinak tyhle hodnoty cos mi napsal ale s přehledem ohlídá ten Arduino a ty si prostě nastavím. Každopádně aby to neodpojoval až měnič při 10,5V žejo...to už je moc asi....Ještě si trochu pohrávám s myšlenkou těch NiCD, že smrdí mi nevadí a jinak by to asi nebylo špatné....takže mě prosim nějak ukecej k jednomu nebo druhýmu, LiFe se mi moc svými vlastnostmi líbí :) Zas ale kdybych měl za stejnou cenu 2 - 3x vyšší kapacitu v louhových NiCd tak nevím nevím...poraď...Dík..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

Ještě by mě zajmalo nějaké detailní schéma, jak jsou ty sériově zapojené 12V LiFe spojené s Akumonama a jak to pracuje, stačí tedy pro každou 90Ah jeden Akumon, ikdyž budu nabíjet jednou třeba i 50A? Zatím při plánovaných 1,2kWp by to mělo být max 20A což není tolik..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od drama »

@ResHacker: Nevyplatilo by se misto Outback Flexmax 80 koupit Morningstar MPPT 60? Daji se tam naprogramovat napetove urovne nabijeni pro ruzne mody, coz by bylo mozna vyhodne pro ty LiFe...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
jak jsem tu někde už psal , pro staniční provoz čili i pro ostrovní FV systémy jsou asi nejvýhodnější NiCD aku , hlavně
cenou . Pokud jsou aku mimo obytné dobře větrané místnosti , tak svůj účel velmi dobře splní . Když jsem řešil náhradu
za volovo , tak LiFe byly to nejlepší co sem tehdy na netu našel , poptával sem i NiCD , ale moc jsem nepochodil :-( .
Původně měla být instalace aku ve sklepě , ale nakonec to mám vedle obýváku , což by s NiCD byl problém .
Pokud budete kupovat LiFe , tak radši zvolte jednotlivé články , při hlubším cykloání se lépe hlídají aby se nepoškodili .
O vlastnostech LiFeYPO4 ku jsem psal zde : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... t=80#p1198

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

Pro drama: Outback tato nastavení taky umí, pro Morningstar mluví zase to, že umí data posílat po síťovém PC kabelu...což je docela hezký...

Pro abrams: Akumulátory vždy budu mít ve sklepě, takže by ty NiCd nebyly špatný, ale kde to tedy sehnat? Zkusím zapátrat na netu...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od soooc »

Slusne Ni-Cd baterie jsou v takovych tech vozitkach, co jezdi po nadrazich (teda aspon tam byvaly), takze pokud mate nejakeho znameho u drah, tak to muzete zkusit.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

Jo to je fakt no.....zkusim zapátrat po netu...byla by pohoda že bych neřešil nějaké balancování atd...neví někdo, jaká napětí na nich při nabíjení můžou být? Jestli se dá poskládat pack podobný olovu 12V a choval by se podobně, pak by to bylo supr...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od tomas »

NiCd akumulátory jsou použité u těchto elektráren:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=6
http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=t ... vni_system
Jeden článek má jmenovité napětí 1,2V pro 12V jich tedy potřebujete 10 kusů v sérii. Pro 24V 20 kusů atd... Nabíjí se na 1,43V/článek, celkem tedy 14,3V.
Co jsem zjistil tak cena nového NiCd akumulátoru je vyšší než LiFePo4. Takže neplatí toto: "Zas ale kdybych měl za stejnou cenu 2 - 3x vyšší kapacitu v louhových NiCd tak nevím nevím".
Ale ty NiCd se dají relativně levně sehnat na inzerát, případně z železničního depa. Obrovské + pro NiCd je, že nepotřebují balancovat a nevadí jim když je úplně vybijete, snesou hrubší zacházení než LiFePo4.
Outback má tuším integrované webové rozhraní, takže není problém z něj vystavit data na webu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

Díky za info, už jsem se o nich taky něco dočetl...výhledově bych šel do jiných aku až tak za několik měsíců, nejspíš na jaře, takže čas nějaký je...A pokud teda nesešenu NiFe nebo NiCd tak půjdu do LiFe....Outback by se měl nechat nastavit téměř na jakýkoli typ baterek. Studoval jsem k němu manuál a nějak jsem se nedočetl, že by šel připojit podobně jako Morningstar přes RJ 45?? Vím, že jí má, ale to je pro nějakou komunikaci s měničem nebo tak něco...má to oznažení HUB/MATE. Pokud ale má i to webové rozhraní jako Morningstar tak jdu do něho, zamlouvá se mi nejvíce :)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od tomas »

Tak ten Outback integrované webové rozhraní asi nemá, má sice konektor RJ45, ale ten je pro komunikaci s měniči a dalšími Outback přístroji. Ale sériový port má (dálkový ovladač a monitor?) MATE http://www.outbackpower.com/products/co ... ions/mate/
a MATE3 http://www.outbackpower.com/products/co ... ons/mate3/ má Ethernet konektor. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

Nemůžu si pomoct, outback FM80tka se mi prostě moc líbí a stejně asi půjdu do něho a oželím ten web u Morningstaru...z USA i s poštovným a DPH u nás by měl vyjít do 15tis Kč...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od drama »

Zkuste si poslat dotaz na cenu u http://www.oeko-energie.de/produkte/sol ... bcf0a43501
Kdyz jsem kupoval Morningstar vyslo me to levneji z Nemecka a nemusel jsem resit cla a podobne zalezitosti.
Jinak je pravda ze ten Outback se od Morningstaru tolik nelisi. Kdyz jsem si vybiral ja, tak se mi ovsem Morningstar libil vic :). Nemuzu si pomoci, za podobne penize toho umi vice. Co se Vam libi na tom Outbacku vice (neni-li to tajemstvi)?
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

Tak líbí se mi možnost nabíjení až 80A, ale nejspíš to asi nevyužiju, má fakt široké možnosti nastavení, přehledný displej...Ale teď sem se trochu blíž seznámil s tim Morningstarem, pro mě by asi stálo za úvahu model TS-MPPT-60 - s informačním LCD displejem a taktéž možností připojení k netu...Na amerických e-shopech za cenu okolo 500 usd - to už oproti outbacku tolik neušetřím, ale líbí se mi ta možnost komunikace po síti...no a nebo kdes ho sehnal v Německu a jaký model jsi koupil? Taky by mě zajímalo, jestli se bude dát nastavit stejně jako Outback i na nabíjení LiFe, ale co jsem četl dokumentaci, neměl by to být problém...
A na tom tvém odkazu mají cenu 522 euro, jestli sem to odbře pochopil...to by možná vyšlo líp z USA...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od drama »

Já mám TS-MPPT-60, ale pozor LCD displej není v ceně, ten je zvlášť. Já LCD nemám, je to jen další zbytečný spotřebič (ve skutečnosti je to mnohem více než LCD). Kupoval jsem ho tam, co jsem odkazoval. Tehdy to vyšlo levněji tam, teď je to možná jinak. Samozřejmě 80A versus 60A je výhoda, záleží ovšem na tom, kolik budete mít baterií, aby se to využilo...
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od ResHacker »

No že by zrovna LCDčko tolik žralo..ale jeto fakt....Pro outback teda mluví těch 80A a pro Morningstar ten net nmonitoring....zajímalo by mě, jak je v praxi složité docílit toho, abych se mohl na činnost elektrárny podívat odkudkoli z netu....nikdy jsem něco takového nerealizoval tak nevím...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od tomas »

Pokud máš veřejnou IP adresu, tak není problém sledovat cokoliv odkudkoliv. Pokud nemáš veřejnou IP adresu, tak musíš data posílat na nějaký server který má věřenou IP. Ten Outback má webové rozhraní v tom dálkovém ovládacím a zobrazovacím panelu, které by jsi si musel dokoupit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek