Jaké chráničky používáte?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cuki »

Protože jinde to zůstalo bez odpovědi pokusím se tady.
Jaké chráničky používáte? Jde mi o chráničku od kombiboxů na střeše pod střechou do sklepa k rozvaděči.
Napětí do 450V, Plechová krytina a každou potáhnu vždy dva 6mm solární vodiče. Nebo raději 25mm? Je to jeden prudší ohyb. Protahuju max asi 9m.

Jde mi o to aby to vydrželo UV a aby to mohlo jít přidělat přímo na dřevo k vazníku.

https://www.kvelektro.cz/husi-krk-trubk ... 0-p1230693?
Stačila by? Projdou tím v pohodě vůbec dva vodiče bedle sebe?

Trochu mě znervózňuje věta "proti UV záření je stabilní 10 let."

to vydrží i obyč černá kopoflexka, dokonce možná i ta červená.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cipis »

Tam jsem ti psal plechové žlaby, na nehořlavém podkladu. Tj. plný žlab, podložky z cetrisu, a máš splněno.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
eman
Příspěvky: 1403
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od eman »

Já na plechovou střechu použil tuhle: Chránička

A kabely jsem svedl průchodkou ve střeše s šedou kg trubkou. Jelikož mám vazníkovou střechu, kde se musím plazit, tak mi revizák může zkusit navrhnout změnu... :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
mihlit
Příspěvky: 610
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od mihlit »

Tuhle chráničku jsem použil taky, je jedna z mála, která je uv stabilní, ale je tam jedna moucha:
"""Chránička je samozhášivá a můžete ji položit do i na hořlavé hmoty všech úrovní hořlavosti (A – C3). Snese teploty v rozmezí -5 až +70 °C."""

Jak může být chránička do venkovního prostředí pro teploty pouze nad -5 stupňů :roll:
mischanek
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od mischanek »

V popisu je zmínka, že slouží pro ochranu pohyblivých elektrických a telekomunikačních vedení - řekl bych, že uvedeném teplotním rozsahu je zaručena její bezproblémová flexibilita/ohebnost a mechanické vlastnosti. Pro statické účely snese jistě menší teploty..
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cuki »

cipis píše: úte srp 27, 2024 2:53 pm Tam jsem ti psal plechové žlaby, na nehořlavém podkladu. Tj. plný žlab, podložky z cetrisu, a máš splněno.
Plechovej žlab si umím představit na střeše, ale mě jde hlavně o cestu v podstřeší. Nejkritičtější místa by žlab stejně nevyřešil. Potřebuju taky projít mezi půlvlnou lidnabu pod hřebenáč. Žádné zvěrstva tam řešit nehodlám. Ideálně co nejtenčí průměr. Potáhnu každou dvojici zvlášť.
Ronn
Příspěvky: 305
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od Ronn »

Používám tohle, jednou nainstaluješ ...
Nerezový vlnovec :)
Příklad: https://www.nerezovevlnovce.cz/nerezovy ... escription

Tady nekupovat, cenu uvádí k rozměru vnitřnímu a pošle vlnovec s rozměrem vnějším a trvá na svém... https://eshop.panfitinka.cz/nerezove-vlnovce
3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4
FVE1 - 3,9kWp (JJZ) => Fronius 5kW => AC-OUT / FVE2 - 15,2kWp (JJV, JZ, SZS) => RS 450/200 => DC Busbar
FVE3 - 9,36kWp (JJZ) => SE10k => AC-OUT / FVE4 - 9,36kWp (SVV) => SE17k => AC-IN
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cuki »

Ronn píše: úte srp 27, 2024 7:37 pm Používám tohle, jednou nainstaluješ ...
Nerezový vlnovec :)
Příklad: https://www.nerezovevlnovce.cz/nerezovy ... escription

Tady nekupovat, cenu uvádí k rozměru vnitřnímu a pošle vlnovec s rozměrem vnějším a trvá na svém... https://eshop.panfitinka.cz/nerezove-vlnovce
No kdybych toho kupoval pár metrů, ale já toho mám několik desítek metrů. Chci každý string zvlášť
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cipis »

Proč to tak komplikuješ? Na dřevo přišroubuješ cetris čtverečky, na to našroubuješ celoplechový žlab.
A jen v místě přechodu pod tou křidlicí dáš kusy toho vlnovce, třeba pro každý string.
Tj. venku ve žlabu, přejdeš s každým kabelem tím vlnovcem dovnitř, a zase do žlabu.
Máš mít ten prostup v nehořlavém, tak to ještě zvenku zapleskneš maltou a vevnitř narveš kamennou vatu.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 922
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od pibi »

Použil jsem pevné trubky 16mm, pro každý vodič samostatná.
https://eshop.sez-cz.cz/e-shop/4917-tru ... cat_id=161
PXL_20230630_024939176.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cipis »

Nepisou tam, ze to ma EI30 ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cuki »

cipis píše: úte srp 27, 2024 11:34 pm Proč to tak komplikuješ? Na dřevo přišroubuješ cetris čtverečky, na to našroubuješ celoplechový žlab.
A jen v místě přechodu pod tou křidlicí dáš kusy toho vlnovce, třeba pro každý string.
Tj. venku ve žlabu, přejdeš s každým kabelem tím vlnovcem dovnitř, a zase do žlabu.
Máš mít ten prostup v nehořlavém, tak to ještě zvenku zapleskneš maltou a vevnitř narveš kamennou vatu.
Protože je to ve skutečnosti ještě složitější než to popisuješ a je na to potřeba spousta těžko dostupných materiálů. Jsem ochoten zajet někam do KVčka Elfetexu. Ale to co popisuješ vyžaduje spoustu materiálů. BTW třeba v tom KVčku mi to vyhodilo jen perforovaný žlaby, Jakou to má výhodu oproti plastu?

Přemýšlím co se vlastně nebezpečného může stát. Nejnebezpečnější situaci vidím jako mechanické poškození a proti tomu je jedna celistvá chránička asi nej. Blesk? Je to až za kombiboxem, který je na střeše. Při požáru který by po cestě roztavil tu chráničku mi je to asi všechno jedno. Proti čemu je to ochrana?
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cipis »

Pro hasiče. Nechceš dodržet 120 V stringy, tak musíš zajistit, aby to něco vydrželo při požáru.

Materiál těžko dostupný není, namátkou v několika eshopech běžně skladem či do pár dnů. Levné to ale není, a když jsou to 2m profily, tak holt zaplatíš i dopravu.
Ale to je všechno otázka volby, co vlastně chceš. Dle normy to máš mít +/- tak, jak jsem psal.
Jestli to chceš ošulit na ceně, pracnosti a náročnosti, je to tvoje volba, co tam dáš.

Já se na základě toho všeho rozhodl radši utratit více peněz za kabely pro více menších stringů, než tam mít jen několik, ale s napětí 120+ ...

Další varianta by u tebe mohla být, že zajistíš dálkové odpojení v tom kombiboxu. Pak potřebuješ tu lépe chráněnou cestu jen od panelů ke kombiboxu. A to ještě jen v případě, že tam budeš mít souběh kabelů. Tj. pokud ti zleva přijde jeden kabel plus a zprava druhý kabel mínus, a potká se to až vevnitř kombiboxu, tak nemusíš řešit ani ty žlaby na střeše.

Ještě další možnost, ty to nejsi schopen stáhnout dolů venkem? Tak, jak to má kolega na té fotce? Protože pak se ti ty žlaby budou dělat mnohem snadněji, než někde na půdě a v baráku.
Po zkušenostech s prostupy u sebe bych to příště natáhl už venkem, i za cenu prodloužení kabeláže o cca. 7 metrů (délka severní střechy).
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cuki »

cipis píše: stř srp 28, 2024 10:14 am Pro hasiče. Nechceš dodržet 120 V stringy, tak musíš zajistit, aby to něco vydrželo při požáru.

Materiál těžko dostupný není, namátkou v několika eshopech běžně skladem či do pár dnů. Levné to ale není, a když jsou to 2m profily, tak holt zaplatíš i dopravu.
Ale to je všechno otázka volby, co vlastně chceš. Dle normy to máš mít +/- tak, jak jsem psal.
Jestli to chceš ošulit na ceně, pracnosti a náročnosti, je to tvoje volba, co tam dáš.

Já se na základě toho všeho rozhodl radši utratit více peněz za kabely pro více menších stringů, než tam mít jen několik, ale s napětí 120+ ...

Další varianta by u tebe mohla být, že zajistíš dálkové odpojení v tom kombiboxu. Pak potřebuješ tu lépe chráněnou cestu jen od panelů ke kombiboxu. A to ještě jen v případě, že tam budeš mít souběh kabelů. Tj. pokud ti zleva přijde jeden kabel plus a zprava druhý kabel mínus, a potká se to až vevnitř kombiboxu, tak nemusíš řešit ani ty žlaby na střeše.

Ještě další možnost, ty to nejsi schopen stáhnout dolů venkem? Tak, jak to má kolega na té fotce? Protože pak se ti ty žlaby budou dělat mnohem snadněji, než někde na půdě a v baráku.
Po zkušenostech s prostupy u sebe bych to příště natáhl už venkem, i za cenu prodloužení kabeláže o cca. 7 metrů (délka severní střechy).
Já to právě úplně vošulit nechci, ale abych to udělal správně (dobře, tak tedy co nejlépe :-)), bylo by dobré pochopit proti čemu je to vlastně ochrana a to mě po pravdě nedochází.
Za mě, pokud chci co nejlépe ochránit kabely před poškozením, použiju kvalitní UV stabilní husí krk pro každý pár, který pojede bez přerušení on kombiboxu do rozvaděče. Původně jsem si představoval na střeše nějkej plechovej kanálek, ale děsnej voser to vymyslet tak, aby tam nebyli ostré hrany. Přechod pod hřebenáčem do podstřeší jsem chtěl udělat v jednom husím krku až dolů do sklepa, ale přišlo mi bezpečnější to náhnout kždej string zvlášť, Což by se dalo i s tím plechovým, ale je toho třeba přes 30m. Pokud by mi to dávalo nějaký bezpečnostní smysl tak do toho půjdu, já já pořád nevím co před čím vlastně chráním.
A navíc podstřeší není nijak požárně oddělené od ničeho. Se sklepem je to propojené. Protože střechu sklepa tvoří přesah střechy.

Jinak jsem počítal rozpočet a jsem materiálově zatím na nějakých 108k Kč. Z toho 40k Kč je na různé ochrany, kotvení a vedení samotné... :-)

Nahoře na střeše jinak kombiboxy nechám v plastu, jsou vysoko od plechu a ten nepropálí. Pokud mi něco vyhoří na střeše nikam dál se to nedostane. Dole rozvaděč (hlavní odpínání dám ale do plechu) Tam to riziko chápu. Tam zase řeším jk na průchodky? Mají být kovové?

Prakticky řeším něco co většina solárních firem vůbec neřeší a vůbec se tím nijak nezatěžuje. Všude vidím třeba používat obyč šedivej husí krk za 4Kč/m a plechovej rozvadeč jsem snad ještě nikde použít neviděl...
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cuki »

Jinak venkem bych to tíhnout mohl, ale musel bych to táhnout přes hranu střechy což je trochu prasárna a hlavně by ty kabely byli velkou měrou exponované v případě bouřky. Tady mi to z kombiboxu leze hned do podstřeší.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cipis »

Tak ona ta norma platí chvíli a staré jedou podle starého, rozšíření o pár panelů také jede podle starého.

Ten princip je úplně jednoduchý, proč je to v tom plechu, resp. proč to má tak být. Neřešíme případ, že FVE něco zapálí, ale že něco zapálí tu FVE.
Tj. máš zajistit ochranu FVE před požárem, a konkrétně u té trasy 30 minut. Tj. aby to vydrželo neprohořet, než dojede hasič a naskáče na střechu. Pokud to tam bude hořet déle než 30 minut, tak stejně už pak na tu střechu skákat nebude ...

Takže primární ochrana je, aby neshořela izolace kabelů a nedošlo k úrazu hasiče. A také, aby nedošlo k druhotnému zapálení obloukem od těch zkratlých ohořelých drátů.

Plastový box na střeše ti propálí i slunko, a co teprve požár.

Pokud chceš táhnout těch neodpínatelných 120+ dolů, tak z té trasy je požární úsek, takže musíš řešit požární uzávěry v každém patře, aby to právě tou trasou neproběhlo až dolů. Jisté řešení je zasekat kopoflexku do zdi, tím je pak splněná ta požární odolnost.


Jak to tak čtu, tak mi fakt přijde nejjednodušší varianta dálkové odpínání stringů v plechových kombiboxech přímo u stringů. K nim červený požární kabel, a jak se přeruší, tak buch, odpojí to ty podpěťové spouště v kombiboxech. Hříbek dáš někde na fasádu, u rozváděče, u výlezu na střechu apod. To je také tak nějak popsáno v té normě. Plus dokumentace atd.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od cuki »

Jasný ale to jsme zase u toho že sem do 30minut nikdo nepřijede. Požární auto se sem nedostane vůbec, na to je tu moc úzký průjezd. Když dám tlačítko na fasádu, tak ho stejně při požáru nikdo nenajde. Dům je z poloviny od horní cesty zakopaný v zemi a začíná střechou. Jak jsm psal je to všechno jediný požární prostor, který nejde odělit. Až bude ohrožen kabel prohořením izolace už to stejně bude bezpředmětné řešit. Víc se bojím právě té mechanické části.

Poškození kombiboxu sluncem mě štve taky. Sice je outdoor, ale o UV ochraně se tam nepíše a dost o odolnosti v tomto ohledu pochybuji. Mám sice i ty plechové boxy, ale tam mi zase vadí že to není oticky vidět a potřebuju k tomu kličku. Pokud to nepřežije později to předělám.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od Mex »

Na burze jsem koupil kovový husí krk (pozink, nikoli nerez) o průměru 25/30mm za 10 Kč/m. A to byl ten borec ještě rád, prý o to nebyl zájem.
Pro mě nepochopitelné, já jsem po tom skočil jak slepice po flusu.

Když táhnu dráty od 2 vysokonapěťových stringů, tak to táhnu dvěma těmito chráničkami. Ne každou jeden string, ale jednou chráničkou dva plusové kabely, druhou dva mínusové. I kdyby to nedejbože prohořelo nebo co já vím co, tak mezi dvěma plusy nebo dvěma mínusy nedokáže téct moc velký vyrovnávací proud.

Rozvaděč s pojistkami a přepěťovkami dávám hned na půdu, bezprostředně po vstupu kabelů do baráku. Je to běžný levný plastový rozvaděč, ale mám ho přišroubovaný v plechové bedně. A i s tou bednou pak k trámu. Měl jsem nějakou vhodnou starou plechovou bednu někde ze šroťáku, tak to bylo jednoduché. Ale kdybych neměl, tak bych si koupil kus pozinkovaného plechu 0.5mm, nastříhal a naohýbal do podoby bedny. Kdybych na to neměl vercajk (jako že já ho mám), tak tohle udělá každý klempíř za pár korun.

Mám všude optimizéry Tigo v řízené konfiguraci. Cílem je (zatím ještě nerealizovaným) to napojit na požární signalizaci. Když EPS zavelí, tak optimizéry odpojí panely (tedy rozpojí celé solární pole) a současně ten signál od EPS vypne měnič.
Ta Tiga jsou zapojená tak, že když někdo (hasič?) vyrve venkovní nožovky a odpojí elektriku v baráku, tak to taky odstaví to solární pole.
rob.brno
Příspěvky: 976
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od rob.brno »

Mex píše: stř srp 28, 2024 9:27 pm Ta Tiga jsou zapojená tak, že když někdo (hasič?) vyrve venkovní nožovky a odpojí elektriku v baráku, tak to taky odstaví to solární pole.
Co se stane když vypadne distribuce, také se deaktivují tiga na panelech?
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jaké chráničky používáte?

Příspěvek od Mex »

Ano. Mám to tak, že Tiga (tj. CCS+TAP) jsou defaultně napájená z nezálohované zásuvky.
Takže když z jakéhokoli důvodu vypadne grid, panely se odpojí.
Trafačku mám přes ulici, podzemní vedení k ní i pak ke mně domů. Za posledních 10 let jsem měl 2 krátké výpadky. Takže žádný problém.

Nicméně i na výjimečné situace je nějak myšleno.
Vedle té zásuvky mám druhou, která je na zálohovaném okruhu. Takže při případném (velmi nepravděpodobném) výpadku přepíchnu napájení ručně do té vedlejší. Záměrně na to není žádný automat, udělám to jen když vím, proč to dělám.

Je problém, jak to pak nezapomenout vrátit zpět. Zvažoval jsem udělat nějaké pískadlo, které by jednak kontrolovalo přítomnost napájení z gridu, a kromě toho by pískalo jako budík s opakováním třeba každých 10 minut, musel bych to ručně umlčet na dalších 10 minut.
Ale protože jsou výpadky tak řídké (od doby co mám Tiga nebyl žádný), že na to asi kašlu. Prostě bych to přehodil a vedle položil mobil s načasovaným budíkem na periodické pískání každých 10 minut (moje oblíbená Android aplikace Turbo Alarm).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek