jaky regulator

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

jaky regulator

Příspěvek od prochazka85 »

Pratele, v ramci sobestacnosti jsem si poridil kotel na tuha paliva a tedka se snazim
vyresit regulaci, instalater mi nabidnul takovou tu klasiku prilozny termostat ktery spina cerpadlo
atd, proste takova ta klasika pro nenarocne :)
Tak jsem mu podekoval s tim ze si regulaci vyresim sam, protoze od toho ocekavam trosku vic.

Rad bych vas poprosil o radu pokud nekdo nemate nahodou zkusenost s nejakou regulaci vytapeni.
Pozadavky (must have)
regulace dvou okruhu - topeni + tuv
regulace zpatecky

nice to have:
datove rozhrani ethernet/modbus/RS485 cokoliv


prave tedka testuju R3V-421 od electrobocku a moc z toho nadseny nejsem
privitam jakoukoliv radu
dekuji
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaky regulator

Příspěvek od PavelR »

Ahoj
timto http://s-o.webnode.cz/rozdilovy-termostat-rt2ds/

spinam automaticky kotel (nabijeni aku nadrze) a primarni obehovku.
Fajn je ta velka nastavitelna hystereze.
Presnost mereni supr. Celou zimu kotelna v aut rezimu :-)
Prislo me to na cca 3000,- pouzil jsem stejny soucastky jako autor procesor mi poslal.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: jaky regulator

Příspěvek od gupa »

Proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě. Jednoduché je mít dvě čerpadla daných příkonů a dva termostaty, nebo použít pokud je, termostat i z kotle. Bez směšováku, pokud neexistuje více zdrojů tepla, tj, více jak jeden kotel.

Složitě si můžu koupit k těm dvoum čerpadlům dva malé měniče frekvence co jsou spojit s PC, nějakou jednotku co měří teploty co se dá napíchnout na PC, samotné mikro PC pro jen tuto věc a celé to odladit do podobné funkce jak v jednoduchém předešlém případě, s možností rozšíření, měření, logování ....

Asi bych zvolil jednoduchý termostat a raději koupil za kotel další výměník abych polapil co nejvíce tepla do vody, místo nějakého počítání.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaky regulator

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:Proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě. Jednoduché je mít dvě čerpadla daných příkonů a dva termostaty, nebo použít pokud je, termostat i z kotle. Bez směšováku, pokud neexistuje více zdrojů tepla, tj, více jak jeden kotel.

Složitě si můžu koupit k těm dvoum čerpadlům dva malé měniče frekvence co jsou spojit s PC, nějakou jednotku co měří teploty co se dá napíchnout na PC, samotné mikro PC pro jen tuto věc a celé to odladit do podobné funkce jak v jednoduchém předešlém případě, s možností rozšíření, měření, logování ....

Asi bych zvolil jednoduchý termostat a raději koupil za kotel další výměník abych polapil co nejvíce tepla do vody, místo nějakého počítání.
V mnohem souhlasim ALE resil jsem spinani automatickeho kotle a nabijeni aku nadrze. Teoreticky uplne pohodova vec. V realu: Mel jsem dva kupovane termostaty oba merili teplotu + - 4C (oba jsem vyreklamoval a vratil ) problem byl jeden potreboval jsem drzet spinaci hysterezi cca 5C mezi kotlem a vrchem aku nadoby, aby v jednom pripade cerpadlo necyklovalo a v druhem horsim pripade nezustalo seple a aku nadobu pres kotel nevychladilo coz se mi i stalo a slo to sakra rychle. Dulezita je presnost mereni teplot.

Smesovaky potrebujes i s jednim kotlem. Jeden na kotli na zpatecce (vyrobce uvadi nejnizssi pripustnou teplotu zpatecky - nizkoteplotni koroze) a druhy ja mam na vystupu do topeni (neni treba do radiatoru poustet plnou teplotu z akumulacky)
Treti mix by byl pokud tento system pouzivas na pripravu TUV aby vystupni voda byla napr stale 50C a ne dle teploty akumulacky ktera me chodi az do 80-90C ( at se decka neopari)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: jaky regulator

Příspěvek od gupa »

Spínací hystereze řeší normálně spočítaná samotíž a spočítaný kotel. Jestliže je malý h (výška, rozdíly mezi nádobami) Pokud začne přetláčet aku kotel, začne spínat kotlové čerpadlo. Jestliže něco cykluje je něco naknop tudíž poddimenzované na straně dávající energii. Lituji toho, že jsem někdy akumulátor dělal, má ztráty a druhou nevýhodou je, že se nehodí pro svou nízkou účinnost pokud se tlačí do radiatorů. Hodí se možná do podlah, což je jednodušší akumulátor nainstalovat a regulovat jeho povrch přímo ve vyhřívaném prostoru. Takže jakmile jsem vychladl s celým akumulátorem a vypnul ho a odstavil, šetřím až čtvrtinu paliva.

Pokud jde o plně automatizovaný provoz, je tím asi myšlena kompletní regulace a to zvyšuje u směšovacích prvků náklady s servy. Pokud chci směšovat, stačí umět navrhnout t kusy jak mají být a ktomu řízená čerpadla a zůžení průtoku. Řízená čerpadla opravdu stačí, to je srdcem každého oběhu. Směšováky jsou jen přepážky a vyhybky.

Děcka a´ si zvykají, že teplo je velmi drahý špás a ať se naučí regulovat se studenou, jinak se opaří jinde a budou za trotly, že si neumí ani pustit vodu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaky regulator

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:Spínací hystereze řeší normálně spočítaná samotíž a spočítaný kotel. Jestliže je malý h (výška, rozdíly mezi nádobami) Pokud začne přetláčet aku kotel, začne spínat kotlové čerpadlo. Jestliže něco cykluje je něco naknop tudíž poddimenzované na straně dávající energii. Lituji toho, že jsem někdy akumulátor dělal, má ztráty a druhou nevýhodou je, že se nehodí pro svou nízkou účinnost pokud se tlačí do radiatorů. Hodí se možná do podlah, což je jednodušší akumulátor nainstalovat a regulovat jeho povrch přímo ve vyhřívaném prostoru. Takže jakmile jsem vychladl s celým akumulátorem a vypnul ho a odstavil, šetřím až čtvrtinu paliva.

Pokud jde o plně automatizovaný provoz, je tím asi myšlena kompletní regulace a to zvyšuje u směšovacích prvků náklady s servy. Pokud chci směšovat, stačí umět navrhnout t kusy jak mají být a ktomu řízená čerpadla a zůžení průtoku. Řízená čerpadla opravdu stačí, to je srdcem každého oběhu. Směšováky jsou jen přepážky a vyhybky.

Děcka a´ si zvykají, že teplo je velmi drahý špás a ať se naučí regulovat se studenou, jinak se opaří jinde a budou za trotly, že si neumí ani pustit vodu.
Ocividne mame jiny nazor ale to je v poradku :-)
Ja mam kotel a aku v jedne vysce samotiz by nefungovala asi nejlepe uz tak tam mam 1" med na samotiz by byla treba asi radne vetsi. Cyklovani mam jiz vyresene a vse funguje jak ma.
Co se aku tyce ja jsem velmi rad ze ji mam. Jinak bych musel vodu ohrivat v bojleru za el ze site. Z peletek je Kwh levnejsi. Aku nadoba je umistena tak ze jeji ztraty ohrivaji kotelnu, castecne verandu a mistnost nad ni takze nejdou rovnou do stoupy. Dalsi vec je ze kotel jede delsi casove useky v tahu na 100% a nemusi vypinat ci se modulovat dle aktualni tepelne ztraty domu. Do aku budu pripojovat fototermiku.

Moje automatika je velmi primitivni zadna serva ekvitermy a tak. Pouze vyse uvedeny termostat, ktery ridi nabijeni nadrze a pokojovym termostatem casove spinam sekundarni cerpadlo do radiatoru. Teplotu do radiatoru si sem tam upravim rucne, kdyz je treba.
V tomto rezimu jsem do kotelny chodil 1 tydne vycistit kotel a dosypat peletky.

V mem pripade plyn 48k peletky 27k / sezona.
Po zbytek roku obstarava teplou vodu FVE. Bojler na FVE mam zapojeny na vystup z aku tudiz do nej doteka voda dle teploty aku. napr nyni 22C misto 7C ze studny ...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: jaky regulator

Příspěvek od gupa »

Jak docílit samotíže u dvo nádob vedle sebe je řešené v odborném tisku smyčkou tak 2" přes patra a dolů stačí 6/4. Čím vyšší je ta dvoucolka tím rychlejší je průtok. Mít akunádoby kvůli teplé užitkové vodě se mi zdá jak kladivo na komára. Přinejmenším, pokud jsou palivem ještě peletky. Vždy jsem si myslel, že peletky jsou regulovatelné palivo podobně jako plyn krom toho občasného vypnutí n očistu. Takže pokud bych to měl nakreslit, kvůli ohřevu vody na mytí jsem v podobném stadiu ohřevu z FV přes léto a to nízkopříkonově z domácí sítě 230V, ( přímo do boileru160L/650W) a přes zimu klasika přes kotel na dřevo, plyn a nově plánuji na kotlový okruh dát další.

Jaký objem má ohřívač pro vodu na mytí? Rozdíl teplot promíchává topná spirála při provozu tak, že navrstvenou vodu v jednom místě vlastně proviřuje stoupajícím teplem. A kvůli tomu bych raději měl ohřívač na více vody a neživil ztráty z aku.

Ikdyž chtělo by to vidět při provozu, možná se mýlím a taková kombinace má něco dosebe.

Jaká teplota je na spalinách při běžném provozu u peletek a u plynu?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaky regulator

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:Jak docílit samotíže u dvo nádob vedle sebe je řešené v odborném tisku smyčkou tak 2" přes patra a dolů stačí 6/4. Čím vyšší je ta dvoucolka tím rychlejší je průtok. Mít akunádoby kvůli teplé užitkové vodě se mi zdá jak kladivo na komára. Přinejmenším, pokud jsou palivem ještě peletky. Vždy jsem si myslel, že peletky jsou regulovatelné palivo podobně jako plyn krom toho občasného vypnutí n očistu. Takže pokud bych to měl nakreslit, kvůli ohřevu vody na mytí jsem v podobném stadiu ohřevu z FV přes léto a to nízkopříkonově z domácí sítě 230V, ( přímo do boileru160L/650W) a přes zimu klasika přes kotel na dřevo, plyn a nově plánuji na kotlový okruh dát další.

Jaký objem má ohřívač pro vodu na mytí? Rozdíl teplot promíchává topná spirála při provozu tak, že navrstvenou vodu v jednom místě vlastně proviřuje stoupajícím teplem. A kvůli tomu bych raději měl ohřívač na více vody a neživil ztráty z aku.

Ikdyž chtělo by to vidět při provozu, možná se mýlím a taková kombinace má něco dosebe.

Jaká teplota je na spalinách při běžném provozu u peletek a u plynu?

Toto je tema na delsi debatu. Ono je spousta reseni nedavat originalni izolaci ale radne zavatit vatou s bazaru ....
V prechodnych obdobich provozuji i na kusove drevo momentalne zdarma (kotel je jednoduse predelatelny) tudiz na vecer topim a natopena nadrz vystaci na rani zatop. Kombinaci kotel pelety/drevo/uhli aku FVE a budouci fototermika jsem zvolil zamerne abych byl schopen vyuzit vseho co je k dispozici.
Pokud se pohybujes kolem Brna rad si s tebou dam kavu a kus reci. :-)

Teplota spalin u plynu netusim (kondenzacni kotel nemam) u peletek je to cca od 95 do 140C dle zaneseni kotle.
pokud tomu poradne nalozim drevem tak je teplota podstatne vyssi. uhli jsem nezkousel.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: jaky regulator

Příspěvek od gupa »

Byla doba, kdy si otec známého udělal celou akumulátorovnu na vodu, reps. co jsem spočítal, měl místnost v domě, kterou měl nastojato zaskládanou 600L nádržemi, 12ks, pouštěl do toho elektřinu a myslel si, že to bude fungovat. Navíc celý prostor měl zasypaný perlitem. Nádrže a celou akumulátorvnu zrušil co mu došla faktura za elekřinu. Takže na izolaci a vůbec na akunádržích se nikdy moc nenastuduje, vždy je ztráta a ta se dá zjistit velice jednoduše, na horní zaizolovanou stranu nádrže položit teploměr a ten přikrýt další izolací. A může být izolace 10cm nebo 30 cm, vždy teploměr ukáže docela vysokou teplotu co prochází z vody přes stěnu ven. Proto jakkékoli nahřátí akunádrže je jak nabití baterie elektřinou a musí si člověk přiznat, že logicky, musí do akumulace až 15-30% navíc dodat než odebere. A Ty ztráty z natápění akumulátorů mohou ušetřit nakonec palivo, z 50 tisíc je hned 40 jen proto, že nic nenahřívám co se může svévolně když přivřu nádobu, do 5ti dnů zchladit...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaky regulator

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:Byla doba, kdy si otec známého udělal celou akumulátorovnu na vodu, reps. co jsem spočítal, měl místnost v domě, kterou měl nastojato zaskládanou 600L nádržemi, 12ks, pouštěl do toho elektřinu a myslel si, že to bude fungovat. Navíc celý prostor měl zasypaný perlitem. Nádrže a celou akumulátorvnu zrušil co mu došla faktura za elekřinu. Takže na izolaci a vůbec na akunádržích se nikdy moc nenastuduje, vždy je ztráta a ta se dá zjistit velice jednoduše, na horní zaizolovanou stranu nádrže položit teploměr a ten přikrýt další izolací. A může být izolace 10cm nebo 30 cm, vždy teploměr ukáže docela vysokou teplotu co prochází z vody přes stěnu ven. Proto jakkékoli nahřátí akunádrže je jak nabití baterie elektřinou a musí si člověk přiznat, že logicky, musí do akumulace až 15-30% navíc dodat než odebere. A Ty ztráty z natápění akumulátorů mohou ušetřit nakonec palivo, z 50 tisíc je hned 40 jen proto, že nic nenahřívám co se může svévolně když přivřu nádobu, do 5ti dnů zchladit...
Tak to uz je brutalni priklad. Ztraty to ma kazdopadne nikdy jsem netvrdil ze ne, jen to ze muzou byt vetsi ci mensi. V mem pripade mi to zatim vyhovuje. Primarni ucel byl snizit naklady na topeni coz bylo splneno lepe nez jsem cekal.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek