MPPT 2010

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

MPPT 2010

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Ještě tady není téma pro tento regulátor a tak ho zakládám.Myslím si, že by ho někdo tady na fóru mohl mít.
Používal jsem ho cca 8 měsíců bez jediného problému s olověnými i niklkadmiovými bateriemi.Má vysokou účinnost a vždy vyhledá ten nejlepší bod mppt.

Dnes ale nastal problém.Zničeho nic přestal dobíjet.Kontrolky všechny v normálu, žádný čuch spáleniny, prostě nic.Přijde mi, že se zkratuje PV vstup.Když připojím panely, tak to jemně prskne a napětí na vstupu je 0,2V.

Dokázal by mi někdo poradit co s tím.Ještě je v záruce, tak budu asi reklamovat.Je to jenom špatný kus, nebo je to normální u těchto regulátorů?Koupil jsem si ho u www.solfoton.eu ve slevě.Myslel jsem si, že Steca je něco jako Studer - kvalitní značka.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od rob.brno »

MYslím, že jej tu měl Dedo viz. téma: Nákupy a reklamace v státech mimo EU.
Pokud je to v záruce tak na nic nešahat a vrátit prodejci.
Ten regl od solfotonu, ale asi není Steca, ale nějaká čínská kopie.
Přemýšlím právě nad MPPT reglem pro 1-2 230Wp panely a krom problémové RN2210 tu nic jinného není, takže zvažuju i MPPT 2010 variantu. Jenže k tomu reglu nic moc není dokumentace.

Zajímalo by mě nastavování parametrů nebo komunikace s vyčítáním hodnot - umí toto MPPT 2010?
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

rob.brno píše:MYslím, že jej tu měl Dedo viz. téma: Nákupy a reklamace v státech mimo EU.
Pokud je to v záruce tak na nic nešahat a vrátit prodejci.
Ten regl od solfotonu, ale asi není Steca, ale nějaká čínská kopie.
Přemýšlím právě nad MPPT reglem pro 1-2 230Wp panely a krom problémové RN2210 tu nic jinného není, takže zvažuju i MPPT 2010 variantu. Jenže k tomu reglu nic moc není dokumentace.

Zajímalo by mě nastavování parametrů nebo komunikace s vyčítáním hodnot - umí toto MPPT 2010?

Nastavování parametrů je jen předraženým ovladačem.Mě to u solfotonu bez problémů nastavili zadarmo.Napětí equalizace jde vytáhnout až k 15,3V, takže používání s NiCd je bez problému.

Jinak už jsem jim volal a po dobu reklamace mi půjčí jiný regulátor, než se to vyřeší.Velice férové jednání.

Napadlo mě: Vždy když pouštím rychlovarnou konvici přes triakovou regulaci přes měnič 500W Carspa modifikovaný sinus, tak chvíli nemohl najít ideální bod mpp a pak to vzdal a po vypnutí konvice zase naskočil.Nemohly ho zničit pulzy z měniče?

Jinak takovou smůlu jako já snad nikdo nemá: měnič Carspa 500W reklamován v říjnu, nová Pb baterie Banner měla kapacitu jen 70%, takže kdybych nepřešel na NiCd, tak bych jí reklamoval taky a teď ještě tohle.Poradil by mi někdo jaké kvalitní komponenty za přijatelnou cenu?

Měnič stačí 500W a bez problému modifikovaný sinus a regulátor pro dva amorfy 103Wp na 12V - do 20A a napětí do 100V.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: MPPT 2010

Příspěvek od střídač »

ostrovpoděbaby píše:.Poradil by mi někdo jaké kvalitní komponenty za přijatelnou cenu?

Měnič stačí 500W a bez problému modifikovaný sinus a regulátor pro dva amorfy 103Wp na 12V - do 20A a napětí do 100V.
řešení je velice prosté a 101% kvalitní.
REGULáTOR:
Victron MPPT BlueSolar regulátor 70/15 sice jen 70V a 15A. Amorfy asi!! přes zimu víc NAPÉTÍ nedají. 2700,-Kč (případně 2 ks)
MÉNIČ:
SINUS Victron Energy Phoenix 350VA 12V. asi 4000,-Kč, sice jen 350VA, ale zcela jistě nahrazující 1Kw ostatní šunty.
Příladně SINUS Victron Energy Phoenix 800VA 12V asi 11000,- Kč a radostí neskonale.

Zcela určitě i 24V. Dvě stovky gelovky a slunce v duši.
Za 20 000,- radosti na 10 roků.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

střídač píše:
ostrovpoděbaby píše:.Poradil by mi někdo jaké kvalitní komponenty za přijatelnou cenu?

Měnič stačí 500W a bez problému modifikovaný sinus a regulátor pro dva amorfy 103Wp na 12V - do 20A a napětí do 100V.
řešení je velice prosté a 101% kvalitní.
REGULáTOR:
Victron MPPT BlueSolar regulátor 70/15 sice jen 70V a 15A. Amorfy asi!! přes zimu víc NAPÉTÍ nedají. 2700,-Kč (případně 2 ks)
MÉNIČ:
SINUS Victron Energy Phoenix 350VA 12V. asi 4000,-Kč, sice jen 350VA, ale zcela jistě nahrazující 1Kw ostatní šunty.
Příladně SINUS Victron Energy Phoenix 800VA 12V asi 11000,- Kč a radostí neskonale.

Zcela určitě i 24V. Dvě stovky gelovky a slunce v duši.
Za 20 000,- radosti na 10 roků.

Pro amorfy je 70V málo.Ze střechy mi běžně chodí 85V.Také používám NiCd a 14,4V do kterých nabíjí je pro ně málo.Nevím si rady, ale do EPsolaru se mi opravdu nechce.Nebyl by nějaký jiný kvalitní mppt regulátor pro 200W?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: MPPT 2010

Příspěvek od střídač »

ostrovpoděbaby píše:Pro amorfy je 70V málo.
100W amorfy mají asi 40V.
Pokud jsou paralelně, tak vyhovují s rezervou. Nabíjím i NiCd. 14.4V napětí je přijatelný, aspoň tolik nesmrdí.

Aniž bych chtěl cokoli prosazovat, není dostupné, za rozumnou cenu, lepší řešení. V každým případě EPsolar 2010 je horší volba.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od rob.brno »

střídač píše: Aniž bych chtěl cokoli prosazovat, není dostupné, za rozumnou cenu, lepší řešení. V každým případě EPsolar 2010 je horší volba.
KDyž porovnávám oba kandidáty MPPT 2010 a ten Victron 70/15:

max.U 90V(umožní dva standartní 230Wp panely dát seriově - nižší ztráty) X 70V
max.I 18A X 15A
max.P 500W X 400W(část výkonu při dvouch stand. panelů se zahodí)
2xšpatná reference na mypower(ale jednou nezaviněně) X 1x dobrá ref.(obecně má Victron dobrý zvuk)
možnost přenastavení u prodejce X nemožno nastavit??
Čína X Holandsko?
možnost tepl. čidla X čidlo nezmíněno

Cena je +/- stejná.

Oba regle však mají při 24V aku mppt napětí až od 30V výš - což znamená, že se mppt algoritmus se stand. panelem defakto nevyužije (protože tyto panely mají mppt napětí právě 30V a méně) ?????????

Algoritmy pro omezování zátěže se většinou nijak neuplatní protože výstupní proudy regulátoru jsou pro mnohé aplikace příliš nízké, takže bych počítal s připojení zátěže rovnou na aku.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

rob.brno píše:
střídač píše: Aniž bych chtěl cokoli prosazovat, není dostupné, za rozumnou cenu, lepší řešení. V každým případě EPsolar 2010 je horší volba.
KDyž porovnávám oba kandidáty MPPT 2010 a ten Victron 70/15:

max.U 90V(umožní dva standartní 230Wp panely dát seriově - nižší ztráty) X 70V
max.I 18A X 15A
max.P 500W X 400W(část výkonu při dvouch stand. panelů se zahodí)
2xšpatná reference na mypower(ale jednou nezaviněně) X 1x dobrá ref.(obecně má Victron dobrý zvuk)
možnost přenastavení u prodejce X nemožno nastavit??
Čína X Holandsko?
možnost tepl. čidla X čidlo nezmíněno

Cena je +/- stejná.

Oba regle však mají při 24V aku mppt napětí až od 30V výš - což znamená, že se mppt algoritmus se stand. panelem defakto nevyužije (protože tyto panely mají mppt napětí právě 30V a méně) ?????????

Algoritmy pro omezování zátěže se většinou nijak neuplatní protože výstupní proudy regulátoru jsou pro mnohé aplikace příliš nízké, takže bych počítal s připojení zátěže rovnou na aku.
Jen bych chtěl opravit pár informací o MPPT 2010:

Vydrží napětí až 100V(v těch 90V co uvádějí v e-shopu je započítaný i nárůst při nízkých teplotách).
Nabíjecí proud je až 20A(18A je maximální proud z panelů)

Jinak si myslím, že je to výborný regulátor, jen to nesmí být čínská kopie, jako jsem měl já(100% potvrzeno).

Jinak se našel další dvě varianty.
http://www.solfoton.eu/products/mppt-re ... eni-wrm15/
http://www.bke.cz/cs/produkty/menic-dc- ... t-xxx-din/

Ten druhý mi přijde jako ideální varianta a záruka je 5 let.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: MPPT 2010

Příspěvek od střídač »

ostrovpoděbaby píše: Jinak se našel další dvě varianty.
http://www.solfoton.eu/products/mppt-re ... eni-wrm15/
http://www.bke.cz/cs/produkty/menic-dc- ... t-xxx-din/
Ten druhý mi přijde jako ideální varianta a záruka je 5 let.
Předně, kdyby to byly další lepší varianty, tak zde o zmíněných regulátorech vedeme ohnivé diskuse. Jelikož nevedeme, pak lze usuzovat, že to varianta není, natož dvě.

Navíc bke neuvádí cenu a to považuji jako první varovně zdvižený prst. Odhaduji, že jedinou výhodou je možnost pověsit jej na din lištu.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od rob.brno »

ostrovpoděbaby píše: Jinak se našel další dvě varianty.
http://www.solfoton.eu/products/mppt-re ... eni-wrm15/
http://www.bke.cz/cs/produkty/menic-dc- ... t-xxx-din/

Ten druhý mi přijde jako ideální varianta a záruka je 5 let.
Pro moji aplikaci nakonec nejlíp vychází střídačův Bluesolar, má pouze jedinné mínus a to napětí panelů jen do 70V.

Ta první varianta nabíhá podle parametrů až s napětím od 40V, což je s jedním poly panelem nanic a vysoká cena 4000kč. Ten druhý je zase jen pouze pro jeden panel - max.290W. Zase je fajn, že mají oba display nebo sběrnici.

Dívám se na to tak, že I cena musí být rozumná do 3000kč, příjde mě neekonomické k jednomu panelu za 3t pořizovat regl za další 3t. To už je pomale výkonově výhodnější místo reglu dát nějakou diodu a koupit další panel plus napětová hlídací relé.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Pro moji aplikaci nakonec nejlíp vychází střídačův Bluesolar, má pouze jedinné mínus a to napětí panelů jen do 70V.

Ta první varianta nabíhá podle parametrů až s napětím od 40V, což je s jedním poly panelem nanic a vysoká cena 4000kč. Ten druhý je zase jen pouze pro jeden panel - max.290W. Zase je fajn, že mají oba display nebo sběrnici.

Dívám se na to tak, že I cena musí být rozumná do 3000kč, příjde mě neekonomické k jednomu panelu za 3t pořizovat regl za další 3t. To už je pomale výkonově výhodnější místo reglu dát nějakou diodu a koupit další panel plus napětová hlídací relé.
Ještě jsem zjistil, že ten bke je i ve verzi pro NiCd.

Souhlasím s tím, že kupovat k panelu za 3t regulátor za další 3t je neekonomické, ale pod 3000Kč je snad jen EPsolar a podobné čínské šmejdy, které stejně po roce odejdou.Cena toho od bke je cca 3200Kč a věřím tomu, že když je na něj taková záruka a je od české firmy, tak by mohl vydržet třeba i 10let.Rozhodně je to pravděpodobnější než EP solar.Ve finále za ty levné regulátory zaplatíme ješt více.
Opravdu jsem lepší variantu než bke nenašel.Ten bluesolar se mi nehodí kvůli napětí(mám to totiž téměř 30m 4kou drátem).
Pokud někoho napadá něco lepšího, napište.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: MPPT 2010

Příspěvek od střídač »

ostrovpoděbaby píše:Pokud někoho napadá něco lepšího, napište.
Připadá mi to jako dilema děvčátka zdali se milému podvolí, či nikoli a medituje zdali ji má vlastně doopravdy a opravdově rád.

EPsolar je varianta bez dalších úprav. Ona horší pověst jde spíš na triko nás co s nimi nedobře zacházíme. Nedovedu si dost dobře představit výrobce jenž řeší polovinu své produkce v reklamaci. Reklamace již 0,5% je pro výrobce neúnosná.

Bluesolar je asi nejlepší řešení s nutností drobných úprav.

BKE je taky bez úprav s neznámým výrobkem s dobrou zárukou. Jen bych se podivil, že u výrobce s kusovou výrobou budou ochotni po 4,5 roků cokoli řešit. A taky bych se mnoho zajímal, na co vše se ona 5ti letá záruka vztahuje. Ono to bude asi jako s LEDkama od i4wifi. Záruka 5 roků, ale nesvítit. Toto řešení by bylo přínosné pro zkušenost kolektivu.

Tak komu odevzdáš to panenství?
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Možná máte s tím bke pravdu.Ono je to s těmi zárukami někdy ošemetné.Někdo ho tady ale používá a problémy nejsou.
EPsolar je čínský stejně jako MPPT 2010 a nabíjí jen do 14,8V.Bluesolar je levný a snad kvalitní, ale bojím se ztrát v kabelu a na oddělovacích diodách mezi panely.Nabíjí dokonce jen do 14,4V.Podle mých zkušeností je to pro NiCd jenom lechtání.
Nakonec snad zůstanu u MPPT 2010, i když mě to opravdu naštvalo.Cena příznivá, účinnost vynikající, nabíjení do 15,3V a cena jen o 700Kč vyšší než EPsolar.Celou dobu fungoval bez problémů až do teď.Prostě se nechci pouštět do něčeho nevyzkoušeného.
Všem děkuji za rady.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: MPPT 2010

Příspěvek od rob.brno »

střídač píše: Bluesolar je asi nejlepší řešení s nutností drobných úprav.

EPsolar je varianta bez dalších úprav. Ona horší pověst jde spíš na triko nás co s nimi nedobře zacházíme.
Překračování max. napětí(a následná zkáza měniče) Epsolarem si myslím není způsobeno špatným zacházením, ale nějakou výrobní vadou.

Jaké úpravy jsou třeba u Bluesolaru?
Měl jsem za to, že jde o finální výrobek - "zapoj šest/čtyři dráty a používej".
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: MPPT 2010

Příspěvek od střídač »

ostrovpoděbaby píše:EPsolar je čínský stejně jako MPPT 2010 a nabíjí jen do 14,8V.
Možná budu mít špatné zprávy.

EP solar je firma jenž vyrábí regulátory Tracer 2210 jenž jsou určeny k nabíjení olova s max napětím při equalization 14.8V. Jinak 14.4V. Ostatní vyšší napětí jsou poruchový stav.

MPPT 2010 je Steca Solarix MPPT 2010. Steca je přední německý výrobce, takže asi ne Čína. V každém případě 12/24V , 20A 5 251 Kč s DPH. Brrrrr!!!
End of charge voltage* 13.9 V (27.8 V)
Boost charge voltage* 14.4 V (28.8 V)
Equalisation charge* 14.7 V (29.4 V)
Mám obavy, že taky jen olovo.


U NiCd je konečné nabíjecí napětí 1.8V na článek a to se s uvedenými regulátory asi nezdaří. Takže KBE dostane panenství?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: MPPT 2010

Příspěvek od gupa »

Já nevím, to BKE mne nějak nepřesvědčilo. Nejprve bych zjistil od prodejce, jaká je vlastně skutečná nabíjecí křivka podle logiky. Také Jakým způsobem se dá zařízení překonfigurovat, jestli lze flashnout věc na zakázku kvůli podle mne nízkému udržovacímu napětí pro NiCd. Baterie pokud je napojena na měnič a je nějaký malý odběr a zařizení jen udržuje a vlastně nenabíjí, dostává NiCd články do stavu nedostatečného. Flashnutí zařízení musí jít s napětím podle předpokládaného dlouhodobého odběru z baterie a podle dokumentu od Feraku na vyrovnávací provoz a ne na udržovací napětí. A tím vyrovnávacím napětí je 1,5 - 1,6V podle toho odběru a ne 1,43 co píše BKE.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT 2010

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:Já nevím, to BKE mne nějak nepřesvědčilo. Nejprve bych zjistil od prodejce, jaká je vlastně skutečná nabíjecí křivka podle logiky. Také Jakým způsobem se dá zařízení překonfigurovat, jestli lze flashnout věc na zakázku kvůli podle mne nízkému udržovacímu napětí pro NiCd. Baterie pokud je napojena na měnič a je nějaký malý odběr a zařizení jen udržuje a vlastně nenabíjí, dostává NiCd články do stavu nedostatečného. Flashnutí zařízení musí jít s napětím podle předpokládaného dlouhodobého odběru z baterie a podle dokumentu od Feraku na vyrovnávací provoz a ne na udržovací napětí. A tím vyrovnávacím napětí je 1,5 - 1,6V podle toho odběru a ne 1,43 co píše BKE.
Ahoj v BKE jsem pred par lety delal.
Myslim si ze by nemel byt problem nechat si neco upravit na zakazku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek