4,58kAh - kapacita akumulatora

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Havlas »

Jenže ten výpočet je sice správně ale je to čirá utopie z hlediska ceny, návrhu voltů a i prostoru. Ano, rád bych měl baterie co utáhnou 7 dní. Jenže - cena i v olovu je velmi velká natož pak v LIFE. Tím se z toho stává ekonomický nesmysl co se nikdy nevrátí. Mimo šťastných lidí co to mají ošetřeno jinak, viz. Lui. Např já mám v NICD teoreticky 30kWh, prakticky tak 15kWh, snad po repasi 18kWh. Jenže jen ve váze je to víc než 2,5 tuny baterií a to jsem si musel doslova vybudovat baterkárnu 3x2m a s policemi. Problém jsou i volty, 12V je hračka nebo chata. 24V je lepší, 48V možná začátek optima. Protože dimenzovat DC kabel na 250A je jaksi kurevsky drahé. I při 48V jsem dal za kabely odhadem 10000 Kč.
Takže empiricky - mám stejnou spotřebu domácnosti asi tak 8kWh za den. Měnič mám 4kW, na střeše zatím 3,8 kW a v baterkách no dobře"18 kWh". Zatím náklady nepřesáhly mez návratnosti. A to jen díky tomu že podstatnou část baterek mám za 9Kč za 1 kg váhy. Ale v zimě nejsem soběstačný.
Hoďte jsem návrhy jaké parametry by měl mít sytém který by utáhl spotřebu i v zimě nebo jak získat baterie na 7 dní a nemuset vyhrát ve sportce.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od honzaL »

Marek_Kuřim píše:
Marek_Kuřim píše:Občas si říkám, že by ty návrhy měl dělat někdo s rozumem.
Spočítej si cenu baterií s kapacitou 4,58kAh, a pak mi taky napiš, čím a jak dlouho to chceš nabíjet?

Než něco napíšeš na web, tak se trochu zamysli, ať ze sebe neděláš zbytečně blbce.
Omlouvám se všem, kterých se můj výrok dotkl, nebo koho jsem urazil.
Děkuji za omluvu a akceptuji ji. Forum by opravdu mělo sloužit ke vzdělávání a pokud při vzdělávání někdo uvede něco nesprávného nezaslouží vynadat, ale zaslouží navést na správné řešení.

K problému dodávám: Mám podobnou spotřebu o víkendu dvojnásobnou až trojnásobnou. Mé 200Ah LiFePo na 48V tedy 10kWh (důležitý parametr) a výkon FV panelů 3450Wp (což dává při slunečném dnu i nyní 20kWh) mi bohatě stačí na duben až září, jinak dobíjím z DS při nízkém tarifu. Nevidím důvod nabíjet na několik dní dopředu. I při špatném dnu slunce dá zhruba 4kWh což znamená vybití baterií za 2 dny. Takových situací během léta není příliš mnoho. Jinak jsem několik měsíců pročítal toto forum, než jsem s fotovoltaikou začal. Doporučuji podrobné studium, informací je zde mnoho a z 80 procent je považuji za velmi dobré jen tak 5% jsou chybné nebo zavádějící a komunita je zpravidla označí či zkritizuje.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Havlas píše: Hoďte jsem návrhy jaké parametry by měl mít sytém který by utáhl spotřebu i v zimě nebo jak získat baterie na 7 dní a nemuset vyhrát ve sportce.
Nelze. Ne v našich podmínkách.
Pokud uděláš zimní soběstačný systém jen z FV, budeš muset řešit, co s energií v létě. Pokud ji nebudeš spotřebovávat, budeš zbytečně přehřívat panely a ty budou rychleji degradovat. Nehledě na potřebný počet panelů který budou schopný v zimě za cca. 6-8 hodin nabít banku 4,5kAh. Protože v lednu toho slunka je fakt kurefsky málo.
Dále, i když budeš počítat životnost panelů na 20 let, za tu dobu cca. 4× vyměníš baterky (na životnost). To je potřeba zahrnout do kalkulací.

Takže z mého pohledu je to celé od začátku nesmysl.

Má smysl omezit závislost na DS. Nejlepší řešení mi přijde pomocí hybridních měničů a nebo měničů zálohovaných DS. A nebo pomocí postupně v závislosti na odběru připínaných 230W mikroinvertorů tak, aby nedocházelo k přetokům do sítě.
To vše řešit z pohledu nákladů a návratnosti. Accu systém 24 nebo 48V z důvodu proudových zatížení, ztrát na vedení při vysokých proudech. Pro obyčejného smrtelníka považuji bateriový systém 12V/4,5kAh za naprostý nesmysl.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

honzaL píše:Mám podobnou spotřebu o víkendu dvojnásobnou až trojnásobnou. Mé 200Ah LiFePo na 48V tedy 10kWh (důležitý parametr) a výkon FV panelů 3450Wp (což dává při slunečném dnu i nyní 20kWh) mi bohatě stačí na duben až září, jinak dobíjím z DS při nízkém tarifu. Nevidím důvod nabíjet na několik dní dopředu. I při špatném dnu slunce dá zhruba 4kWh což znamená vybití baterií za 2 dny. Takových situací během léta není příliš mnoho.
Děkuji za úžasnou informaci.
Mám průměrnou denní spotřebu elektriky 10kWh (2 dospělí, 2 děti). Vytápění plyn + dřevo, TUV dosud plyn.
Řeším už přes rok, jak se udělat nezávislým a nezbankrotovat. Nelze. Lze omezit závislost. Na tom právě pracuji. Ale nelze být nezávislý na DS. Zvlášť, pokud s rodinou bydlím v baráku, kterej se přes 20 let starej a kde požadavky na rozvody, teplo, izolace byly daleko jinde, než jsou dnes.
Jinak jsem několik měsíců pročítal toto forum, než jsem s fotovoltaikou začal. Doporučuji podrobné studium, informací je zde mnoho a z 80 procent je považuji za velmi dobré jen tak 5% jsou chybné nebo zavádějící a komunita je zpravidla označí či zkritizuje.
Toto je informace, kterou by měl dostatečně vstřebat náš tazatel. Já se kolem toho motám téměř rok a až nyní jsem došel do stadia realizace.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Marek_Kuřim píše:Omlouvám se všem, kterých se můj výrok dotkl, nebo koho jsem urazil.
Ještě se vrátím k mé reakci.
Byl jsem za poslední měsíc konfrontován se dvěma studenty vysokých škol. S oběma kvůli diplomové práci.
Jedním z nich je p. Krpaty, náš tazatel, který sem přišel s dotazem k diplomové práci https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 943#p17943 a pokračování v tomto threadu.
Už z prvního dotazu bohužel cítím, že něco není v pořádku.
Druhý je z Karlových Varů, studuje stojárnu v Brně, kontaktoval mě mailem, požádal mě o schůzku, vysvětlil osobně co potřebuje, přitáhl s sebou vzorky dílů ze strojů a k tomu poznámky. Seděli jsme spolu asi 4 hodiny, odcházel s náručí, resp. flashkou plnou informací a dat.

Proto ve mě bohužel dotaz p. Krpateho vyvolal takovou reakci.

Když nad tím tak dodatečně přemýšlím, jsem z toho smutný. :(
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od honzaL »

Bude lépe, pane kolego, když se nebudete zabývat pedagogickou prací. Sbohem.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od rob.brno »

Marek_Kuřim píše: Nelze. Ne v našich podmínkách.
Se současnou technologií akumulace to dnes opravdu ekonomicky nelze. Alespon v té podobě jak jsme zvyklí - tedy bez omezování běžného chodu rodinné domácnosti.

Ale vidím to do budoucna takto:
Na střeše bude výkon v panelech, který dá přes léto roční sumu potřebné energie(u mě např. kolem 7MWh), která se uskladní na zimu(asi do vodíku). Poté v zimě se bude vodík opět přeměnovat na EE. Pak bude možno se od DS odstřihnout.
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od PavelR »

rob.brno píše: Ale vidím to do budoucna takto:
Na střeše bude výkon v panelech, který dá přes léto roční sumu potřebné energie(u mě např. kolem 7MWh), která se uskladní na zimu(asi do vodíku). Poté v zimě se bude vodík opět přeměnovat na EE. Pak bude možno se od DS odstřihnout.
Vodikove technologie jsou v principu nadejne. Jediny problem vidim v obstrukcich co se tyka bezp. predpisu.
Uskladnit vodik v radech jednotek nebo desitek kg muze byt potencialne nebezpecne a tudiz to nebude asi tak jednoduche jak si koupit aku .... Musi to byt odolne vuci pozaru, lidskym chybam atp.

Kdyz si predstavim tlakovou lahev pod velikym tlakem (zkapalnit v domacich podminkach nelze) k tomu ruzne ventily, redukcaky, vlastni spotrebic .... mnoho mist pro minimalni netesnost ktera muze skoncit pruserem.

Asi bych se toho trosku bal .... ale vyvoj jde kupredu ... to pujde :)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od gupa »

Už vidím ty vodíkové bomby vedle baráků nebo pod nima. Já přemýšlím jak zakopat NAS baterii aby šla použít, když by začal hořet sodík nebo síra, ale vodíková nehoda by byla i se silně zvukovým efektem.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:Už vidím ty vodíkové bomby vedle baráků nebo pod nima. Já přemýšlím jak zakopat NAS baterii aby šla použít, když by začal hořet sodík nebo síra, ale vodíková nehoda by byla i se silně zvukovým efektem.
u vodiku v mnozstvi na zimni sezonu by v pripade nehody asi lehl cely dum i s obyvatelstvem. sousedi to je dalsi otazka ...

V prumyslovem nasazeni to by byla jina co se bezpecnosti tyce ale doma bych se toho bal. Nedejboze ze k tomu prijde idiot a ...
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od bert »

Ďalšia z tém, ktorá sa zvrhla z čisto technickej, na ekonomickú tému.
Dovolte mi reagovať iba na prvý príspevok. Vo Vašich výpočtoch sú určité nezrovnalosti:
Vypočítaná denná spotreba el. energie je 7,343 kWh
To ste vypočítal ako presne na Watthodinu? Spotreba sa totiž dosť mení aj počas roka. V zime sa viac svieti, pozerá sa telka, lebo je vonku špatne, kúri sa (aj plynový kotol a aj obehovky potrebujú elektriku), aj čaju sa viacej uvarí :lol: ... Potom musíte zarátať aj sezónne zvýšenie spotreby vo výpočte, zvlášť ak chcete v zime ešte väčšiu rezervu.
Polovina energie zo systému prechádza cez menič napätia a straty sú 10%. Druhá polovica energie je spotrebovaná bez priechodu meniča napätia (takže bez strát v meniči). Z toho vyplýva, že priemerné straty sa zohľadnením strát v meniči napätia bude: (10% + 0%)/2 = 5%.
To akože vyše 3,6kWh denne miniete v DC vetve denne a s nulovou stratou? Na to pri 12V systéme zabudnite a dovolím si tvrdiť, že tam budú straty ešte vyššie, ako cez menič.
Počíta sa s maximálnou využiteľnou kapacitou 80%.
To je na hranici rozumného užívania najkvalitnejších batérií.
...takže: 2,5 /0,8 = 3,216 kAh.
Pri takýchto výpočtoch, by som sa moc jednotkami Ah nezaoberal. Aj tak nikto nebude prikladať do 3,2kAh akumulátoru 16Ah ;) .
Pri prevádzke FV systému pri celoročnom využití (ev. využití v zimnom období) bude teda vhodné použiť akumulátory s kapacitou minimálne 4,58 kAh.
Skôr by som povedal, že na zálohovanie 6-dennej spotreby. Inak s výdatnou pomocou ďalšieho zdroja, ako FV.
Držím palce pri nových výpočtoch!
bert
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od RCZf »

Být v zimě energeticky soběstačný je ekonomický nesmysl. Sice nadáváme na drahou elektřinu , ale levněji ji sami nevyrobíme. Pokud je ostrov podmínkou pak nutno najít další zdoje. Třeba vodou chlazená elektrocentrála ideálně vyřazená armádní uloženka + adaptace podle místních podmínek : zemní plyn, nádrž z propanem nebo dostatek použitého fritovacího oleje. Další možnosti blízký potok nebo větrná turbína ( ta však spolehlivým zdrojem energie není) Ideálním řešením je poloostrov , a když už nakupovat elektřinu ,tak za nejnižší možnou cenu. Ta je v současnosti nějakých 2,1 Kč /kWh a pokud nemáte ten potok , tak se pod ni stejně nedostanete. R.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek