Zapojení dvou regulátorů

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm

Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od Tiger.s »

Ahoj všem mám takovej menší dotázek bylo by možné zapojit tyto dva regulátory(http://www.gme.cz/solarni-panely-prislu ... okumentace ano vím jsou naprosto obyč ale jde o cenu protože to pujde na chatičku kam se muj táta musel nouzově přestěhovat ) paralelně na jednu baterii ? Baterie bude zatím klasická olověná někde kolem 150-200Ah a panely budou poly 230W 2ks.


Moc děkuju za rady :oops:
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od LIX »

Ak ti môžem poradiť tak to nekupuj. Mal som ten regulátor a nemá hodnotu ani polovice. Pripojil som nanho batériu a nenabíjal, potom zasa nabíjal a takto to striedal. Nabíjal asi každých 5 minut. :D Batériu máš už kúpenú? Na tvojom mieste by som radšej kúpil EP solar 20A a dve batérie nech máš 24V a nebude mať otec nervy na ten čo si vybral. 2500kč stojí a s ten regulátor a poviem ti že s tamtým sa nedajú porovnávať.
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od Tiger.s »

Koupil jsem oba za půlku právě už je mám doma . Batrie má už na chatě nějaká starší autobaterie zatím. Kvuli tomu nemůžu dát 24v systém každá bude mít jinou kapacitu . Zapojím je paralelně . A ty budou krmit 12v ups 700w . Ted jde prostě o to aby to třebas půl roku apon makalo a mohlo se našetřit na lepší komponenty včetně lepších baterii . Proto jsem raději dal víc peněz za silnější panely . Chápu že regulátor dělá hodně . Snad mě budou fungovat zprávně.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od pkougl »

Ono když to zapojíš na 12V ty tvoje navrhované panely které mohou mít 230W při nějakých cca 30V tak tímto regulátorem je zabiješ ani ne na polovinu výkonu, budou pracovat tak na 2x100W max, totiž proud dají odhadem 7-7,5A při nějakých 14V to je asi 100W, nebo nějaký obyč mppt 30Vx7,5A = 225W, zvaž to
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od Tiger.s »

On je problém v bateriích které nepujdou zapojit na 24 voltů . Jsou mi jasný výhody mppt ale jak sem psal jde opravdu o nouzové řešení který by se do půl roku mělo předělat ty regulátory jsou na prd vím to ale měl jsem je za velice přijatelnou cenu. Takže později mi nebude vadit je vyměnit za lepší . Ted mi jde opravdu jen o to zapojení. Poběží na to jen malá lcd televize a maličká lednička která mi při startu cca 300w a při běhu kolem 40w . A z toho je táta denně přibližně 10h v práci .

Případně když sežene do zimy byt tak mi nebude dělat problém vše rozebrat a panely přidat k mejm dvoum schovanejm 230w panelům a časem si udělat doma ostrůvek.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od LIX »

Tak teda pomôž otcovi a montuj.
Ono nemá sa čo stať ak ich zapojíš paralelne, teda výstup regulátorov na batériu. Admin to tak má tiež a nijako medzi sebou jeho regulátory nekomunikujú. Síce má on MPPT ale to na veci vôbec nič nemení. pkogl má pravdu, tento aspeknt som ti zabudol spomenúť, ale myslím si že o tom vieš.
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od Tiger.s »

Šlo jen o tu cenu no . Pokud se povede a povolí mu tam udělat studnu případně si dotáhnout vodu až do chaty bude se ostrov rozšiřovat.

A zátěž pod regulátory zapojovat teda nebudu?

Moc díky za pochopení situace.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od pkougl »

to je v pohodě, jen sme chtěli říct že je to defakto to samé jako kdybys připojil panely na bat. napřímo jen s ochranou vysokého napětí, nic víc, pokud na to budeš zapojovat nějakou UPS tak si hlídá vybití sama tak bych to netahl z reglu ale napřímo z baterek. Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od LIX »

Na ten výstup regulátoru by som nepripájal nič čo má viac ako 100W, jasne je tam písané že by to malo zvládnuť tuším 30A ale never tomu, mne to vyždy na tomto regulátore vyplo pri väčšej záťaži. A nespájaj výstupy z regulátorov do kopy paralelne. Iba tie batériové.
Ešte jedna vec, nechcem strašiť ale daj tie regulátory tak že keby náhodou vyskratovali aby nemali čo zápáliť, predsa len je to čína. Každopádne držím palce nech to máš čím skôr hotové a hlavne čo najlacnejšie. ;)
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od Tiger.s »

Ok takže dám je na plech. a výstup nezapojím .

Ono mě to bylo předem jasné že se to nebude moc líbit ale opravdu jde o to že táta přišel ze dne na den o byt a musel se vystěhovat na zahradu. koupil sice centrálu ale zjistil že ta ho sežere -. Takže se uvidí jestli sežene novej byt a toto se rozebere a nebo naopak mu povolí přípojku vody atd. a chata se předěla na trvale obyvatelnou a ostrov se začne vylepšovat
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od SAKO »

Ahoj všem, mám regulátor MPPT Neosolar Tracer 40A - http://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni-r ... 500-1000wp - k tomu 4x baterie Banner energy Bull 230Ah, měnič 3000W Power Jack upravený od Matěje. Dobíjejí to dva solární panely každý po 290Wp. Měnič je zapnutý trvale, jede na to lednice Liebher TP 1764, jinak občas něco jako fén, vrtačka a televize diodová světla a tak. Baterie jsou dá se říct plně nabité, pod 85% jsem se snad ani nedostal, ty panely to stíhají dobíjet. Jedu na 12V, co byla dost chyba, ale prostě on to tak staví a já jsem si to moc neohlídal.
Chci tam dát na zimu 3 elektrické infrapanely po 100 - 200W na zed, aby to alespoň trošku temperovalo, když tam nebudu, možná do budoucna indikční varnou desku. Ted, co je lepší, nechat to na 12v, přidat další 4 baterky po 230Ah a stejný regulator, bude to takhle fungovat??? Můžou být zapojeny společně regulátory dva?
Nebo to dát na 24V, tento regulátor to zvládá, dokoupit další dva panely, baterie, jenomže by jsem musel i nový měnič na 24V.
Třetí varianta je 48V, koupit alespoň 8kW měnič, ted ho má Matěj k dispozici upravený, dokoupit solára a baterie a bude dost výkonu i na indukční desku. Stávající měnič a regulátor prodat. Jestli to není do budoucna nejlepší varianta.

Pak je tam trošku problém v tom, že tam mám 3 čerpadla na 12V, každé o 185W, autorádio, diodová světla, vše jede na 12V. Aby jsem to nemusel vyhazovat, měnič 24-12V problém není, ale 48-12 už taký výběr není.
Tak co myslíte??
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Zapojení dvou regulátorů

Příspěvek od Pan Taum »

Na temperování fotovoltaikou můžeš rovnou zapomenout. V době kdy je to potřeba topit svítí tak málo slunce, že to stačí sotva na udržení měniče v chodu jen naprázdno.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek