dilatace mezi panely

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

dilatace mezi panely

Příspěvek od cuki »

Rád bych věděl jestli mohu k této svorce: https://www.ehlinik.cz/produkty/RFAV100101/170.jpg montovat panely na sraz. Klasická omega má poměrně velký prostor k dilataci, ale tato? Od pohledu dá tak 1 mm na svorku. Budu mít Osm panelů vedle sebe. A milimetr na panel mi přijde jako málo.
A nad sebou budou dva panely, tam by to i na sraz být mohlo, ale nechám tam tak ten mm.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od glottis »

ja myslim ze v pohode muzes. Sroubujes to na hlinikovy profil, ktery dilatuje taky. Nemelo by tam k nicemu dojit.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od cuki »

ok dík
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od stano22 »

i ten ram panelu je AL
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od Kostěj »

stano22 píše: úte říj 03, 2023 11:23 am i ten ram panelu je AL
Já bych do toho nešel. Přece jenom na panel svítí, může mít snadno 70°. Na profil pod ním nesvítí, když pofukuje, může mít 30°. Ta omega propruží, dole je sice taky pevná, ale tam se zase může prohnout dovnitř profil rámu. Řešit roztažnost - panel plátovaný sklem kontra hliník, přepočítávat to, riskovat prasknutí? Pro pár korun?
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od cuki »

A co znamená pro pár korun? Já dole nemám celistvý panel ale 25cm kusy profilu. Bojím se ale co na to řekne ta plechová krytina pod tím...

Al má pro 80°C na jednom panelu 1,15m asi 2,2mm roztažnost a ta svorka umožní tam ten 1mm. :-(
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od glottis »

tak plechova krytina bude taky hlinik? Tak pak nerekne nic. Taky pocitej s tim, ze jsi to nemontoval ani v -20 ani pri 60. Spis tak nekde uprostred, 20-30? takze to muzes mit tak milimetr na kazdou stranu. Na tu strechu se to montuje taky pres nejake haky takze tam budou i jine deformace asi se to "vstreba"
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od Mex »

Když je tu vlákno s tak příhodným jménem, tak zkusím dotaz.

Jak moc prosím řešíte dilataci už v rámci instalace?
Počítáte to nějak nebo to berete tak, že "se to tam nějak porovná" ?

Ty klasické přítlačné úchytky mezi panely (tuším se jim říká omega) by se měly celkem dost poddat.
Při ukládání panelů spoléháte jenom na tohle, nebo tam dodatečně ještě děláte nějakou mezeru navíc?

A jak s panely v řadách pod sebou? Tam předpokládám mezi řadami necháváte nějakou mezeru. Kolik prosím? 2mm? 5mm?

A co dlouhé hliníkové "kolejnice" na plechové střeše. Třeba 8metrů.
Raději to říznout a rozdělit třeba na 3 kusy?
Nebo to přišroubovat nikoli na krev, ale dotáhnout to jenom mírně aby to případně mohlo trochu kluzně pracovat?
Pak by ale bylo asi dobré použít nějaké samodržné matky. Nebo aspoň pérovky či vějířovky.

Hliník má roztažnost zhruba 2 setiny na stupeň a metr.
Pokud by člověk vzal vzestup teploty o max 40°C (při instalaci 20°, v létě maximálně 60°C), tak je to prodloužení cca 0.8mm na metr délky. Takže na té 8m kolejnici už přes 6mm, a to už musí být slušně znát.

A nemáte prosím nějaký trik, čím pružně utěsnit spáru mezi řadami panelů? Aby voda, co jede po vyšší řadě, nestekla do té škvíry, ale pokračovala na další řadu.
Napadá mě natlačit tam třeba silikonou hadičku. Pokud by se udělala mezera například 4mm a natlačila tam hadička o průměru 6mm, tak by to zřejmě rozumně utěsnila, ale přitom se dilatačně poddá. Asi podmáznout trochou silikonu, aby tam držela.

Díky za případné tipy a informace.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od solárník »

Dával jsem řadu monokrystal panelů, našroubovaných na Al profil zespodu, přichycených matkami na pojízdné šrouby v Al profilu (tedy se to montovalo z půdy na střeše, po které se nedalo lézt, abyste si udělali představu). Panely neměly žádnou mezeru, byly přiražené na těsno v řadě k sobě (tedy bez použití klasických svorek na připevnění panelů). Je to tam od roku 2011 a nic se nestalo, nikde nic nepraská. Je možný, že ten hliník se roztahuje víc než ty panely :)

p.s. na utěsnění jsou normálně silikony v kartuši, zeptej se někoho, kdo z panelů dělal pergolu
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od stano22 »

Silikon na slnko isto nie, vydrzi hovno. Treba klampiarsky tmel. Otto seal A250, ramsauer spengler 390...

Ja som na AL profily uchytaval panely zospodu cez diery v ramoch A2 M8 s A2 perovkou a A2 DIN985 poistnymi maticami dotiahnutymi velmi zlahka.

Ja pouzivam A250, chce to cvik s tym robit a po ruke C6000 ale vydrzi to roky.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od kodl69 »

mezi panely jsem dával komprimovanou pásku, něco jako tohle: https://www.illbruck.com/cs_CZ/produkty ... ntaz-oken/ a potom na pohled trochu silikonu, asi by byl lepší polyuretan, kterým se lepí okna u aut. Mezeru mezi řadami mám skoro centimetr, nevím, proč tam mít míň. 8m hliníku se sice možná natáhne o 6mm, ale netuším, proč by to měl být problém. už třeba proto, že háky směrem do boku nejsou nijak extra pevný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od solárník »

Není silikon jako silikon, některé jsou UV stabilní. Navíc je to spíš mezi panely než na sluníčku. Ale určitě klempířský tmel je vhodný. Nebo se dělají gumové samolepící těsnění na zimní zahrady. To se dá lepit z boku na profil panelu a má to drážky, při doražení druhého panelu se to zatěsní.

Ty panely, co jsme dávali bez mezery, byly dotažené na krev a nic se s tím nestalo za celá léta.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od cipis »

Ocel se také teplem natahuje, přesto jsou bezstykové kolejnice. Drží to ty "šrouby".
Panely se nedotahují na krev, ale na předepsaný moment, tuším 12 Nm nebo kolik, není důvod ten hliník zase až tak rozmačkat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od Mex »

Díky všem za hodnotné odpovědi a dobré tipy. :-)

Tak asi použiju oboje. Klempířský tmel na dodatečnou izolaci průvrtů střešním plechem.

A mezi ty panely zkusím nějakou tu pásku. Bude se s tím asi mnohem líp dělat. Mám tam náročné instalační podmínky. A navíc to bude vůči panelům asi míň invazivní. Tedy že by se to dalo snadno sundat, pokud bych panely potřeboval přeskládat.
Dělá se to i větších tloušťkách, až do šířky spáry 25mm. Tak mě skoro láká dát to mezi panely i z boku, kdy pak bude to solární pole pro vodu skoro nepropustné a bude fungovat jako střecha.

K tomu natažení 8m kolejnice: budu to mít uchycené na falcy falcovými svorkami a posichrované několika kombivruty.
https://www.mobler.cz/spona-na-falcovanou-krytinu/
https://www.mobler.cz/sroub-s-dvojitym-zavitem/
Kombivrut by se asi trochu ohnul, ale ty chňapky na falc asi moc neuhnou. Tak se trochu bojím, aby mi to ten falc neutrhlo.
Ocel má poloviční teplotní roztažnost než hliník, a na té střeše je ocelový plech. A pod ním dřevěná konstrukce, která asi prakticky nebude pracovat vůbec.
Možná ale stahuju gatě moc daleko před brodem.
Nakonec to možná skončí tak, že prostě nebudu ty kolejnice dotahovat na krev, aby se mohly mírně suvně hýbat.

Ještě jednou díky.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od glottis »

ja delal horizontalni spary mezi radami taky na rozmer omegy. Udelal jsem spodni radu, pak dal nad to panel, vypodlozil omegou, utahl a omegu vyndal. I esteticky se mi libi, ze jsou vsude stejne spary.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od solárník »

@Meg, projeď se v německém pohraničí, my jeli letos z Bublavy do Horní Halže přes Německo. Tam vidíš, že Němci se toho nebojej, zatímco v Čechách maj všichni spořádaný obrazce panelů na hlavní střeše, tam cpou panely okolo celýho baráku, kde je jakýkoli místo. Na štíty, stříšky nad domovnéma dveřma, na fasádu zepředu, na kůlny, na garáže, na pergoly, prostě na cokoli rovnýho :)

@cipis, byly to panely, přišroubovaný zespodu za rám, tam není co rozmačknout a nedá se to utahovat Golou, jen stranovým klíčem, na Golu není v rámu panelu zespodu místo, tedy tím klíčem "na krev" to zas není tak hrozný.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od cuki »

Za mě tedy ten klempířský tmel není úplně vhodný. Nevýhodu vidím v tom že ten povrch není drsný a bude držet sníh. Ale plánuju to připlácnout přes EPDM pásku jak nad sebou, tak čtvereček u omegy mezi panely.
Už mám namonované držáky, ale bude to pěkná divočina dostat sám 115cm širokej panel na střechu. Vlastně ve chvíli kdy ho budu kotvit a podaří se mi ho dostat na ten držák, tak musím přes něj na druhou stranu ho utáhnout. Těším se na to.
I ty konektory propojit a stáhnout páskou bude n protější straně zážitek.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dilatace mezi panely

Příspěvek od kuli »

Na jar som robil čiernu bifaciálnu solárnu terasu. Šróboval som to odspodu na drevené trámy, medzi panelami som nechával 5 mm dilatáciu a vyplnil som to čiernym Sikaflexom 295 UV.

UV odolný aj voči morskej vode. Čo to bude probiť po zime ? Neviem .


Švagor s tým lepí v Nemecku veľké výletné lode ( ktoré lepil tak sa ešte ani jedna nepotopila )
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek