Baterie 25.6V bez napětí

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Orbit
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 01, 2024 12:28 pm
Lokalita: Praha 21
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3000
Kapacita baterie [kWh]: 2560
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Orbit »

Mám prosbu a nováčkovský dotaz.
Můj první malý ostrovní systém s PowerMr 3kW a 25,6 baterií 100Ah fungoval 2měsíce dle představ, než baterie přestala spolupracovat. Zcela se náhle vybila (min. napětí bylo na měniči nastaveno na 23V) a po připojení k externí nabíječce nevykazuje žádné napětí.
O čínské baterii jsem neměl žádné iluze, ale odešla(...?) o poznání dříve. Prodejce samozřejmě nereagoval...
Je možné najít nejlépe v Praze a okolí někoho, kdo by se na to podíval a zjistil, kde je chyba a je-li možné to ještě opravit či jinak využít?
Děkuji za radu.
bokser01
Příspěvky: 1468
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od bokser01 »

To vypadá, že ti jí odpojila BMS... předpokládám že jde o lifepo4 baterii. Pokud jsi měl spodní hranici vypnutí měniče 23V odpovídalo by to možnému zareagování ochrany BMS. Je to baterka co má smart BMS nebo jen nějakou hloupou do které není vidět?
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Valdano »

Standardně BMS při poklesu napětí baterie blokuje odběr, ale neměla by blokovat možnost dobíjení baterie což se v tomto případě děje i když je baterie připojena na externí nabíječku. Typoval bych to tedy spíš na závadu v BMS vestavěné v té baterii. Doporučuji nechat baterii pod dohledem připojenou k externí nabíječce alespoň cca hodinu. Třeba BMS dříve či později zareaguje a umožní nabíjení.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Mex »

Není ta externí nabíječka přechytralá a neměří napřed, jestli baterka něco dává?
Ty BMS to mívají dělané tak, že nějaké relé/stykač při podpětí odpojí výstup baterky. Ale to relé je přemostěné diodou, která umožňuje tok proudu směrem dovnitř.
Pokud ale nabíječka napřed zkoumá co je k ní připojené, a nenaměří nic, tak třeba proto nezačne nabíjet.

Ale jenom teoretizuju, protože informací je příliš málo.

Pokud bys měl k dispozici nějaký regulovatelný zdroj vhodného napětí (ideálně laboratorní zdroj s nastavitelným proudovým omezením), tak by se dalo zkusit ho k tomu připojit.
A přitom měřit, jestli dovnitř něco teče.
Orbit
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 01, 2024 12:28 pm
Lokalita: Praha 21
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3000
Kapacita baterie [kWh]: 2560
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Orbit »

LIfePo4 to samozřejmě je. Jednou už invertor "vypla", v tu chvíli byl nastaven na min. napětí baterie 22V.
Koupil jsem obyčejnou nabíječku na 12/24V s 10/5A (Qoltec Chytrá nabíječka baterií STD AGM GEL LiFePO4). Ukázala napětí 21,6V a nabila baterii v pohodě.
Nastavil jsem min 23V. Baterie běžela s invertorem normálně, ale za 14 dní najednou nic.
Připojil jsem nabíječku a už mi nezobrazila žádné napětí. Pokus o nabití - 0.
BMS mne sice napadá, ale jsem laik, nechci nijak spekulovat.
Jen se mi nedaří vypátrat někoho, kdo by to proměřil, případně s tím něco provedl...
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od cipis »

Nafot tu baterii, co mas. Plus typove oznaceni atd., jestli se neda pripadne pohledat, co to je zac.
Jinak staci kuchnout a dostat se k jednotlivym clankum. Promeris clanky, a pokud maji spravne napeti, tak bude nejspis odpojena integrovana BMSka.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Valdano »

Orbit píše: ned zář 01, 2024 6:47 pm LIfePo4 to samozřejmě je. Jednou už invertor "vypla", v tu chvíli byl nastaven na min. napětí baterie 22V. Koupil jsem obyčejnou nabíječku na 12/24V s 10/5A (Qoltec Chytrá nabíječka baterií STD AGM GEL LiFePO4). Ukázala napětí 21,6V a nabila baterii v pohodě. Nastavil jsem min 23V. Baterie běžela s invertorem normálně, ale za 14 dní najednou nic. Připojil jsem nabíječku a už mi nezobrazila žádné napětí. Pokus o nabití - 0.
Obecně by měl mít měnič, který z baterie čerpá mít nastaveny limity vždy podstatně výše než jsou limity v BMS baterie tak, aby samotná BMS v baterii za běžného provozu nikdy nevypínala. Vždy by měl vypnout dříve měnič nebo přepnout třeba na zálohu z DS. Prostě limitní nastavení v měniči pro využívání dané baterie by mělo bránit tomu, aby vůbec došlo až k tak hlubokému vybití baterie, že vypne BMS to je prostě špatně od základu. Doporučuji limitní napětí na měniči nastavit na 3V nebo 3,1V na článek (tj. u 8-mi článkové baterie LiFePO4 nastavil limit v měniči někde v rozmezí mezi 24V až 24,8V) což je dostatečná rezerva, která by měla do budoucna zabránit vypínání ze strany BMS v baterii.

Otázkou je jestli je BMS v té baterii nějak konfigurovatelná nebo jestli k ní budou alespoň dohledatelné nějaké parametry napěťových limitů, při kterých má reagovat. Přece jen provozovat baterii, o které nic nevím z hlediska vypínacích limitů v ní vestavěné BMS a pokud u ní ještě navíc ani není žádná možnost nějak ty limity nakonfigurovat je celkem riskantní záležitost. Na tohle jste měl myslet s předstihem ještě v době než jste si tu baterii vůbec pořídil. Řešit to až teď když už s tím nastaly problémy je tak trochu řešení typu "s křížkem po funuse". ;)
Naposledy upravil(a) Valdano dne ned zář 01, 2024 8:27 pm, celkem upraveno 2 x.
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Matess »

pod 24V nemá smysl chodit... 23V je přilíš málo.... Tvým úkolem je provozovat baterku v rozmezí 10%-90% a 23V už je víceméně pod 5% a tam je proto velké riziko odpojení že nějaký článek spadne pod minimum. Proto je potřeba jednou za čas nenabíjet jen do 3,4V ale (27,2), ale lépe do 3,5 (28V), protože to je úroveň kde se zcela jistě bude balancovat a články se srovnají. Ostatní si myslím že mají pravdu. Stabilizovaný zdroj kterým to dostanes trochu nahoru aby bms nebyla odpojena a potom to muzes vratit do systemu.

Nezapominej na to ze takove odpojeni muze byt pro invertor posledni a to opravdu nechces.

Pro ostatni kteri by si chteli koupit takovou baterii... tohle je presne duvod proc to nedelat a proc je stavba svepomoci lepsi reseni. V momente kdy mate svoji bms s komunikaci a neco se stane jste schopni se do toho podivat a vite na cem jste. Takhle mate blackbox, ktery kdyz funguje je vsechno v pohode a v momente kdy nefunguje tipujeme co muze byt za problem...
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Valdano »

Matess píše: ned zář 01, 2024 8:21 pm Nezapominej na to ze takove odpojeni muze byt pro invertor posledni a to opravdu nechces.
Ano v některých případech náhlého odpojení baterie za provozu měniče to může skončit poškozením měniče.
Matess píše: ned zář 01, 2024 8:21 pm ...tohle je presne duvod proc to nedelat a proc je stavba svepomoci lepsi reseni. V momente kdy mate svoji bms s komunikaci a neco se stane jste schopni se do toho podivat a vite na cem jste. Takhle mate blackbox, ktery kdyz funguje je vsechno v pohode a v momente kdy nefunguje tipujeme co muze byt za problem...
Přesně tak. Baterie s vestavěnou BMS, nad kterou není v podstatě žádná kontrola to je špatná volba, ale na tohle se měl tazatel ptát dříve něž si takovou baterii vůbec pořídil. Teď už jen řeší následky nevhodné volby baterie pro daný účel v kombinaci s nevhodným nastavením příslušného limitu v měniči, které bylo evidentně příliš nízké.

To, že BMS vestavěná v té baterii po prvním odpojení nabíjení externí nabíječkou neblokovala zatímco po druhém už ano to vypadá na možnou závadu samotné BMS, ale vhledem k tomu, že k tomu nejsou žádné podrobnější informace co se týče té baterie, aby se dalo zjistit něco bližšího tak je to prostě jen hádání a nic bližšího se k tomu říct nedá. Ono pokud k tomu nebudou dostupné žádné podrobnější informace a BMS je vadná tak to bude stejně spíš na úpravu té baterie ve smyslu výměny její BMS za nějakou jinou konfigurovatelnou, která bude rozumně kontrolovatelná tj. nebude to jen blackbox s nepředvídatelným chováním.
Orbit
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 01, 2024 12:28 pm
Lokalita: Praha 21
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3000
Kapacita baterie [kWh]: 2560
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Orbit »

Děkuji za reakce a za rady.
Je mi jasné, že vina je pravděpodobně v mém diletantismu. Měnič má defaultně nastavené minimální napětí pro baterii na 22 V, proto jsem to ponechal, pak zvýšil o 1V.
Obecně jsem chtěl na jednoduchém ostrovním systému prostě vyzkoušet, jak reálně FVE využiji, kolik mi reálně v mých podmínkách přinese atd. , atd. Nestěžuji si, že to tak dopadlo - moje blbost.
Jde mi teď o to, zda může někdo poradit kam, či na koho se obrátit, zda to je opravitelné a ještě použitelné. Je to "klasická" zatavená komerční baterie v plastu. Pokud by ji někdo znalý byl ochoten proměřit či "vykuchat" a zkusit zprovoznit, rád se domluvím.
Děkuji.
Naposledy upravil(a) Orbit dne ned zář 01, 2024 10:14 pm, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od cipis »

Tak ji kuchni ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1468
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od bokser01 »

Základ je aby jsi poslal alespon fotku baterie/značku a pod. Většinou si tyto zalisované akku v plastové bedně dají rozumně vratně rozebrat. Kuchal jsem jich již několik a stačí větší kuchyňský nůž a malé kladívko a jet po hraně víka (většinou je viditelná spára) lehce kolem do kola poklepat přes ten nůž a ve finále víko většinou jednoduše odskočí samo a jsi uvnitř.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Valdano »

Orbit píše: ned zář 01, 2024 9:55 pm Je možné najít nejlépe v Praze a okolí někoho...

Jde mi teď o to, zda může někdo poradit kam, či na koho se obrátit, zda to je opravitelné a ještě použitelné. Je to "klasická" zatavená komerční baterie v plastu. Pokud by ji někdo znalý byl ochoten proměřit či "vykuchat" a zkusit zprovoznit, rád se domluvím.
Pokud si na to sám netroufáte a neozve se nikdo z Prahy kdo by byl ochoten se tomu přímo věnovat ať už u Vás na místě a nebo si tu baterii odvést na opravu v takovém případě zkuste oslovit servisní středisko aku-bat energy s.r.o. v Praze 9, kde dělají mimo jiné i repase akumulátorů včetně LiFePo4 viz tento odkaz na kontakt.

Zkuste se s nimi domluvit jestli by byli ochotni Vám tu vaši baterii repasovat. Pokud budou ochotni se tomu věnovat tak se s nimi rovnou domluvte, aby Vám v té baterii vyměnili BMS za nějakou solidnější ideálně s komunikací, kterou bez nutnosti nákladů na další pomocná zařízení bude umět rovnou ten měnič PowerMr co k tomu používáte. Měniče PowerMr podporují komunikaci s BMS přes sériové rozhraní RS485 a také přes CAN port a podporují BMS komunikační protokoly různých výrobců BMS. Mrkněte se do dokumentace k vaší verzi měniče PowerMr jaké konkrétní komunikační protokoly pro BMS podporuje nebo by seznam podporovaných protokolů pro BMS měl být viditelný na displeji měniče v nastavovacím parametru číslo 33 pokud si dočasně nastavíte v parametru číslo 32 volbu BMS tj. RS485-2 port for BMS communication. Podle toho by se pak měla zvolit konkrétní komunikačním protokolem kompatibilní BMS, která by se použila v té baterii jako náhrada té stávající BMS. Nechte si udělat předběžný odhad ceny za tu repasi.
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Matess »

nějak mi uniklo... než to rozebere. Záruku to nemá?
kkristian
Příspěvky: 95
Registrován: pát kvě 06, 2022 10:39 am
Lokalita: Galanta
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4440
Kapacita baterie [kWh]: 14,3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od kkristian »

pise, ze predajca nereaguje, v cine sa nedopracuje k nicomu.
6x Longi 370 JV+ 6x Longi 370 JZ 4440 Wp | Must PV1800 Pro 5,2 kW | 16x LiFePo4 280Ah
Soban
Příspěvky: 3734
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Soban »

Jinak na 25V systému je třeba u lifepo4 pokud má 8 článků - většinou ano nastavit aby se měnič vypínal při 24V (skutečných 24V na baterce) pak by k tomuto nikdy nedošlo protože pokud není ten co BMS nastavoval diletant tak je tam vypnutí nastaveno většinou pod 3V na článek.

Taky nastavit aby měnič nedával větší napětí jak 3.5V na článek (28V) doporučuje se většinou 3.45V na článek tj 27.6V.

No a tady to chce připojit nějaký laboratorní zdroj a pokusit se baterku dobít, žádná chytrá nabíječka ti to nedobije protože ty jak nezjistí napětí na baterce tak se nezapnou.

Jinak tady asi fakt bude nejlepší to rozebrat a kouknout na články, přeměřit atd.....

Jinak další baterku doporučuji kupovat zde pokud tomu nerozumíš, prodávají jak v kovových krabicích, v plastových boxech či jenom ve folii viz: https://www.mivvyenergy.cz/cs/sestavy-lithiovych-clanku
https://www.mivvyenergy.cz/cs/lithiove-akumulatory

A pokud vemeš baterku s BT tak můžeš sledovat co se uvnitř děje.

Samozřejmě jsou dražší jak z číny, ale je na to záruka a máš to hotové pokud si na skládání netroufáš.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
gupa
Příspěvky: 2341
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od gupa »

Můj první malý ostrovní systém s PowerMr 3kW a 25,6 baterií 100Ah fungoval 2měsíce dle představ, než baterie přestala spolupracovat.
Pro zajímavost, jaká váha byla napsaná na krabici zásilky pro baterii? Nebo kolik baterie váží? Protože to je jediné měřítko pro Ah článků. Číňani mají jiný kalibrace pro 100Ah než EU. Takže je docela možný, že napsáno 100Ah ale skutečnost je tak 40. No a jestli se to potilo až okolo max 130A, odpovídalo by to ojetí a úhynu baterie za tu popsanou dobu životnosti.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Orbit
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 01, 2024 12:28 pm
Lokalita: Praha 21
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3000
Kapacita baterie [kWh]: 2560
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od Orbit »

Než jsem začal obvolávat kontakty uvedené výše (díky za ně), dal jsem teď ještě jednou zkusmo baterii do externí nabíječky. Po kontaktu hned zajiskřila (předtím vůbec), ukázalo se napětí na nabíječce 21,8V a vypadá, že se nabíjí...???!!!
Je tedy ve stínu v trávě za domem, kdyby něco...
Je možné, že se BTS resetovala nebo...? Baterie týdny nereaguje a najednou ano.
Že by nový školní rok :-)?
Pokud by se vzmohla, nastavím min. napětí na měniči na 24V a uvidíme.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od cipis »

Nafoť tu baterku, co to je za typ ...
Už to tu po tobě chceme několikrát a furt nic. Jak se má něco vymýšlet a radit, když nechceš poskytnout základní informace?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7517
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie 25.6V bez napětí

Příspěvek od kodl69 »

ta "chytrá" nabíječka nespustí nabíjení, pokud nenaměří na výstupu napětí. A to nenaměří, když BMS baterku odpojila. Tj všechno fungue jak má. Baterka odležením sezbírala zbytek náboje a díky tomu sepnula BMS a nabíjí se. Nic zvláštního. Když už se tohle stane, je potřeba baterku "zapnout" a to připojením nějakýho zdroje, kterej má výstupní napětí pořád, ne až s připojenou baterkou (regulovatelný laboratorní zdroj, adaptér 24V k něčemu a pod)...
Normální je baterku do tohoto stavu nedostat. A taky je dobrý vědět, co se v baterce děje, což umí "smart BMS" klidně i z aliexpresu, nebo v čr od mivvy energy.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek