Písková (kamenoprachová) baterie

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Jan_2
Příspěvky: 7
Registrován: pát čer 03, 2022 8:33 am

Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od Jan_2 »

Hezký den ve spolek.

možná jsem jen špatně hledal, ale toto téma jsem tu nenašel.
Viděl jsem jak české video o firmě, která uchovává energii v kamenném prachu, tak zmínky o uchování v písku.

Osobně přemýšlím, z jakého materiálu vytvořit izolaci (pokud bude baterie v zemi v hloubce aspoň 3-4 m, bude to minimálně na dno dost velká váha, takže polystyren asi nebude nejlepší volba, dále to asi bude dost lákat hlodavce , takže asi nějaký nerez plot a hlavně při plánované teplotě nad 500C , co bude nejvhodnější materiál potrubí ? A pokud médium bude voda, bude to muset být asi i tlakové. Nebo z toho tahat elektřinu pomocí Peltierova článku?

Zkoušel to už někdo v praxi ?

Doufám, že nejsem sám, koho to zaujalo.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od FrantisekCa »

Si robíš srandu, však?
Pozerám kalendár, takže by to sedelo na dátum.
Ale OK.
Píšeš o 500 °C a polystyréne...
Peltierove články, to by si musel najskôr poznať jejich princíp...
Tlaková nádoba?
Vodu a jej tepelnú kapacitu si odpočítaš veľmi ľahko.
Takže si najskôr ujasniť, že aký účel by tá zmýšľania batéria mala plniť, potom môžeš premýšľať nad materiálom a nejakej ekonomickej stránke veci, rentabilnosti a tiež čím to chceš "nabíjať" a koľko bude tá "nabíjačka" stáť...
Takže to skončí ako nezmysel.
jars10
Příspěvky: 95
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od jars10 »

Nemusí to být nesmysl.
Rentabilní je ukládat teplo. Výroba el. z tepla je v malých podmínkách neefektivní. Ale z uloženého tepla vytápět/temperovat dům nemusí být tak ztrátové. V Rakousku používají nahřívání pískových sil nebo vím o instalaci s lávovými kameny do ca 500°C.
Podívejte se např. na video, které natočil Jan Staněk - ElectroDad.

Sám jsem s tím člověkem mluvil a znělo to rozumně.
Opět ale platí, že když se sdruží prostředky např. spolu s terénními úpravami, stavbou, ukládáním přebytků a pod, bude to ekonomicky dávat větší smysl než samotná instalace.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od Antrac1t »

pouziva se normalne jemný kremicity pisek, ktery funguje i jako izolace a v celku nahrivas jen jadro baterie, ale pocitej opravdu hromadu kubiku ... co se tyce nahrivani tak se tento typ baterie nenahriva kapalnym mediem ale normal odporovou zatezi ... inak to co ma polarnightenergy je jen prelevava baterie, ktera se nahriva pres den a v noci se vybiji ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Jan_2
Příspěvky: 7
Registrován: pát čer 03, 2022 8:33 am

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od Jan_2 »

to video jsem viděl. O způsobu nahřívání taky. objem je taky vysvětlen ve videu. Stejně jako to , že použili kamenný prach , který je cca 4-6x levnější než písek . K FrantisekCa , naopak píšu, že polystyren asi těžko , viz nejen teplota, ale hlavně tlak. Rozumím tomu, že na dům je potřeba alespoň desítky kubíků.
Křemičitý písek je teda dost drahý.

Ale dobře, mám hromadu písku o teplotě 500C , jak z ní dostanu 50-70C na vytápění?
Ve videu mají normální trubky na topení, přežijí tuším 95C , Pokud tam bude 500C - nemám odkaz, psali o něčem tuším na Seznamu někde ve Finsku - tam to bylo izolované silo, tam lze izolovat skelnou / čedičovou / eko ovčí vatou, tak se roztaví.
Já bych to raději zakopal do země.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od Antrac1t »

vsak jsem psal polarnightenergy je jen prelevaci baterie aneb pres den nabiju a vecer vybiju, zadna akumulace na zimu, pokud chces neco na zimu, tak pocitej s velkym objemem a velke ztraty ... jakmile nahrejes jadro na pozadovanou teplotu, tak naslene se vyuziva horni vymenik pro odvod tepla ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Jan_2
Příspěvky: 7
Registrován: pát čer 03, 2022 8:33 am

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od Jan_2 »

tady https://byznysdenik.cz/business-a-podni ... ediatrend/
je ten článek. Písek by měl být současně i špatný vodič tepla, tedy metr od 500C by mělo být skoro "nic". Takže pokud nahřeju z 3x3 metrů 3 na hloubku kubík uprostřed, mělo by teplo zůstávat uprostřed.
Nebo možná ne. Kdybych to věděl, nebudu se tu ptát.

Možná je odpověď v tom článku ,
cituji "Zařízení podle vynálezců dokáže udržet písek na 500 °C po dobu několika měsíců. Když jsou ceny energie vyšší, baterie začne vypouštět horký vzduch na ohřev vody v systému dálkového vytápění v oblasti."
unicast
Příspěvky: 1242
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od unicast »

Písek sice není dobrým vodičem tepla, ale ani vyloženě špatným, je s přibližně 2 W/mK zhruba někde uprostřed. Pro srovnání, měď má asi 400 W/mK, voda 0.6 W/mK, skelná vata 0.04 a polystyren 0.03 - 0.04. Taky ale není ideálním úložištěm, jedinou jeho výhodou je nízká cena. Mnohem víc parády by to nadělalo, kdyby v tom písku byl namíchaný strouhaný parafín.

Pro ty, kdo si nedokážou představit obtížně představitelnou jednotku W/mK, to zbyde, když se vykrátí Wm/m2K čili výkon krát tloušťka izolace lomeno plocha krát rozdíl teplot po obou stranách izolace.
Franta2776
Příspěvky: 2436
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od Franta2776 »

Za ty peníze co bude stát to úložiště pořídiš FV v řádu stovek kW a to vyrobí dost i v prosinci i lednu.Pokud to přeženeš přes TČ budeš mít tepla dost i na vytápění:))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
pibi
Příspěvky: 731
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od pibi »

U mnoha lidí bude asi trošku problém ty stovky kWp někam umístit.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Písková (kamenoprachová) baterie

Příspěvek od dusanmsk »

Uz sa to riesilo rok dozadu, neviem ci tu alebo inde. Ekonomicky je to nezmysel, clovek na videu je majitel TC Mach a ta strojovna okolo baraku je tak za milion, mozno dva. Finske pieskove silo sa da najst na webe. Na luke barak a vedla neho dva take baraky na vysku plne piesku. Teplota presahujuca 100st by asi problem nemusel byt, ale prenosove medium musi byt vzduch a nie voda. Podla mna je to ekonomicky nezmysel, ale to pre mna bolo pred par rokmi aj fve, tak si pockam nez to niekto z vas vyskusa. Ja uz okolo domu miesto na stovky kubikov piesku nemam tak mam smolu :)
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek