4,58kAh - kapacita akumulatora

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
krpaty

4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od krpaty »

Zdravim. neviete mi povedat je to dobre??? na konci vypoctu mi vysla kapacita akumulatora 4,58 kAh!!!
Výpočet kapacity akumulátoru pre fotovoltaický ostrovní systém
Vypočítaná denná spotreba el. energie je 7,343 kWh
Polovina energie zo systému prechádza cez menič napätia a straty sú 10%. Druhá polovica energie je spotrebovaná bez priechodu meniča napätia (takže bez strát v meniči). Z toho vyplýva, že priemerné straty sa zohľadnením strát v meniči napätia bude: (10% + 0%)/2 = 5%.
Celková denná spotreba elektrické energie (pri odbere energie len z akumulátora) sa stratami v meniči napätia: 945/0,95 = 7,72 kWh.
V letnom období bude vhodné, aby mali akumulátory kapacitu, ktorá postačí na napájanie všetkých spotrebičov po dobu 4 dní. A súčasne, že pri celoročnom, alebo v zimnej prevádzke je vhodné, aby mali akumulátory kapacitu, ktorá postačí na napájanie všetkých spotrebičov po dobu 6 dní.
Potrebné množstvo energie = počet dní x denná spotreba = 4 x 7,72 = 30,88 kWh (na 4 dni).
Aby z Watthodin, ktoré dostali Ampérhodiny, v ktorých je udávaná kapacita akumulátorov, podelí sa elektrická energia napätím systému, ktoré sa počítalo, že bude 12V. Takže: 30,88/12 = 2,5 kAh. Priebežný výsledok je teda taký, že použité akumulátory by mali mať kapacitu 2,5 kAh pri napätí akumulátorov 12V. Jedná sa ale len o priebežný výsledok, pretože : "Využiteľná kapacita akumulátorov", je možné z celkové kapacity akumulátoru v skutočnosti využiť len jej časť. Počíta sa s maximálnou využiteľnou kapacitou 80%. V tomto prípade je 80% vlastne akoby "účinnosť" akumulátora, takže: 2,5 /0,8 = 3,216 kAh.
Pri prevádzke FV v letnom období je vhodné použiť akumulátory s kapacitou minimálne 3,216 kAh
Pri celoročnom, alebo v zimnej prevádzke, musí byť kapacita akumulátorov vyššia ktorá postačí na napájanie všetkých spotrebičov po dobu 6 dní. Potrebné množstvo energie = počet dní x denná spotreba = 6 x 7,343 = 44,05 kWh (na 6dnů).
Výpočet kapacity akumulátoru (bez zohľadnenia využiteľnej kapacity): 44,05/12 = 3,67 kAh
Výpočet kapacity akumulátorov sa zohľadnením využiteľnej kapacity (80%): 3,67/0,8 = 4,58 kAh
Pri prevádzke FV systému pri celoročnom využití (ev. využití v zimnom období) bude teda vhodné použiť akumulátory s kapacitou minimálne 4,58 kAh.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Občas si říkám, že by ty návrhy měl dělat někdo s rozumem.
Spočítej si cenu baterií s kapacitou 4,58kAh, a pak mi taky napiš, čím a jak dlouho to chceš nabíjet?

Než něco napíšeš na web, tak se trochu zamysli, ať ze sebe neděláš zbytečně blbce.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
krpaty

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od krpaty »

OK pan dokonaly. Ked si si dal uz namahu mi odpisat ,tak si aspon mohol napisat par viet aby si ma uviedol viac na spravnu mieru ale dakujem za kritiku
s pozdravom Blbec
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

krpaty píše:OK pan dokonaly. Ked si si dal uz namahu mi odpisat ,tak si aspon mohol napisat par viet aby si ma uviedol viac na spravnu mieru ale dakujem za kritiku
s pozdravom Blbec
Zdaleka nejsem dokonalý.
Když ti to napíšu, kam se posuneš?
Hledej, studuj, čti. To vás ve škole neučili?????
Pokud vím, v našich podmínkách není reálné celoroční spotřebu utáhnout z FVE.
1) analýza potřebného příkonu (co ti doma žere elektriku a kdy)
2) úprava průběhu spotřeby (při FV nejde dohromady prát na 60°C, a k tomu mít v el. troubě kuře a ještě si postavit varnou konvici na kafe)
3) Definovat plochu, která je k dispozici na FV panely
4) Podle počtu panelů definovat nabíjecí regulátory, měniče a baterky
5) Porovnat to s analýzou po úpravě a rozdíly řešit zálohováním sítí, nebo el. centrálou.

Když bych uvažoval LiFePO akumulátory, tak
200Ah 12V baterka tě vyjde na 30.000,00. Tvá 4,58kAh sada by vyšla odhadem na 750.000,00 přičemž nemám představu čím a jak bys to nabíjel. 1C nabíjení by reprezentovalo proud 4580A
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od jabko »

Skúste sa pozrieť na túto pomôcku.
http://www.altestore.com/store/calculat ... alculator/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim,

Veta: "Než něco napíšeš na web, tak se trochu zamysli, ať ze sebe neděláš zbytečně blbce." urcite vhodna nebyla. Tohle je praktika z fora elektrika.cz - proto se tam spousta lidi neciti dobre (pokud se tedy neco za tu dobu nezmenilo), urcite by nebylo dobre lidi tahle odpalkovat tady. Zadny uceny z nebe nespadl, ostatne ja ze zacatku sve FVE delal taky uvahy, ktere byly spise astronomicke, nez jsem poznal realitu oproti vypoctum.

2) úprava průběhu spotřeby (při FV nejde dohromady prát na 60°C, a k tomu mít v el. troubě kuře a ještě si postavit varnou konvici na kafe)

tohle realizovat jde, ale menic bude stat cele jmneni, nebo se prepne v ten okamzik na sit (a mozna vyleti pojistky :) ). Pri rozlozeni zateze se cena posune relativne o dost dolu. Ja s trikilowattovym menicem taky peru a zaroven mi jede 1kW infra (spirala v pracce + 1kw infra dohromady jde, mam odzkouseno - ale je to uz hranicni zalezitost a riskuji pretizeni menice) a jakmile odepne spirala v pracce, zapnu klidne i tu konvici, protoze na zbytek prani a zdimani ma pracka spotrebu nula nula nic (taky odzkouseno). Ano .. trouba bude mit asi vic, ale zase jak ktera.

200Ah 12V v olovu vyjde na 8000, 4580Ah = 183 200.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj Admine,

sorry, ale za tou větou si stojím. Nechodím jen tu na návštěvu, chodím mezi modeláře, motorkáře. Je mi letos 40cet. Pohybuju se ve strojírenství.
Je žalostné až zoufalé, s jak málo vědomostmi a samostatností opouštějí dnes mladí školy.
Nejen, že mají mizerné znalosti, ale ani se jim nechce přemýšlet, hledat.
Potkávám se s tím denně u svých zákazníků.

Ten zbytek je o diskuzi. Když naprojektuje systém, kterej mu pokryje 100% v zimě, co s tím bude dělat v létě?
Stojím si za tím, že pokud člověk nemá alespoň nějaké základní elektrotechnické vzdělání, neměl by do toho strkat nos. Pokud tomu ne zcela rozumím, pak je nasnadě návrh nechat p. Kolaříkovi nebo Matějovi.
Ta úvaha je dle mého názoru od začátku špatná.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od mypower.cz »

Ok, v takovem pripade se daji pouzit fakta k veci a nikoliv invektiva, tech se da zdrzet a rekl bych ze nikoho tu nezajimaji. Diky za pochopeni.
krpaty

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od krpaty »

Zdravím Admin
S tým akumulátorom to berem spat. je to hovadina. Ten vypocet pocita s vykonom kolektora 100W a ja som to robil s celkovým vykonom 5,76 kW a to som asi nemal. ten vykon az na konci sa urcuje podla poctu kolektorov? mylim sa? Ako vlastne urcujete Pocet kolektorov? ci len jednodocho podelíte plochu strechy s plochou kolektora? dakujem
PS: citam verte mi. a ako vidite som uplny zaciatocnik takze v tejto studni informacií je toho dost na mna :)
DAKUJEM
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od mypower.cz »

Pocet panelu (kolektor = ohrev kapaliny, panel = vyroba elektriny, plati v CZ, pokud v SK je to jinak, pak se omlouvam) se pocita podle toho zajednak kolik mame na strese mista a jaky je vykon panelu. Nema vyznam davat na strechu vice panelu nez zvladne po strance vykonu regulator ktery mame a ke kteremu budou pripojeny, tedy ten prvni prvek, ktery je za panelama. Od toho se odviji kapacita baterii, ktera by mela byt takova, aby je regulator vykonem moc nedrtil, a zase take takova aby se vubec stihly v rozumnem case dobit.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od PavelR »

Marek_Kuřim píše:Ahoj Admine,

Stojím si za tím, že pokud člověk nemá alespoň nějaké základní elektrotechnické vzdělání, neměl by do toho strkat nos. .
Zdravim,

toto tvrzeni me trosku nadzvedlo ze zidle.
1)Elektro vzdelani mam a FVE jsem bez vetsich zaseku realizoval, i kdyz jsem ze zacatku o FVE problematice mnoho nevedel.
2) nejsem vodar - topenar a peletkovou kotelnu jsem taky dal dohromady sam a funguje jak ma.
3) nejsem zednik a zakladni zednicke prace jaks taks zvladam.

a tak by se dalo pokracovat. Proste se nebojim pustit do veci ktere neovladam a ziskat tim dalsi zkusenosti.

Pochybuju ze zdejsi uzivatele vlastnici FVE maji vsichni elektro vzdelani a presto bez problemu provozuji ....

Krpaty udelal nejaky vypocet/navrh a tady jej prezentoval aby mu jej zkusenejsi zhodnotili a navrhli jak to udelat lepe/jinak/levneji

tot muj pohled na vec ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od mypower.cz »

Souhlas s Pavlem. Vicemene dle Markovy definice bych tu ani ja nemel co delat, protoze zadne elektrovzdelani nemam, jsem obuvnik s maturitou. Pravdepodobne pozadam admina aby mi zrusil ucet a zalozim obuvnicke forum o napinani svrsku na kopyta, chromo a trislocineni usni, vysekavacich strojich, vstrikolisech a prumyslovych sicich strojich - obor, kteremu jsem se vzivote nikdy jinak nez na prumyslovce nevenoval.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

PavelR píše:
Marek_Kuřim píše:Ahoj Admine,

Stojím si za tím, že pokud člověk nemá alespoň nějaké základní elektrotechnické vzdělání, neměl by do toho strkat nos. .
Zdravim,

toto tvrzeni me trosku nadzvedlo ze zidle.
1)Elektro vzdelani mam a FVE jsem bez vetsich zaseku realizoval, i kdyz jsem ze zacatku o FVE problematice mnoho nevedel.
2) nejsem vodar - topenar a peletkovou kotelnu jsem taky dal dohromady sam a funguje jak ma.
3) nejsem zednik a zakladni zednicke prace jaks taks zvladam.

a tak by se dalo pokracovat. Proste se nebojim pustit do veci ktere neovladam a ziskat tim dalsi zkusenosti.

Pochybuju ze zdejsi uzivatele vlastnici FVE maji vsichni elektro vzdelani a presto bez problemu provozuji ....

Krpaty udelal nejaky vypocet/navrh a tady jej prezentoval aby mu jej zkusenejsi zhodnotili a navrhli jak to udelat lepe/jinak/levneji

tot muj pohled na vec ...

Jojo, jenže pro někoho je 1" trubka, nebo lopata písku daleko uchopitelnější než 24-300V stejnosměrného napětí, to nemluvím o proudu a dimenzování vodičů a v konečném důsledku dimenzování celého systému.

Ten úvodní návrh bohužel nelze přirovnat k žádnému z obou uvedených řemesel, ani k topenářské, ani k zednické.
Ten úvodní návrh je práce projektanta v obou případech.

To, že zvládáte topenářskou, a zednickou, vás šlechtí. Ale obávám se, že projekt na topení, či barák jste si nezpracovával. Kotelnu jste dělal na základě "nějakých zkušeností" a velikostí trubek a znalostí potřebného výkonu.
Ale mohu se samozřejmě mýlit. Třeba to máte propočítané, včetně ztrát, účinností atp. Pak se hluboce skláním a omlouvám.

Já jsem v pozici, kdy jsem si systém navrhl sám, ale protože se na střeše necítím ve své kůži, přenechal jsem specifikaci prvků a montáž Matějovi.
Naposledy upravil(a) Marek_Kuřim dne stř dub 24, 2013 12:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od mypower.cz »

Ja to reknu jednoduse. Kdo ma pocit ze tu muze kopat do lidi, necht nestrka nos na zdejsi forum, byť by to byl nejvetsi odbornik z cele planety. Tecka.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od PavelR »

Marek_Kuřim píše:
PavelR píše:
Marek_Kuřim píše:Ahoj Admine,

Stojím si za tím, že pokud člověk nemá alespoň nějaké základní elektrotechnické vzdělání, neměl by do toho strkat nos. .
Zdravim,

toto tvrzeni me trosku nadzvedlo ze zidle.
1)Elektro vzdelani mam a FVE jsem bez vetsich zaseku realizoval, i kdyz jsem ze zacatku o FVE problematice mnoho nevedel.
2) nejsem vodar - topenar a peletkovou kotelnu jsem taky dal dohromady sam a funguje jak ma.
3) nejsem zednik a zakladni zednicke prace jaks taks zvladam.

a tak by se dalo pokracovat. Proste se nebojim pustit do veci ktere neovladam a ziskat tim dalsi zkusenosti.

Pochybuju ze zdejsi uzivatele vlastnici FVE maji vsichni elektro vzdelani a presto bez problemu provozuji ....

Krpaty udelal nejaky vypocet/navrh a tady jej prezentoval aby mu jej zkusenejsi zhodnotili a navrhli jak to udelat lepe/jinak/levneji

tot muj pohled na vec ...

Jojo, jenže pro někoho je 1" trubka, nebo lopata písku daleko uchopitelnější než 24-300V stejnosměrného napětí, to nemluvím o proudu a dimenzování vodičů a v konečném důsledku dimenzování celého systému.

Ten úvodní návrh bohužel nelze přirovnat k žádnému z obou uvedených řemesel, ani k topenářské, ani k zednické.
Ten úvodní návrh je práce projektanta v obou případech.
No ale od toho je toto forum aby jsme se pobavili i o dimenzovani. Ja zacal tak ze jsem poridil 12*217W panel regulatory a kapacitu baterii na jakou byly penize a dal jsem to prizpusoboval. Letos jsem rozsiril baterie, vemenil regl za sofistikovanejsi ....
Elektro je obor jako kazdy jiny a da se naucit jako kazdy jiny.

Projektanti je kapitola sama pro sebe. Jsou mezi nimi samozrejme dobri ale znama rozpoctuje topeni, vodu, plyn a ukazovala mi krasny zaseky od techto akreditovanych projektantu.

Co se me tyce tak pokud to nebude nutne ( stavebni povoleni atp.) tak mi projektant nesmi do domu. Radsi se s tim budu trapit a pocitat sam i s rizikem ze to nebude optimalni a vzniknou mi naklady na napravu. Rad si proste veci delam sam a po svym.

K tomuto tematu bysme se mohli bavit do nekonecna. Kazdy ma nazor jiny a to je dobre. koncim diskuzi at nezasi.... vlakno

*sun* ::pv:: *batt* :yes:

edit:
s kotelnou jsem vychazel ze stavajiciho vykonu kotle. (nejdná se o novostavbu) dimenze trubek jsem vycetl na netu. a taky primou umerou .... svete div se funguje :-)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od gupa »

Marek_Kuřim píše:Než něco napíšeš na web, tak se trochu zamysli, ať ze sebe neděláš zbytečně blbce.
No asi jsem také divný, protože od začátku počítám stejně a vychází mi ampéry plus minus také podobně. Elektřina pro nabíjení jde z panelů. Jiný problém nevidím proč nemít takovou kapacitu pokud se začne počítat a začneme se bavit o průměru na rodinnou kapacitu.(3-4 osoby)

Jo také nejsem elektroinženýr, ale umím počítat rezervy a přidávat hodnoty tam, kde je to potřeba.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Marek_Kuřim píše:Občas si říkám, že by ty návrhy měl dělat někdo s rozumem.
Spočítej si cenu baterií s kapacitou 4,58kAh, a pak mi taky napiš, čím a jak dlouho to chceš nabíjet?

Než něco napíšeš na web, tak se trochu zamysli, ať ze sebe neděláš zbytečně blbce.
Omlouvám se všem, kterých se můj výrok dotkl, nebo koho jsem urazil.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od Marek_Kuřim »

gupa píše:
Marek_Kuřim píše:Než něco napíšeš na web, tak se trochu zamysli, ať ze sebe neděláš zbytečně blbce.
No asi jsem také divný, protože od začátku počítám stejně a vychází mi ampéry plus minus také podobně. Elektřina pro nabíjení jde z panelů. Jiný problém nevidím proč nemít takovou kapacitu pokud se začne počítat a začneme se bavit o průměru na rodinnou kapacitu.(3-4 osoby)

Jo také nejsem elektroinženýr, ale umím počítat rezervy a přidávat hodnoty tam, kde je to potřeba.
To není o tom, že má špatně výpočet. To je špatně od začátku uvažování.
Můžeš mi prosím napsat, v jaké režimu bude ten bateriový svazek 12V 4,5kAh při nastavení vybíjecí hodnoty na 80%
Kdy dojde k jeho plnému nabití v zimně?
Kolik na to bude potřeba FV panelů a jakých?

A to zatím záměrně nemluvím o návratnosti, ani životnosti baterek.

Pokud potřebuje pokrýt denní potřebu 7,3kWh na 6 dní, tak to nemůže tahat z baterek. Na to ať koupí elektrocentrálu.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od drama »

krpaty píše:Zdravim. neviete mi povedat je to dobre??? na konci vypoctu mi vysla kapacita akumulatora 4,58 kAh!!!
Výpočet kapacity akumulátoru pre fotovoltaický ostrovní systém
Vypočítaná denná spotreba el. energie je 7,343 kWh
Polovina energie zo systému prechádza cez menič napätia a straty sú 10%. Druhá polovica energie je spotrebovaná bez priechodu meniča napätia (takže bez strát v meniči). Z toho vyplýva, že priemerné straty sa zohľadnením strát v meniči napätia bude: (10% + 0%)/2 = 5%.
Celková denná spotreba elektrické energie (pri odbere energie len z akumulátora) sa stratami v meniči napätia: 945/0,95 = 7,72 kWh.
V letnom období bude vhodné, aby mali akumulátory kapacitu, ktorá postačí na napájanie všetkých spotrebičov po dobu 4 dní. A súčasne, že pri celoročnom, alebo v zimnej prevádzke je vhodné, aby mali akumulátory kapacitu, ktorá postačí na napájanie všetkých spotrebičov po dobu 6 dní.
Potrebné množstvo energie = počet dní x denná spotreba = 4 x 7,72 = 30,88 kWh (na 4 dni).
Aby z Watthodin, ktoré dostali Ampérhodiny, v ktorých je udávaná kapacita akumulátorov, podelí sa elektrická energia napätím systému, ktoré sa počítalo, že bude 12V. Takže: 30,88/12 = 2,5 kAh. Priebežný výsledok je teda taký, že použité akumulátory by mali mať kapacitu 2,5 kAh pri napätí akumulátorov 12V. Jedná sa ale len o priebežný výsledok, pretože : "Využiteľná kapacita akumulátorov", je možné z celkové kapacity akumulátoru v skutočnosti využiť len jej časť. Počíta sa s maximálnou využiteľnou kapacitou 80%. V tomto prípade je 80% vlastne akoby "účinnosť" akumulátora, takže: 2,5 /0,8 = 3,216 kAh.
Pri prevádzke FV v letnom období je vhodné použiť akumulátory s kapacitou minimálne 3,216 kAh
Pri celoročnom, alebo v zimnej prevádzke, musí byť kapacita akumulátorov vyššia ktorá postačí na napájanie všetkých spotrebičov po dobu 6 dní. Potrebné množstvo energie = počet dní x denná spotreba = 6 x 7,343 = 44,05 kWh (na 6dnů).
Výpočet kapacity akumulátoru (bez zohľadnenia využiteľnej kapacity): 44,05/12 = 3,67 kAh
Výpočet kapacity akumulátorov sa zohľadnením využiteľnej kapacity (80%): 3,67/0,8 = 4,58 kAh
Pri prevádzke FV systému pri celoročnom využití (ev. využití v zimnom období) bude teda vhodné použiť akumulátory s kapacitou minimálne 4,58 kAh.
Úvaha i výpočet jsou téměr správně. Jediná drobnost je ta, že hloubka vybití by neměla být brána jako neměnná konstanta. Je totiž třeba zohlednit, že hloubka vybití značně ovlivňuje počet cyklů baterie. U každého typu více či méně a to je třeba zohlednit a spočítat pro každý typ baterií zvlášť.
Pokud jde o výkon FV, počítejme s maximálním proudem C/20, aby se i v zimě mohly baterie co nejrychleji dobít.
Je jasné, že takový systém bude dosti drahý, ale nebude problém jej sestavit, jak by se z některých komentářů mohlo zdát. Každá ušetřená kWh na straně spotřeby podstatně sníží celkovou cenu systému. Napište skladbu příkonu a třeba se podaří najít možnost úspor.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: 4,58kAh - kapacita akumulatora

Příspěvek od netko »

1000Ah/3,2V bateria= cca 1300eur t.j 4xbateria na 12V/1000Ah x 4=16baterii 4kAh/12V = 1300x16=20800Eur + prepoje +BMS. Ak mas peniaze nie je co riesit! Ak mas sponzora nie je co riesit! No potom by som uvazoval na 48V systeme (1000Ah/48V) a pojdes dolu s prudmi. Pri spotrebe 8kW za 24 hod by som uvazoval kolko ma stoji cena energie za 1 rok (8kW=1,6Eura/24hod(pri cene 20centov) = 1,6x365= 584eur/rok....... 20800/584=cca 35rokov mozno bez starost od distribucie ak nedojde k zdrazovaniu??? Z tohto ked nad tym porozmyslas tak pochopis preco blbe odpovede. No ked su peniaze nic nie je neriesitelne :). Ono otazku si treba postavit co ma pre teba vyznam ci sa chces hrat alebo seriozne postavit FVE a chcem byt sebestacny(No za cenu akych nakladov)?
krpaty píše:Pri prevádzke FV systému pri celoročnom využití (ev. využití v zimnom období) bude teda vhodné použiť akumulátory s kapacitou minimálne 4,58 kAh.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek