FVE po radách od členů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

thomas.007 píše: čtv pro 07, 2023 7:46 pm Tady nejde o to, co si sosne v noci, ale když vyleze mrak a ty měniče zaberou naplno, tak ta baterka se začne nadměrným odběrem ničit! Udělá si desítky, možná stovky cyklů, začne měknout a pak to bude komplet na vyhození. Když budu mít baterku 2kWh a budu z ní tahat 10kW, tak ji odvařím hodně brzo. Většina LiFePO4 snese trvale 1C, některé jen 0,5C, pak jdou do háje...
EDIT: a to se už vůbec nebavím o olovu, tam by musela být kapacita tak 5x větší, protože optimálka je odběr do 0,2C
Navíc jak píšu,stačí mi 60/40 úspora odběru,střecha jich,na 20 trubic vakuových 9 měsíců v roce mi to nahřeje bojler v průměru 70° 160l
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Tieto ceny sa mi nejako nezdajú.
Aký chceš mať výkon v paneloch? 550Wp panel vychádza na cca. 120€/ks + doprava. Možno sa bude dať zohnať lacnejšie, ale za 30k 10kWp nepostavíš. Navyše treba k tomu prirátať konštrukciu, čo pri 10-15ks panelov môže byť 500-900€ t.z. 12-22k Kč.
Ďalšia položka je istenie a kabeláž a tuto sa znova bavíme o cene 500-1000€ t.z. 12-25k Kč
Neverím, že zoženieš HV batérie pre ten menič za 50k Kč. Podľa datasheetu menič potrebuje min. 180V, takže min. 4-5 cihiel od Pylontech + BMS, čo vychádza o "trošičku" drahšie.

Len pre porovnanie, nedávno som naceňoval 12kWp zostavu s 3x Victron MP2 5kVA + RS450/100 + 150/70 + 2x 16x280Ah a vyšla mi cena materiálu na cca. 330K kč s dopravou, ale bez montáže a dotácii.
[/quote]
V Argosu jsou teď 650wp za 3650,ještě bych zřejmě dostal slevu,stačilo by jich 8=29tis nebo můžu mít i 500wp za 2200 což je za 10ks 22 tis ale ještě jsem nezkoumal výrobce
Baterie pylontech Force H2 necelých 1000 euro,cca 2ks 50 tis,k tomu ale ta bms cca 15 tis,podle technického listu muzu použít i US 2000c za 652euro což je 16tis,museli by být tedy 4 a bez bms,má to v sobě jestli to správně chápu tedy bát 64tis při 9,6 kW, původní úvaha byla 2ks 3,66 za 50 tis
Střídač jsem psal,v pro-doma stavebninach teď 32 tis
32+22+64=118 tis narostlo to o 14 tis za ten výkon baterie
Co se týče rozvaděče a kabeláže,mám slušné možnosti takže to budou řádově spíše drobné vůči tomu,ale zatím jsem to nepočítal a třeba mám zkreslenou představu,to se teprve uvidí až to spočítám
Konstrukce,mám pocit,že jsem četli,že lidé nakoupí v prodejně s hliníkovými profily za zlomek oproti co se k panelům dodávají,v Ostravě a okolí jich máme několik
Ale nevím kde jsi přišel na to,že postavím za 30 tis,to byla cena jen za panely
Tak oprava,špatně jsem uchopil technický list,ty US 2000c nejdou použít,prý jen pylontech h48050,cena už dost narůstá s bms😔
Naposledy upravil(a) Pepsin dne pát pro 08, 2023 8:24 am, celkem upraveno 1 x.
Diablo1st
Příspěvky: 1639
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Diablo1st »

Toto troška nechápem, v prvom príspevku píšeš o poli 2x 7x4 a teraz ti stačí 10ks 500Wp? Daj sem aspoň jasnú predstavu o akom výkone uvažuješ.
Tie ceny za batérie sú veľmi slušné. Neviem od koho tvoj známy berie, ale sú fakt hodne dobré.
Kde si našiel, že vieš pri GW10K-ET+ použiť US2000C? To je LV batéria a tá použiť nejde.
Som zvedavý ako spravíš tú konštrukciu. áno možností je viacero, niektoré sú lacné na materiál ale drahé na čas. úplne za hubičku to ale nebude v žiadnom prípade. Ono sa to naráta.
Ronvako je to z istením. Na každý string by malo ísť istenie a prepäťovka, nejaký rozvádzač na AC, ďalší na DC, káble konektory, uzemnenie a raz dva si na 10k Kč. Ale tuto veľmi záleží na konkrétnom mieste a ako to chceš mať. Či tak ako by malo byť, alebo na "hulváta".
Osobne nemám z Goodwe najlepšie skúsenosti, ale ak človek zvolí dobrú kombináciu menič + batérie a nebude do toho šahať, tak môže byť spokojný.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Diablo1st píše: pát pro 08, 2023 8:15 am Toto troška nechápem, v prvom príspevku píšeš o poli 2x 7x4 a teraz ti stačí 10ks 500Wp? Daj sem aspoň jasnú predstavu o akom výkone uvažuješ.
Tie ceny za batérie sú veľmi slušné. Neviem od koho tvoj známy berie, ale sú fakt hodne dobré.
Kde si našiel, že vieš pri GW10K-ET+ použiť US2000C? To je LV batéria a tá použiť nejde.
Som zvedavý ako spravíš tú konštrukciu. áno možností je viacero, niektoré sú lacné na materiál ale drahé na čas. úplne za hubičku to ale nebude v žiadnom prípade. Ono sa to naráta.
Ronvako je to z istením. Na každý string by malo ísť istenie a prepäťovka, nejaký rozvádzač na AC, ďalší na DC, káble konektory, uzemnenie a raz dva si na 10k Kč. Ale tuto veľmi záleží na konkrétnom mieste a ako to chceš mať. Či tak ako by malo byť, alebo na "hulváta".
Osobne nemám z Goodwe najlepšie skúsenosti, ale ak človek zvolí dobrú kombináciu menič + batérie a nebude do toho šahať, tak môže byť spokojný.
Nectes pozorně,psal jsem panely zatím 30 tis🙏 mi by v klidu stačilo zatím kolem 5kwp a i tak to budu když bude slunce pouštět do bazénu 😂
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Diablo1st píše: pát pro 08, 2023 8:15 am Toto troška nechápem, v prvom príspevku píšeš o poli 2x 7x4 a teraz ti stačí 10ks 500Wp? Daj sem aspoň jasnú predstavu o akom výkone uvažuješ.
Tie ceny za batérie sú veľmi slušné. Neviem od koho tvoj známy berie, ale sú fakt hodne dobré.
Kde si našiel, že vieš pri GW10K-ET+ použiť US2000C? To je LV batéria a tá použiť nejde.
Som zvedavý ako spravíš tú konštrukciu. áno možností je viacero, niektoré sú lacné na materiál ale drahé na čas. úplne za hubičku to ale nebude v žiadnom prípade. Ono sa to naráta.
Ronvako je to z istením. Na každý string by malo ísť istenie a prepäťovka, nejaký rozvádzač na AC, ďalší na DC, káble konektory, uzemnenie a raz dva si na 10k Kč. Ale tuto veľmi záleží na konkrétnom mieste a ako to chceš mať. Či tak ako by malo byť, alebo na "hulváta".
Osobne nemám z Goodwe najlepšie skúsenosti, ale ak človek zvolí dobrú kombináciu menič + batérie a nebude do toho šahať, tak môže byť spokojný.
Teď v Argose pylontech h48050 za necelých 19 tis s DPH,slušná cena
Já mám v Argose i v jiných dost velké slevy,takže ceny materiálu jsou pro mne výhodou,navíc mám rád když se dělají věci stručně a prakticky
A čas,to je to právě čeho se mi díky životnímu přístupu dostává 🙃
Ale jak jsem psal,když bude lepší varianta vůbec se nebráním,to goodwe mě láká že to v podstatě mám díky němu i že servisem, vlastně žádné extra zkoušení a vychytávání,když se něco posere hned by měl vědět
Diablo1st
Příspěvky: 1639
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Diablo1st »

To je veľmi slušná cena, ale potrebuješ min. 4ks ale radšej by som dal 5ks + riadiaci modul za 15k, takže si na cene 110k Kč.
Len s tými batériami pozor, pozorne si prečítaj datasheet, lebo napr. pylontech H48050 umožňuje na jeden modul vybíjanie 25A, takže pre plný výkon meniča 10kW by si potreboval aspoň 9 týchto cihiel.
Ja radšej odporúčam drahší Victron + lacnejšie skladané batérie, lebo ak rátaš rovnaké kapacity batérii cenovo to víde +/- rovnako. Ale tie možnosti nastavenia a príp. bezproblémového rozširovania systému sú niekde úplne inde ako u Goodwe.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Diablo1st píše: pát pro 08, 2023 9:49 am To je veľmi slušná cena, ale potrebuješ min. 4ks ale radšej by som dal 5ks + riadiaci modul za 15k, takže si na cene 110k Kč.
Len s tými batériami pozor, pozorne si prečítaj datasheet, lebo napr. pylontech H48050 umožňuje na jeden modul vybíjanie 25A, takže pre plný výkon meniča 10kW by si potreboval aspoň 9 týchto cihiel.
Ja radšej odporúčam drahší Victron + lacnejšie skladané batérie, lebo ak rátaš rovnaké kapacity batérii cenovo to víde +/- rovnako. Ale tie možnosti nastavenia a príp. bezproblémového rozširovania systému sú niekde úplne inde ako u Goodwe.
Pořád ale řeším ty pretoky,teď na fóru o solaxu G4 hodně píšou,že goodwe ikdyz je zakazes maji až 50w na fázi 😯
Můžeš popsat ty možnosti Victron
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od kodl69 »

to Pepsin: ono je to dle vkusu každého soudruha. Goodwe, Victron i Axpert mají svoji cílovou skupinu zákazníků... A celkem chápu, že se všechno nehodí všude. Leckdo třeba nemá moc místa, a goodwe na zdi nezabere tolik jako 3x multiplus, cerbo, 2xmppt... I tohle může být důvod pro volbu některýho řešení. A pokud je to hybrid, tak není púroč rozšiřovat, jedině snad baterky, a když panely, tak si k nim dá nějaký samostatný MPPT.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Diablo1st
Příspěvky: 1639
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Diablo1st »

Pepsin píše: pát pro 08, 2023 9:56 am Pořád ale řeším ty pretoky,teď na fóru o solaxu G4 hodně píšou,že goodwe ikdyz je zakazes maji až 50w na fázi 😯
Můžeš popsat ty možnosti Victron
Výhody systému Victron:
- Victron má trafo, takže má lepšiu preťažiteľnosť, výborná vec pri štarte silnejších motorov. To, čo Goodwe neustojí, Victron dá bez problémov. Pri trafe nemusíš použiť chránič typu B (drahééé), stačí chránič typu A.
- Je to LV systém, čiže vieš zohnať lacnejšie batérie, ktoré nie je problém rozšíriť do obludných rozmerov. Podporuje aj DIY 48V batérie.
- nie je potrebné dátové prepojenie BMS a systému, stačí doplniť smartshunt. Victron smartshunt je ďaleko presnejšia ako shunt v bms a meria aj malé prúdy, ktoré vedia vybíjať batériu a bms shunt si to ani nevšimne.
- rozšírenie systému o ďalšie panely nie je problém, stačí doplniť mppt, zapojiť káblik do Cerba a vybavené. Rovnako je to aj napr. s EV Charger
- VRM Portál, síce sa jedná o cloud, ale vo VRM máš všetky dáta ohľadom výroby, takže vieš si spraviť štatistiky a aj prípadný troubleshooting ak sa niečo pokazí.
- vzdialená správa, cez VRM vieš na diaľku meniť nastavenia celého systému.
- do systému vieš pripojiť aj on-grid menič v režime AC Coupling
- meniče majú plnohodnotný back-up
- na vstup meniča vieš pripojiť centrálu
- pri kúpe Cerba máš už NodeRed, takže vieš niektoré veci ovládať cez NodeRed (bojler, EV Charger, Off-grid režim, predaj na spote atď.)

Samozrejme nie je to dokonalý systém a aj tu sa nájdu chyby, ale systém ako taký je super. Len je o "trošku" drahší.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

kodl69 píše: pát pro 08, 2023 10:38 am to Pepsin: ono je to dle vkusu každého soudruha. Goodwe, Victron i Axpert mají svoji cílovou skupinu zákazníků... A celkem chápu, že se všechno nehodí všude. Leckdo třeba nemá moc místa, a goodwe na zdi nezabere tolik jako 3x multiplus, cerbo, 2xmppt... I tohle může být důvod pro volbu některýho řešení. A pokud je to hybrid, tak není púroč rozšiřovat, jedině snad baterky, a když panely, tak si k nim dá nějaký samostatný MPPT.
Ano je fakt,že ikdyz místo by bylo,ale za jednoduchost se mi líbí a jak píšu navic bonus servis kdykoliv se něco posere,přítel na telefonu
Mám už systému několik a vidím,kolik to pak sežere času vše kontrolovat, nastavovat a dokladovat,nerad bych tomu věnoval čas který můžu užívat jinak🙏
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Diablo1st píše: pát pro 08, 2023 10:53 am
Pepsin píše: pát pro 08, 2023 9:56 am Pořád ale řeším ty pretoky,teď na fóru o solaxu G4 hodně píšou,že goodwe ikdyz je zakazes maji až 50w na fázi 😯
Můžeš popsat ty možnosti Victron
Výhody systému Victron:
- Victron má trafo, takže má lepšiu preťažiteľnosť, výborná vec pri štarte silnejších motorov. To, čo Goodwe neustojí, Victron dá bez problémov. Pri trafe nemusíš použiť chránič typu B (drahééé), stačí chránič typu A.
- Je to LV systém, čiže vieš zohnať lacnejšie batérie, ktoré nie je problém rozšíriť do obludných rozmerov. Podporuje aj DIY 48V batérie.
- nie je potrebné dátové prepojenie BMS a systému, stačí doplniť smartshunt. Victron smartshunt je ďaleko presnejšia ako shunt v bms a meria aj malé prúdy, ktoré vedia vybíjať batériu a bms shunt si to ani nevšimne.
- rozšírenie systému o ďalšie panely nie je problém, stačí doplniť mppt, zapojiť káblik do Cerba a vybavené. Rovnako je to aj napr. s EV Charger
- VRM Portál, síce sa jedná o cloud, ale vo VRM máš všetky dáta ohľadom výroby, takže vieš si spraviť štatistiky a aj prípadný troubleshooting ak sa niečo pokazí.
- vzdialená správa, cez VRM vieš na diaľku meniť nastavenia celého systému.
- do systému vieš pripojiť aj on-grid menič v režime AC Coupling
- meniče majú plnohodnotný back-up
- na vstup meniča vieš pripojiť centrálu
- pri kúpe Cerba máš už NodeRed, takže vieš niektoré veci ovládať cez NodeRed (bojler, EV Charger, Off-grid režim, predaj na spote atď.)

Samozrejme nie je to dokonalý systém a aj tu sa nájdu chyby, ale systém ako taký je super. Len je o "trošku" drahší.
Děkuji
Potřebuji to vstřebat🙏 pomaleji, spoustě toho nerozumím
S tím chráničem vůbec,tam jsem se ještě nedostal
Motory mě netrápí,na ten max 4kw by to furt stačilo a používá se 1-2x za rok,což jde vyřešit tím,co stejně s fve musíš dělat,to znamená hlídat si rozložení spotřeby
Nevím co je LV systém
Ale při čtení o solaxu tak bylo řečeno,že pokud dáš olovo taky můžeš mít jakoukoliv baterii,nevím zda umí goodwee
To rozšíření,čekám až spadne sníh abych věděl jak přesně půjdou rozložit panely a jestli není 10kw strop
Více jak 20kw baterie určitě nebudou
A dál jsem v lese,cloud používám pro WiFi teploměry,ale že bych nějak extra potřeboval řešit fve netuším,stačí nějaké info,ale neříkám že by to nebylo fajn,ale taky už toho v mobilu sleduji víc než dost 🤔
Diablo1st
Příspěvky: 1639
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Diablo1st »

LV systém znamená Low Voltage, t.z. nízke napätie. U FVE sa používajú LV napätie 12V, 24V a 48V a potom "HV" (len miestne označenie), ktoré začínajú niekde na 150-180V a končia u 500-800V.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Diablo1st píše: pát pro 08, 2023 1:47 pm LV systém znamená Low Voltage, t.z. nízke napätie. U FVE sa používajú LV napätie 12V, 24V a 48V a potom "HV" (len miestne označenie), ktoré začínajú niekde na 150-180V a končia u 500-800V.
Jo jo to už vím,ten střídač je vysokonapěťový a to docela omezení pro mne se zdá
Ale zase píšou o 5% větší výtěžnost z baterie,nevím jestli je to skutečně reálné
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od ota »

Pepsin píše: pát pro 08, 2023 1:32 pm ...
Nevím co je LV systém
...
LV systém znamená že používáš 48V baterii. Její nevýhoda je že potřebuje přívodní kabely alespoň 25mm2.
Výhoda je že nepotřebuješ drahou a složitou HV baterii (napětí cca 150V a výše) kde například Solax baterie si "povídá" pouze s měničem Solax. Navíc má v sobě BMS která když odejde, a ona jednou odejde protože je pájená bezolovnatým cínem, budeš potřebovat novou Solax baterii. Jenže za 5 let už o dnešních bateriích nikdo nic nebude vědět, budou úplně jiné typy které nebudou s měničem spolupracovat. Takže kvůli zničené baterii budeš vyměňovat i měnič.
Spolupracuji se servisem měničů a například nyní jsou tam zasypáni opravami originál bateriemi k měniči Deye které ale mají chybu.
Naproti tomu, pokud máš LV systémové napětí a odejde ti baterie, dá se nouzově připojit jakákoli baterie se stejným napětím, v případě nouze i hloupá, olověná baterie z vysokozdvižného vozíku atp...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

ota píše: pát pro 08, 2023 1:53 pm
Pepsin píše: pát pro 08, 2023 1:32 pm ...
Nevím co je LV systém
...
LV systém znamená že používáš 48V baterii. Její nevýhoda je že potřebuje přívodní kabely alespoň 25mm2.
Výhoda je že nepotřebuješ drahou a složitou HV baterii (napětí cca 150V a výše) kde například Solax baterie si "povídá" pouze s měničem Solax. Navíc má v sobě BMS která když odejde, a ona jednou odejde protože je pájená bezolovnatým cínem, budeš potřebovat novou Solax baterii. Jenže za 5 let už o dnešních bateriích nikdo nic nebude vědět, budou úplně jiné typy které nebudou s měničem spolupracovat. Takže kvůli zničené baterii budeš vyměňovat i měnič.
Spolupracuji se servisem měničů a například nyní jsou tam zasypáni opravami originál bateriemi k měniči Deye které ale mají chybu.
Naproti tomu, pokud máš LV systémové napětí a odejde ti baterie, dá se nouzově připojit jakákoli baterie se stejným napětím, v případě nouze i hloupá, olověná baterie z vysokozdvižného vozíku atp...
Díky hezký popsané to co určitým způsobem vnímám jako úskalí,líbí se mi dejme tomu že je vše v jednom ohledně pohodlí,ale zkušenosti a praxe zase,že když je více částí i možností s tím laborovat,je to praktičtější
U solaxu G4 tady psali právě,že umí i režim olovo a tím pádem i jakoukoliv baterii
Ale pořád ať koukám jak koukám Axpert x3 mazec cena
Jiné no name nemám odvahu
Victron taky na mne moc
U toho goodwe i polyntechu je 10 let záruka,což při návratnosti 5-6 let ještě furt mi dává smysl
PetrDubi
Příspěvky: 1379
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od PetrDubi »

Nevím jak má popsanou záruku Goodwe, ale Pylon má pro uznání jasně daný podmínky provozu (maximální proud při nabíjení, maximální proud při vybíjení, maximální vybíjení baterie, provozní teplota a další) a když to nedodržíš (překročení hodnot se zapisuje do trvalé paměti baterie), tak ti platí jenom klasická dvou letá záruka. A ty podmínky jsou dost striktní, podívej se do záručních podmínek výrobce (10 kWh baterie asi nevyhoví maximálním proudům měniče při plné zátěži). Dále ta záruka neznamená, že když ti baterie po 8 letech odejde, tak dostaneš novou nebo ti jí zdarma opraví, ale že ti vrátí třeba 20% z kupní ceny (přesný procenta jsou tak v podmínkách a ke konci už je to nula nula prd).
Tak aby jsi se potom nedivil!
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

PetrDubi píše: pát pro 08, 2023 4:22 pm Nevím jak má popsanou záruku Goodwe, ale Pylon má pro uznání jasně daný podmínky provozu (maximální proud při nabíjení, maximální proud při vybíjení, maximální vybíjení baterie, provozní teplota a další) a když to nedodržíš (překročení hodnot se zapisuje do trvalé paměti baterie), tak ti platí jenom klasická dvou letá záruka. A ty podmínky jsou dost striktní, podívej se do záručních podmínek výrobce (10 kWh baterie asi nevyhoví maximálním proudům měniče při plné zátěži). Dále ta záruka neznamená, že když ti baterie po 8 letech odejde, tak dostaneš novou nebo ti jí zdarma opraví, ale že ti vrátí třeba 20% z kupní ceny (přesný procenta jsou tak v podmínkách a ke konci už je to nula nula prd).
Tak aby jsi se potom nedivil!
No to bych se divil a proto je super že na to upozornuješ👍
Právě proto je důležité vzít všechna pro a proti a hlavně se dobře rozhodnout
Je to dost velká investice a já si vážím svých vydělaných peněz abych je rozhazoval
No ale to jsem furt tam kde jsem byl,že vůbec nevím kterou cestou se zatím vydat
Než navrhl on tohle řešení,uvažoval jsem jen o části domu na fve, mppt regulátor a měnič, baterie třeba 4,8kw 48 v
Ale tohle bylo řešení na oba domy,když se trošku rozvrhne spotřeba,maminka je v důchodu,já práce doma,domluva by byla v klidu
No tak třeba studovat informace dál 🙏
Diablo1st
Příspěvky: 1639
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Diablo1st »

Tak choď do 1F Victronu. Hodíš si naň svetelné okruhy a niektoré zásuvky (sporák, trúba, 3F spotrebiče a veľký žrúti ostatnú na DS).
Neskôr keď sa zoznámiš zo systémom nie je problém rozšíriť na 3F príp. na silnejšiu 1F.
Ja takto fungujem 3 rok, kedy je celá dom na 1F okrem sporáka, trúby a 3F spotrebičov, ktoré sú priamo na DS.
Len pripomeniem, do konca roka prebieha akcia od victronu na 3kVA a 5kVA meniče Multiplus II, kedy 3ks 5kVA viem zohnať za 2875€ (cca. 70k kč) a 1ks 5kVA + Cerbo za 1440€ (cca. 35k kč). Či príde takáto akcia aj budúci rok ťažko povedať. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Diablo1st píše: pát pro 08, 2023 5:22 pm Tak choď do 1F Victronu. Hodíš si naň svetelné okruhy a niektoré zásuvky (sporák, trúba, 3F spotrebiče a veľký žrúti ostatnú na DS).
Neskôr keď sa zoznámiš zo systémom nie je problém rozšíriť na 3F príp. na silnejšiu 1F.
Ja takto fungujem 3 rok, kedy je celá dom na 1F okrem sporáka, trúby a 3F spotrebičov, ktoré sú priamo na DS.
Len pripomeniem, do konca roka prebieha akcia od victronu na 3kVA a 5kVA meniče Multiplus II, kedy 3ks 5kVA viem zohnať za 2875€ (cca. 70k kč) a 1ks 5kVA + Cerbo za 1440€ (cca. 35k kč). Či príde takáto akcia aj budúci rok ťažko povedať. ;)
Děkuji za připomenutí,mám to v paměti🙏 ale mam zkušenost že když mě tlačí čas,že dělám špatná,zbrkla rozhodnutí a tak raději si pak dám časový odstup
cipis
Příspěvky: 4446
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od cipis »

Prodat to muzes vzdycky ... Levnejsi to nebude.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek